Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?

[es] :: SOHO Networking :: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?

[ Pregleda: 5990 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.beotel.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?23.11.2004. u 18:48 - pre 236 meseci
Radim neki seminarski i treba mi redosled tipa:
modem (5 KB/s), wireless ( 8 KB/s - ?), skydsl ( 33 KB/s - ?), T1....T3
Znaci od najsporijeg interneta ka najbrzem uz navodjenje realne brzine skidanja podataka.
PS:Gore navedene brzine sam naveo proizvoljno i nisu u potpunosti tacne.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?23.11.2004. u 20:30 - pre 236 meseci
Za pocetak, brzina protoka se ne izrazava u KB/s vec u kbps, mogao bi da padnes na tom ispitu ako nastavis sa KB/s. Jednostavno kbps je prirodnija jedinica a koga zanima u KB neka podeli sa 8... samo, ni onda nece biti tacno, jer ako je zagusen server sa kog skidas onda ti ne vredi sto imas 1000 kbps, moze se desiti i da bude 0 KB/s. Jasnije?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.beotel.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?23.11.2004. u 20:38 - pre 236 meseci
@pctel
Kad sam rekao internet protok mislio sam na nacin povezivanja na net (nisam se dobro izrazio, ali sam na to mislio), a to je:
Putem modema, bezicnim putem itd.
A kad sam rekao KB/s mislio sam na brzinu download-a.
Ali striktno mi je receno da predstavim realnu brzinu skidanja podataka (a to se izrazava u KB/s) kod razlicitih nacina povezivanja na net (modem,wireless...).
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?23.11.2004. u 20:46 - pre 236 meseci
Odgovor na ovo pitanje, posebno što se traži "realna brzina", može da bude veoma kompleksan.

Par stvari koje utiču na brzinu:

- Pristupna brzina linka
- Garantovana brzina na linku (FrameRelay CIR)
- Simetričnost linka
- Duplex stanje (half duplex, full duplex)
- L2 protokol koji se koristi (HDLC, PPP, Ethernet, 802.11[abg], ATM, itd.)
- Postojanje tunneling protokola (L2TP, PPTP, IPSEC, PPPoE, itd.)
- Kvalitet signala na linku
- Druge greške
- Opterećenost mreže do destinacije
- Opterećenost same destinacije

Dakle, ako hoćeš realnu sliku, moraš sve ove parametre da uzmeš u obzir i na tvoje pitanje je relativno nemoguće odgovoriti tako da bude 100% tačno. Moguće je odrediti konstantne parametre u okviru kojih se može dati odgovor na pitanje.

Dakle, koji su konstantni parametri?

Marko.

P.S. Brzina prenosa podataka se izražava u bitovima u sekundi (b/s), a ne u kilobajtima po sekundi (KB/s).
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.beotel.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?23.11.2004. u 21:01 - pre 236 meseci
UFF. Sta su mi dali da radim.Uh.
@markom
Hvala na objasnjenju. Oslanjacu se na tvoje upute.
Jedna stvar samo :
Citat:
P.S. Brzina prenosa podataka se izražava u bitovima u sekundi (b/s), a ne u kilobajtima po sekundi

Ja sam sad skroz zbunjen. Ako je b/s brzina skidanja (download-a) podataka, sta onda predstavlja B/s. Jer (kako mi se cini) u svim download managerima pise speed na pr 5 KB/s, a ne 5Kb/s.Hvala jos jednom na podatcima.

 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?23.11.2004. u 21:29 - pre 236 meseci
1B (1 bajt, 1 byte) = 8b (8 bitova, 8 bits)

iliti:

5KB(/s) = 40Kb(/s)

Standard je, kao što reče markom, da se brzina prenosa podataka izražava u bitovima po sekundi, mada je nekada, recimo u download m. koje pominješ, zgodnije da se brzina izrazi u bajtovima po sekundi, jer je taj podatak jasniji prosečnom korisniku.
ex.mangel
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
195.252.85.*

