Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Za studente Vise elektrotehnicke

[es] :: Vodič za učenje :: Za studente Vise elektrotehnicke

[ Pregleda: 7784 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sasa.g
Beograd

Član broj: 13132
Poruke: 48
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Za studente Vise elektrotehnicke09.11.2004. u 17:47 - pre 235 meseci
Pitanje ??!!? Prebacio sam se na VETS sa ETF-a ove (2004.) godine i studiram po ovom novom sistemu (6 semestara) na smeru racunarska tehnika i kad su mi priznali ispite ispalo je da mi fali jos jedan za trecu godinu. Ono sto mene muci je sledece.... koliko sam ja ukapirao kada diplomiramo mi dobijamo VII stepen strucne spreme..... ali koje zvanje? da li je zvanje isto ingzenjer elektrotehnike kao sto je bio slucaj i kad se dobija VI stepen?
 
Odgovor na temu

Manki
Novi Sad

Član broj: 17263
Poruke: 34
*.200.eunet.yu.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke09.11.2004. u 18:20 - pre 235 meseci
Citat:
sasa.g:
.... koliko sam ja ukapirao kada diplomiramo mi dobijamo VII stepen strucne spreme..... ali koje zvanje? da li je zvanje isto ingzenjer elektrotehnike kao sto je bio slucaj i kad se dobija VI stepen?


Ukolik si na semru RT
http://www.vets.edu.yu/smerovi/rt/index.htm

"Kada sakupi 180 ESPB bodova student završava studije i stiče zvanje: INŽENJER ELEKTROTEHNIKE ZA RAČUNARSKU TEHNIKU. "

ako si neki drugi smer
http://www.vets.edu.yu/smerovi/index.htm

Zamolio bih sve koji su upuceni da iskomentarisu ili isprave eventualne pogreske i da otklonimo dileme

IV------- srednja skola
V-------- VKV
VI-------- visa
VI2------- to bi verovatno trebalo bit visa koja traje 3 godine
VII1------ visoka faks
VII2------ magistratura
 
Odgovor na temu

sasa.g
Beograd

Član broj: 13132
Poruke: 48
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke09.11.2004. u 18:35 - pre 235 meseci
sve sam ja to video sto mi ti navodis ali evo i ja tebi da posaljem citat sa glevne strane sajta koji je mene naveo na razmisljanje i izgleda da cu razmisljati sve dok ne odem kod sefa smera ili dok ne diplomiram

"Trogodišnje dodiplomske studije na Višoj elektrotehničkoj školi u Beogradu od 2002. godine usklađene su sa Bolonjskom deklaracijom i procesom reforme visokog obrazovanja u Evropi. "

kljucna rec je VISOKOG. Prema nasoj zakonskoj regulativi ne postoji VI2, dakle to je nemoguce. inace mi smo do kraja, mislim, ove ili mozda cak i naredne godine u obavezi prema evropskoj uniji da usvojimo novi zakon o univerzitetu koji ce poznavati bolonjsku deklaraciju i onda ce u mom slucaju to sigurno biti VII stepen ali mene interesuje kako je sada....
 
Odgovor na temu

g@rfild

Član broj: 36567
Poruke: 174
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.blejanje.com


Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke09.11.2004. u 22:23 - pre 235 meseci
Koliko sam ja skontao tom bolonjskom konvencijom ukidaju se vise skole i one prerastaju u Visoko skolske ustanove, e sada nama su rekli da ako se taj zakon ne usvoji dok mi zavrsimo VETS (generacija 2002) dace nam dodatak diplomi. Cuo sam da na drugim visim skolama nema diplomskog a mi imamo. Jedan profesor nam je rekao da kada zavrsimo ovu skolu u zemljama gde vazi bolonjska konvencija imamo diplomu dpl.inzinjer .... , a ovi sa ETF automatski dobijaju titulu magistra. Takodje taj profa nam je rekao da cemo dobiti i ovde dpl.ing ali da necemo moci da nastavimo dalje skolovanje tj. specijalisticke studije itd. Za ove 2-3 godine sam cuo svasta, sta je istina i kako ce biti videcu kada diplomiram. Samo da taj zakon prodje u skupstini. Zna li neko kada ce to biti? Cuo sam nesto u januaru
Da ljudi nikada ne prave, gluposti, nista se pametno ne bi dogodilo
-------------------------------
Ma decku je vaznija nauka od tamo neke bebe
 
Odgovor na temu

Manki
Novi Sad

Član broj: 17263
Poruke: 34
*.152.eunet.yu.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke09.11.2004. u 22:59 - pre 235 meseci
Citat:
sasa.g:
sve sam ja to video sto mi ti navodis ali evo i ja tebi da posaljem citat sa glevne strane sajta koji je mene naveo na razmisljanje i izgleda da cu razmisljati sve dok ne odem kod sefa smera ili dok ne diplomiram


Poenta mog odgovora je bila da ti pomognem a ne da se svadjam s tobom preko ovog foruma i na to pitanje sam ti i ogovorio

Citat:
sasa.g: mene interesuje kako je sada....


