Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sve aktuelnije pitanje - "Trial"

[es] :: Art of Programming :: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"

[ Pregleda: 6705 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

overflow
Goran Milosavljević
Integration & Internet Senior
Engineer @ Telenor
Beograd

Član broj: 396
Poruke: 345
*.yubc.net

ICQ: 106825659
Sajt: localhost


Profil

icon Sve aktuelnije pitanje - "Trial"14.05.2002. u 20:39 - pre 266 meseci
Danas i "malo dete" moze da pokrene razlicite softvere za monitoring fajlova/direktorijuma/registry baze i sl. To svim postenim softver developerima znatno otezava posao u zastiti autorskih prava - citaj: svog softvera od ilegalnog koriscenja.
Naime, sve cesce se postavlja pitanje kako napraviti sistem koji ce z a i s t a zastititi moju aplikaciju od ilegalnog koriscenja posle odredjenog vremenskog intervala?! Koje sisteme primenjuju ozbiljnije firme za pravljenje softvera?

Sve sto je besmislenije, utoliko je bolje.
 
Odgovor na temu

anon676

Član broj: 676
Poruke: 759
*.verat.net



Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"14.05.2002. u 23:09 - pre 266 meseci
eh, kao što mi je jedan pametan programer rekao sada ću i ja tebi da objasnim misteriju. naime, zamisli sve te zavrzlame trial nazovi zaštite za programe itd...pa dobro ako baš hoću zaštitu jelte stavim dongel, ehh ali uvek će se naći dovoljno lud klinac koji će tu zaštitu da probije i da posle zbog toga robija. najbolja zaštita za softver ti je podrška za njega. jer ja sam npr. kupio softver od tebe (za vođenje prodavnice) i sada ne radi mi tamo neki deo programa ja lepo pozovem tebe ti fin ljubazan itd...ja neću ni pokušati da dobijem ilegalnu verziju softvera...itd..
 
Odgovor na temu

Ilija Studen
Novi Sad

Član broj: 3864
Poruke: 859
*.beotel.net

Sajt: www.activecollab.com


+1 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"19.05.2002. u 02:04 - pre 266 meseci
Koristim dosta warez programa pa znam dosta o sistemima zastite i krekovanja. Jedan od najbolji ti je iskljucivo on-line registracija. Tako mozete da se nadmudrujete medjusobno - ti i krekeri. Naci ce se neki klinac koji ce uspeti da ga krekuje, ali ce dobar deo korisnika odustati posle par pokusaja. Znaci jedan na deset. Ipak napredak...
http://www.activecollab.com - Alat za upravljanje projektima
 
Odgovor na temu

SEH

Član broj: 2215
Poruke: 94
*.net.hinet.hr



Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"20.05.2002. u 17:48 - pre 266 meseci
99.99% crackera ce odustati od programa ako on rabi
1) vlasititi EXE crypter, napravljen tako da je otporan na genericke unpackere
2) detektira Sice & TRW2000 (postoji puuuuuuno nacina, vecina ljudi zna samo za 3-4 najpopularnija, a i razni anti-antidebugging programi a la frogsice i sami obicno nisu zasticeni)
3) ako dio koji generira kljuc za registraciju sadrzi puno, ali stvarno mislim puno junk coda, po mogucnosti radi sa FPU instrukcijama, mmx registrima ili slicnim perverzijama te usto sadrzi desetke kopija stringova ("Thank you for registering this copy...") kriptiranih raznim kljucevima i s kojima radi razna sranja
4) CRC-checking & anti-debugging kod generalno
5) Onlyne registracija :)

Da pravim shareware program, tako bih ga ja zastitio, pa sad...
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.dsl.siol.net



+1 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - 20.05.2002. u 22:07 - pre 266 meseci
Pa i zato su trial, a imaš više različitih verzija trial verzije

