Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zemlja tezi da pravi zemljotrese...

[es] :: Nauka :: Zemlja tezi da pravi zemljotrese...

[ Pregleda: 5405 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DzoA
Cacak

Član broj: 23952
Poruke: 292
213.137.127.*

ICQ: 120045396
Sajt: opusteno.rs


+13 Profil

icon Zemlja tezi da pravi zemljotrese...27.12.2004. u 18:19 - pre 234 meseci
Ako ste gledali "Telefakt" na BK pre 15 ak minuta... Postavljeno je pitanje da li jaki zemljotresi mogu da uticu na promenu ose rotacije zemlje. Medjutim strucnjak kojeg su doveli u telefakt je objasnio da zemlja tezi zemljotresima da odrzi pravac rotacije...
Da li je to tacno?
O sveto nebo! O moćne sile! Bacite jedno pečeno pile!
http://opusteno.rs
 
Odgovor na temu

banniska

Član broj: 92946
*.bankerinter.net.



Profil

icon Re: Zemlja tezi da pravi zemljotrese...27.12.2004. u 22:42 - pre 234 meseci
zemlja rotacijom odrzava svoje elektromagnetno polje, sad rotacija bi mogla da se promeni usled hladjenja usijane lave koja je izmedju jezgra od gvozdja i zemljine kore koja pluta po njoj ili usled dejstava neke jake elektromagnetne sile.Sve u svemu zemljotresi resavaju neke takve zastoje!
 
Odgovor na temu

Deep Watcher
Novi Sad

Član broj: 6987
Poruke: 14
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Zemlja tezi da pravi zemljotrese...28.12.2004. u 18:41 - pre 234 meseci
hah, koliko praznoverja u ovom forumu, nauka mu je definitivno pogresan naziv. Bolje bi bilo pseudonauka.
znam koliko se novinari razumeju u nauku, ali aovde na forumu kad neko nije siguran bolje je da prosto cuti.
zemljino polje nastaje zbog kretanja fluida u omotacu, to kretanje je jako sporo ali dovoljno da nastane magnetno polje. Inace zemlja nema elektromagnetno polje, samo magnetno. to kretanje fluida stvara odredjeno trenje i jeste to trenje utice na zemljinu rotaciju ali to je toliko zanemarljivo. Mnogo jaci efekat ima recimo trenje vetra o povrsinu na usporenje rotacije, a i taj efekat je izuzetno slab.

Zemljostresi takodje mogu malo da uticu na rotaciju, ali dajte, to je zanemarljivo. neki novinar na bk gledao film core pa se sad kao pravi pametan
 
Odgovor na temu

BobMarley
Vedran B
Bologna

Član broj: 148
Poruke: 1161
*.c-vbergg.xdsl-line.inode.at.

ICQ: 61882680


+1 Profil

icon Re: Zemlja tezi da pravi zemljotrese...28.12.2004. u 19:01 - pre 234 meseci
Citat:
Deep Watcher

Mnogo jaci efekat ima recimo trenje vetra o povrsinu na usporenje rotacije, a i taj efekat je izuzetno slab.



buwhahahhh ... ajd svi skupa zakljucajte ovu temu i vratite the core u videoteku .. ovo su samo razlicite interpretacije istog filma :)))

BobMarley (me) ...the legend
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Zemlja tezi da pravi zemljotrese...17.01.2005. u 15:24 - pre 233 meseci
DA LI JE PROMENjENA BRZINA ROTACIJE ZEMLjE

Često se trese i klimata

Naša planeta najviše kasni u maju, a posebno žuri u oktobru

Posle katastrofalnog zemljotresa koji je 26. decembra prošle godine razorio priobalje 11 država u Indijskom okeanu i odneo više od 160 hiljada ljudskih života, naučnici celog sveta razmatraju mogućnost promene brzine Zemljine rotacije, a time i skraćivanja dana kao rezultat promene rasporeda mase naše planete. Ovaj zemljotres, čija je direktna posledica bio džinovski cunami – talas, četvrti je po jačini među stotinu snažnih potresa, onih preko osam stepeni Rihterove skale, koji su od 1900. godine do danas uzdrmali Zemlju.