INŽENJER ELEKTROTEHNIKE (ing.)

izvor: http://www.mps.sr.gov.yu/code/navigate.php?Id=111

..." Na višim školama studije traju dve do tri godine, po njihovom završetku dobija se šesti stepen stručne spreme...

Univerzitetsko obrazovanje
Univerzitete čine skupovi fakulteta i akademija umetnosti, i oni predstavljaju pravna lica koja nude izvestan broj programa u određenim oblastima. Fakulteti, koji su i najviše obrazovne i naučne institucije, organizuju i sprovode naučna istraživanja, razvitak umetnosti i edukativni rad.

Univerziteti nude tri tipa diploma :

Prvi stepen (diploma)
Drugi stepen (magistarska diploma)
Drugi stepen (Specijalistička diploma)
Doktorat nauka

Da bi stekao diplomu prvog stepena, student mora da završi 4 do 6 godina dodiplomskih studija, zavisno o kom fakultetu je reč "...


To ti je za sada dok se ne donese zakon a kad donesu zakon ...
Usput i ja sam sa vets-a i mene interesuje sta ce biti sa tim jer sam ja po starom tj. 2.5 godine i to ti je sada 150 ECTS bodova
 
Odgovor na temu

g@rfild

Član broj: 36567
Poruke: 174
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.blejanje.com


Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke10.11.2004. u 22:26 - pre 235 meseci
Citat:
Usput i ja sam sa vets-a i mene interesuje sta ce biti sa tim jer sam ja po starom tj. 2.5 godine i to ti je sada 150 ECTS bodova

Verovatno ces morati da odradis jos jedan semestar i ostvaris jos 30 bodova
Da ljudi nikada ne prave, gluposti, nista se pametno ne bi dogodilo
-------------------------------
Ma decku je vaznija nauka od tamo neke bebe
 
Odgovor na temu

Manki
Novi Sad

Član broj: 17263
Poruke: 34
*.33.eunet.yu.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke11.11.2004. u 00:33 - pre 235 meseci
Po svemu sudeci nema mi druge ali cu prvo da vidim dali cu nesto da dobijem od tih 30 bodova tj. sacekacu taj novi zakon
 
Odgovor na temu

sasa.g
Beograd

Član broj: 13132
Poruke: 48
*.139.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke11.11.2004. u 21:20 - pre 235 meseci
ako si zavrsio po starom sistemu vec sada mozes da platis jedno 5000 dinara (cini mi se da je toliko) i da nastavis dalje tj. da odradis i sesti semestar i da budes ravnopravan sa ljudima koji idu po novom sistemu. ovo sto sam ti napisao stoji kao obavestenje na jednoj od tabli VETS-a.
Inace pre neki dan sam ja slusao Gasu kako kuka na TV-u da smo se obavezali da usvojimo bolonjsku konvenciju do kraja ove ili naredne godine (ne znam tacno), a bolonjska konvencija mora da se provuce kroz novi zakon o univerzitetu...i sve u svemu, njegov zakljucak je da cemo mi probiti sve rokove jer vecina fakulteta jos nije ni izbodobala ispite (recimo ETF ce to poslednji uraditi i to ako ih neko bude dobrano pritiskao, siguran sam).
a ovaj novi ministar vuksanovic nesto obecava taj zakon u aprilu sledece godine i onda ce se ostvari ono o cemu pricamo....jer niko ne moze da nam da VII-1 stepen strucne spreme dok se u zakonu ne promene uslovi za dobijanje tog stepena, a to je 180 ESPB bodova, a kao preduslov svemu tome je naravno da svi fakulteti prihvate taj sistem i da se zna na svakom fakultetu koliko bodova vredi koji ispit...
znaci.....HOCEMO ZAKON.......AJMO SVI.....HOCEMO ZAKON....
 
