Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

razmjestaj ventilatora

[es] :: Overclocking & Modding :: razmjestaj ventilatora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6238 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

shockre
skola

Član broj: 26907
Poruke: 11
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon razmjestaj ventilatora16.12.2004. u 09:13 - pre 234 meseci
ovako, komp sam kupio prije oko 2 godine i drzao sam kuciste zatvorenim do prije godinu dana. znaci, od tada ga drzim otvorenim, i sve radi ok, ali me zbunjuju ventilatori. naime, jedan ventilator je skroz naprijed dolje (gleda u moje noge) i puse zrak prema VANI ali je cudno to sto je ispred njega prije bila plastika od kucista. ne razumijem zasto je ventilator namjesten da puse prema vani kada nije imao svrhe dok je kuciste bilo zatvoreno. osim toga, malo sam googlao, i vecinom ljudi govore da bi ventilatori koji stoje naprijed dolje trebali uvlaciti hladan zrak (a ne puhati vani). e, sad, zanimaju me vasa misljenja: bi li trebao (i kako) namjestiti ventilator da ipak uvlaci zrak? nisam se mogao odluciti jer je kuciste ipak otvoreno, pa sam mislio da je to mozda dovoljno?
 
Odgovor na temu

Crossman
Crossman

Član broj: 38402
Poruke: 70
*.centurion.co.yu.



Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora16.12.2004. u 12:42 - pre 234 meseci
Trebao bi imati bar 2 case fana.
Jedan napred koji ce da uvlaci svez vazduh i jedan (ili vise ako ima mesta) nazad koji ce iz kucista da izvlaci ugrejan vazduh. Time se stvara promaja i efikasnije se hlade komponente. Nijedan ni drugi ne bi trebali da budu na bilo koji nacin izolovani od spoljasnjosti, tj. zatvoreni (moze da ostane samo resetka).
I da ne zaboravim: kao i za ostale komponente, tako i za fanove, vazi da su bolji oni renomiranih proizvodjaca (CoolerMaster i Zalman).
 
Odgovor na temu

shockre
skola

Član broj: 26907
Poruke: 11
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon re:18.12.2004. u 09:40 - pre 234 meseci
da, ali je meni kućište otvoreno. zbog toga bi sav zrak od ovog ventilatora naprijed samo otišao sa strane a ništa ne bi došlo do gornjeg dijela kućišta?
 
Odgovor na temu

Igorn
(BG)-YUGOSLAVIJA FOREVER

Član broj: 40144
Poruke: 273
*.verat.net.

Sajt: www.google.rs


+4 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora18.12.2004. u 13:27 - pre 234 meseci
Pa ti ga onda zatvori !!!!!!!!!
"Remember to keep yourself alive,there is nothing more important than that"
*Afeni Shakur*

"Ko nema u gaćama ima u kućištu"
*Igorn*
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora18.12.2004. u 14:22 - pre 234 meseci
@Igorn
...onda se vracamo na pocetak price
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora20.12.2004. u 19:51 - pre 234 meseci
Isti slučaj je kod mene... Naime na prednjoj strani ima mesta za dva fana, jedan pored drugog, ta mesta su "izolovana" sa prednjom plastikom računara, pa nema protoka vazduha, takođe i sa zadnje strane ima još dva mesta, jedan ispod drugog, oni su OK jer je iza njih rešetka, imam još jedno mesto za fan sa gornje strane kućišta, i njemu nema šta da smeta... Dakle 3 od 5 prostora su funkcionalni.

NI JEDAN NIJE ISKORIŠĆEN

E sad kako ne bi sekao plastiku napred i da stavljam 1fan tu i 1pozadi, da li bi bilo BOLJE rešenje da stavim jedan fan na gornju stranu da izbacuje vazduh napolje / na gore???

Do skora me temp kućišta nije brinula, bila je oko 33, a sada se diže i na 40 posle NFSU2! Dok procesor ide na nekih 50C. u Idle (do 25% usage) je 36/41...

PozdraV
HVALA

PS kada je otvoreno kućište idle u idle su temperature 33/33 e sad još nešto?
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora20.12.2004. u 20:57 - pre 234 meseci
Citat:
bakiman:ta mesta su "izolovana" sa prednjom plastikom računara, pa nema protoka vazduha

Jesi li dobro pogledao? Obicno ta prednja plastika ili ima neka stepenasta rebra, gde pogled ne prolazi ali vazduh da, ili je isecena ISPOD, pa vazduh prolazi tamo.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora20.12.2004. u 21:34 - pre 234 meseci
Bravo!!!

