Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)

[es] :: Web dizajn i CSS :: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)

[ Pregleda: 3614 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)17.10.2004. u 23:12 - pre 237 meseci
problem #1
hocu da mi tabela bude uvek na sredini ekrana.

imam CSS klasu koja kaze:
.tabl {align: center;}


u html-u imam tabelu, ovako:
<table class="tabl">
.
.
</table>


i to ne radi. tabela je uvek u gornjem levom uglu ekrana.
ne reaguje ni na "valign" podesavanja. sve ostalo sto sam probao (border, width, height...) normalno radi i tabela se pokorava propertisima iz css-a, ali align nece.

------------------------------
problem #2

imam polje koje je definisano div-om, i ono je sirine, recimo 200px. u njemu su linkovi poravnati u levo koji posvetle kad stanem misem preko njih. ja zelim da linkovi reaguju na misa i kad mis nije preko teksta linka vec i kad je desno od njega, u istom redu, sve do kraja definisane sirine.

postoji resenje da nalupam space-ove u linkovima, ali to em nije "elegantno", em ima dosta posla.

hvala! :)
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
195.178.55.*

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)18.10.2004. u 07:19 - pre 237 meseci
U CSS-u postoje text-align i vertical-align. Za centriranje tabele koristi se HTML atribut align

<table align="center">...

----

ovako?

Code:
#polje
{
    width: 200px;
    text-align: left;
}
#polje a
{
    width: 200px;
    display: block;
}
#polje a:hover
{
    background-color: #ffc;
}


<div id="polje">
<a href="1.html">broj 1</a>
<a href="2.html">ovo je neki drugi</a>
</div>

 
Odgovor na temu

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)18.10.2004. u 11:23 - pre 237 meseci
1. :(

-----------

2. savrseno radi! veliko hvala. :)


pozdrav!

 
Odgovor na temu

Br@nkoR
http://localhost

Član broj: 2597
Poruke: 1603

Sajt: localhost


+23 Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)18.10.2004. u 13:53 - pre 237 meseci
Citat:
Andreja Dulovic: 1. :(

Jedino da tabelu stavis u neki div:
Code:

<div class="tabela">
<table class="tabl">
.
.
</table>
</div>

pa u css
Code:
div.tabela {
text-align: center;
}


ili da u body dodas isto
Code:
body {
text-align: center;
}


Ili da iskoristis ovo sto ti je @noviKorisnik predlozio
Code:

<table class="tabl" align="center">
.
.
</table>

Banned - Not available
 
Odgovor na temu

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)18.10.2004. u 23:19 - pre 237 meseci
jos jednom svima hvala na odgovrima.

nesto sam razmisljao: cini mi se da bi mi bilo bolje da ubuduce tabele totalno zamenim CSS-om i DIV-ovima i jedino sto me (za sad :)) sprecava da se upustim u tu avanturu je nepoznanica centriranja (align: center;).

ceo sadrzaj sajta mi se ispisuje u pravougaoniku 750x500 (i onda unutra postoje polja, celije, i tako dalje, i sa tabelom je lako postaviti ga na sredinu ekrana, ali mi se cini da CSS to ne moze da uradi (da postavi neki veliki DIV 750x500 na sredinu sa align:centre;, ili nesto slicno sto bi dalo isti rezultat).
- mogu da postavim sadrzaj na "sredinu" ekrana pomocu leve margine, ali ce onda ljudi sa rezolucijom koja nije kao moja (1024x768) videti sve pomereno.

prosto mi se cini nevorovatno da je tako nesto nemoguce izvesti u css-u, ali opet, ko zna? imam osecaj da je sve jako prosto samo ja ne mogu da pronadjem "caku".


- inace, zestoko sam se namucio da simuliram tabelu u CSS-u. da bih stavio celiju jednu do druge morao sam da ih obuhvatim jednim DIV-om i onda u njemu da stavim dve klase za dve celije (na primer dve) da bi se one pojavile jedna do druge.
sve ostalo (stavljanje DIV-ova u pragrafe) bi dalo grozne rezultate zbog toga sto se onda margina racuna od levog ugla EKRANA, a ne od ivice levog DIV-a. :(


pozdrav!

 
Odgovor na temu

asmiki
Miljan Mihajlovic
Beograd

Član broj: 17096
Poruke: 16
*.bg.wifi.vline.verat.net.

