Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

DMOZ - broj srpskih sajtova i editori

[es] :: E-Marketing :: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori

[ Pregleda: 6507 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon DMOZ - broj srpskih sajtova i editori13.12.2004. u 15:49 - pre 234 meseci
Na ovaj post me navelo uporedjivanje uvrstenih sajtova u http://dmoz.org/World/ kategoriju. Srpskih sajtova ima 2,091; neuporedivo manje od nekih, nama bliskih regija po IT razvoju. Primera radi - Rumunija: 10,093; Hrvatska: 4,062; Grcka: 3,460; Madjarska: 4,538...da ne kazem Italija: 143,992 ...


Ocigledno da je osnovni razlog ovome manjak editora. Ono sto me zanima jeste da li postoji neko od editora dmoz-a na ES-u, i koji je razlog ocigledne nezainteresovanosti nase populacije da se poveca broj sajtova sa srpskog govornog podrucja. Mozda je u pitanju naizgled nevazna stvar (nema tu profita, jel'te :), ali ja mislim da broj sajtova u World kategoriji itekako govori o nama kao IT regiji...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori14.12.2004. u 08:39 - pre 234 meseci
da...kao sto nema interesovanja za diskusiju na ovu temu na ESu, ocigledno je tako i sa nasim kvalitetnim (nacionalnim) web prisustvom. krajnje nezainteresovano...tipicno srpski - ako ne moze neka para tu da se namakne, nesto da se izmaglata na brzinu - to onda vise nikog ne zanima...

jos jedan detalj...mislim da dosta govori na ovu temu:
www.hr - PR7
www.yu - PR5

samo da se vidi koliko je kome stalo...
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori14.12.2004. u 10:35 - pre 234 meseci
Ko ce ga znati sta je sa DMOZ-om. Imam utisak da oni ne vole bas mnogo da postavljaju nove urednike. Nalaze najbanalnije razloge odbiju prijavu.

Gledao sam malo i na njihovom forumu, mnogo se ljudi zali na ceo sistem kako radi DMOZ.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori14.12.2004. u 13:43 - pre 234 meseci
Da, medjutim nisam bas to imao na umu sa ovom temom. Ali kad vec spominjes - ja u principu razumem tu politiku ODP-a, jer njima je imperativ na kvalitetu direktorijuma. Jasno je zasto svaki webmaster zeli da mu se sajt nadje tamo, a iole manje rigoroznim odabirom editora stvorila bi se klima da se trejduje linkovima, da editori favorizuju "svoje" sajtove i sl. Zato su vrlo sumnjicavi za svaku prijavu koja im stigne i zaista slabo biraju nove editore. Jednostavno zele da odrze kvalitet po cenu uskog grla koje se stvara sa ogromnim brojem prijava - svidjalo se to nekom ili ne.

Ipak, ja ne govorim o politici ODPa generalno, vec samo kompariram prisustvo srpskih sajtova sa okolnim regionima. Ni njima nije nista lakse da ulete u dmoz, ali ih ipak ima mnogo vise i ocigledno poklanjaju vise paznje svom webu (primer sa PR-om www.hr i www.yu) nego mi.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori14.12.2004. u 15:42 - pre 234 meseci
Ne znam kako ostali, ali meni je jedna od prvih stvari koju radim za novi sajt, prijavljivanje na DMOZ.
 
Odgovor na temu

srlexic
Srdjan Jankovic
Product & Marketing Manager
Zrenjanin

Član broj: 4798
Poruke: 446
*.zrlocal.net.

Sajt: www.economy.rs


+1 Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori15.12.2004. u 14:44 - pre 234 meseci
Takodje, kada zavrsim sajt, prijavljujem ga na DMOZ, ali sam do sada imao nebrojeno mnogo problema sa unosenjem. Nekad ni ne odrade, nekad do ubacivanja u direktorijum prodje i do 2-3 meseca. Vrlo cudno...
Economy.rs poslovni portal
*************************************************
http://www.economy.rs/

Biznis Centar
*************************************************
Web hosting - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-hosting/
Registracija domena - http://www.economy.rs/bizniscentar/registracija-domena/
Izrada web sajta - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-dizajn/
 