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?23.11.2004. u 21:46 - pre 236 meseci
Hvala Milane.
Zvao sam profesorku i objasnio joj oko slozenosti mog seminarskog bas zbog toga sto mi je striktno zadala da se oslanjam na realnu brzinu. Dozvolila mi je ipak da umesto realne brzine koristim tipicnu (karakteristicnu,najcescu) brzinu protoka kod razlicitog pristupanja netu ( modem,t1 itd. ) Ja znam samo za brzinu protoka kod modema koja je oko 48.0 Kbps. Pa ko koristi wireless, skydsl i druge nacine povezivanja sa netom neka mi iznese kolika je kod vas brzina, pa cu lako naci "zlatnu sredinu" za sve vrednosti.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?23.11.2004. u 23:51 - pre 236 meseci
Evo ja sa kablovskim modemom imam 1024kbps konekciju. To je brzina protoka. Brzina download-a moze da varira zavisno od parametara koje je markom naveo i krece se u opsegu izmedju 0 KB/s i 125 KB/s. Znaci, moja konekcija je uvek na 1024 kbps a brzina download-a je dosta velika (100-125 KB/S) ako skidam nesto sa zapadnoevropskih brzih linkova, a bliska nuli (0-10 KB/s) ako skidam sa tajvanskih sporih linkova. Mogao bi neko ko u pola noci zna prostim recima da objasni komunikaciju po TCP/IP protokolu da kaze coveku sta sve ulazi u protok, pa ce mu biti jasnije i od cega sve zavisi realna brzina.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
195.252.85.*

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?24.11.2004. u 10:41 - pre 236 meseci
@pctel
Hvala ti. Bas ovakve odgovore trazim.
Dobro. Da cujem sad brzinu kod drugih korisnika....
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?24.11.2004. u 11:13 - pre 236 meseci
Evo ti jedan odgovor... Kablovska konekcija, 128kbps. Download varira od 0 do 15KB/s. Ukoliko zanemarimo brzinu linka servera sa kog skidam, uglavnom se može reći da je najbrži download noću i rano ujutru (otprilike od 1h noću do 9h ujutru), tokom dana može da varira ali uglavnom ne pada ispod 10 KB/s. Jedino oko 20-23h je prilično sporo, uglavnom od 5-10 KB/s, a povremeno padne čak i ispod 5 KB/s.

Zadovoljan? :)

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
195.252.85.*

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?24.11.2004. u 11:48 - pre 236 meseci
Naravno BytEfLUSh da sam zadovoljan :). Dalje....
 
Odgovor na temu

Walker
NBG

Član broj: 2328
Poruke: 642
*.ptt.yu.

Sajt: s667.photobucket.com/albu..


+2 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?24.11.2004. u 11:57 - pre 236 meseci
Wireless konekcija 256kbps download ide od 5-32kB/s zavisno od brzine servera sa koga skidam
Bob Hodges(Colors):"There's two bulls standing on top of a mountain. The younger one says to the older one: "Hey pop, let's say we run down there and fuck one of them cows". The older one says: "No son. Lets walk down and fuck 'em all"
 
Odgovor na temu

vujce
Igor Vujacic
Bar

Član broj: 19908
Poruke: 34
*.yu
Via: [es] mailing liste

ICQ: 39724335


Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?25.11.2004. u 15:41 - pre 236 meseci
Evo posto niko nije pomenuo
GPRS prenos sa telefonom Siemens S45i (4D+1U) u ProMonte-ovoj mrezi u Bar-u:
Konekcija uvijek 56K, protok varira od opterecenosti mreze, servera, gate-a
i dr, ali za DL nikada nije manja od 4,7Kbps stabilno je 5,2Kbps, a max do
6,7Kbps(vrlo rijetko) sto je full brzina 53,6kbps.

Napomenucu jos, mozda je i suvisno, ali ne moze da skodi.
Ukupna brzina konekcije jednaka je zbiru brzina fx=sum(DL+UL korisnih, DL+UL
kontrolnih)peketa. E, sad "kontrolni paketi" su u stvari overhead tj.
dodatne informacije koje se dodaju na paket korisnih podataka po svim ISO
nivoima koji se koriste u datoj komunikaciji.
Iz ovoga proizilazi da sa jednim te istim tipom konekcije (na fizickom
nivou) u zavisnosti od upotrebljenih protokola, tj. njihovih overhead-a
(broja i vrste enkapsulacija) zavisi i kolika ce da bude brzina protoka
korisnih podataka.