ICQ: 39065249


Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)18.10.2004. u 23:30 - pre 237 meseci
mozda ovaj primer moze da ti pomogne da to postignes

http://www.glish.com/css/3.asp
 
Odgovor na temu

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)19.10.2004. u 15:24 - pre 237 meseci
to je to. zbogom tabele. :)

hvala.
 
Odgovor na temu

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)28.10.2004. u 20:33 - pre 237 meseci
moram da postavim jos dva pitanja: :)

3. pitanje menija:
- frejmovi su dobra stvar, i kad zelim da imam meni koji je na celom sajtu isti, izgleda da je najpogodnije staviti meni u jedan frejm, a sadrzaj u drugi, jer onda samo promenim html koji sadrzi meni, i on se promeni na celom sajtu. medjutim, velika vecina sajtova danas ne radi na taj nacin iz raznih razloga.
- u PHP-u bih znao da implementiram ovo bez frejmova, jednostavnim include-om, ali za neki prost sajt koji moze da se postavi bilo gde (geocities i tako to) PHP ne dolazi u obzir, pa bih vas pitao kako se standardno taj problem resava. da li u html-u postoji nacin da se "includuje" neki fajl u kome bi bio definisan meni ili je smisljeno neko drugo resenje? pada mi na pamet JavaScript - document.write pa onda "quote-ovati" ceo html kod menija, ali to je daleko od elegantnog resenja jer ne sme da bude line break-ova unutar: document.write('_ovde_'), pa ceo html koji definise meni moram da stavim u jednu liniju.

4. drugo, i mozda najvaznije, pitanje:
- ne reaguju svi browseri isto na jedan .css fajl. tu pre svega mislim da operu koja ne "skace" na anchore koji su u div-u koji je u drugom frejmu i tako dalje... u svakom slucaju, bilo bi najbolje kad bi neki script (JavaScript?) mogao da "provali" kojim browserom se pristupa stranici i ako je IE, onda da ucita jedan "style_ie.css", a ako je, na primer, opera onda drugi: "style_op.css". moze li se to izvesti, i da li mozda postoje gotovi skriptovi za ovo?

pozdrav,
andreja


 
Odgovor na temu

impact
Vladimir Golušin
Kikinda

Član broj: 2517
Poruke: 112
82.208.201.*



Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)28.10.2004. u 20:50 - pre 237 meseci
Citat:
da li u html-u postoji nacin da se "includuje" neki fajl u kome bi bio definisan meni ili je smisljeno neko drugo resenje? pada mi na pamet JavaScript - document.write pa onda "quote-ovati" ceo html kod menija, ali to je daleko od elegantnog resenja jer ne sme da bude line break-ova unutar: document.write('_ovde_'), pa ceo html koji definise meni moram da stavim u jednu liniju.


Naprotiv, ja za ove slučajeve uvek koristim JavaScript. Čak šta više da bi povećao "automatizaciju" na svakoj stranici definišem jednu promenljivu pod nazivom root, i u nju smeštam putanju do root direktorijuma sajta.

npr:
Code:

<script language="JavaScript">
  var root = "../";
</script>


Za JavaScript si u pravu da mora da bude jedan string koji browser ispisuje, ali to možeš rešti jednostavno, npr:

Code:

  strHTML = '- stavka 1<br />' + 
            '- stavka 2<br />' + 
            '- stavka 3<br />';
  document.write(strHTML);
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)28.10.2004. u 22:25 - pre 237 meseci
Takođe postoji mogućnost korištenja templejta u programima. Svojevremeno sam testirao to u Dreamweaveru i sasvim je fino za čiste html sajtove. Sve stranice se baziraju na nekom šablonu a pri uređivanju stranice menja se sadržaj samo u određenim zonama - editable regions... ostatak stranice je zaključan za uređivanje i vezan je za šablon. Izmenom fajla šablona menjaju se sve stranice kreirane po tom šablonu. Jedina je muka ako ima puuuno stranica pa se nakon izmene u šablonu moraju sve nanovo dizati na server.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.83.beocity.net.

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)31.10.2004. u 19:28 - pre 237 meseci
1. za centriranje postavi levu i desnu marginu DIVa na "auto"..

3. pogledaj IFRAME ako je to što ti treba..

4. a ovo drugo, generalno, gledaj da izbegavaš.. a ako baš moraš, ima puno css hackova.. http://css-discuss.incutio.com/?page=CssHack

 
Odgovor na temu

[es] :: Web dizajn i CSS :: dva CSS pitanja (jedno u vezi tabela, a drugo se tice prikaza linkova)

[ Pregleda: 3614 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.