Odgovor na temu

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori15.12.2004. u 20:24 - pre 234 meseci
Ne cudi me uopste ta situacija sto se dmoz-a tice i nas i hrvata. AKo pogledas nas i hrvatski web realno je da su daleko ispred nas i nije ni cudo sto se `to odslikava i na dmozu.
Ipak, cini mi se da neki pomaci postoje i da sve vise ljudi shvata da im je sajt potreban. Po meni najveci problem nase privrede uopste je cinjenica da vecina ljudi posmatra svet iz rupe i deluje iskljucivo lokalno. Retki su primeri da se neko osmelio da pomisli da svoj proizvod moze da izbaci dalje od llokala, sto je opet na neki nacin i povezano sa internetom, brojem i kvalitetom sajtova.
Opet, sto se DMOZ urednika tice mislim da ima istine u ovoj kritici. Daleko su od onog sto su bili nekad. Mislim da ima veliki broj kategorija u kojima se blokira povecanje broja satova. Pratio sam recimo kategoriju za koju sam ja bio zainteresovan i u koju ne mogu godinu dana da ubacim sajt i neverovatno je da nije broj povecan ni za jedan sajt za tih godinu dana. Naravno i moj je odbijen, dok na samom dmoz-u postoji niz neaktivnih sajtova ili krs sajtova u toj kategoriji. Slicno je u jos nekim kategorijama. Naravno da je prijava na DMOZ jedna od najbitnijih stvari koju treba odraditi kad se sajt postavi.
Jel ima ovde nekog ko je editor na DMOZ-u? Meni su prijavu odbijali n puta.
 
Odgovor na temu

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori15.12.2004. u 20:27 - pre 234 meseci
Imas

http://www.resource-zone.com/

da proveris status prijave. Pretpostavljam da znas, ali mozda neko nije upoznat.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.83.beocity.net.

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori16.12.2004. u 05:36 - pre 234 meseci
Citat:
boccio:
(primer sa PR-om www.hr i www.yu)


ma odakle ti uopšte ideja da porediš ova dva sajta???

prvo je nacionalni projekat (iza njega stoje akademska mreža, univerzitet, zavod za telekomunikacije), a drugo vrlo nesretno dodeljen domen jednom komercijalnom (privatnom) provajderu.

uz to, www.hr je koncipiran kao "WWW.HR - početna stranica Hrvatske", pa je vrlo očekivan veliki broj linkova koji vode ka njemu (čak i pri najnovijem difejsu rtvpink.com, ostavljen je link ka www.hr).

a nasuprot tome, ne znam ko bi ikada linkovao na www.yu?


inače, ne sporim da je .hr internet mnogo jači od .yu interneta, ali to je po meni čista posledica, a ne uzrok problema. raspitajte se malo o procentu korisnika interneta kod nas i kod naših komšija..

i usput, pogledajte malo hrvatske televizije. za par nedelja koliko imam priliku da gledam neku hrvatsku "nova tv", već par puta sam video ljude koji drže popularne portale (index.hr, kupus.net) u high-profile emisijama (prvi je gostovao u ozbiljnoj političkoj emisiji tipa utisak nedelje, a drugi u "zabavnoj kolaž" emisiji tipa city).

mislim, uporedite to sa događajem meseca kada neka tamo leva lokalna novina citira ES (ono u vezi marka tasića).
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.ptt.yu.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori16.12.2004. u 10:29 - pre 234 meseci
zombie, mozda sam pogresno protumacio - ali ti upravo potvrdjujes sve sto sam ja rekao...
Citat:
-zombie-: ma odakle ti uopšte ideja da porediš ova dva sajta???

prvo je nacionalni projekat (iza njega stoje akademska mreža, univerzitet, zavod za telekomunikacije), a drugo vrlo nesretno dodeljen domen jednom komercijalnom (privatnom) provajderu.

uz to, www.hr je koncipiran kao "WWW.HR - početna stranica Hrvatske", pa je vrlo očekivan veliki broj linkova koji vode ka njemu (čak i pri najnovijem difejsu rtvpink.com, ostavljen je link ka www.hr).

a nasuprot tome, ne znam ko bi ikada linkovao na www.yu?

pa o tome ja pricam na ovoj temi...zato ih i poredim. kod nas to nikog ne zanima. I to je upravo najveci problem. Zasto je www.yu tako besmisleno dodeljen/upropasten, umesto da i mi napravimo "pocetnu stranicu Srbije"?

I sve ostalo sto si spomenuo u svom postu (da ne citiram sad...) je upravo u prilog toj tvrdnji. Kod nas vlada potpuna nezainteresovanost tim (naizgled) neprofitabilnim projektima stvaranja jasnog i snaznog nacionalnog identiteta na Webu. I ne bih to direktno vezivao sa brojem internet korisnika, mislim da je to samo iskrivljuje cinjenicu da kod se kod nas nastavlja "tradicija" trapavog i bednog medijskog predstavljanja Srbije u svetu...u sta, naravno, spada i internet.

To je ono sto je tuga i bruka u ovoj prici...


Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori16.12.2004. u 15:49 - pre 234 meseci
Citat:
-zombie-:
nače, ne sporim da je .hr internet mnogo jači od .yu interneta, ali to je po meni čista posledica, a ne uzrok problema. raspitajte se malo o procentu korisnika interneta kod nas i kod naših komšija..