– Događaj u Indijskom okeanu nije se odrazio ni na kretanje polova, niti na promenu dužine dana – kaže za „Politiku” dr Nada Pejović, profesor na Katedri za astronomiju Matematičkog fakulteta u Beogradu, pozivajući se na podatke servisa Međunarodne službe za brzo praćenje Zemljine rotacije sa sedištem na Glavnoj mornaričkoj opservatoriji u Vašingtonu. Iza ovog zaključka stoji i dr Jan Vondrak, direktor Astronomskog instituta Češke akademije nauka u Pragu, nekadašnji predsednik Komisije za Zemljinu rotaciju Međunarodne astronomske unije i svetski ekspert u ovoj oblasti. Do istovetnog podatka su došli i stručnjaci iz Međunarodnog biroa za vreme.

Mali efekti

Dr Pejović podseća da je debljina Zemljine kore 70, a poluprečnik 6371 kilometar, dok je razlika između najvišeg vrha naše planete i najdubljeg dna okeana 20 kilometara, tako da poremećaji u kori, čak i oni poput snažnih zemljotresa, imaju male efekte na brzinu rotacije.

Ričard Gros iz Laboratorije za reaktivna kretanja u Pasadeni teorijski je procenio da će zemljotres u Indijskom okeanu proizvesti pomeranje polova za dva centimetra i promenu dužine dana za tri mikrosekunde. Obe vrednosti su, međutim, teške za detektovanje današnjim tehnikama posmatranja.

Neravnomernosti Zemljine rotacije otkrivene su početkom 20. veka, a kod nas najveći doprinos u toj oblasti dao je profesor dr Dragutin Đurović. Te neravnomernosti se ogledaju u progresivnom, sekularnom usporavanju Zemlje, nepravilnim fluktuacijama i periodičnim sezonskim varijacijama.

Edmund Halej, čuveni engleski astronom i geofizičar, 1695. godine analizirao je podatke o Sunčevim pomračenjima još od starog veka i dokazao da postoji sekularno ubrzanje u Mesečevom kretanju oko Zemlje. Spenser Džons je gotovo dva i po veka kasnije prividno ubrzanje dnevnog kretanja Merkura i Marsa protumačio kao posledicu pravog sekularnog usporenja u rotaciji Zemlje. Tako naša planeta za jedan vek uspori 16,58 sekundi, za dva veka minut i šest sekundi, za 20 vekova sat i 50 minuta, a za 72 veka čak ceo dan.

– Plimom izdignuti delovi okeana i mora koji se pomeraju po Zemljinoj površini tokom njenog obrtanja moraju da izazovu trenje čiji je red veličine dovoljan da pomalo, ali neprekidno usporava Zemljino obrtanje – kaže dr Nada Pejović, uz napomenu da ovo saznanje ostaje i dalje otvoren problem za naučnike.

Nebeski časovnik

Objašnjavajući periodične sezonske varijacije rotacije Zemlje, naša sagovornica navodi primer eksperimenta koji je 1937. godine obavio Nikola Stojko iz Pariske opservatorije. On je, naime, upoređivao časovnike s klatnom vašingtonske i pariske opservatorije i kvarcne satove iz berlinske opservatorije. Objasnio je tom prilikom da prividno kolebanje dolazi iz pravog sezonskog kolebanja samog „nebeskog časovnika”, odnosno Zemlje.

Naša planeta, inače, najviše kasni u maju (35 milisekundi ), a najviše žuri u oktobru (28 milisekundi), čemu su uzrok kolebanja u godišnjoj sezonskoj promeni rasporeda vazdušnih i vodenih masa na njenoj površini.

Kada je reč o kretanju Zemljinih polova koje utiče na promene geografskih koordinata mesta i koje može biti sekularno i periodično, nikako se ne sme zaboraviti naš čuveni geofizičar, astronom i klimatolog Milutin Milanković koji je dao svetski značajan doprinos teoriji sekularnog kretanja.

– Jedno od periodičnih kretanja Zemljinih polova je Čendlerovo kretanje koje se naziva i klimatanje. Ono, zajedno sa godišnjim kretanjem, izaziva periodično pomeranje polova reda veličine 20 metara – kaže dr Pejović – dok najveći zemljotresi pomeraju polove za samo dva centimetra. Ovakvi potresi menjaju i dužinu dana za oko tri mikrosekunde, što je znatno ispod granice tačnosti najsavremenijih merenja.

Slobodanka Andrić


p.s.
http://www.elitesecurity.org/tema/63022
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Zemlja tezi da pravi zemljotrese...

[ Pregleda: 5405 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.