Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja

[ Pregleda: 9779 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DeYo
Dejan Vukmirovic
developer @ Mogul
Pozarevac/Bgd/Stockholm

Član broj: 36771
Poruke: 85
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/dejan..


Profil

icon pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja11.10.2004. u 06:59 - pre 236 meseci
Trenutno radim neki program po narudzbini pa je tip za koga radim hteo izmedju ostalog da moze i da stampa racune, cije sifre vucem iz baze, preko fiskalne kase. Fiskalna kasa koju ima je "Telefonija Bingo Star Plus". Posto zaista nemam predstavu kako fiskalne kase funkcionisu, kako ih operativni sistem prepoznaje, kako im se pristupa, sta se salje tekst ili samo sifre... znacilo bi mi ukoliko neko moze da me (malo sire) uputi u citavu tu problematiku kao i da, ukoliko zna, da link do neke adekvatne komponente za Delphi koju bih koristio.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Rapaic Rajko
Bgd

Član broj: 4105
Poruke: 810
217.119.242.*



+62 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja11.10.2004. u 07:57 - pre 236 meseci
Prvo i prvo, trazi tehnicku dokumentaciju za tu kasu. To treba POSLODAVAC da ti obezbedi. Komunikacija ide najcesce preko serijskog ili USB porta. Za komunikaciju postoji protokol, koji je detaljno opisan u (opet) dokumentaciji.

Rajko
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja11.10.2004. u 11:04 - pre 236 meseci
Racunaj i na to da ces, ukoliko kasnije nesto u komunikaciji sa kasom stane, morati da otklonis problem u roku od 48 sati inace ce klijenta inspekcija za odrapi kaznom.
 
Odgovor na temu

xenos
Zemun

Član broj: 7974
Poruke: 58
194.106.189.*



Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja11.10.2004. u 11:57 - pre 236 meseci
A racunaj i na to da im dokumentacija nije 100% tacna.
U pitanju je opis komunikacije na niskom nivou (igranka sa bitovima i bajtovima) i da na nekoliko mesta postoji greska u opisu strukture podataka.
Ako dobijes dokument obavezno proveri da li na pocetku ima opis algoritma za izracunavanje checksum-a. To su u prvim verzijama 'zaboravili' da stave u dokumentaciju.
Takodje, i sema za izradu kabla nije tacna mada je moguce da su to ispravili kasnije.
 
Odgovor na temu

milika
Milika Delic
RD
NS

Član broj: 13221
Poruke: 120
*.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja11.10.2004. u 13:21 - pre 236 meseci
Hmm, ja imam skoro gotov protokol za galeb kase,
mogu ti posalti ako ce ti to sta pomoci...

Pozdrav..
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja11.10.2004. u 16:27 - pre 236 meseci
Šta tačno može da se uradi u ovoj kombinaciji, PC <-> Fiskalna Kasa?
Npr., da li PC može da uzima podatke o prodaji?
Da li mogu sa PC-a da se pošalju cene na kasu?
 
Odgovor na temu

filjo

Član broj: 17551
Poruke: 136
*.co.yu.



+1 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja11.10.2004. u 16:37 - pre 236 meseci
U principu mozes da radis sve, ako znas kako (tj. ako imas dokumentaciju).
 
Odgovor na temu

morlic
Milos Orlic
Beograd

Član broj: 6081
Poruke: 735
*.245.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja12.10.2004. u 11:01 - pre 236 meseci
Ja sam uradio podrsku za Galeb FP550, Telefoniju - Bingo i Bingo Plus, WincorNixdorf Smart i Comtrade CT200 i svima se pristupa iz jednog istog programa jer je napravljena jedna apstraktna klasa za fiskalnu kasu iz koje su pravljeni naslednici koji implementiraju odredjenu kasu. Za komunikaciju su korisceni TComPort Dejana Crnile i synaser (za Galeba) klasa. Bingo Plus je jedna od prostijih kasa za komunikaciju. Kabl trazi od njih, nije skup, a ionako ide musteriji. Dokumentacija je ok za tu kasu.

Sto se tice Galeba pravio je problem sa TComPort komponentom pa sam koristio synaser. Njihov program sa sajta za testiranje FP550 ima ponekad problem u komunikaciji sa stampacem (19200bps), a njihova objasnjenja su poprilicno smesna(izmedju ostalog stampac ponekad ubija serijski port na ploci!!?)

Reci sta te muci pa da vidimo...
 
Odgovor na temu

morlic
Milos Orlic
Beograd

Član broj: 6081
Poruke: 735
*.245.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja12.10.2004. u 11:09 - pre 236 meseci
Citat:
Rapaic Rajko: Prvo i prvo, trazi tehnicku dokumentaciju za tu kasu. To treba POSLODAVAC da ti obezbedi. Komunikacija ide najcesce preko serijskog ili USB porta. Za komunikaciju postoji protokol, koji je detaljno opisan u (opet) dokumentaciji.

Rajko


Inace, Rajko je upravu. Ovo je bitno sa strane da i tvoj klijent uvidi koliko je tesko dobiti komplentu i odgovarajucu dokumentaciju iz prvog pokusaja, jer posle sve ide na tvoja ledja. Sve ove kase koriste serijski port (barem ove koje sam nabrojao). Moja iskustva su jos od pre par meseci kada je sve sa kasama i pocelo, pretpostavljam da je sada sve to bolje...mada...zivimo u Srbiji...
 
