Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

2 kompa, 1 switch, kabl modem ?

[es] :: SOHO Networking :: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16805 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 16:26 - pre 234 meseci
imam dva kompa koji su trenutno povezani na switch, a kabl modem je povezan na komp 1, preko usb-a.

oba kompa mogu na net kada je ukljucen komp 1, to radi. komp 2 ide preko ICS-a.

ali, kako da komp 1 i komp 2 i modem prikljucim na switch, tako da komp 2 moze na net kada je komp 1 ugasen. usb je tada iskljucen. ako probam da povezem ova tri uredjaja na ocekivani nacin: komp 1 = port 1, komp 2 = port 2 i modem = port 3, onda ni na jednom od kompova nemam lan2 konekciju. kako da mi masine prepoznaju modem (network adapter) preko switch-a?
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 17:53 - pre 234 meseci
Treba ti ruter.
Mozes da ih nabavis vec za 50 eura (tu je negde cena...)
YU2MP
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 18:21 - pre 234 meseci
Ako sam dobro razumeo, kabl modem se vezuje USB-om na komp?

Onda neće moći, treba ti jedan pc da bude dedicated router, podesiš ga negde, mali linux, firewall, ta konekcija i eventualno mail i dns ako ti treba i zaboraviš ga. Može i windows sa ICS ali to redovno da apdejtuješ, nikad ne znaš koji virus donosi sledeći dan.
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 18:44 - pre 234 meseci
Po IPu vidim da si na SBBu. Pretpostavljam da imaš standardni WebStar modem koji ti daju ovi iz SBBa i da si na nekom režimu u kome nemaš public IP.
Onda bez problema radi sledeća konfiguracija:
Modem povežeš sa jednim PCjem preko USBa, a sa drugim preko UTP kabla (možeš direktno, preko crossover kabla i bez switcha, a možeš i preko switcha, sve je jedno).
Zamoliš dobre ljude iz SBBa da ti daju bar dve IP adrese (meni su dali 3 u startu, a nisam ni tražio).
Podešavanja na kompu koji je povezan sa modemom preko USBa (komp1) ti ostaju ista. A kod računara koji ti je povezan preko UTPa sa modemom treba tu ethernet karticu da podesiš isto kao na komp1 (gateway, dns), samo da promeniš IP adresu.
npr. ako ti je IP adresa vezana za modem network adapter na prvom računaru 10.5.100.200, na drugom verovatno treba da staviš 10.5.100.201, ali to već zavisi od toga koje adrese ti SBB da na raspolaganje.
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 18:49 - pre 234 meseci
@gojko

kako da namestim ICS, koji ip da upisem? tu se nesto vrtim u krug... za
modem imam i usb kabl i mrezni kabal.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 18:54 - pre 234 meseci
Ok, nisam znao da modem ima u USB i UTP opciju povezivanja.

Pošto pitaš za IP, pretpostavljam da hoćeš da izdvojiš jedan windows komp kao gateway, koji bi bio stalno uključen, u jednu mrežnu karticu bocneš modem od provajdera, druga mrežna kartica direktno u switch na koji su ti nakačeni ostali kompovi. Kompovi i ta druga kartica imaju adrese iz nekog tvog internog opsega, a mrežna ka modemu ima adresu koju dodeljuje provajder. Radi se source NAT na tu provajderovu adresu za sav odlazni saobraćaj (to radi ICS ako ćeš windows).

O podešavanju ICS-a smo već suviše puta pisali, pogledaj ovu pretragu:

http://www.google.com/custom?i...tesearch=www.elitesecurity.org

I sve srodne teme tih prvih rezultata, sigurno ćeš naći dovoljno informacija.

Ako ne ide, pitaj ali konkretnije navedi šta je problem.
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 18:54 - pre 234 meseci
Tebi treba da oba kompjutera imaju pristup internetu, nezavisno od toga koji je uključen? Pa zašto onda ne probaš ovo što sam ti rekao? Brat i ja koristimo jedan SBB-ov modem baš ovako, i sve radi bez problema.
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 18:58 - pre 234 meseci
@trooper

ja sve ovo pitam za drugara, koji nije registrovan na elitesecurity.org ali
i on je kod sbb-a. tako da ne znam da li ce ovo da mu radi, ali prenecu mu.
samo me zanima jedna stvar, jesi li im ikada trazio neku public IP adresu
(da je pre toga nisi imao, jel)?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 19:01 - pre 234 meseci
Da, ako ti sbb da više adresa, nije problem da radiš kako je trooper objasnio. Ako imaš jednu, moraš da se NATuješ iza nje.
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 19:06 - pre 234 meseci
Citat:
aleksandaraleksandar:samo me zanima jedna stvar, jesi li im ikada trazio neku public IP adresu (da je pre toga nisi imao, jel)?