-Time limited full verzija ( No ovo je stvarnoo cool da se registruje ili crackuje)
-Use limited ( recimo za samo 50 pogona - slična kao time )
-Non full/partly trial verzija, ta je obično nepotpuna i brezvezna, ali jednim djelom stvarno dobra, to bi po mojim mišljenju bila najbolja zaštita programskog koda


A što se tiče junk kode/enkripcije/subrutina/ activeX ili dll extensiona trial *.exe-a to je samo jedan brezvezan korak, ako baš hočeš kupit češ original verziju ili nači negdje na internetu ključ/patch ili sam prebiti malo vremena ako se ti to isplati, no što se toga tiče dandanas imaš jako mnogo različitih aplikacija, jedne su dobre, a druge ne, jedne su lagane, a druge i ne previše teške za "zaobilazak".

Precjeni sam kakav če tvoj put kod toga biti



Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

SEH

Član broj: 2215
Poruke: 94
*.net.hinet.hr



Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"21.05.2002. u 12:15 - pre 266 meseci
Kako mislis da je to bezvezan korak? Pa tip je pitao *kako* zastiti program od crackera. Sto je program manje "oklopljen", brze ce ga netko cracknuti. Sa nekim malim no-name programom koji je dobro oklopljen se nece nitko puno zajebavat ako mu bas stvarno ne treba. Na to bih ja isao.
 
Odgovor na temu

goky2002

Član broj: 3848
Poruke: 191
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"21.05.2002. u 12:16 - pre 266 meseci
>>1) vlasititi EXE crypter, napravljen tako da je otporan na genericke unpackere

Da li bi mogao napisati jos nesto o tome, u smislu kako se to izvodi ili dati neki link koji vise govori o toj temi?
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.dsl.siol.net



+1 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - 21.05.2002. u 16:27 - pre 266 meseci
SEH
Citat:

99.99% crackera ce odustati od programa ako on rabi
1) vlasititi EXE crypter, napravljen tako da je otporan na genericke unpackere
2) detektira Sice & TRW2000 (postoji puuuuuuno nacina, vecina ljudi zna samo za 3-4 najpopularnija, a i razni anti-antidebugging programi a la frogsice i sami obicno nisu zasticeni)
3) ako dio koji generira kljuc za registraciju sadrzi puno, ali stvarno mislim puno junk coda, po mogucnosti radi sa FPU instrukcijama, mmx registrima ili slicnim perverzijama te usto sadrzi desetke kopija stringova ("Thank you for registering this copy...") kriptiranih raznim kljucevima i s kojima radi razna sranja
4) CRC-checking & anti-debugging kod generalno
5) Onlyne registracija


To nisi mogao bolje da napiseš kako se riješiti code reversera i sličnih upada.

Samo tko bih se zezao naprimer sa trial programima ako može da upotrebi jedan drugi, bolji, full program i za registraciju mu ne treba ništa $.

Kao prvo treba znati jel je program cjeli (sastoji iz originalnog - full verzija), onda dal program zahtjeva recimo unos registarskih podatka, ili je time limited ima internet registraciju, dal šalje tjekom registracije još koje identifikacije i parametre vlastitog računala kao naprimjer serijski broj diska, serijski broj procesora,IP,DNS provajdera ... pa kasnije dobiš vlastiti exe program po e-mailu recimo kriptovan sa punu subrutina, dll API callova, puno code garbaggea sa izvornim CRC-cross-checkingom, tako da ti može raditi samo na "tvojoj trenutnoj mašinskoj konfiguraciji". A šta se dogodi kad kupiš novi disk, procesor ?

A što možemo, za one koji se profesionalno bave sa programima i ti programi jim donose/pomagaju kod zaslužka, za njih je obvezno, da kupe program ili da plate registraciju za originalan software.
A šta se tiče programa recimo za vlastiti rad, koji ne donosi nikakov zaslužka ne sebi ne drugima, za to je dobra i nelegalna softwerska oprema, no bolje je i da pišeš firmi koja je program izdala, pa če ti u večini primjera poslati 100% jednu skračenu verziju, koju češ moči da upotrebljavaš za vlastita istraživanja i to besplatno. Sam imam nekoliko originalnih verzija programa, za koje nisam dao ama baš ništa i mogu jih upotrebljavati u vlastite svrhe, a dobio sam jih jer sam još student koji nema vlastitog dohodka, pa su mi firme same poslale softwer.


