Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11979 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti30.01.2005. u 15:52 - pre 234 meseci
Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti

Odzvonilo i piratima

Drugo opstinsko javno tuzilastvo je podiglo optuznicu protiv Mirka
Tomasevica (22) iz Beograda, zbog umnozavanja i distribucije filmskih
dela i racunarskih programa u DIVX ili DVD formatu. (krivicnog dela
Neovlasceno koriscenje autorskog i drugog srodnog prava iz cl. 183a
st. 1 Krivicnog zakona Republike Srbije) Tomasevic je neovlasceno
kopirao i oglasavao prodaju daljih kopija putem svoje Internet
prezentacije www.divxworld.co.sr, kao i putem malih oglasa na Internet
prezentaciji "PC Berza", a po pristizanju narudzbina kopije autorskih
dela isporucivao ih je kupcima na teritoriji Beograda i Srbije licno
ili postanskim posiljkama.

Po navedenoj optuznici Drugog opstinskog javnog tuzilastva sud je
odrzao Glavni javni pretres, saslusao stranke u postupku i izveo
dokazni postupak, nakon cega je optuzenog oglasio krivim za izvrsenje
navedenog krivicnog dela i osudio na kaznu zatvora u trajanju od jedne
godine, za koju je istovremeno odredio da se ista nece izvrsiti
ukoliko u periodu od 5 godina ne izvrsi novo krivicno delo.

Sud je takodje odredio da se predmeti kojima je izvrseno ovo krivicno
delo, a u koje spada racunar sa pripadajucim komponentama i uredjajima
za snimanje podataka trajno oduzimu od optuzenog, a kompakt i DVD
diskovi na kojima su se nalazile neovlascene kopije autorskih dela
komisijski uniste.

Sud je usvojio predlog javnog tuzioca da se presuda u celosti nakon
pravosnaznosti objavi u javnim glasilima.
Zanimljivo je da je u konkretnom slucaju po prvi put u Republici
Srbiji doneta osudjujuca presuda protiv takozvanih "kucnih pirata -
proizvodjaca".

Izvor: http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/Z05012904.shtml
Napomena: ja sam informaciju dobio preko internodium mailing liste.
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti30.01.2005. u 19:27 - pre 234 meseci
Verovatno je po zakonu ali se meni cini totalno pogresnim zaplenjivanje racunara. Unistavanje CD-ova, DVD-ova OK (mada se to verovatno nece zaista dogoditi nego ce razdeliti medjusobno), ali posedovanje racunara nije nezakonito.
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.wireless.org.yu.



+82 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti30.01.2005. u 20:03 - pre 234 meseci
Prošlogodišnjim izmenama Krivičnog zakona dopunjene su odredbe koje se tiču elektronskog kriminala i kršenja autorskih prava, tako da se sada mogu zapleniti sredstva kojim su počinjena krivična dela.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti30.01.2005. u 20:09 - pre 234 meseci
Ma jeste po zakonu al' nije bas normalno (mada sta ovde jeste). Ajd' da su mu zaplenili kao dokazni materijal pa mu posle vrate, al' ovi mu trajno zaplenili (ako je sudeci po tekstu).
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti30.01.2005. u 20:12 - pre 234 meseci
Ma dajte...to je normalno svuda u svetu... Jos je kod na i dobro kako je u nekim zemljama EU, npr. u Holandiji se placa taksa na fotokopir aparat....jer..mozes da preksis autorska prava....

http://www.elitesecurity.org/tema/88754

P.S. Jel pljackasu vrate oruzije kojim je pocinio pljacku posle sudjenja?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti30.01.2005. u 20:19 - pre 234 meseci
Ako mu ne oduzmu dozvolu za posedovanje pistolja (koja je za pistolj potrebna za racunar nije) trebali bi da mu vrate. Mogli bi eventualno da mu totalno zabrane koriscenje racunara ali bi opet trebalo da mu plate odstetu za racunar i legalne podatke koji su se nalazili na njemu. Samo da napomenem, ne pricam kako je to po zakonu jer u njega nisam bas najbolje upucen vec kako bi po mom misljenju trebalo biti.
 
Odgovor na temu

ramzes
Srbija

Član broj: 31706
Poruke: 147
*.mobtel.com.



Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti30.01.2005. u 22:45 - pre 234 meseci
Sve je to u redu, sprecavanje piraterije i krsenja autorskih prava, ilegalnog umnozavanja diskova,...!
Ali zasto su uhapsili i optuzili coveka koji je radio DVD-DiVX pirateriju, "kucnog pirata-proizvodjaca" kako su to oni lepo srocili, a koji pritom nije mogao da ima vise od par stotina filmova u svojoj kolekciji i koji nije mogao da proda vise od stotinak filmova mesecno? Kako to da su udarili bas po sitnim piratima, a na ulicama i pijacama svih gradova "drage nam" Srbije stoje prodavci filmova i niko ih ne dira? Ako neko misli da iskoreni pirateriju (mada je to nemoguce) ili je bar suzbije na prihvatljiv nivo to sigurno nece uspeti tako sto ce da hvata sitne pirate pritom ne dirajuci velike igrace koji imaju organizovane lance distribucije i prodaje filmova!
Mislim, odgovor je verovatno svima jasan, sitni pirati nemaju para da plate mito ljudima koji sede u odredjenim foteljama a trenutno se nalaze u vladajucim strankama, pa sa hapsenjem sitnih pirata, koji realno i ne predstavljaju neku opasnost po drzavu i njen budget, mazu oci i EU i gradjanima ove zemlje kako bi pokazali kako se u ovoj prokletoj Srbiji ipak nesto menja!
I ja sam zagovornik suzbijanja bilo koje piraterije, ali to ne bi smelo da se radi na ovakav podmukao nacin!

btw
Mislim da ne bi trebalo oduzimati opremu (koju ce ovako dobiti neki balavac nekog ministra ili sefa pol. stanice) koja ne spada u heawy equipment za proizvodnju, bez obzira sto je pocinjeno krivicno delo, jer smo ionako siromasna zemlja bez neke perspektive sa <10% populacije koja poseduje racunare!

moje skromno misljenje!
Ako im ne možete objasniti... Zbunite ih!!!

 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti31.01.2005. u 00:49 - pre 234 meseci
Citat:
ramzes: Kako to da su udarili bas po sitnim piratima, a na ulicama i pijacama svih gradova "drage nam" Srbije stoje prodavci filmova i niko ih ne dira?
Ne bih se slozio sa tobom po pitanju 2 stvari:

sitnim piratima
Ovde se totalno ne slazemo oko definicije sitnog pirata. Za mene je sitan pirat covek koji iznese na ulicu kartonsku kutiju od cipela sa 50-ak diskova, koje stavi na haubu automobila, stalno gleda oko sebe da ge neko ne vidi i daje se u beg kad na 300 metara primeti policajca saobracajca. Sa druge strane, krupan (i bezobrazan) pirat je onaj koji otvori sajt npr. www.divxworld.co.sr, gde ljudi iz svih zemalja sveta mogu videti da se u Srbiji nekaznjeno prodaju najnovija izdanja filmske industrije.

niko ih ne dira
Ni sa ovim ne mogu da se slozim. Evo, naidji nedeljom ispred SKC-a i ako imas nekog drugara policajca povedite ga u razgledanje. Videces kako ce kad pridjete na 100 metara cela ekipa da se rastrci u svim mogucim pravcima. Poznajem ljude kojima se sudi a koji su "sitni pirati" po mojoj gore navedenoj definiciji, znaci ljudi sa kartonskom kutijom od cipela i 50 diskova unutra uhvaceni dok prodaju iste nedeljom na pijaci. Nemam nista protiv, zakon je takav i neka ga sprovode oni koji su za to placeni, samo ne mislim da oni koji nisu na ulici vec na sajtu treba da budu nesto postedjeni, cak naprotiv, ako vec mora da se hapsi, onda nikako ne treba zaboraviti njih.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti31.01.2005. u 01:03 - pre 234 meseci
Ja sam bar 20-ak puta video policajce kako razgledaju DivX-eve kod tih prodavaca sa kartonskim kutijama.
U pravu si za ovo da ne bi trebali biti postedjeni kao sitni ali se ovde zakon primenjuje selektivno na sve grupe.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti31.01.2005. u 01:07 - pre 234 meseci
To o oduzimanju racunara zvuci cudno, ali mozda je zakon takav i to odredjuje kao dodatnu materijalnu kaznu. Meni bi bilo logicno da oduzmu specijalne stvari koje su sluzile za obavljanje krivicnog dela, ali ne i opste. Recimo - ubicu ne skinu do golog, ne uzmu mu odelo u kojem je ucinio krivicno delo (izuzev ako je potrebno za laboratorisko ispitivanje) a to odelo je kao i pistolj, bez njega ne bi mogao da obavi krivicno delo. Jeste da bi odelom bez pistolja teze ubio coveka, ali i pistolj bez odela ne vredi ako mora da ide na drugi kraj grada da nekog ubije - zaustavili bi ga na ulici i uhapsili sto je go. Osim toga, gde bi stavio pistolj ako je go?