Jeste isečeno na donjoj strani, a ne sa prednje. Veličina je 1x5 santima...

Bravo again!!!

PS I dalje me interesuje da li je bolje jedno napred i pozadi ili samo jedan gore?

PozdraV
HVALA
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora20.12.2004. u 21:43 - pre 234 meseci
Ako dobro shvatam, taj na vrhu bi lezao horizontalno? To ventilatori bas ne vole i brzo crknu (primer: graficke kartice). Zato bolje poceti sa jedan napred, jedan pozadi pa ces vec videti, malo eksperimentisanja ne steti.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora21.12.2004. u 13:16 - pre 234 meseci
Jeste, horizontalno, nego neko je pričao da je jako korisno imati jedan fan gore ali...

Ma nije mi velika frka, ali sigurno ću nešto preduzeti...
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

SuperGenije

Član broj: 39530
Poruke: 4
195.178.47.*



Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora23.12.2004. u 08:30 - pre 234 meseci
Ima ljudi koji misle da ventilator nije potrebno montirati napred na kuciste, vec da je mnogo bolja varijanta da ventilatori izvlace vazduh iz kucista i da su montirani pozadi. To ce malko da ublazi buku a i vazduh mora negde da udje pa ce to uciniti sa prednje strane.
 
Odgovor na temu

filib
Filip Filipovic
Beograd

Član broj: 42439
Poruke: 6
*.office.scnet.yu.

Sajt: www.filib.tk


Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora24.12.2004. u 00:50 - pre 234 meseci
pazario sam chieftec lbx, i sad imam jednu dilemu oko rasporeda ventilatora.
Posto na ovoj seriji nema mesta kod prednje maske za ventilatore kao na prethodnim serijama, interesuje me kako oragnizovati airflow.Prostori za ventilatore si sledeci

- Na pozadini pored i/o panela 1x 120;
- Sa strane 2 x 90, jedan naspram procesora, a jedan otprilike kod graficke karte;
- Na stranici iza ploce , kod HDD lezista 3 x 90, jedan ispod drugog;
- Napajanje ima dva ventilatora, jedan izduvava iz kucista, drugi iz napajanja van;
- Na stranici preko puta ploce, kod HDD lezista pistoji prostor istih dimenzija kao na
suprotnoj stranic samo bez ventilatora.

Sad, ono sto meni pravi zbrku u dizajnu je sledece, kod klasicnog rasporeda, resenje je jednostavno, postavis onaj prednji za HDD, jos jedan ispod da uduvavaju, a ostale da uzduvavaju i zavrsio si posao.Ovde je situacija malo drugacija, jer nema prednjih ventilatora kod maske, a nemam neku ideju koje ventilatore da postavim da uvlace vazduh u kuciste.Druga stvar je kod HDD-a, da li postaviti ventilatore, ona tri komada, da izduvavaju, ili da uduvavaju vazduh, posto postoji airflow, izmedju ta dva proreza da ih tako nazovem, moje neko mislenje je da postavi da ovi kod hdd-a izduvavaju, a posto je mala distanca, uvlacenje svezeg vazduha ce doci samo po sebi.

Za ostatak, sam razmisljao o raznim kombinacijama, ali nijedan od njih mi se ne cini nesto previse dobrim.
Ajde neki komentar, eventualno neko ko ima isti/slicno kuciste
assumtion is the mother of all fuckups!!!
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora24.12.2004. u 08:41 - pre 234 meseci
Citat:
SuperGenije: Ima ljudi koji misle da ventilator nije potrebno montirati napred na kuciste, vec da je mnogo bolja varijanta da ventilatori izvlace vazduh iz kucista i da su montirani pozadi. To ce malko da ublazi buku a i vazduh mora negde da udje pa ce to uciniti sa prednje strane.


Ima tu više fazona... kao prvo, ako kroz filter uduvavaš vazduh tako da pritisak vazduha u kućištu bude viši nego u okolini, imaćeš manje prašine u kućištu, što je dugoročno dobro za ventilatore i hladnjake unutar kućišta. Takođe, viši pritisak znači veću količinu medijuma za hlađenje (molekula vazduha) ali, sa druge strane i povišenu temperaturu. Premda, oba ta efekta su zanemarljiva...
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora24.12.2004. u 15:14 - pre 234 meseci
Ovo je krajnje zabrinjavajuće, kada otvorim kućište, ne dobijam ništa specijalno, svega oko 2C manje od zatvorenog.

Mada, radijator se nalazi iza kućišta na nekih 30cm, sa desne strane moja noga, sa prednje ništa, a sa leve LEDEN (spoljašnji) zid od stana.

