Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?

[es] :: Vodič za učenje :: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?

[ Pregleda: 11449 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hydrophobic

Član broj: 27469
Poruke: 6
195.252.106.*



Profil

icon Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?14.10.2004. u 18:54 - pre 236 meseci
Konkretno, da li je neko isao, kakva su iskustva, kolika je verovatnoca (tj. da li se uopste ide) da se ode u normalne zemlje (tipa Nemacka, Holandija, Svajcarska) i koliko prosecno traje (kazu min. 6 nedelja, ali ...)?
A, da, najvaznije, na kakve univerzitete se ide i koliko su aktuelne stvari koje obuhvataju takvi programi?????
 
Odgovor na temu

StMilan

Član broj: 5061
Poruke: 144
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?23.10.2004. u 00:07 - pre 236 meseci
Ne znam gde studiras, od toga dosta zavisi nacin biranja ljudi za prakse.
U Beogradu, studenti se biraju po proseku i po znanju jezika. Prvo po proseku, a potrebno je imati dovoljno znanje jezika za praksu koju odaberete (za UK npr. je potrebno dobiti 10).
Normalnost zemalja umnogome zavisti od nenormalnosti nase zemlje. Prakse se razmenjuju po principu 1:1, a posto su se strani studenti kod nas zalili na smestaj i ostale uslove mnogi sa nama nece da se menjaju. Ali nije tako strasno, ipak dodje po nesto.
Nemoj da si iskljuciv po zemljama, sve ipak zavisi kako ti se zalomi. Moja koleginica sa ETFa nije bila zadovoljna praksom u Belgiji, ranije se vratila, dok je drugaru u Siriji bilo super.
Sto se tice kvaliteta praksi, to sve variria, ali nemoj bas da ocekujes neku veliku nauku. Najcesce su prakse u nekoj firmi, redje na univerzitetu. Uglavnom IAESTE prakse sluze da se odes da se lepo provedes, da se druzis sa ljudima i da probas da zivis u nekoj stranoj zemlji.

Ja sam proveo dva meseca, oktobar i novembar 2003. u Spaniji u Malagi. Mogu da vam kazem da mi je to jedno od najkorisnijih iskustava u zivotu. I ja sam se raspitivao pre odlaska o svemu i svacemu ali sve je bilo potpuno drugacije i neocekivano.
Radio sam neku bazu za njih (nesto za iznajmljivanje MS programa studentima) u PHPu. Tako su trazili. Znaci, nista posebno, prilicno glup zadatak. Dobijao sam 550 evra sto mi je bilo sasvim dovoljno za stan, hranu i slobodno trosenje. Delio sam stan sa strancima koji su uglavnom dosli u Malagu da uce spanski u mnogobrojnim skolama spanskog za strance.
Prva nedelja mi je bila strasno depresivna jer nikog nisam poznavao (bio sam jedini IAESTE student) ali sam kasnije upoznao razne ljude i bilo mi je odlicno. Druzio sam se uglavnom sa strancima jer ne znam spanski a Spanci slabo govore engleski. Nisam upoznao nikog drugog iz Srbije.

Da ne duzim i ulazim u razne detalje, ako mozes idi obavezno na praksu. Nemoj da imas predrasude ni prema kome, vazno je da steknes neko drustvo sto pre (nisam verovao kada su mi pricali ali alkohol puno pomaze :))) Stvarno ogromno iskustvo, daleko od kuce, sam, nikog ne poznajes i onda polako izgradjujes neki zivot, makar i na kratko. Sretnes ljude iz raznih krajeva, ja sam ziveo sa ljudima iz Svedske, Slovenije, Engleske, Velsa, Grcke, Francuske, Grcke, upoznao ljude iz jos drugih zemalja, upoznao Spance i kako oni zive, stvarno sjajno.
Mozda neces da se bavis nekom aktuelnom naukom, ali naucices neke druge stvari.

Eh, da, sigurno ces imati mnogo manje obaveza ako budes radio na univerzitetu nego ako budes radio u firmi.

Srecno na praksi!




 
Odgovor na temu

massiveXO
JAT
NBGD

Član broj: 21589
Poruke: 22
*.SMIN.panline.net.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?03.11.2004. u 13:49 - pre 236 meseci
cao,
evo ijos jednog iskustva iz prve ruke. Doduse, bilo je to jos 1997. godine. Preko IAESTE sam bio na praksi u Grckoj. Ostao sam tamo 6 nedelja. Potpuno se slazem sa prethodnim postom, da ne ponavljam isto, i preporucujem ti da odes i da probas kako se zivi "preko". A zivi se potpuno drugacije :)
Srecno
"čini se da imam gadnih problema sa načinom na koji živim!"
 