Sa druge strane, covek utaji porez, sud odredi da mu se oduzme kuca. Verovatno se oduzima ne samo sredstvo nego i predmeti za koje se pretpostavlja da su pribavljeni novcem od krivicne delatnosti.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti31.01.2005. u 01:28 - pre 234 meseci
Citat:
Meni bi bilo logicno da oduzmu specijalne stvari koje su sluzile za obavljanje krivicnog dela, ali ne i opste.

I mene bas zanima kako to ide...
Znaci dobro, oduzimaju racunar, ali da li misa, tastaturu i monitor, i oni imaju velikog udela u kopiranju diskova? A sta je sa zvucnicima, i oni su povezani sa kompjuterom? A stampac i skener? A web kamera? A wireless antena, hoce li se neko popeti na krov da skine nju? I da li treba ljudima dati uputstvo za plocu i drajvere da se ne muce kad nastane neki problem?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12850



+4784 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti31.01.2005. u 01:32 - pre 234 meseci
Ma kakvi su uzece mu i celu kucu koja je (je l') kablom povezana na komp.
 
Odgovor na temu

ramzes
Srbija

Član broj: 31706
Poruke: 147
*.mobtel.co.yu.



Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti31.01.2005. u 01:57 - pre 234 meseci
Citat:
Za mene je sitan pirat covek koji iznese na ulicu kartonsku kutiju od cipela sa 50-ak diskova


A za mene je sitan pirat upravo onaj koji proda stotinjak diskova koje je rezao kod kuce, a site danas moze svako da napravi ako se malo pomuci da procita literaturu koja je namenjena za to, i potom da ga nakaci na freehost server! Sa druge strane, ono sto ja ne smatram sitnim piratima, su upravo oni ljudi koji imaju organizovanu mrezu prodaje preko studenata i ljudi koji ne mogu da nadju legalan posao pa prodaju diskove na svakom cosku! Uzgred, ti ljudi zaradjuju par hiljada e putem tih organizovanih mreza prodaje, pa sad ti meni reci, jel treba pre hapsiti ove kao sto je taj nastradali dvadesetogodisnjak ili one koji kupuju kola i stanove od piraterije???

Citat:
ako imas nekog drugara policajca povedite ga u razgledanje. Videces kako ce kad pridjete na 100 metara cela ekipa da se rastrci u svim mogucim pravcima.


Daj bre, pctel, nemoj da si smesan, ja nisam iz BGa, ali isti djavo, u svakom gradu je to isto, milion puta sam vidjao da policija ne samo da nista ne radi i da prodavci ne beze, vec upravo suprotno, da policija kupuje filmove od njih, a neki se cak i poznaju!
Kao sto rekoh, stradaju i stradace oni sitni, a krupne zverke niko nece dirati!

btw
Bas ce neki amer da gleda site na srpkom i da lupa glavom o zid pokusavajuci da shvati sta tu pise i sta je sustina tog site-a!

poz!
Ako im ne možete objasniti... Zbunite ih!!!

 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.dusan.info.

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti31.01.2005. u 08:32 - pre 234 meseci
Citat:
ramzes:
Mislim, odgovor je verovatno svima jasan, sitni pirati nemaju para da plate mito ljudima koji sede u odredjenim foteljama a trenutno se nalaze u vladajucim strankama, pa sa hapsenjem sitnih pirata, koji realno i ne predstavljaju neku opasnost po drzavu i njen budget, mazu oci i EU i gradjanima ove zemlje kako bi pokazali kako se u ovoj prokletoj Srbiji ipak nesto menja!

E to je upravo ono sto i mene najvise nervira...nista se ne menja ni sa pdv-om, ni sa zakonom o pirateriji, ni sa fiskalizacijom...mafia...'bem ti zemlju...
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.wxs.nl.



+3 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti31.01.2005. u 10:03 - pre 234 meseci
Citat:
STELLANOVA:
P.S. Jel pljackasu vrate oruzije kojim je pocinio pljacku posle sudjenja? ;)


ne, ali u holandiji se dogodilo da je covek dobio neke pare od poreskog jer su mu konfiskovali pistolj koji je btw koristio da opljacka neku prodavnicu (zbog toga je i bio na sudjenju). Zatim u toku sudjenja je dobio (ovako iz glave:) ~3,500 evra na ime poreskog jer su mu konfiskovali pistolj...

Prema tome, svuda je po nesto bez veze, ali se potpuno slazem sa Dusanom i njegovim komentarom.