Ako koristiš neki od FlatHOME paketa (kao ja), onda nema načina da dobiješ public IP. Slao sam im mail, i dobio negativan odgovor. Jednostavno, jedina razlika između FlatHOME i FlatBUSINESS je upravo u public IPju, tako da bi bilo nelogično da dobiješ public IP u mnogo jeftinijem home paketu. (pogledaj i ovu temu)

Ako je tvoj drug na FlatHOME paketu, onda sigurno može da dobije više IP adresa bez problema. SBB ne se usteže pri deljenju private IPova. (a i zašto bi :)
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 19:40 - pre 234 meseci
>Pošto pitaš za IP, pretpostavljam da hoćeš da izdvojiš jedan windows komp
>kao gateway
@gojko

bas suprotno. nesto imam utisak da nisi pazljivo procitao prvi post, odnosno
da te je zbunila prica oko usb kabla.
hvala obojici, javicu mi da proba da trazi od sbb-a jos jednu adresu.
 
Odgovor na temu

NLO

Član broj: 411
Poruke: 876
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.12.2004. u 21:51 - pre 234 meseci
ma ne mora da trazi, obicno ostave razmak nek proba predhodnu/sledecu..
 
Odgovor na temu

Sasa Vitorovic
Beograd

Član broj: 11629
Poruke: 193
*.etf.bg.ac.yu.

Sajt: www.ptt.yu/korisnici/s/a/..


Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?12.10.2005. u 10:29 - pre 224 meseci
Citat:
trooper:
Modem povežeš sa jednim PCjem preko USBa, a sa drugim preko UTP kabla (možeš direktno, preko crossover kabla i bez switcha, a možeš i preko switcha, sve je jedno).
Zamoliš dobre ljude iz SBBa da ti daju bar dve IP adrese (meni su dali 3 u startu, a nisam ni tražio).


Nije mi jasno.Ako se modem kaci na jedan komp preko USB,a na drugi preko UTP,onda crossover kabl ne treba,a i nema gde da ga utaknes(pod uslovom da u oba kompa imas po jednu mreznu karticu).
Zasto bi tada koristio switch,kad taj modem simulira switch za 2 kompa?Mogu se videti medjusobno preko modema,kao i svaka druga LAN.

Ljudi,ja sam kupio switch i 2 straight kabla.Imam 2 kompa.Da li to znaci da je fizicki nemoguce da modem ide u switch utp kablom,i da kompovi budu nezavisni(oni su straight kablovima povezani sa switchem,naravno).

Da li kabl.modem od SBB-a Scientific Atlanta Webstar EuroDOCSIS 1.1 ima ugradjen ruter?
P.S.Koja je sustinska razlika izmedju private i public ip adrese?




[Ovu poruku je menjao Sasa Vitorovic dana 12.10.2005. u 11:46 GMT+1]
U fudbalu je vazno jedno:a to su dve stvari:rad ,red i disciplina.
 
Odgovor na temu

Sasa Vitorovic
Beograd

Član broj: 11629
Poruke: 193
*.ptt.yu.

Sajt: www.ptt.yu/korisnici/s/a/..


Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?16.10.2005. u 08:40 - pre 224 meseci
Citat:


Ljudi,ja sam kupio switch i 2 straight kabla.Imam 2 kompa.Da li to znaci da je fizicki nemoguce da modem ide u switch utp kablom,i da kompovi budu nezavisni(oni su straight kablovima povezani sa switchem,naravno).

Da li kabl.modem od SBB-a Scientific Atlanta Webstar EuroDOCSIS 1.1 ima ugradjen ruter?

Da li bi neko bio voljan da pomogne?
Ovo prvo je ocigledno moguce sa ruterom.A taj ruter sluzi da prepozna kabl. modem u mrezi ili za nesto drugo?

Ima li gore navedeni model ugradjen ruter?
U fudbalu je vazno jedno:a to su dve stvari:rad ,red i disciplina.
 
Odgovor na temu

dOvLo
Vlado Petrović
JP Elektroprivreda HZHB Mostar
Mostar

Član broj: 70912
Poruke: 109
80.71.151.*

Sajt: www.pansion-rosary.com


Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?19.10.2005. u 13:21 - pre 224 meseci
Bola evo ja cu ti reci sve...
Kod mene je apsolutno ista situacija ja i brat smo umrezeni switchem...
Cable modem mi je spojen na komp USB-om,a moj komp na switch kao i njegov,ja moram stalno drzati upaljen komp d bi on imao internet i naravno LAN...
Moj switch ne podrzava to da na njega prikljucim cable modem i moj komp i bratov komp...pa moram ovako ostaviti kako je sada...
A kada bi htio da mozemo i ja i brat ici na internet ne gledajuci koji je upaljen koji nije uzeo bih router jer on ima tu mogucnost....
To je moje misljenje...
Naravno da bi i ja voljeo da mogu ugasiti komp kada hocu ali sada za sada to ne mogu...:-D
Ako je netko pametniji neka me ispravi....Molim se da sam u krivu...hehe
 
Odgovor na temu

Sasa Vitorovic
Beograd

Član broj: 11629
Poruke: 193
*.ptt.yu.

