Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a

[es] :: ISP :: ADSL :: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a

[ Pregleda: 5333 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Duke_Vladimir

Član broj: 20732
Poruke: 116
195.252.86.*



Profil

icon Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a07.02.2005. u 02:38 - pre 233 meseci
Dobio sam ADSL juce i primetio sam jednu strasno cudnu pojavu, i nazvao sam je romanticno 'fenomen talasa' :)
Znaci kada primam tj. downloadujem nesto cesto (ne uvek) se desava da sve tece lepo, onda se uspori, TOTALNO STANE, i tako par sekundi, a onda proradi opet BRZO. kao nadolazenje talasa i prikupljanje snage :)

Molim vas da mi objasnite sta bi ovo moglo da bude ako je iko ikada ovo primetio ili cuo za to. Ja JESAM lud, ali ovo je sve tacno sto pricam.

Hehe, pozdrav
 
Odgovor na temu

x kepa x
Mihailo Jankovic
Beograd

Član broj: 743
Poruke: 114
*.yubc.net.

ICQ: 7739255


Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a07.02.2005. u 08:15 - pre 233 meseci
zar se taj fenomen nezove Black Hole?
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a07.02.2005. u 08:22 - pre 233 meseci
Ako nije do provajdera ili do telekoma, probaj da shape-uješ svoj dolazni saobraćaj na 90% kapaciteta linka. Ima po netu zašto ljudi to rade i kažu da pomaže...
 
Odgovor na temu

techtris
Beograd

Član broj: 6016
Poruke: 437
*.ppp-bg.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a07.02.2005. u 09:48 - pre 233 meseci
Telekom Srbija u saradnji sa internet provajderima predstavlja
Cunami ADSL

Paket za povremene net surfere
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a07.02.2005. u 18:21 - pre 233 meseci
Da shape-uje? Moze li objasnjenje pojma?
YU2MP
 
Odgovor na temu

Duke_Vladimir

Član broj: 20732
Poruke: 116
195.252.86.*



Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a07.02.2005. u 18:31 - pre 233 meseci
Citat:
x kepa x: zar se taj fenomen nezove Black Hole?


Nisam cuo za black hole, ajde malo pojasni ili uputi na temu u kojoj je o tome diskutovano? ili naravno link ka nekoj stranici...?

Citat:
Gojko Vujovic: Ako nije do provajdera ili do telekoma, probaj da shape-uješ svoj dolazni saobraćaj na 90% kapaciteta linka. Ima po netu zašto ljudi to rade i kažu da pomaže...


Sta to konkretno znaci (opet isto vazi kao za black hole, uputi negde ako mozes)...
I naravno kako se to radi, da li je mozda u pitanju podesavanje max. velicine tcp paketa?
Pretpostavljam da je shaping (iz ranije price o NATu na beotelu i zabrani nekih p2p programa) neka vrsta kontrolisanja protoka tj. odlazecih i dolazecih paketa i portova... Naravno malo drugacije od firewall-a, da li sam u pravu?

Ajde malo informacija please.

E da, moram da kazem da mi se najvise desava kod razmene fajlova na primer u Skype programu... nisam probao preko icq...
A u limewire to ne mogu ni da primetim posto nije previse precizno, zato sto uzima fajl sa vise hostova i stalno varira brzina iovako...
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.singidunum.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a07.02.2005. u 21:39 - pre 233 meseci
@kepa: Ne, nije blackhole. Blackhole je termin koji se koristi da objasni saobraćaj koji ne odlazi nigde.

@Marcony: http://www.elitesecurity.org/poruka/488453. Ovde treba dodati to da je ADSL po svojoj prirodi baziran na ATM-u (ako ikako mogu da izbegnem još jednu raspravu na ovu temu, ima ćeliju od 48 bajtova, 5 bajtova hedera = ATM) tako da dodaje 15-20% overheada na IP saobraćaj. Zato se preporučuje da se virtualni kanali ka provajderu uvek shapuju na zakupljenu brzinu, a ne da se ostavlja DMT-u i srodnim protokolima da se dogovore oko brzine.

Btw. koji VPI/VCI koristi Telekom? Onako čisto informativno?

Marko.
 
Odgovor na temu

Duke_Vladimir

Član broj: 20732
Poruke: 116
195.252.86.*



Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a08.02.2005. u 01:03 - pre 233 meseci
Citat:
markom: @kepa: Ne, nije blackhole. Blackhole je termin koji se koristi da objasni saobraćaj koji ne odlazi nigde.

@Marcony: http://www.elitesecurity.org/poruka/488453. Ovde treba dodati to da je ADSL po svojoj prirodi baziran na ATM-u (ako ikako mogu da izbegnem još jednu raspravu na ovu temu, ima ćeliju od 48 bajtova, 5 bajtova hedera = ATM) tako da dodaje 15-20% overheada na IP saobraćaj. Zato se preporučuje da se virtualni kanali ka provajderu uvek shapuju na zakupljenu brzinu, a ne da se ostavlja DMT-u i srodnim protokolima da se dogovore oko brzine.

Btw. koji VPI/VCI koristi Telekom? Onako čisto informativno?