Odgovor na temu

Jesenjin

Član broj: 35183
Poruke: 33
213.244.197.*



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke13.11.2004. u 01:18 - pre 235 meseci
Ovako ljudovi, ja sam upravo upao u tu masineriju prelaska-sa-starog-na-novi-plan&program i to traje vec..huh mesec dana.A to sam morao da uradim da me ne bi drzava obukla u zeleno.Procedura ide ovako :
- trazis od direktora da ti odobri molbu za prelazak sa starog na NPP,
- eventualno trazish da ti smanje troskove prenosa hehe (ko zna zna....),
- ako si apsolvent, ispisujes se i kupujes novi index, fotke itd....,
- ako si na starom bio na budzetu, sada si SAF (lele majko), pa placas nekih 18 crvenih za upis u I godinu!!,
Kada ti daju index i upises I godinu po NPP onda, idemo dalje :
- Napises listu polozenih ispita sa sve ocenama, i zahtev da ti se ti ispiti preracunaju tj priznaju po NPP (to mora da ide na vece da se odobri, npr ako je neko polozio Elektroniku II - impulsnu i digitalnu, priznace mu se kao dva ispita, Impulsna elektronika i Digitalna elektronika),
- kada sve to zavrsis (a dotle sam ja stigao), kupis SV(alerske:) obrasce za II i III godinu, uzmes liste od sefa smera,
- onda ides u studentsku sluzbu, da se malko deru na tebe i gledaju nadmeno, pa ako su slucajno dobro raspolozeni onda ti mozda i pomognu i obracunaju cifrice, i kazu ti koliko jos da platis, naravno :) i upisu te u III godinu, i jedina mana svega toga (sem bacanja kinte na nista) je sto ne mozes da diplomiras pre juna 2004 (dakle dok nam ne stasa podmladak koji je upisao 2002e)

Sve u svemu bezvezna procedura koja samo dz jede zivce (mali savet - drmni tri diazepama pre ulaska u sve to)

A te Bolonjske konvencije, zakoni bla bla......sumnjam da cemo dobiti VII stepen, to ne bi bilo posteno prema ljudima sa ETFa, za cije babe zdravlje oni ginu 5 godina tamo da bi bili "jednaki" sa nama.Dakle ko ima neke vece ambicije, neka pali na neki fax i nastavi dalje (jos jedan savet, ne znam sta mi je nocas...:)) pozz
 
Odgovor na temu

sasa.g
Beograd

Član broj: 13132
Poruke: 48
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke13.11.2004. u 18:37 - pre 235 meseci
pa sa pet godina na etf-u ili nekom drugom faksu si magistar.... uostalom sto bi neko ko je za dve godine studiranja na visoj,po starom sistemu, dobio VI stepen sada placao i zavrsavao trecu godinu ukoliko mu to ne obezbedjuje neko poboljsanje, recimo VII stepen... cemu onda sve to...
 
Odgovor na temu

sasa.g
Beograd

Član broj: 13132
Poruke: 48
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke13.11.2004. u 20:40 - pre 235 meseci
citat iz zakona koji treba da bude usvojen..
Citat:
Trajanje studija
Član 22
Svaki predmet iz studijskog programa vrednuje se određenim brojem ECTS bodova, koji određuju meru opterećenja studenta u savlađivanju tog predmeta. Ukupno trajanje studija izražava se zbirom ECTS bodova.
Akademske dodiplomske studije imaju od 180 do 240 ECTS bodova.
Strukovne dodiplomske studije imaju 180 ECTS bodova.
Specijalističke studije imaju:
1) najmanje 60 ECTS bodova, kada je prethodno ostvaren obim dodiplomskih studija od 240 ECTS bodova,
2) najmanje 120 ECTS bodova uz obavezno prethodno ostvaren obim dodiplomskih studija od 180 bodova.
Magistarske studije imaju :
1) najmanje 60 ECTS bodova, kada je prethodno ostvaren obim dodiplomskih studija od 240 ECTS bodova,
2) najmanje 120 ECTS bodova kada je prethodno ostvaren obim dodiplomskih studija od 180 ECTS bodova.
 