Ako malo bolje pogledaš i MS je htio da se registracija kod Windowsa XP/Office 2002 obvezno prati preko njihovih WEB servera. Jedanput si se registrirao, poslao svoj ključ, a drugi je kopirao tvoj CD, no "nije se smio" koristiti istim registarskim brojem, no i to jim je propalo, jer bi se večina njihovih koristnika koristili ostalim softwareom ili nelegalnim softwareom.

Znači da i crackeri imaju svoj utjecaj na takva djela, no što človek izmisli i napravi to može netko drugi i da poruši.

No, što se tiče registracije ... Evo jedan zgodan primjer identifikacije ...
Exe program može imati easy to solve registarski ključ, recimo, da ti uspije da iz algoritma skužiš da če Username "cracked" imati password recimo 6615000

Iz koda skužiš, da je dobar svaki password broj, koji je djeljiv sa dužinom Username-a ("cracked"=7), sam je cjeli broj i dužina stringa broja je ista dužini stringa username-a, a kad to kombinaciju recimo pošalje po NET-u serveru za registraciju on skuži da je password sa strane exe-a dobar, no on ima i dodatno sito kod identifikacije ovog para registarskih podataka.
Dodatni algoritam skuži, da ste vi "prebili exe kod" i ekstrahirali vlastiti password i username, no niste mogli znati, da je sa strane web servera algoritam za točnu registraciju još malo bolje precizan i ide još kroz druga sita, pa čete se na kraju i tamo uloviti ... sad trebate još samo da hackujete i web server ...
A moguče je da je i *.exe fajl poslao koje vaše informacije bilo sakrite/enkriptirane (vaš IP,ISP provajdera, vaš E-mail naslov ako je registracija preko E-maila a to nesmije da radi !!) pa vas može netko tužiti zbog nevažečih podataka kojih ste poslali pri registraciji.

( P.S.:Web server se razumije odmah briše kombinaciju svih pravih parica za registraciju, tako da niste mogli upotrebiti frendov password, jer taj više ne postoji u DB kad je jedanput več aktiviran, a program (*.exe) onda iz neta sam obavi postupak vašeg registrovanog tipa inštalacije (različite komponente programa !!) na vaš HD, sami znate da se kod takvih inštalacija težko prati što se je sve promjenulo (Registry,dll,fajlovi), no moguče je pratiti baš sve, no ti za takvu priliku moraš recimo svaki put kad startuješ program upotrebiti več upotrebljenu kombinaciju na WEB server-u, koji svaki put chekira vaš unos, a ako ste pogrešili sledi deinštalacija ?...) .. No za sve ovo trebam barem kod registracije imati kompjutor online, postoje i programi koji hrane sve vaše dokumente online samo na WEB serveru !!!

Zašto zapravljati dragocjeno vreme, kad je gornja kombinacija veoma dobra, no za malo više informacija :
slično se je odvijala i registracija na Quakeovim i RTCW serverima ( online games ) !!


no neka netko još i o exe crypterima ...nux bsd.rd game31.tgz
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