Vrijedjelo bi da pogledas u nekoj knjizi kako izgleda ISO OSI da bi prica
koju treba da ispricas imala smisla i izgledala logicno.

S postovanjem,
Igor Vujacic

PS Za sad toliko... (nastavice se...) :-)


--------------------------------------------------------------------------------
Sačuvajmo prirodu - mislimo energetski i ekološki efikasno!
Moja rasvjeta je "zelena", a Vaša?

Save the future by saving Nature!!!
Think on ecological and energy efficient way.
I have "green" lights! You?
--------------------------------------------------------------------------------
 
Odgovor na temu

Ivan Stanojevic
Personal trainer
Dubai

Član broj: 8885
Poruke: 679
*.air.tehnicom.net.



+1 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?26.11.2004. u 17:24 - pre 236 meseci
wireless 1 MBIT downlad varira od 50-120 kilobajta u sekund na beogridu,
wireless 128 KBIT download je u proseku 14 kilobajta u sekundi na tehnicomu
wireless razmena fajlova izmedju dva bridgea na 11MBIT je bila oko 600 kilobajta u sekundi (realno oko 5MBIT)



Reci nešto pametno i svi će te pamtiti
- Nepoznati autor
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?26.11.2004. u 17:33 - pre 236 meseci
Posto si rekao od najsporijem ka 'najbrzem', trenutno najbrzi komercijalno dostupan interfejs je verovatno OC768 i njegova brzina iznosti 39.8Gbps. To je kao ~21500 T1 linija. T1 kao 1.54Mbps. OC1 pocinje na 54Mbps a ono sto je izmedju toga potrazi sam na netu, koristice ti kopanje po dokumentima koji sadrze takve podatke.

Ostvarene su i vece brzine ali one tek dolaze kada pojeftini tehnologija.
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
195.252.85.*

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?06.12.2004. u 13:46 - pre 235 meseci
Hvala na odgovorima, sutra je zadnji dan za seminarski. Ukoliko ne ima jos neku informaciju u vezi sa internet protokom neka je sto pre iznese. Hvala...
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.beotel.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?06.12.2004. u 19:30 - pre 235 meseci
Nasao sam vrlo korisnu stvar za mene:
Citat:

Načini pristupa

Modemski pristup
Sa razvojem tehnike javlja se veliki broj načina pristupu Internetu. Prvi način pristupa je bio pomoću modema. Ovaj način je, ujedno, i najrašireniji. Razlozi za to leže u širokoj rasprostranjenosti telefonskih linija, kao i niskoj ceni potrebne opreme (modema). Ovo je i jedina prednost modemskog načina pristupa. Nedostaci su niska brzina, najviše 56Kbps. U praksi je, kod nas, ta brzina često i upola manja, zbog toga što su uska grla zastarele telefonske centrale, koje Telekom nikako da promeni. Ako čujete šuštanje, krčanje i glasove u daljini dok telefonirate, sva je prilika da će vam veze biti jako loše. Pored toga, tu je i pitanje da li vaš dobavljač Internet usluga može da prihvati vaš poziv, odnosno da li ćete uopšte uspeti čak i da se povežete.


ISDN pristup
Drugi način pristupa je korišćenje ISDN tehnologija. Na ovaj način, dobijate digitalnu liniju do centrale. Digitalna linija može da prenosi podatke maksimalnom brzinom do 128Kbps, a moguće je i telefoniranje za vreme veze sa Internetom. Kada želite pristup Internetu, i u ovom slučaju morate da uspostavite vezu sa dobavljačem usluga, ali je prosečno vreme uspostavljanje veze bitno ispod sekunde, dakle skoro neprimetno. Prednost ovog pristupa u odnosu na modemski su, stoga, jasne - maksimalna brzina skoro četiri puta veća, a linija je, uz vezu sa Internetom, dostupna i za istovremeno telefoniranje. Nedostatak je to što nije dovoljan običan telefonski priključak, već je potrebno tražiti ISDN liniju od Telekoma, a ova usluga nije svuda dostupna. Naprotiv. Drugi nedostatak, je to što je potrebna oprema skuplja - i od klasičnih modema, a ne mogu se za telefoniranje direktno koristiti ni klasični telefonski aparati.