Odgovor na temu

sasa.g
Beograd

Član broj: 13132
Poruke: 48
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke13.11.2004. u 20:42 - pre 235 meseci
Delatnost visokog obrazovanja ostvaruje se kroz akademske i strukovne studije na osnovu akreditovanih studijskih programa za sticanje visokog obrazovanja.
Na akademskim studijama izvodi se akademski studijski program koji osposobljava studente za razvoj i primenu naučnih, stručnih i umetničkih dostignuća.
Na strukovnim studijama izvodi se strukovni studijski program koji osposobljava studente za primenu znanja i veština potrebnih za uključivanje u radni proces.
Studije su dodiplomske i poslediplomske.
Na dodiplomskim studijama izvodi se:
1) akademski studijski program;
2) strukovni studijski program.
Na poslediplomskim studijama izvodi se:
1) specijalistički strukovni studijski program
2) magistarski akademski studijski program
3) doktorski akademski studijski program
 
Odgovor na temu

Manki
Novi Sad

Član broj: 17263
Poruke: 34
*.191.eunet.yu.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke14.11.2004. u 00:25 - pre 235 meseci
Koliko sam ja skapirao taj novi zakom bi trebao da donese sledece novine

- ukoliko neko hoce da zavrsi sto pre studije a nema ambicije da ide na pslediplomske studije ili spedcijalisticke on ce upisati dodiplomske strukovne studije (tj, studije po strukovnom studijskom programu ) --180 ECTS bodova

- ukoliko neko hoce da zavrsi studije i ide na poslediplomske studije ili spedcijalisticke on ce upisati Akademske studije (tj, studije po akademskom studijskom programu ) --240 ECTS bodova

Dali ja mogu posle strukovnih studija da nastavim dalje skolovanje?
Trebalo bi, ali....

E sad kakva je razlika kada neko sa strukovnih studija se predomisli i hoce dalje u odnosu na akademske studije ?
Razlika je u tome sto neko ko je zavrsio akadmske studije ima 240 ECTS bodova pa mu treba samo 60 ECTS bodova za magistarske ili specijalisticke a neko ko je zavrsio strukovne studije treba mu 120 ECTS bodova za magistarske ili specijalisticke

Sada se vecina ljudi pita sta se desava sa ljudima sa ETF-a koji su guslali 5 godina
Ljudi koji su zavrsili ETF bi trebalo da dobiju 240 ECTS bodova ali ce moci (znaci nigde nije potvrdjeno ali bi otprilike trebalo tako biti) da zavrse specijalisticke ili magistarske studije po povoljnijim uslovima jer ce im se priznati dodano jos par bodova ili ce im se priznati kao da su zavrsili magistarske studije

60 ECTS bodova bi trebalo da je jedna studijska godina, pa isto tako ljudi koji su zavrsili 2.5 g. vets-a dobijaju 150 ECTS bodova a ljudi koji su isli 3 g. dobijaju 180 ECTS bodova - znaci ima razlike pa samim tim ce biti i razlike izmedju nas i ETF-a, FON-a ali i FON-a i ETF-a

To bi bilo sve lepo kada bi se taj zakom napokon doneo pa nebi bilo ovakvih postova na kojima svako daje neko svoje misljenje ( kao sto sam i ja ovde napisao neko svoje misljenje ) neko bi sve bilo izdefinisano

Jos nesto, sa tim novim zakonom neverujem da ce sve biti tako jednostavno jer ce vecina kljucnih stvari koje se odnose na reformu fakulteta ostati na samim fakultetima da odluce koliko ce neko imati bodova posle zavrsenih studija te po kojim uslovima ce ljudi moci recimo sa bivsih ( tada, bi trebalo da budu bivse ) visih skola da nastave na odredjenim visoko skolskim ustanovama jer recimo ako neko posle zavrsene trogodisnje VETS-e moze jedino da ode na specijalisticke tj. magistarske studije ( ukolik uopste to bude zakom predvidjao ) na sadasnjim fakultetima jer neverujem da ce vise skole dobiti dozvolu za magistarske tj. specijalisticke studije

Da ce doci do reforme, doci ce, po kojim uslovima jos se nezna ali mislim da ce svi bez obzira na fakultete koje su zavrsili ili vise na neki nacin profitirati jer ako je neko zavrsio ETF a posle reforme tj. donosenja tog novog zakona, mu priznaju to kao magistarske mislim da ce biti zadovoljan jer vecina ( kazem vecina, ali bez uvrede ) nije nikad ni razmisljala da nastavi dalje ( barem ne po sadasnjim uslovima )

Toliko od mene sve sugestije na ovaj tekst su dobro dosle ali zamolio bih sve ljude da daju svoje miljenje a ne da ova tema postane tema za prepirke jer ima dosta ljudi sa vets-a pa bi bilo dobro da razjasnimo sve ndoumice
 
Odgovor na temu

gonadarian
Igor Popov
Youngculture
Beograd

Član broj: 14445
Poruke: 39
*.yubc.net.

Sajt: gonadarian.info


Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke15.11.2004. u 06:42 - pre 235 meseci
Postoje indicije da će uskoro početi rad na izradi dokumentacije radi akreditacije VETŠ za status trogodišnje akademske visoko obrazovne institucije.