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti31.01.2005. u 14:09 - pre 234 meseci
Mafija vlada.... Procitajte ovaj post na jednoj drugoj temi.
Uveliko je vezan za ovo sto nam se sada desava.
http://www.elitesecurity.org/poruka/569082


PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

ramzes
Srbija

Član broj: 31706
Poruke: 147
*.mobtel.com.



Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti01.02.2005. u 11:29 - pre 234 meseci
Pre neki dan, bio sam u DVD klubu, ulazim unutra pitam da li imaju film Kill Bill 2, i sta dobijam od radnice kao odgovor?
"Pa taj film jos uvek nije zvanicno izdat od domace distributerske kuce a mi kao DVD klub ne smemo da drzimo pirate jer su kazne drasticne i moze da nam sleduje i do 8 god. zatvora. Ali ako si zainteresovan, evo ti spisak filmova koje mozemo da ti ponudimo na iznajmljivanje ili da ti narezemo po *** ceni!"

A verujte mi na rec, na spisku se nalazio impozantan broj novih filmova (dakle, PIRATA) cije su premijere bile 2003. ili 2004. godine!
A verujem da to rade gotovo svi, ako ne i svi dvd klubovi u zemlji.

I jos nesto, sta rade svi ovi casopisi koji za 150-200 dinara nude filmove, ako ne pirateriju! Pretpostavljam da ste pogledali bar jedan od tih filmova, kvalitet slike i zvuka i nisu bas na zadovoljavajucem nivou i kako to da neke filmove koji zauzimaju preko, recimo 5gb, smeste na disk od 4.5gb? Stvar je u tome da oni imaju odobrenje vlade i odgovarajucih struktura vlasti pa prakticno rade "legalnu" pirateriju!
Mislim, zar ne mislite da je malo cudno da se film tipa Kill Bill 1, kod distributera prodaje za nekih 800-900 dinara (ne znam kako se krecu cene orig. filmova ali mislim da film tog ranga nije ispod 800din), a novine ga ponude za 200din???????????

Znaci, prica se o nekom iskorenjivanu piraterije, zastiti autorskih prava, uvodjenju nekih novih zakona, stvaranju pravne drzave, o PDVu i onemogucavanju sivog trzista,..... a sama drzava radi pirateriju!!!!!!!!!!!!!!!

poz!
Ako im ne možete objasniti... Zbunite ih!!!

 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.imtel.co.yu.



Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti01.02.2005. u 11:59 - pre 234 meseci
zasto mislis da je to u casopisima pirat?
distributer kada jednom kupi prava za odredjeni film moze da ga prodaje i 1 din/komad ako zeli (dobro malo preterujem) a troskovi samog dupliranja su mu mnogo manji nego cak i samo prazni mediji koje placaju pirati
ljudi se dosetili posto ionako nemozemo da prodamo mnogo kopija ovog filma po ceni koju inace prodajemo prodacemo ih preko novina za sitne pare ali na ogromnu kolicinu, i to u losijem kvalitetu, generalno nevidim problem sa tim,
ali naravno licno nebih kupio film tog kvaliteta bez obzira na cenu



So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ftn.ns.ac.yu.



+105 Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti01.02.2005. u 12:40 - pre 234 meseci
Citat:
I jos nesto, sta rade svi ovi casopisi koji za 150-200 dinara nude filmove, ako ne pirateriju! Pretpostavljam da ste pogledali bar jedan od tih filmova, kvalitet slike i zvuka i nisu bas na zadovoljavajucem nivou i kako to da neke filmove koji zauzimaju preko, recimo 5gb, smeste na disk od 4.5gb? Stvar je u tome da oni imaju odobrenje vlade i odgovarajucih struktura vlasti pa prakticno rade "legalnu" pirateriju!
Mislim, zar ne mislite da je malo cudno da se film tipa Kill Bill 1, kod distributera prodaje za nekih 800-900 dinara (ne znam kako se krecu cene orig. filmova ali mislim da film tog ranga nije ispod 800din), a novine ga ponude za 200din???????????


Pa naravno da prodaju po 200 din ako ce prodati 20 000 komada. A i to su sve licencirana izdanja tj. kupljena su prava na prodaju i umozavanje...tako da...
 
Odgovor na temu

JogyII

Član broj: 29257
Poruke: 623
*.imtel.co.yu.



Profil

icon Re: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti01.02.2005. u 12:53 - pre 234 meseci
Citat:
ramzessama drzava radi pirateriju!!!!!!!!!!!!!!!

inace otkud ti ideja da novine=drzava LOL




So Long, and Thanks for All the Fish


 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Copy & Paste: Prva osudjujuca presuda protiv kucne DivX radinosti

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 11979 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.