SEH

Član broj: 2215
Poruke: 94
*.net.hinet.hr



Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - 21.05.2002. u 18:41 - pre 266 meseci
Gle. Ja zivim u Hrvatskoj. U zivotu nisam kupio legalan komad softvera. Neki moji frendovi kad kupe originalne programe stave CD na zid da ga svi vide jer su onda "face", jer imaju original. Neki kupuju samo originale (hy Matosh). U cemu je fora imati originalni program, ja to stvarno ne vidim. Lijepa kutijica, tehnicka podrska i sl. - ma jebes to. Vazno je ono iznutra. Prema vecini istrazivanja, najveci korisnik piratiziranog softvera je - drzava! U javnim institucijama i vladinim sluzbama sve same piratske kopije. U zemlji u kojoj je vise od 90% sotvera piratizirano malo se tko brine za tehnicku podrsku koja, ako i postoji, nerijetko bude ismijana u (informatickim) medijima, u svom svojem jadu i bijedi. Cracking je fora. To sto si ti naveo kao primjer neke super zastite je totalno neracionalno. I takvi super-zasticeni programi su crackabilni. Ali to onda nije posao za mene. Neka to rade Ivanopulo & eqipa. Oni su elita. Ja se trenutno brinem kako razbiti onaj tvoj shitty exe-puzzle. I za tu onlyne registraciju imam pitanje. Jeli vi razmatrate slucaj kada recimo program posalje kod za registraciju i server provjerava tocnost i vrati programu informaciju da li valja ili ne valja (sto bi se lako moglo premostiti) ili slucaj da server nakon uspjesne registracije, uz poruku o uspjesnoj registraciji salje full verziju programa (ako moze slati preko neta cijeli program tada on najvjerojatnije nije puno velik i prije ili kasnije ce zavrsiti na nekom warez sajtu). U svakom slucaju, probem je rijesen. Najveci bi bio za*** da recimo fali komad programa, pa da server posalje podatke koje fale pri uspjesnoj registraciji kao neku vrstu patcha (koji bi trebao biti varijabilan, inace ce takodjer zavrsiti na nekom siteu sa crackovima). Ne znam za tebe, ali ja "veslam na parice", ako me kuzis, kao i vecina drugih surfera odavde. ADSL je preskup, ISDN nije bogzna kakvo poboljsanje za primanje mejlova od desetak i vise megabajta sa full programima. Mozda u Sloveniji salji, ali u Hrvatskoj ti nema toga vjeruj mi. Jedina opcija koja preostaje - cracking.
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.dsl.siol.net



+1 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - 22.05.2002. u 07:42 - pre 266 meseci
Da danas ne postoje 100% zaštite, pa ni onaj moj primjer nije tako dobar, sve se može ako se hoče.

Osobno nemam ništa proti krekanju/hackanju i code reversing-u, no treba jih pametno upotrebiti - ne u negativan smisao, jer svi znamo što se nam može u protivnom dogoditi.

A što se tiče krekanja/serial no problema danas ima jako veliko siteova, s kojih možeš da sam skineš koji SN/crack/patch ...

Kao i ti i ja za svoje skromne potrebe katkad sam probam da malo pogledam koji dobar proggy - pa zna se za što - da se krekuje, a to više zbog zabave, a pogotovo one crackme ili funny-exe

Keep the faith ...
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

SEH

Član broj: 2215
Poruke: 94
*.net.hinet.hr



Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - 22.05.2002. u 10:41 - pre 266 meseci
Naravno da je sve iz zabave i zelje za znanjem. Pa tko jos placa neke crackere? Jedino bi mogli zaraditi da im plate da ne crackuju ili da im plate da zastite program. Nazalost, nisam upoznat ni sa jednim od ta dva slucaja. A sto se tice (i)legalnosti craciranja, za to me cisto zaboli jerbo jer pravni sustav u Hrvatkoj shit. Tajkuni koji su pokrali milijune normalno hodaju ulicom, a koga jos uostalom briga za nekog smokljana koji u mracnoj sobi do kasno u noc (i rano ujutro) bulji u milijune asemblerskih instrukcija pokusavajuci naci reda u necemu sto lici na jezik aliena. Puno je veci gust sam razbiti program nego skinuti gotovi patch. A sto se tice slabe ili lose zastite smatram da se neki dobri programu *trebaju* crackirati sto vise i sto azurnije ako nemaju bas nikakve zastite. Uzmimo npr. Ultraedit, genijalni hex i programerski editor. Ako oni lameri sa cro-hack (uocite kretenski naziv) foruma mogu napraviti graficki tutorial (ovo je prvi tutorial koji sam vidio u zivotu koji sadrzi vise slika nego texta) o tome kako ga cracknit, tada taj program uopce ne zasluzuje da mu licenciram kopiju.