Ne bih rekao da je .hr baš nešto mnogo jači u odnosu na .yu Internet, konkretno u oči upada veliki broj portala, iza kojih u stvari stoje moćni ISP (koji na portal gledaju kao na najvažniji vid vlastite promocije) ili solidan investitorski kapital (u slučaju nastanka index.hr), te bolja situacija na polju e-poslovanja, odnosno e-trgovine (otvaranje ka svijetu -- mane sankcije i ostalih prepreka, rano uvođenje platnih kartica, Internetizacija podržana od strane države, itd.). Treba dodati i to da su stvari na polju akademske mreže mnogo bolje realizovane.

Što se tiče generalnog zavirivanja u komšijsku avliju, kao što se iz .yu zaviruje i kuka na .hr, u .hr isto tako (čak još više) zaviruju i kukaju na .si, koji su po običaju über alles, i naravno u Evropi. A u .rs.ba & .ba se opušteno tapka u mraku.
Citat:

a par nedelja koliko imam priliku da gledam neku hrvatsku "nova tv", već par puta sam video ljude koji drže popularne portale (index.hr, kupus.net) u high-profile emisijama (prvi je gostovao u ozbiljnoj političkoj emisiji tipa utisak nedelje, a drugi u "zabavnoj kolaž" emisiji tipa city).

Gledao sam malo emisiju gdje je gostovao urednik sajta index.hr, uprkos tome što će sada geekovi da me atakuju --lik je došao malo previše casual obučen, ipak nije dukserica sa kapuljačom za takav tip emisije, i jednostavno ne uliva izgled određene ozbiljnosti i time ipak ponovo gerilski reprezentuje online zajednicu.

Što se tiče takvih nastupa u domaćim medijima, bilo bi zanimljivo kada bi Olja recimo ugostila Šalindriju sa Glamoura (inače kolegu moderatora sa web razvoja :)
 
Odgovor na temu

Guardian OfThe Blind
Beograd

Član broj: 1048
Poruke: 78
195.252.87.*



Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori02.05.2005. u 22:18 - pre 230 meseci
Verovali ili ne, http://dmoz.org/World/Srpski/ je dobio novog editora! Ali opet, sumnjam da će to dovesti do neke značajnije promene...
 
Odgovor na temu

dzonileon
Nikola Mitic
Beograd

Član broj: 12207
Poruke: 80
*.252.EUnet.yu.

Sajt: www.webdesignbeach.com


Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori02.05.2005. u 22:37 - pre 230 meseci
Sto se tice DMOZ-a on se sastoji iz vise baza. Jedna je urednicka, dok je recimo druga javna baza. Ono sto editor postavi u svom direktoriju moze da postane vidljivo korisnicima tek nakon mesec-dva.

Urednik sam World: Srpski: Regionalno: Evropa: Srbija: Gradovi: Uža Srbija: Beograd i tu recimo nije bilo prijave novog sajta od strane posetioca minimum mesec dana. Mislim da je problem naseg prisustva na pretrazivacu ne edukovanost web mastera koji ne shvataju vaznost ovog pretrazivaca. Verovatno veliki broj WM ne zna da se vecina pretrazivaca "snabdeva" informacijama sa DMOZ-a.

Ljudi prijavljujte se :)
 
Odgovor na temu

ajevic
Aleksandar
Beograd

Član broj: 29689
Poruke: 81
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori20.03.2006. u 09:00 - pre 219 meseci
Citat:
-zombie-: ma odakle ti uopšte ideja da porediš ova dva sajta???

prvo je nacionalni projekat (iza njega stoje akademska mreža, univerzitet, zavod za telekomunikacije), a drugo vrlo nesretno dodeljen domen jednom komercijalnom (privatnom) provajderu.
uz to, www.hr je koncipiran kao "WWW.HR - početna stranica Hrvatske", pa je vrlo očekivan veliki broj linkova koji vode ka njemu (čak i pri najnovijem difejsu rtvpink.com, ostavljen je link ka www.hr).
a nasuprot tome, ne znam ko bi ikada linkovao na www.yu?


Nazalost nije tako uvek bilo. 1997 kad je startovao www.yu bio je daleko bolji od www.hr, koji je tada bio samo hrpa statickih stranica. Medjutim od samog pocetka skoro da se nista nije ni promenilo, tako da skoro 10 godina bez ulaganja je dovelo do tuznog stanja u kome je bio www.yu. Sada koliko vidim vise nije ni aktivan sajt :( Zna li neko sta se dogodilo sa tim?
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Marketing :: DMOZ - broj srpskih sajtova i editori

[ Pregleda: 6507 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.