Odgovor na temu

morlic
Milos Orlic
Beograd

Član broj: 6081
Poruke: 735
*.245.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja12.10.2004. u 11:12 - pre 236 meseci
Citat:
broker: Racunaj i na to da ces, ukoliko kasnije nesto u komunikaciji sa kasom stane, morati da otklonis problem u roku od 48 sati inace ce klijenta inspekcija za odrapi kaznom.


Sto znaci da klijentu ne predajes program u beta fazi na koriscenje, vec da koristi nesto sto si verifikovao kao finalnu verziju, bitno je da ne dozvolis da te pozuruju, moze biti opasno. Uglavnom se svi sete u zadnjem trenutku da moraju da kupe fiskalnu kasu i da je koriste...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja12.10.2004. u 11:15 - pre 236 meseci
A ima i kasa koje umeju da nece da rade bas kad je najbitnije pa onda moras da ides da prckas i trazis da li je do kase, do serijske veze, do tvog programa... tehnicka podrska je na niskom nivou, kao i dokumentacija... nije neki nacin da se zaradjuje hleb.
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja12.10.2004. u 12:37 - pre 236 meseci
Ovo je veoma interesantno. Ja sam radio sa fiskalnim printerom, ali ne i sa kasom. Ako imaš te protokole, bio bih ti veoma zahvalan da mi ih baciš na mail ili slično.
Bio bih takođe zainteresovan i za kupovinu programa koji vrši komunikaciju...
 
Odgovor na temu

bokini

Član broj: 7372
Poruke: 101
195.252.80.*



Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja12.10.2004. u 16:01 - pre 236 meseci
pozdrav

pre nego sto pocnem da citam uputstva, hteo bih da pitam par stvari

Imam gotov program za evidenciju artikala (lep graficki interfejs i radi uz pomoc mysql-a).

Zeleo bih da taj program sluzi za pregled i analizu prodaje, tj. da nekako procita sta se sve prodalo sa kase, i da posle to moze da prikaze u tabeli/grafikonima u programu sa mogucnoscu filtriranja prikaza, sortiranja i sl.

Zanima me da li je to uopste moguce? Tj. da li kase "pamte" prodaje:

datum, artikal, kolocina, cena

ili pamte samo trenutno stanje za odredjeni artikal.

Da li je legalno citati ove podatke (ako postoje) sa kase, u cilju prikazivanja na ekranu, ili je to ministarstvo zabranilo.

Da li je moguce, nedaj boze nesto zeznuti na kasi, pa da posle vlasnik ima problema (stanje se promenilo i sl.) Verovatno stanje ne moze da se menja, ali sta se desi ako slucajno se obrise neki vec postojeci artikal i sl.

I za kraj (izvinite na neznanju) da li je moguce kupiti kasu i testirati program na njoj, bez nekakvih prijavljivanja u poreskoj upravi i sl. Dakle, cisto da isprobavam program na njoj, pre nego sto mogu da ga prodajem ljudima.

Protokol cu i nekako provaliti, ali ove koncepcijske stvari me brinu :)

hvala
 
Odgovor na temu

DeYo
Dejan Vukmirovic
developer @ Mogul
Pozarevac/Bgd/Stockholm

Član broj: 36771
Poruke: 85
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/dejan..


Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja12.10.2004. u 18:22 - pre 236 meseci
Posto ja zapoceh citavu ovu raspravu red je da i ja nesto kazem. U stvari i nemam nesto previse pametno da kazem nego da vam se zahvalim svima sto odgovarate ovako masovno. Ono sto sam odlucio je da najverovatnije odustanem od toga da program komunicira sa kasom jer nemam mogucnost da opsirnije testiram program, a i poslodavac je odustao od te ideje kada sam mu preneo (vasa) razmatranja na ovu temu.
Ipak, nastavite jer me zaista interesuje da sto vise upoznam ovu problematiku.
 
Odgovor na temu

morlic
Milos Orlic
Beograd

Član broj: 6081
Poruke: 735
*.112.EUnet.yu.



+1 Profil

icon Re: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja12.10.2004. u 21:28 - pre 236 meseci
Za DeYo:

Uh, pa stvarno mi je zadnja pomisao bila da te odgovorim od projekta. Zaboravih da kazem da za Bingo kasu i Telefonija ima dll koji prodaje (mislim da je gotov razvoj odavno) tako da mozda i ne bi imao mnogo problema oko koriscenja.

Za bokini:

Inace Galeb FP550 ima tabelu artikala (65000) u kojoj se beleze informacije kao sto je naziv, poreska stopa, cena sa porezom i jedinica mere. Nisam gledao da li prati prodaju jer to ide iz samog programa i mnogo je efikasnije i brze (daleko brze). Mislim da ove jeftinije kase pamte samo kolicinu prodaje nekog artikla, ali ne i detaljnu listu izlaza.

Sto se tice testiranja, zavisi od toga kako se snadjes sa prodavcem. Ja sam od Telefonije dobio dva modela kase za potrebe razvoja softvera, ali sam bio i vest u zahtevu/pristupu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: pristup fiskalnoj kasi iz Delphi-ja

[ Pregleda: 9779 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.