Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

e bay, prodavci, iskustva?

[es] :: E-Kupovina :: e bay, prodavci, iskustva?

[ Pregleda: 4835 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

van t hoff

Član broj: 13138
Poruke: 230
*.ppp-bg.sezampro.yu.



Profil

icon e bay, prodavci, iskustva?06.01.2005. u 01:16 - pre 234 meseci
Da li je neko od vas nekada nesto prodavo na ebayu?
Interesuje me iskustva prodavaca.
Da li je bilo problema sa zemljom, da li ste navodili iz koje ste zemlje i sl.
Sta mi je potrebno da bi prodavao na ebayu? Ne mogu da vidim jer mi za to zahteve cc broj, sto nije problem, mogu sutra da uzmem neku, ali necu za dzabada bacam pare ako ne znam uslove prodaje. Hvala!
 
Odgovor na temu

integral90
Austrija

Član broj: 16678
Poruke: 4
*.utaonline.at.



Profil

icon Re: e bay, prodavci, iskustva?21.01.2005. u 11:06 - pre 234 meseci
Mozda se moje iskustvo ne moze porediti sa nekim "domacim" jer zivim u Austriji ali vjerujem da moze biti interesantno za nekoga.
Od 2003 i kupujem i prodajem preko Ebay-a.Imam u ovom momentu 212 transakcija,sa 100% pozitivnim ocjenama.Ovo je vecini koji se bave Ebay-om veoma vazno jer time kupac ima povjerenje u prodavca.Cijeli sistem se bazira na povjerenju ali je dobro da se roba ne isporucuje dok uplata ne legne na bankovni konto.
Naravno,to je momenat kada sve moze krenuti naopako jer se desava da se placena roba nikada ne dobije.I opet je vazno od koga kupujete-nekoga ko ima 100% pozitivne ocjene ili nekoga ko je vec nekoliko puta "pao"u transakcijama,bilo zbog neisporucene robe(rjedje),bilo zbog pogresnog ili NETACNOG opisa artikla koji je dao na prodaju.Ovdje treba nesto veoma bitno napomenuti:vecina prodavaca,naravno i ja,u dnu svakoga opisa artikla obavezno citira jedan mali izvod iz zakona Evropske zajednice gdje se,otprilike,kaze da "po Zakonu EU iz 2003 godine privatna prodaja ne ukljucuje nikakvu garanciju na prodane artikle....",sto opet neki vole zloupotrebiti i time se ograditi od bilo kakve odgovornosti u slucajevima kada npr.prodaju defektan Handy ili slicno.I opet se dolazi do Fair-Play-a jer ako ste napisali da je npr.Nokia koju prodajete 100% funkcionalna a znate da nije-a sa druge strane stiti vas ovaj Zakon o (ne)davanju bilo kakve Garancije-sta se u praksi desava:
-Kupac se javi Emailom i kaze da ste dali netacan opis,da uredjaj ne funkcionise i slicno,pita sta da radi sa uredjajem itd....
--Kakvo je rjesenje?
Ako vam je stalo do "dobrog glasa" i ugleda kao prodavca ponudicete kupcu dvije ili tri "super" opcije:
1.ili vratiti kompletnu uplatu(bez postanskih troskova)
2.ili cete ponuditi neku "normalnu" sumu u vidu obestecenja,i time izbjeci nove troskove
3.ili cete ponuditi isti ili slican uredjaj(funkcionalan,naravno) u zamjenu za reklamirani,uz (za vas)dodatne troskove slanja
Svoje kupce nikada ne nagovaram na bilo koju opciju ali kada im ponudim sve ovo,po pravilu se sve dobro zavrsi.Desavalo mi se da kupci budu toliko odusevljeni sa ovakvom korektnoscu da cak i ne i ne traze nista nego se zahvaljuju na postupku jer ih je to prijatno iznenadilo.
Hocu samo da kazem da sam uvjeren da ponekad zaradim i vise nego sam se nadao samo zahvaljujuci 100% dobrim ocjenama,i da to zaista vrijedi truda.A prodajem i u Njemacku,Italiju,Belgiju,Francusku,Spaniju,Rumuniju,Litvaniju,Sloveniju,Irsku i gdje sve ne...

