Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Volontiranjem do posla?

[es] :: Vodič za posao :: Volontiranjem do posla?

[ Pregleda: 4889 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Exodusbgd
Founder
Sourcing Wizards
Beograd

Član broj: 44862
Poruke: 167
*.041net.co.yu.

Sajt: www.sourcing-wizards.com


+98 Profil

icon Volontiranjem do posla?04.02.2005. u 21:28 - pre 233 meseci
Trenutno sam student prve godine VETS,ali me zanima da li je preporucljivo vec sada traziti firmu u kojoj bih mogao da volontiram?
Da li ljudi koji prime volontere cesto zaposljavaju iste?
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?04.02.2005. u 22:12 - pre 233 meseci
To ti najbolje znaš, da li bi imao vremena i da volontiraš pored studiranja. Koliko ja znam, volonteri obično rade puno radno vreme, tako da moraš da računaš na to.

Ako se rešiš da volontiraš, bitno je da uđeš u firmu u kojoj možeš da naučiš nešto (mnogo je bitnije da naučiš, nego da te posle zaposle za stalno).

Bitno je: 1) da firma ima što uže područje delovanja, to jest da ne svaštare 2) da imaju dobar proizvod na kome se radi 3) da se rad koliko toliko zasniva na pisanoj dokumentaciji 4) da imaju najmanje jednog, a bolje što više gurua.

Puno sreće, pitaj ako te nešto još interesuje!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.yubc.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?05.02.2005. u 09:39 - pre 233 meseci
Po meni, treba volontirati. Narocito ako procenis da ti skola nece biti problem.
A ako se pokazes, a traze nove radnike, posao ti ne gine. Zasto bi zaposljavali nekoga sa strane, kad si ti vec tu, u toku sa svim, i pokazao si se da znas da radis (ovo je iz licnog iskustva)?
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?13.02.2005. u 13:09 - pre 232 meseci
Volontiranje nije vazno samo u smislu dobijanja posla na mestu gde se volontira. Mnogo bitnija stvar je sticanje iskustva i preporuka. Za to u principu mogu da posluze i stvari koje radis na svoju ruku, ali je mnogo ubedljivije kada iza toga sto si radio stoji neka firma. Jer je posao veoma tesko dobiti kada ti je radno iskustvo = 0.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Miloje Sekulic
osnivač
Homepage
Beograd

Član broj: 2622
Poruke: 1040
*.air.tehnicom.net.

Sajt: www.homepage.rs


+2 Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?15.02.2005. u 17:45 - pre 232 meseci
Citat:
Mnogo bitnija stvar je sticanje iskustva i preporuka.


Nemoj pogresno da me shvatis ali mislim da treba da se pozabavis skolom a o volontiranju i zaposlenju razmisljas kad ti ostanu tri ispita.
Otprilike svaki dan koji volontiras produzice ti studiranje za jednu nedelju.

Treba li ti to?

I jos nesto bitno. U kakvoj firmi bi volontirao i na kakvim poslovima? Sta mozes da ponudis? Besmisleno je da volontiras tako sto radis u kopirnici firme (karikiram namerno)

Miloje
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de.

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?16.02.2005. u 00:45 - pre 232 meseci
Ok, nisam naglasio, da ovo vazi kada posao koji radis, bilo kao volonter bilo za novac, ima veze sa time sto studiras, odnosno onim cime planiras da se bavis.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.rcub.bg.ac.yu.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?16.02.2005. u 07:48 - pre 232 meseci
Citat:
Otprilike svaki dan koji volontiras produzice ti studiranje za jednu nedelju.

Sta je sa onima koji rade dok studiraju?
Jel i kod njih isto produzenje vazi?
Ako je tako, ja sam vec udvostrucio trajanje faksa, i stanje se ubrzano pogorsava.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?16.02.2005. u 11:52 - pre 232 meseci
Ja mislim da je volontiranje tokom studiranja najveća glupost. Akademsko okruženje je jedan od retkih momenata u životu kad ćeš moći da radiš projekte koje želiš (koje sam osmisliš i sprovedeš).

I to bi trampio za arbajtovanje kod nekog 'gazde', gde dobijaš low-profile taskove, retko kad znanje, i taskove ne možeš da biraš, dakle radiš šta ti je nametnuto. I sve to BESPLATNO?!?