Odgovor na temu

hydrophobic

Član broj: 27469
Poruke: 6
195.252.106.*



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?03.11.2004. u 14:52 - pre 236 meseci
hvala :)... ali, konkretno, cini mi se da nismo u istoj struci... ja se bavim hemijom, pa me interesuje prvenstveno kakve su laboratorije ili sta vec... u kojima mozes da nesto "delas"...
 
Odgovor na temu

vls
Beograd

Član broj: 41173
Poruke: 16
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?14.12.2004. u 15:33 - pre 234 meseci
A kolike su sanse da se ode sa prosekom oko 8.2(ETF)?Koliko je trebalo za spaniju?I da li se nesto zaradi tamo?
 
Odgovor na temu

StMilan

Član broj: 5061
Poruke: 144
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?15.12.2004. u 18:29 - pre 234 meseci
Tesko da ces dobiti Spaniju sa tim prosekom. Mada nemoj da se sekiras, i ostale zemlje su ok.
A para ne moze da se zaradi, to i nije cilj. Imas za stan, hranu plus jos nesto preko sto je generalno dovoljno i za izlaske i za male izlete. A i meni je bolje bilo da visak para potrosim na par izleta i da vidim nesto nego da vracam pare kuci ( a to je reda 100-200 evra znaci nista)
 
Odgovor na temu

vls
Beograd

Član broj: 41173
Poruke: 16
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?16.12.2004. u 09:33 - pre 234 meseci
Nisam ja ni trazio bas Spaniju.Mislio sam na zemlje slicnog standarda(Eng,Nem,Norv,USA,SWE,Fra...).Jedino ne bih voleo da zavrsim u zemljama tipa Uzbegistan,Mongolija,Izrael...
A sto se para tice,ti si znaci zaradio za dva meseca samo 200eura?
U redu je to sto se ne zaradjuje mnogo,ali problem je sto ne placaju sve,odnosno ne placaju putne troskove.Zamisli da dobijem Meksiko,trebalo bi mi oko 800eura za avion!Tako da bi u ovom slucaju tesko mogao da odem,sem ako ne bih tamo zaradio bar za povratnu kartu(i plus za trosak).
Da li si ti placao tada put ili si uspeo da nadjes sponzora?Mada spanija i nije toliko daleko,mogao si da odes busom za dzabaka.
I jos me zanima koliko je tezak ispit iz engleskog?Jel' padaju ljudi?
Ovih dana treba da se prijavim,pa se zato raspitujem.

P.S.Ti mora da si imao prosek preko 9,cim kazes da je 8.2 malo.
 
Odgovor na temu

StMilan

Član broj: 5061
Poruke: 144
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?16.12.2004. u 11:00 - pre 234 meseci
Prakse se razmenjuju po principu 1:1, tako da ako studenti iz EU ili US ne zele da dodju u Srbiju, nece biti ni za nas prakse u njihovim zemljama.
Ovo za 200 evra je moja slobodna procena koliko sam mogao para da vratim da sam stedeo, znaci kad platim stan i hranu a sve ostalo da stedim. Tako da je to neisplativo. A i veruj mi, mnogo je bolje potrositi te pare da vidis neke stvari (tipa Alhambra u Granadi) koje ko zna kad cu moci da posetim nego da ih stedis.
Meni niko nije platio prevoz, mada jesam trazio neke pare. Znao sam u martu da u oktobru idem za Spaniju pa sam ustedeo (nisam isao na letovanje i slicno). Ali u svakom slucaju probaj da nadjes sponzora, to je vrlo dobra ideja.
Test engleskog kada sam ja polagao je bio sledeci. Prvo dobijes da procitas deo nekog clanka iz novina, u mom slucaju to je bilo nesto strucno, neke telekomunikacije. Zatim zena koja isputuje razgovara sa tobom o svemu i svacemu. Ja sam sa njom pricao o Enronu, Iraku (to je tad bilo aktuelno), nekoj politici, pitala me da li sam isao u inostranstvo i tu sam joj ispricao malo o mojim ranijim putovanjima. Tesko da mozes da padnes jezik, jedino ako stvarno nemas pojma (sto cisto sumnjam).
Bitno je da znas da se prakse dele redom po prosecnoj oceni (bar je u moje vreme tako bilo) dok se za jezik gleda samo da li ti je znanje dovoljno za odredjenu praksu. 10 na jeziku je potrebno samo za UK i mozda za Holandiju, Belgiju.
Prijavi se obavezno, uvek mozes da odustanes kasnije.
Ja sam na ETFu u to vreme bio drugi na listi pa sam mogao bas da biram. Inace prvi na listi i ja smo uzeli obojica Spaniju.
 