Povod za to je isključivo tržišne prirode iliti opstanak na obrazovnoj sceni pod uslovima najavljivanog zakona. Znajući VETŠ, ova tržišna motivacija mi daje nade da će se projekat izgurati sa uspehom.

Pošto bi zakon trebao da bude usvojen u skupštini na proleće, postupak akreditacije do početka sledeće školske godine. Nadam se da će se sledeće godine upisivati po novom, akademsko-trogodišnjem-iliti-180ectsbodovnom planu i programu i da će nama koji smo već na trogodišnjem školovanju biti omogućeno da se prebacimo na budući plan i program.

Interesuje me da li možda neko ima link do uputstava za akreditaciju visokoobrazovnih institucija. Baš bih voleo da proučim.
 
Odgovor na temu

*.net

Član broj: 4660
Poruke: 138
*.informatika.com.



Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke16.11.2004. u 08:37 - pre 235 meseci
Po starom zakonu VETS je visa skola tj. VI stepen i kada se ne bi doneo novi zakon tako bi i ostalo, a to sto ce studenti platiti 3 godine studija resilo bi se na razne nacine (mozda i pojedinacnim tuzbama i zahtevima za povracaj novca) i pitanje je kako bi ko prosao. Promenom ministra prosvete i sporta ponovo se govori o novom Zakonu o visokom obrazovanju cijim donosenjem bi studenti VETS bili najveci talijani :).
Dakle, prednacrt zakona kaze:
Citat:
Više škole
Član 111
Više škole koje su dobile rešenje o ispunjenosti uslova za početak rada i obavljanje delatnosti do stupanja na snagu ovog zakona nastavljaju sa radom, bez mogućnosti upisa novih studenata.
Više škole iz stava 1. ovog člana dužne su da podnesu zahtev za akreditaciju studijskih programa strukovnih studija i zahtev za akreditaciju visoke škole strukovnih studija najkasnije u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Viša škola koja dobije akreditacije iz stava 2. ovog člana, i dozvolu za rad, nastavlja da radi kao visoka strukovna škola.
Viša škola koja ne dobiju dozvolu za rad prestaje sa radom 31.8.2008. godine.


Prof. dr. Srbijanka Turajlić Pomoćnik Ministra u predlogu predlozenih resenja kaze:
Citat:
Osnovni princip pri prevođenju stručnih zvanja bio je da se ne oštete studenti koji su završili studije po postojećim programima. Otuda je predloženo da se studije u trogodišnjem trajanju izjednače sa prvom diplomom o završenim dodiplomskim strukovnim studijama, a studije u petogodišnjem trajanju izjednače sa diplomom magistra. Na ovaj način postiglo bi se i ujednačavanje naših diploma sa diplomama u drugim evropskim zemljama.

,takodje kaze:
Citat:
Više škole nastavljaju sa radom, ali ne upisuju nove studente. Viša škola može prerasti u visoku školu strukovnih studija uz uslov da bude akreditovana i dobije dozvolu za rad.


Cak oni koji su zavrsili vise skole bilo u trajanju od 2 ili 2,5 godine po prednacrtu mogu postati diplomirani inzinjeri:
Citat:
Član 119
Lice koje je steklo, ili stekne odgovarajući stručni naziv prema ranijim propisima zadržava stečena prava prema propisima prema kojima ih je steklo.
Licu koje je steklo ili stekne odgovarajući stručni naziv prema ranijim propisima izjedačava se stečeno obazovanje sa obrazovanjem koje se stiče na osnovu ovog zakona, na sledeći način:
1) stečeno više obrazovanje u trajanju od tri godine, sa stečenim obrazovanjem na dodiplomskim strukovnim studijama;
2) stečeno više obrazovanje u trajanju od dve do tri godine sa radnim stažom ostvarenim u struci u trajanju od tri godine, sa stečenim obrazovanjem na dodiplomskim strukovnim studijama;
 
Odgovor na temu

Reggie

Član broj: 70555
Poruke: 188
*.adsl.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Za studente Vise elektrotehnicke23.10.2007. u 17:50 - pre 200 meseci
Evo izvlacim temu,al bolje nego da otvaram novu.Ko zavrsi visu elektrotehnicku,koliko mu tacno ispita priznaju i u koju godinu upada na etf-u tj da li krece da slusa trecu ili???Kako je bilo pre bolonje,a kako je sada?Hvala puno
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Za studente Vise elektrotehnicke

[ Pregleda: 7784 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.