Sajt: www.ptt.yu/korisnici/s/a/..


Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?20.10.2005. u 08:01 - pre 224 meseci
Citat:
dOvLo:
Moj switch ne podrzava to da na njega prikljucim cable modem i moj komp i bratov komp...pa moram ovako ostaviti kako je sada...
A kada bi htio da mozemo i ja i brat ici na internet ne gledajuci koji je upaljen koji nije uzeo bih router jer on ima tu mogucnost....

Kako znati da li switch podržava tu mogućnost?Mislim,možda nešto nisi dobro podesio?
Po 16.put:Ima li SBBov modem ugradjen ruter?Model je naveden u ranijim postovima.
U fudbalu je vazno jedno:a to su dve stvari:rad ,red i disciplina.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
195.252.113.*



+266 Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?20.10.2005. u 08:41 - pre 224 meseci
Zamisli da je kejbl modem neki racunar koji ima adresu 192.168.0.100 kome mozes prici preko UTP i USB-a, ili pak zaobalazno - UTP modema -> svic -> UTP nekog drugog racunara. Uslov je da su svi u 192.168.0.0/24 . Taj isti virtualni racunar ima jos jednu adresu koju ne vidis i koja sluzi za komunikaciju sa serverom. Pri ukljucivanju tvog racunara, tim ce kanalom ( ako je oko placanja sve ok ) server tebi dodeliti novu ( trecu ) adresu umesto one prve.

Teorijski, ovo nije ruter, ali sam ti malo opisao proces da vidis razliku u odnosu na ruter ili svic.

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

dOvLo
Vlado Petrović
JP Elektroprivreda HZHB Mostar
Mostar

Član broj: 70912
Poruke: 109
80.71.151.*

Sajt: www.pansion-rosary.com


Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?20.10.2005. u 12:59 - pre 224 meseci
Bola nije ti tesko isprobati, spojis kao sto bi spajao da imas router i ako radi Bog ga blagoslovio, ako ne radi vratis na staro i gotovo...Kod mene je neki switch ili hub,vjerujes li ni marka ne pise na njemu, ali vidio sam da ne moze to sa internet konekcijom da se u njega ubode i gotovo...I zar ti nije bolje da jedan glavni komp kontrolira mrezu...

ja bi volio da se hoce neko javiti sa pametnim postom da jednostavno u ulicnom zargonu da kaze sve fino o tome,kako i s kojom opremom minimalnom mogu da oba kompa idu na net neovisno koji je ukljucen ili izgasen...Znam normala da se moze sa routerom to, ali to mi je za kuce bacanje para...
 
Odgovor na temu

bobale
Slobodan Jovanović
Serbia

Član broj: 18931
Poruke: 318
212.200.74.*



Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?20.10.2005. u 21:35 - pre 224 meseci
Mene interesuje da li bi ovakvom konfiguracijom mreže oba kompjutera imala izlaz na internet:
Znači, imamo kablovski modem koji je mrežnim kablom povezan sa switchem, a u switch su priključena još dva kompjutera. Konfiguracija za ip i gateway je prikazana na slici.
Ovo pitam zato što ne dolazi u obzir da jedan kompjuter bude stalno uključen, a ne dolazi u obzir ni kupovina (relativno) skupog rutera.

P.S. Ovde sam samo za primer stavio dva kompjutera, a planiram da ih bude 3 ili 4.

[Ovu poruku je menjao bobale dana 20.10.2005. u 22:41 GMT+1]
Ko rano rani, taj ceo dan zeva :)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dOvLo
Vlado Petrović
JP Elektroprivreda HZHB Mostar
Mostar

Član broj: 70912
Poruke: 109
80.71.151.*

Sajt: www.pansion-rosary.com


Profil

icon Re: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?20.10.2005. u 22:15 - pre 224 meseci
Eh upravo ovo sto si naveo je 100% tocno!!!
Kod mene je apsolutno ista situacija,ali mi ne radi, odnosno ne moze, ne podrzava moj switch nesto od toga...
jedino sto nisam probao je namjestanje tih IP adresa i getaway-a,ako to namjestim i mene zanima hoce li proraditi...

p.s.Kada ubodem kabl od moga racunara(kao glavnoga)u onu "rupu" uplink, samo tada pocnu da svijetle lampice, a ako ga ubodem bilo gdje drugo nista ne svijetli...Dok drugi komp ako ubodem bilo gdje svijetli odnosno radi...Molim vas da mi to netko razjasni

Zbunjeni:-D
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: 2 kompa, 1 switch, kabl modem ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16805 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.