Odgovor na temu

vls
Beograd

Član broj: 41173
Poruke: 16
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?18.12.2004. u 13:24 - pre 234 meseci
Pokusacu,mada sumnjam da cu dobiti nesto.A znas li,koliko je studenata ETF-a poslato na praksu 2003,a koliko se prijavilo? 2004. je poslato 17 studenata(60%).
A kada dele prakse,da li prave ralzicite rang liste po smerovima?Ja sam na elektronici,gde ima malo redovnih studenata.Prosle godine su poslali dosta studenata sa RTI-a i elektronike.
Ti si verovatno sa RTI-a.Jel' si zavrsio faks?
 
Odgovor na temu

StMilan

Član broj: 5061
Poruke: 144
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?18.12.2004. u 16:02 - pre 234 meseci
Ja sam RTI, i na zalost jos uvek nisam zavrsio faks. Lenjost :)
Ne pravi se posebna rang-lista po smerovima, ali po prirodi same prakse vidi se ko sta moze da uzme. U svakom slucaju, videces u opisu prakse da li to znas ili mozes da naucis da radis. Nemoj da odustajes samo zato sto se praksa ne bavi tvojom uskom strukom. Mozes dosta siroko da biras.
U moje vreme je bilo mozda i manje praksi, ali tu neki broj 12-16. Ranijih godina je bilo mnogo vise, reda 30-35. Broj praksi je opao jer su se strani studenti zalili na njihov smestaj ovde ili tako nesto pa mnogi nece da razmenjuju sa nama prakse. Prijavilo se negde 30tak studenata (koliko se secam)
Za neke bas dobre prakse potrebna je ocena 10 na jeziku sto je malo studenata dobilo, tako da mozes recimo na tome da radis, ako vec ne mozes prosek da poboljsas.
U svakom slucaju, cuo sam da iako ne dobijes mesto na redovnoj razmeni, mozes da ides tamo kod njih u IAESTE, da im malo dosadjujes pa mozda i dobijes nesto (uvek imaju nesto sa strane :))
Pouzdano znam za par ljudi koji su isli u UK na praksu u British Telecom, ali to dosta dugo traje (minimum 5 meseci), to je vise kao pravi posao.

 
Odgovor na temu

vls
Beograd

Član broj: 41173
Poruke: 16
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?19.12.2004. u 10:50 - pre 234 meseci
Hvala na informacijama.A o British Telekomu cu da razmisljam kasnije,ako ne prodjem kod ovih.
 