goky2002: Sto se tice onoga kako poraziti genericke unpackere/decryptere, znam neke metode ali nisam nikad testirao nista, niti sam nasao neki tutorial o toj tematici. Testirat cu na onim unpackerima sa protoolsa pa cu ti javit sve sto otkrijem.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.racasse.se

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"22.05.2002. u 13:00 - pre 266 meseci
SEH, verovatno si donekle u pravu, ali samo donekle... Evo ti jedan dobar primer zasto je dobro imati originalan software:

Naime Corel Corporation kao sto veliki broj nasih ljudi zna svake godine odrzava veoma popularno takmicenje u kome se vrednuju razne vrste grafickih resenja, svrstano sve u kategorije. Ne znam koliko kategorija postoji, ali znam da je cifra (dolari) koju dobijaju prve tri osobe na tom takmicenju sadrzala 6 cifara u sebi pre nekoliko godina, ne bi me cudilo da zadnje godine nije dodata i sedma cifra...

Na pomenutom takmicenju (nije jedino, ima ih svuda) se proverava da li osoba ima originalan Corel, a i nesto ne bih verovao da neko sme da sa piratovanim corelom ucestvuje na njemu. Ovo ti kazem jer sam licno zeleo pre 10 godina da ucestvujem na tom takmicenju jer je tim u kome sam radio imao zaista genijalna resenja... Ali, tada nismo imali originalan Corel, a siguran sam da bi osvojili neku nagradu.

Ovo je samo jedan prost primer, ima ih jos. Ja imam licencirani HomeSite 4.0 i smatram da je na neki nacin to takodje i pomoc ljudima koji rade taj program, jer je to jedan od najkvalitetnijih programa koji postoje za Windows po mom skromnom misljenju i zao mi je sto je Macromedia kupila Allaire...
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.dsl.siol.net



+1 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - 22.05.2002. u 13:44 - pre 266 meseci
Da, u pravu si, ali nije fora samo ono sa $.

Ako kupiš originalni licencirani software možeš onda dobivati i tehničku pomoč, dobivaš recimo novi CD, ako se ti po nesreči upropasti originalan software dobiješ novog, imaš i ostalih help solutiona kod različitih sourceova, dodatka, addina ...

A da ne pozabimo i na updatovanje programske opreme ...
Ako je izašla nova (bolja) verzija, tebi netreba kupiti nove, za manji $ možeš kupiti samo update ...

Ima stvarno dobrih poteza u tome ...
Ali imaju i crackeri/hackeri u tome neki ravnotežni dio, koji balansira prekomerno stanje na računu nekih firma i programera softwarea ...

A zašto onda dobri i koristni programi nisu tako zaštiteni ?
Jer se zna tko sa njima upravlja i zašto.

Sve se vrti znači oko $.
Zašto su neki programi free, a netki se trebaju platiti ( recimo IE, netscape explorer ...) pa zna se uz pomoč toga mi sami naplačujemo sebi još veču cjenu ( tel. inpulzi, pretok podataka,igre,forumi), na kraju krajeva vidimo da nas svi software proizvođači i firme (a za to nisu krivi mukotrpni programeri softwarea) polagano vuku naše $ na bilo koju njihovu stranu odmah kad se otvore nove tehnologije ..., i to ne samo u softwareu, nego i u cijeli PC & medijski industriji ...