Ja sam recimo vreme na VETŠu proveo sprovodeći svoje tripove, i na kraju sam imao nekoliko projekata koje sam na intervjuima / u CVju mogao pokazati - rezultat je da mi od osam razgovora samo na jednom nije ponuđen posao. To je isto tako važno, kad radiš sam imaš sors koji možeš poneti na razgovor za posao, a kad si volontirao kod nekog ne možeš često da dobiješ ni binary svog rada.

Da ne govorimo koliko više ćeš naučiti smarajući asistente i profesore, u poređenju sa nekom firmom - u tim okruženjima je pritisak veći, i nema se mnogo vremena za razlaganje, uglavnom važi parola 'snađi se'.

Dobro je svakako razmisliti i o priključenju nekoj open-source zajednici. Da sad studiram, verovatno bi mi to bio izbor.

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?16.02.2005. u 12:17 - pre 232 meseci
Citat:
sasas: Da ne govorimo koliko više ćeš naučiti smarajući asistente i profesore, u poređenju sa nekom firmom - u tim okruženjima je pritisak veći, i nema se mnogo vremena za razlaganje, uglavnom važi parola 'snađi se'.

Ne slažem se sa ovim, ne znam kakav je kadar na VETŠ-u, ali na FON-u nije bilo baš tako. Ja sam lično naučio više za prva 2-3 meseca u firmi nego za 5 godina na fakultetu. Čak i profesori koji imaju želje i vremena da pomognu (a malo ih je) imaju relativno malo realnog inžinjerskog iskustva.
Citat:
Dobro je svakako razmisliti i o priključenju nekoj open-source zajednici. Da sad studiram, verovatno bi mi to bio izbor.

Sa ovim se slažem, ali se bojim da je mnogo teže učiti čitajući tuđ kood preko neta nego provodeći vreme u istoj kancelariji sa ljudima.
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?16.02.2005. u 12:47 - pre 232 meseci
Citat:
...ali se bojim da je mnogo teže učiti čitajući tuđ kood preko neta nego provodeći vreme u istoj kancelariji sa ljudima.


Da. slažemo se tu. Samo da dodam da bi moji razlozi za oss bili:
- neuporedivo veći izbor projekata, a ako ti se baš ništa ne dopadne, pokreneš svoj.
- daleko veća zajednica, velika solidarnost i spremnost da se pomogne
- u neku ruku i veće poštovanje zajednice i više kontakata. Npr. ako radiš u nekoj firmi krećeš se u zatvorenom krugu ljudi (razmislite koliko često upoznate nove ljude dok sedite za monitorom u firmi). Kod oss-a je obrnuta stvar - moraš da komuniciraš, više ljudi zna za tebe, i ako si dobar, glas o tebi će doći na više mesta. Meni je to definitivan plus.
- i da, najbitnije - kad startuješ karijeru tako što provodiš vreme sa ljudima u kanclariji, ne stičeš samopouzdanje i snalažljivost, više se oslanjaš na ljude oko sebe (i vremenom, u manjoj ili većoj meri ih počneš smarati pitanjima).

ss.

ps.
O VETŠu sve najbolje što se tiče stručnosti i spremnosti na pomoć. Naravno, kao i svugde većina asistenata/profesora je prosečna, ali nekoliko njih su carevi i što je najbolje uvek su spremni na pomoć/saradnju.
Ja sam recimo u saradnji s par profesora radio neke projekte, i oni su me posle toga preporučivali u x firmi - sjajan način za dobijanje posla. Ti ljudi su toliko sjajni da bih ponovo bez razmišljanja radio sa njima/za njih, besplatno (na nekomercijalnim projektima, naravno), samo za 'razmenu znanja'.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

tinaia17
Beograd-Brod :p

Član broj: 32462
Poruke: 18
*.83.beocity.net.



Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?21.03.2005. u 17:33 - pre 231 meseci
Citat:
ps.
O VETŠu sve najbolje što se tiče stručnosti i spremnosti na pomoć. Naravno, kao i svugde većina asistenata/profesora je prosečna, ali nekoliko njih su carevi i što je najbolje uvek su spremni na pomoć/saradnju.
Ja sam recimo u saradnji s par profesora radio neke projekte, i oni su me posle toga preporučivali u x firmi - sjajan način za dobijanje posla. Ti ljudi su toliko sjajni da bih ponovo bez razmišljanja radio sa njima/za njih, besplatno (na nekomercijalnim projektima, naravno), samo za 'razmenu znanja'.