Odgovor na temu

marcomax
Beograd

Član broj: 43441
Poruke: 1
*.8.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?29.12.2004. u 12:06 - pre 234 meseci
citah ovu zanimljivu temu i naidjoh na post u kome je Izrael oznacen kao zemlja koja i nije nesto popularna. KAKAV PROMASAJ!!! Decko, ako uspes da dobijes Izrael bices na konju. Stavise, usudjujem se reci da je Izrael jedno 5x bolji od te Spanije koju favorizujes iz ne znam kojih razloga (predpostavljam da je u pitanju fasciniranost EU)...
Sve ovo ti govorim iz razloga sto sam letos bio na praksi u Tel Avivu bas preko IAESTE-a. Doduse, ne studiram ETF vec arhitekturu. Ukratko cu ti reci da sam se sjajno proveo. A kako je pocelo....
Arhitekte su dobile nekih 20-tak praksi. Ja nisam imao neki sjajan prosek (8,00) tako da sam bio recimo 18. na listi. Kada sam dosao na red da biram, ostali su Ukrajna, Rumunija i Izrael. Za izrael se trazi odlicno znanje engleskog (9 ili 10 na testiranju) sto sam ja imao tako da sam ga bez mnogo razmisljanja uzeo. Pre Izraela otisli su Engleska, Spanija, Rusija, Tunis, Liban, 5 Sirija, 3 Poljske, Jordan, cak i Kazahstan, a garantujem da se niko nije proveo tako dobro kao ja.
Prvo: najjaca plata je tamo: oko 700 USD mesecno sto je dovoljno za one stvari koje je StMilan pomenuo + mi smo svakog vikenda putovali negde. Ostaje se 2 meseca. Ja sam bio jedan od retkih arhitekata tamo, uglavnom su to bili masinski i elektroinzenjeri. Izrael je jak upravo u IT sto tebe i zanima, a to ti govorim ne zato sto nagadjam vec sto sam tamo bio upravo sa ETF-ovcima. Cak je Intelov procesor Centrino (cini mi se da je taj) razvijen upravo u laboratorijama u Haifi (prvobitno nazvan Intel Banias, a tek posle Centrino). Uostalom, ako ti zapadne Izrael mogu ti dati e-mailove ljudi koji su tamo bili (jedan decko iz Beograda, a jedan iz NS).
A od stvari koje vredi videti su "samo": Jerusalim, Elat, Golanska visoravan, Mrtvo more, Jerihon, dosta starovekovnih utvrdjenja i gradova itd...
Nocni zivot je fenomenalan, narocito u Tel Avivu, ribe strava izgledaju i veoma su opustene. Svih 60 dana sijalo je sunce (oblak nisam video), preko dana posao, pa na plazu. Uvece zezanje sa drustvom, izlazak na pice ili provod.
Eto tako...
Znam da i ovo ljude zanima pa cu navesti - "cenovni bilans":
potrosio: 2 plate x 600EUR = 1.200; 200EUR preko; 300EUR karta; 150EUR IAESTE-u
U platu racunam i vizu (oko 70EUR). Sve u svemu, roditelji su morali da mi uskoce sa skoro 700EUR
 
Odgovor na temu

vls
Beograd

Član broj: 41173
Poruke: 16
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?02.03.2005. u 19:43 - pre 232 meseci
Mislim da si delimicno u pravu,Marcomax!Izrael je dobar u svemu sem u politickim prilikama koje teraju ljude da izbegavaju tu zemlju.Kao sto mnogi izbegavaju Srbiju zbog Kosova,tako i mnogi izbegavaju Izrael zbog Palestine.
Za neki dan imam raspodelu kod IAESTE i bice dobro ako i Izrael izvucem, s obzirom da ne mogu da idem u USA,UK,Holandiju... zbog proseka ocena(8.2) i sestice iz Engleskog.Ono polaganje jezika je cista lutrija jer traje samo 3 minuta.Ja,recimo, nisam imao srece sa prevodom,a neko nije ni prevodio nista.Bolje da su nas jednostavno poslali na TOEFL.
Kakvih si to 150Eura dao IAESTI?Nama su rekli da samo treba da platimo put i vizu?
Nisam znao da za Izrael traze 9 iz jezika.Ako tako bude skoro niko nece otici ni tamo ni u USA,UK i sl.Samo par studenata je dobilo preko 8 iz jezika.

P.S.Nisi dobro proracunao troskove!
 
Odgovor na temu

sinem

Član broj: 23022
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?07.12.2010. u 20:41 - pre 162 meseci
VELIKO I DOBRONAMERNO UPOZORENJE SVIMA, koji bi da konkurišu za ovu praksu. Budite obazrivi, tačnije imajte na umu da MOŽETE BITI PREVARENI za početnu sumu novca (10.000 din je bilo prošle godine), koju uplaćujete naime nekakvog doprinosa. Moj sin je jedan od takvih, šta više jedan od najboljih studenata arhitekture, kome se to desilo. Dobio je, kobajagi, da kao takav bira gde želi da obavi praksu. Izabrao je Poznan, u Poljskoj, u terminu koji su oni ponudili, i nikad je nije obavio, jer mu praksu nikad nisu ni organizovali, a LAGALI su mesecima, ali im ne pada napamet da vrate novac, jer po njima je to tako po ugovoru.
Dakle, novac vam uzimaju nezavisno od toga da li su vam obezbedili praksu.
Ko želi više informacija, nek me slobodno kontaktira na tel: 065 99 66 585 ili na e-mail [email protected]
Širite ovu informaciju dalje, u interesuje je svih, da se takvoj firmi i takvom ponašanju stane na put.
Simić Dobrivoje, dipl. maš. ing. iz Negotina
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Sta mislite o odlasku na letnju praksu preko IAESTE?

[ Pregleda: 11449 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.