VPI: 8
VCI: 35
Ovako su podesili kod mene, a uputstvu za modem pise da tako treba podesiti iako je default VPI: 0

Cemu to koristi, marko?
U sustini, ako si razumeo sta se meni desava i zasto se manifestuje taj 'fenomen' mozes li mi reci sta ja tu mogu da uradim i ako ne mogu - zasto?
Procitao sam temu koju si linkovao, razumeo koliko sam mogao, kao da ako beotel radi policing prema meni ja moram shaping prema njemu? kako ja to da uradim, i da dodam na celu pricu, ovaj fenomen mi se cesce desava kada ja saljem, a ne kada downloadujem...

I jos nesto, u setupu drajvera za adsl pise da je maximum packet lenght podesen na 1500 receive i 1500 transmit (u vezi podataka iz teme na koju si linkovao), PCR je podesen na Line Rate.
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a08.02.2005. u 05:27 - pre 233 meseci
Znaci da treba postaviti ruter izmedju kompjutera i adsl modema koji ce da ogranici saobracaj na onoliko koliko je zakupljeno kod ISP-a.

Npr. ako je zakupljeno 256k/64k, treba tako i ograniciti na ruteru i sve ce biti ok.

Da li sam dobro shvatio?
YU2MP
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.213.158.78.in.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a08.02.2005. u 08:55 - pre 233 meseci
@Marcony: U principu, da. S tim da ne mora ruter, ako drajver za "modem" ispravno radi.

@Duke: VPI/VCI označavaju Virtual Path Identifier i Virtual Channel Identifier i označavaju, kao što im ime govori, virtualne kanale u "fizičkoj" vezi. To je malo kompleksnija ATM priča koju, ako ćemo pravo, ne znam. Samo me je zanimalo šta koriste, ništa bitno ...

PCR (iliti Peak Cell Rate) treba sračunati ispravno i postaviti na određenu vrednost. Istina, to bi trebalo drajver da radi. Što se talasa tiče... da li se koristi PPPoE ili PPPoA ili nešto treće? Ako je PPPoE, probaj da smanjiš MTU na 1492.

Marko.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a08.02.2005. u 09:08 - pre 233 meseci
Može verovatno i neki bandwidth limiter na windowsu da odradi taj posao, pod uslovom da je taj windows poslednja stvar na vezi pre adsl modema.
 
Odgovor na temu

Duke_Vladimir

Član broj: 20732
Poruke: 116
195.252.86.*



Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a08.02.2005. u 12:47 - pre 233 meseci
Citat:
markom:
PCR (iliti Peak Cell Rate) treba sračunati ispravno i postaviti na određenu vrednost. Istina, to bi trebalo drajver da radi. Što se talasa tiče... da li se koristi PPPoE ili PPPoA ili nešto treće? Ako je PPPoE, probaj da smanjiš MTU na 1492.


Koristi se PPPoA, PCR je Line Rate (sto u drajveru znaci brzinu na koju sam povezan i ona je 768/198 svuda gde mogu da pogledam, sto i treba jer to jeste brzina).

Gde smanjujem MTU inace? Da li je to maximum packet lenght?


Citat:
Gojko Vujovic: Može verovatno i neki bandwidth limiter na windowsu da odradi taj posao, pod uslovom da je taj windows poslednja stvar na vezi pre adsl modema.


Jel to znaci da treba da limitiram na 768/198 ?

Moram da napomenem da se ipak retko desava, i skoro samo u uploadu, ali posto malo uploadujem i ne mogu bas da istestiram na sve moguce nacine, da li bilo sta da radim, posto vecinu vremena sve radi kako treba i download sa nekom servera (a ne preko p2p) je konstantnih 80 KB/s naravno u slucaju da samo to downloadujem... Preko P2P zavisi naravno koja je brzina hostova i vrlo je sve promenljivo, pa ne mogu da kazem precizno, ali islo je do 60 KB i preko.
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.vdial.verat.net.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a08.02.2005. u 16:53 - pre 233 meseci
Citat:
Jel to znaci da treba da limitiram na 768/198 ?


Pa za pocetak da limitiraj tako, ako i dalje pravi probleme limitiraj ga na malo manje i sve tako do nekih 90% linka... ako i dalje pravi probleme onda verovatno nije do toga :)
 
Odgovor na temu

Duke_Vladimir

Član broj: 20732
Poruke: 116
195.252.86.*



Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a09.02.2005. u 19:44 - pre 233 meseci
Citat:
boki: Pa za pocetak da limitiraj tako, ako i dalje pravi probleme limitiraj ga na malo manje i sve tako do nekih 90% linka... ako i dalje pravi probleme onda verovatno nije do toga :)


A kako to da uradim?
Gde god da pogledam (status konekcije, drajver) svuda pise da je 768/198... sta jos ja tu da cackam?

Svejedno, nisam opet primetio 'talase' :)
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.blueisp.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a09.02.2005. u 22:18 - pre 233 meseci
Treba ti poseban program za shaping. Video sam da na forumu za Windows preporucuju program koji se zove ili bandwith controller, ili bandwith limiter (uglavnom ces nesto vec izguglati).
Owl
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.vdial.verat.net.

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a10.02.2005. u 00:17 - pre 233 meseci
da, Bandwidth Controller... snjim ces se lako snaci.. vrlo je prost.
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: Fenomen 'TALASA' pri koriscenju ADSL-a

[ Pregleda: 5333 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.