Da bi prodavali na Ebayu potrebno je da im ostavite podatke o bankovnom kontu jer tako Ebay naplacuje svoju proviziju i troskove postavljanja artikla na "Ebay platformu".Naplata ide automatski jer se sa time morate sloziti u zakljucivanju ugovora sa Ebay-om.Ebay ne naplacuje nikakvu clanarinu nego samo ako ste nesto zaista prodali.Ako se dese da nesto sto je "prodano" ipak ne bude placeno onda vam se naplaceni troskovi vracaju,uz prethodno regularno obavljenu proceduru-obavjestavanje kupca o obavezi uplate,opomena za neplacanje itd a sve preko Ebay-a,jer se privatna korespondencija ne racuna.
Tacne podatke o troskovima i provizijama mozete naci na Ebay-u.Nije svejedno prodajete li sa startnom cijenom od 1,00 Eura(pa je trosak postavljanja samo 0,20 Eura) ili sa pocetnom cijenom od 50,00 ili 100,00 Eura gdje su troskovi daleko veci.Pa hocete li ostaviti i fotografiju na Ebay-listi ili ne,jednu ili vise fotografija itd,itd...
I na kraju aukcije Ebay uzima postotak od prodajne cijene- 5,00% do 50,00 Eura ili 2,50% preko ili slicno,nisam vise siguran.Naravno da se ne radi o malom novcu,jer ako prodajete za 500,00 Eura mjesecno lako je izracunati koliko se "izgubi".
Ali na te troskove se mora racunati.Vecina nas poseze za rjesenjem da preko troskova slanja paketa(koje obavezno placa KUPAC!!!) naplati i te troskove Ebay-y.Da,i to-Ebay sa troskovima slanja nema nista,ali je jako dobro ako visinu tih troskova-slanja i pakovanja-navedete u vasem opisu artikla koji ste dali na prodaju.
Naravno da sa tim troskovima ne treba pretjerivati inace odbijate potencujalne kupce.Npr.ja za Austriju zaracunavam 6,00 Eura a za EU 11,00 Eura i to za sada funkcionise dobro.
Naravno da stoji iz koje ste zemlje.Predpostavljam da ce u pocetku biti tesko,dok ne skupite desetak i vise pozitivnih ocjena,i treba da budu 100 % pozitivne a posle nece biti problem da neko iz inostranstva kod vas kupuje sa punim povjerenjem.
Mi u EU imamo posebnu povlasticu zato sto se placanja preko banaka mogu obavljati i koristeci takozvani IBAN i BIZ broj,sto znaci da banka zaracunava svoje troskove po istoj cijeni kao da se radi o transakciji unutar zemlje.To je za vas poprilican problem jer ako neko mora nesto platiti tako da novac posalje preko Western Union-a ,e to je vec o-ho-ho trosak.Na male sume i ne toliko ali 10% na npr.150,00 Eura.Ocajno,zar ne?

Da skratim pricu-dakle meni se isplati,a vi sami morate staviti racunicu na papir.Nadam se da sam koliko-toliko pomogao u orijentaciji prema Ebay-u!
 
Odgovor na temu

Eborg
Bosna i Hercegovina

Član broj: 43795
Poruke: 134
*.telekabel.ba.



+3 Profil

icon Re: e bay, prodavci, iskustva?29.08.2007. u 01:24 - pre 202 meseci
Evo da izvuchem jednu staru temu iz naftalina...

Razmishljam o tome da se registrujem na ebayu i tu postavim par stvari na prodaju...

Sad mi josh uvijek nije jasno kako to izvesti s obzirom da PayPal ne podrzhava ovo nashe podruchje.Kako zapravo onda to radi,mozhe li se ishta uchiniti?Inache sam u BiH ali je izgleda chitavo podruchje "zapostavljeno"...Znachi,na koji nachin da to uradim ako uzmemo u obzir da npr. nemam kreditnu/debitnu karticu niti rachun u banci?

Takodjer,pitanje za sadashnje ebay prodavache.Kada neshto shaljete kupcu da li to oznachite kao poklon ili shta vec,placa li se ikakva carina osim troshkova slanja?Takodjer,mogu li se imati ikakvi problemi kada me npr. gospodja na shalteru vidi kako sedmichno shaljem po 2-3 paketa po svijetu i sl.? ;)

Hvala puno!
 
Odgovor na temu

navigare

Član broj: 158258
Poruke: 89
213.240.32.*



Profil

icon Re: e bay, prodavci, iskustva?29.09.2007. u 10:05 - pre 201 meseci
pozdrav svima, evo da vam predocim moja iskustva sa kupovine na ebay. Inace ne koristim ebay.com iako su tamo `najpovoljnije`stvari za kupovinu.Ja sam se za sada ogranicio na evropu i uglavnom kupujem iz nemacke zato sto je tamo najveci izbor i najveci ebay u evropi i samim tim i najpovoljniji od svih evropskih.Od 2003 aktivno kupujem,takoreci svaki dan u proseku po jedna ako ne i vise kupovina i do sada imam preko 700 kupovina.Od tih 700 samo 3-4 nisu bile uspesne,ili bolje receno nisam dobio placenju stvar. No, to me nije odvratilo od kupovine i bez obzira na to i dalje kupujem.To je za mene ipak zanemarljiv procenat jer mi se do sada ta vrsta kupovine visestruko isplatila. Kupujem dosta za sebe a i za druge.Znaci u nasoj zemlji bukvalno placam samo racune za infostan,telefon i struju i hranim se, a sve ostalo gledam da kupim napolju. Imam vec razradjen sistem slanja robe tako da ako neko zeli nesto, mogu da mu izadjem u susret. O ebay-u moze da se prica satima i danima, to je jedan malo komplikovaniji sistem nego sto ljudi mogu zamisliti i ima dosta caka i cakica i sve se to vremenom nauci.Znaci najbitnije je da ljudi znaju da ebay-u funkcionise na sistemu fer pleja (kad su privatni prodavci u pitanju) i covek mora da bude spreman psihicki da neka transakcija nece proci kako je zamisljao vec sasvim drugacije.Kod power sellera je drugacija prica.Pogotovu aku su potvrdjeni u samom ebay, onda je to po meni sigurna kupovina,ili ti ako ti ne posalje kojim slucajem ili ne dodje artikl koji je narucen, mozes da ga sudski gonis. Eto toliko od mene za sada. Ukoliko ima neko neka pitanja, moze da mi pise na [email protected]
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: e bay, prodavci, iskustva?

[ Pregleda: 4835 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.