Kada priblizim zidu kućište ništa se ne dobija, a ni kad ga odaljim.

Gde stoji MB senzor na mojoj ASUS P4P800segd ploči?

PozdraV

PS: u normalnom radu (ništa zahtevno) temp procesora je manja za oko 3-4C, ali kad igram NFSUII proc 49, mb (kućište) 40ak

K*o ranije...
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora28.12.2004. u 01:22 - pre 234 meseci
Drugo pitanje:

Jel se smer obrtanja ventilatora (od čega zavisi uduvavanje ili izduvavanje) menja okretanjem +a i -a?

HVALA
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora28.12.2004. u 02:25 - pre 234 meseci
Njet. Meni su prodali ventilator za graficku sa obrnutim zicama, ja nisam primetio, ugradio ga lepo, on stajao lepo i graficka pocela da gori lepo, jer sam ostavio racunar nesto da radi a ja otisao u drugu sobu. Nakon 20-tak minuta se vratim i tamo mirise na "rostilj"!

Ti ventilatori se vrte samo u jednom smeru. Obicno na njima imas oznake: jedna strelica pokazuje na koju stranu se vrti, a druga u kom smeru ide vazduh i onda ga fizicki okrenes tako kako ti treba.

Sto se tice onoga sto sam spomenuo negde, da su kod onog Molex medju-kabla spojene zuta i crvena zica, to nije greska, to je tako namerno uradjeno. Znaci, tanka crvena, 12V za ventilator, je spojena sa zutom, jer je ona +12V iz napajanja.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora28.12.2004. u 12:13 - pre 234 meseci
Ahaaa, znači može da se montira sa prednjae i zadnje strane fan? (govorim o FANu, ne o kućištu)

Npr. može da se prednja strana fana stavi na prednju stranicu računara, kao i isti taj da se montira sa zadnjom stranom na prednju stranu kućišta. I SVI FANOVI IMAJU MOGUĆNOST DA SE "DVOLIČNO" MONTIRAJU?

Jel sam dobro shvatio?

PS Ono dvolično me podsetilo na jasnije pitanje:

Svi fanovi imaju dva lica, a ti ga okreneš/montiraš kako ti treba?

PozdraV
HVALA
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora28.12.2004. u 12:53 - pre 234 meseci
Citat:
bakiman:Svi fanovi imaju dva lica, a ti ga okreneš/montiraš kako ti treba?

Da.

Postoje i ventilatori koji su pravljeni specijalno za neku namenu, recimo za proizvodjace napajanja, gde se unapred zna kako ce biti montiran, i onda ih "ocerupaju" maksimalno, da bi stedeli materijal (plastiku), tako da takvi ventilatori mogu da se montiraju samo na jedan nacin, jer ako ga okrenes nema za sta da se zasrafi, prazno. Redje se srecu, ali ih ima.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora30.12.2004. u 12:40 - pre 234 meseci
Setio sam se jedne sitnice sa ovim u vezi, a nekome moze da koristi, pa da spomenem. U prodaji su mali komadi kablova, konfekciski pripremljeni, za napajanje uredjaja u PC-u, koji sa jedne strane imaju "zenski" Molex (identican onome na hdd-u ili cdrom-u), a sa druge nesto drugo. Jedan takav je Y kablic, pomocu koga od jednog Molexa sa napajanja dobijete 2 kabla, za dva uredjaja u PC-u. Drugi, koji se od skoro prodaje, je adapter za napajanje SATA diskova, za one koji na starom napajanju nemaju predvidjen SATA prikljucak. Evo i slike:



Zadrzite zenski Molex, a sa drugom stranom radite sta hocete - secete, lemite zice za dodatne ventilatore i slicno. Vrlo prakticno i jeftino resenje za eksperimentisanje a da pritom originalni prikljuchci sa napajanja ostanu nedirnuti. Osim toga, ova kombinacija ima i mogucnost lake montaze / demontaze, sto u slucaju prerade originalnih prikljucaka (npr.lemljenje) nije uvek slucaj.



[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 30.12.2004. u 15:33 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: razmjestaj ventilatora30.12.2004. u 13:44 - pre 234 meseci
Hvala ti na obaveštenju!

Hoćeš da kažeš da je taj kabl nešto kao razvdnik/lopov?
Pa onda uzmem ja taj kabl i sečem šta mi treba ili ga upotrebim takvog kakav je?

PozdraV
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

[es] :: Overclocking & Modding :: razmjestaj ventilatora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6238 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.