Stvarno!!!??? Koji su to likovi? Zheljan sam da radim na projektima, to mi treba! I ja sam na vetsu, i uskoro sam planirao da volontiram, ali trebaju mi pare, tako da i radim, a izvrshavanje sva tri bi mi bilo tezhe nego...svetog petra kajgana. ili nemoguche. Kada bi radio sa nekim profesorom sa faxa, implementirao bi studiranje sa uchenjem, a to je = ono shto zhelim.
There are no stupid questions, only stupid people :)
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
195.246.3.*



Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?21.03.2005. u 20:31 - pre 231 meseci
Citat:
Koji su to likovi?


imho, Slobo Obradović i Dragan Pleskonjić. Ljudi od kojih zaista ima šta da se nauči.


ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

Kshaja
Novi Sad

Član broj: 52096
Poruke: 27
*.181.eunet.yu.



Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?23.03.2005. u 08:38 - pre 231 meseci
Ja sad volontiram u decijoj bolnici prvo ako taj posao na kojem si sad ima veze sa tvojm strukom i ima vec ljudi koji rade tvoj posao (od kojih mozes nesto da naucis) onda naravno da treba da volontiras jer ces time dobiti radnog iskustva koje nemozes na faxu steci. Sto se tice vremena sam proceni dali mozes posao i fax u ito vreme zavisi od osobe i predanosti ...
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.yubc.net.



+3 Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?23.03.2005. u 14:04 - pre 231 meseci
Licno sam veliki protivnik volonterskog rada u komercijalnim organizacijama. Da pojednostavim, niti sam ikada, niti cu ikada raditi bilo kome ko zaradjuje novac bilo sta za dzabe.

- Na FON bio, mogu da potvrdim ovo sto Jablan kaze.
- Sa Pleskonjicem imao prilike da budem u istoj firmi. Kratko.

Sve u svemu, nikome ne preporucujem da radi bilo sta za dzabe, zato sto se leshinari time hrane. Ako ces vec da ucis, sedi kuci, i kodiraj. Radi jeftino, u krajnjem slucaju, ali ne za dzabe.

Pazi molim te!
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.etf.bg.ac.yu.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?23.03.2005. u 14:13 - pre 231 meseci
Ti da imas toliko znanja da mozes da zaradjujes ne bi volontirao.
Volonira onaj kojeg niko ne bi primio (nema skolu, radno iskustvo). Tu stekne neko iskustvo, a onda ide da radi za pare. Da odes u neku firmu i "odmah hocu da radim za kintu i nikako drugacije", oni ce naci nekog drugog ko ima ovo po sta si ti dosao (iskustvo i preporuke), pa ce njemu dati kintu. Druga je mogucnost da pristanu da te placaju iako si rookie, ali to ce biti neka sica (kao da primas milostinju, sto je, barem meni, fuj!).
Odradis 6 meseci, godinu dana volontiranja, onda trazis neki sitan posao, pa nakon par meseci nesto bolje, i posle par godina imas lep CV.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
*.zaslon-telecom.si.



Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?23.03.2005. u 14:23 - pre 231 meseci
Citat:
Ako ces vec da ucis, sedi kuci, i kodiraj.


Još jednom se potpuno slažem s ovim.

Citat:
Radi jeftino, u krajnjem slucaju, ali ne za dzabe.


S ovim ipak ne. Radije bih radio za dž. open source, nego jeftino za nekog "kapitalistu na srpski način".

Citat:
Volonira onaj kojeg niko ne bi primio (nema skolu, radno iskustvo).


Da, ali "radno iskustvo" != "iskustvo". Bilo kom poslodavcu da doneseš 3 dobra projekta koja si uradio sam, kod kuće, i dobio si posao.

Citat:

Odradis 6 meseci, godinu dana volontiranja, onda trazis neki sitan posao, pa nakon par meseci nesto bolje, i posle par godina imas lep CV.


Varijanta poznata u svetu kao "job hopping", jednako nepopularan kao i nedostatak iskustva. Govori da ne znaš šta bi sa sobom, da si večiti nezadovoljnik, da ti nigde nije dobro ... mada u Srbiji svi patimo od toga, tak'a situacija, šta da se radi...

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Volontiranjem do posla?23.03.2005. u 14:28 - pre 231 meseci
generalno mislim da je volonitiranje los deal. ako vec radis za dzabe i sakupljas experience poene, najbolje je da radis za sebe, a postoji vec standardna institucija open source projekata kroz koju mozes da se dokazes i dodjes do odredjenog iskustva. ako i "volontiras", mislim da bi bar trebalo da dobijas neku bolju nadoknadu za to od tapsanja po ramenu.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Volontiranjem do posla?

[ Pregleda: 4889 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.