Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

3 pitanja u vezi ATM-a

[es] :: Enterprise Networking :: 3 pitanja u vezi ATM-a

[ Pregleda: 3571 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ve$eli
Veselin Ilic

Član broj: 20439
Poruke: 238
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon 3 pitanja u vezi ATM-a22.09.2004. u 10:29 - pre 238 meseci
Nije mi jasna stvar oko FUNI-ja (Frame UNI), jer me zanima da li su celije FUNI-ja fiksne
duzina ili ne jer sa jedne strane fiksne su zato sto su u okviru ATM, i nisu jer je frame
kod FUNI-ja promenljive duzine.

Kako se pomocu HEC-a koji je 8 bita moze korigovati greska u zaglavlju koje je 40 bitova???
Ovo verovatno ne mora da bude algoritam specijalno za ATM mreze, posto se taj mehanizam
verovatno koristi u mnogim paketskim mrezama sa detekcijom i korekcijom greske.


Zasto se prioritet (GFC-Generic Flow COntrol) celije dodaje samo od ATM hosta do prvog komutatora
a nema ga izmedju 2 ATM komutatora??? Zar nebi trebalo postovati prioritet npr. za real-time podatke
i preko veze izmedju 2 komutatora?
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: 3 pitanja u vezi ATM-a22.09.2004. u 11:33 - pre 238 meseci
Ako se ne varam šta tačno pitaš, mogu da ti odgovorim na jedno i po pitanje. Na ono drugo će morati da ti odgovori neko sa pravom školom ;-).

FUNI, tj. Frame User to Network Interface je ATM interfejs koji omogućava integraciju ATM i Frame Relay mreža. Kao takav, na access delu (tj. od ATM/FrameRelay switcha ka korisniku) ne koristi ćelije, već frejmove, sliæno samom Frame Relayu. Naravno, na NNI konekciji između dva ATM switcha, ovi frejmovi se konvertuju u fiksne ćelije (5+48 B) u procesu koji se obično naziva CAR (cell assembly and reassembly) koje se posle prenose kroz ostatak ATM mreže do sledećeg FUNI switcha koji pak rad obrnuti proces.

Drugo pitanje ne znam.

Na treće mogu da ti dam samo polovičan odgovor, tj. educated guess (ATM mi nije jača strana). Da bi se omogućio end-to-end QoS, u većini mreža postoje generalno dva modela. Jedan model je gde polazni host zahteva od mreže određene resurse (obično bandwidth, mada može da bude i garantovan latency, jitter, itd.), na osnovu čega mreža predodređuje putanju. Ovaj model se u IP svetu zove IntServ QoS, tj. integrated services qos. Drugi model je, tzv. per-hop-behavior (PHB), gde svaki čvor u mreži na osnovu određenih parametara, nezavisno od ostalih čvorova u mreži, donosi odluku šta sa određenim PDU (protocol data unit) da radi. U IP svetu se ovaj koncept naziva DiffServ QoS, tj. differentiated services qos

S tim na umu, educated guess. ATM PVC switching radi na principu predefinisanih putanja označenih određenim VPI/VCI (virtual path identifier/virtual channel identifier) parametrima. Ne treba zaboraviti da su ovi parametri lokalno značajni, tj. odnose se samo na link između dva uređaja -- nisu globalno značajni (isto kao i DLCI u FrameRelay). Korisnik obično ima samo jedan virtelni kanal (VC) na raspolaganju. Ako uzmemo u obzir da veza između ATM switcheva nema to ograničenje u broju virtuelnih kanala, možemo takođe da zaključimo da je QoS garancije moguće ostvariti tako što bi bile kreirani različiti VC za različite garancije. Po DiffServ principu, dolazne UNI ćelije će na osnovu dodatnih parametara biti dalje prebačene preko različitog VC-a, bržim, sigurnijim, itd. putem. Dakle, nema potrebe za dodatnom signalizacijom između ATM switcheva. No, kao što rekoh, ovo je samo educated guess.

Marko.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: 3 pitanja u vezi ATM-a22.09.2004. u 13:38 - pre 238 meseci
Za HEC, imaš greške koje je moguće ispraviti i neke koje nije. Ne znam zašto bi te zanimali detalji pošto je to čisto matematički problem, a ti se baviš mrežama koliko vidim. No ako si malo i matematičar/programer, samo napred:

http://suresh_kr.tripod.com/32bitCRC_tutorial.html
 
Odgovor na temu

Ve$eli
Veselin Ilic

Član broj: 20439
Poruke: 238
*.vdial.verat.net



+1 Profil

icon Re: 3 pitanja u vezi ATM-a22.09.2004. u 17:53 - pre 238 meseci
Izgleda da mesah paket, celiju i frejm dok nisam skapirao da su na
razlicitim slojevima osi-a, a da se pojam celija pojavljuje samo u ATM mrezama.
U principu radi isto sto i UNI samo je drugaciji zbog ekonomicnijeg prenosa.


Citat:
Gojko Vujovic:
Ne znam zašto bi te zanimali detalji pošto je to čisto matematički problem, a ti se baviš mrežama koliko vidim.


To je zato sto bi malo korisne stvari koje ucimo na faxu zeleo da upotrebim u praksi :)

Na teoriji informacija radili smo algoritme koji se ticu detekcije i korekcije greske,
pa mi je bilo cudno to sto sa 8 bita se ispravlja greska na 40 bitova jer smo broj redundantnih bita potrebnih da se dodaju racunali pomocu formula(minimalan broj bita koji se mora dodati da bi se izvrsila korekcija x gresaka) nije bio bas tako mali.
Ali video sam da sam se zeznuo jer smo mi radili sa malo bitova, pa kad se vise bitova podigne na stepen bude mnogo vise :)

Uglavnom br. redundantnih bitova (m) se racuna po formuli 2^m>=1+n gde je n=broj inform.bita+m
Sve greske se ne ispravljaju (mana Hemingovog koda), samo ponekad je moguce ispraviti gresku, kada se zna na koliko je mesta greska dok je kod ispravnog CRC-a ipak moglo doci do greske ali sanse su 1:milijardu.

Koliko sam primetio ovo gore je skoro isti postupak, izuzev sto se za generisanje upotrebljava karakteristicni polinom u sift registru ali je sustina ista.

E ovo trece mi nije nikako jasno.
Posto UNI celija dodje do prvog komutatora, GFC se menja u VPI, e sad, jel to znaci da, posto je dodeljena putanja za taj tok, koja ima odredjeni QoS, nije potrebno onda GFC?
Kako to da kada mreza radi na PHB modelu, kada celija dodje do prvog ATM komutatora, tada se prema QoS odredi i celokupna putanja , a radi samo po principu od cvora do cvora? Ovaj pristup mi vise lici na objasnjenje IntServ?
Mozda ta putanja ranije kreirana, pa je samo dodeljena u skladu sa QoS, ali ne verujem da se putanje prave pre zahteva za vezom!?

?
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: 3 pitanja u vezi ATM-a

[ Pregleda: 3571 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.