ADSL
ADSL je tehnologija koja za vezu sa Internet dobavljačima koristi postojeće telefonske linije, a omogućava i istovremeno korišćenje telefonske linije. Nije široko dostupna, a većina dobavljača Internet usluga kod nas nema ovu uslugu u svojoj ponudi. Prednosti su velike brzine, teoretski do 8Mbps downloada i 640Kbps uploada. Pored toga, nije potrebno uspostavljati vezu, već je računar stalno povezan sa Internetom. Mana je, naravno, slaba zastupljenost ove tehnologije kod nas. Uzrok je, verovatno, u monopolističkom ponašanju, koje ne stvara pretpostavke da dobavljači Internet usluga počnu da uvode ADSL.

Poprečna veza
Za one koji bi želeli da u svakom trenutku imaju pristup Internetu koji ne zavisi od uspostavljanja vezi ni od kvaliteta veze, najbolje je da koriste iznajmljenu liniju (što bi neki rekli poprečnu vezu). Prednost je ta što možete imati brzinu Interneta i do 2000Kbps i nije potrebno uspostavljati vezu zato što ste stalno na Internetu. Mana je to što je neophodna relativno skupa oprema (1000 evra i više), i - tehnički preduslovi, u našem slučaju često nepremostiva barijera.


Satelitski pristup
Satelitski pristup je komplikovanija tehnologija koja obezbeđuje brzine 400Kbps pa naviše. Komplikovanost se ogleda u činjenici da se podaci primaju putem satelitskog prijemnika (nalik klasičnom satelitskoj televiziji), a šalju putem zemaljske veze. Ovo znači da morate da imate vezu sa Internet dobavljačem bar u obliku modemske veze. Ovaj pristup zahteva dosta skupu opremu i obično se koristi u mestima gde je druga Internet infrastruktura nedostupna.

Bežični pristup
Bežični pristup (wirelles) liči na satelitski pristup samo što se veza ne uspostavlja sa satelitom nego sa zemaljskim predajnikom kod dobavljača. Ovo znači da je neophodno da postoji optička vidljivost sa predajnikom vašeg Internet dobavljača. Prednost je to što nije potrebno postojanje nikakve telefonske infrastrukture. Manu predstavlja činjenica da je potrebna optička vidljivost do predajnika, što je, recimo, u centru grada, često problem, kao i nešto skuplja oprema. Pored toga, ovu uslugu ne pružaju svi dobavljači.


Kablovski Internet
Kablovski Internet koristi posebne kablove za prijem i slanje podataka na Internet. Vrlo često se koriste kablovi "kablovskih televizija", a ponekad se postavljaju i novi kablovi. Brzine prenosa podataka dostižu 1 i više Mbps. Osnovni nedostatak ovog načina prijema je potreba da se fizički postave kablovi od dobavljača do korisnika, što je skopčano sa velikim teškoćama. Osnovnu prednost predstavlja činjenica da nije potrebno zauzimati telefonsku liniju, kao i velike brzine. Cena opreme zavisi od tehnologije prenosa signala kroz kabla, i kreće se od 60 evra naviše (najčešće).
Na žalost, kod nas su šire dostupni samo modemski i, relativno, ISDN pristup. Zbog toga su analizirani ovi načini pristupa, kao i ADSL kao pristup za koji očekujemo da će se raširiti u bliskoj budućnosti, ako Telekom ne bude ometao ovaj proces.
http://www.ekonomist.co.yu/magazin/ebit/11/por/isp.htm

 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Kratko pitanje - kratak odgovor u vezi sa internet protokom ?

[ Pregleda: 5990 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.