PC nije samo osnovni dio te velike $ kampanije, ako malo gledamo vidimo da se sada najviše $ troši na GSM ( nove tehnologije GPRS,UMTS,imode, različite SMS funkcije ... )

Što se može tko ima $ može sve, a tko nema može da uči ... da stupi u taj krug, možda ga koja dobra firma zaposli ...

ajde dosta pričanja ... zaista sam započeo neku "Antiglobalističku" tezu ....
phe ��ljem postu lokalno i
kro
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.bitsyu.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"31.05.2002. u 11:44 - pre 266 meseci
Vidim da su mnogi prilično odstupili od teme pa ću tu slobodu dati i sebi.

Ukoliko želiš da tvoj softver apsolutno nemoguće ilegalno koristiti, onda je sve što treba da uradiš da ga staviš u public-domain bez ikakvih ograničenja. Ako još želiš da zadržiš autorska prava na taj program, preporučujem ti da ga licenciraš pod BSD licencom, a ako hoćeš da zagarantuješ i stalnu slobodu svih proizvoda nastalih na osnovu tvog koristi famoznu GPL licencu. Ako koristiš GPL, organizacija Free Software Foundation će se brinuti o zaštiti tvog programa.

Inače, ukoliko tvoj program išta vredi, jednostavno ne postoji način da ga zaštitiš. Ukoliko je nekome sposobnom i nezaposlenom stvarno potreban tvoj program, on će probiti zaštitu. Stvar je u tome što je jednom to urađeno vrlo lako podeliti sa drugima, tako da će taj ,,krek'' biti dostupan svima bez ikakve muke. Sa svim ,,softverskim'' proizvodima problem je isti, umnošci istog se prave veoma jeftino.

Upravo ovo je i razlog zašto bi trebao da razmisliš o licenciranju tvog softvera kao open-source. Naravno, ovo je neprikladno ukoliko pišeš program za kontrolu nuklearnog oružja, ali sumnjam da bi onda nudio trial verziju i pisao pod Windowsom (kako zvuči).

Poenta sa svim trial verzijama i shareware izdanjima je sledeća: ukoliko uključiš neku od dosadnih zaštita, omalovažavaš tvog korisnika. To pokazuje onaj stav prema ljudima u kome su svi kriminalci dok se ne dokaže suprotno. Umesto da računaš na svest ljudi (koja zaista postoji), a istovremeno i omogućiš nesmetan rad onima koji ili ne mogu da priušte ili im program nije toliko značajan da bi ga platili, ti ćeš reći da su svi stoka i da moraš da ih držiš zaključane.

Onaj ko nije spreman da plati tvoj program a hoće da ga povremeno koristi ti neće oduzeti ništa iz džepa: on će čak sigurno i reklamirati tvoj proizvod, pa će korisnička baza porasti, a to znači da će biti i više onih koji hoće da plate.

Dobro staro poverenje, a ne maltretiranje ljudi. Ako nećeš da mu daš pun pristup, nemoj ništa ni da mu daješ. Neka svako odluči da li će da koristi tvoj program bez nadoknade.

I da napomenem, ovo pitanje definitivno nije za ,,The Art Of Programming'', pošto se ne radi ni o kakvoj umetnosti ili veštini programiranja, već veštini zamajavanja korisnika. Art of Programming se bavi ubrzavanjem rešenja problema i samim rešavanjem problema, a ne razvoja opcije za gašenje programa. Uostalom, ovo je uvek naročito za svaki operativni sistem.

Toliko.

Prema podacima britanske pod
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"31.05.2002. u 19:43 - pre 266 meseci
Ja ipak mislim da nije neophodno praviti bog zna kakvu zastitu - prvo, neverovatna kolicina vremena se utrosi na to (i opet ne radi), a drugo firme (barem ovde), ne koriste krekove i takve stvari, tako da i nema potrebe stiti program od krekovanja. Samo treba da postoji lep i efikasan sistem za registraciju, i ljudi ce kupiti original (tj. platiti licencu). Nijedna firma nece da se zeza za $50 / kopiji da koristi ilegalan softver.
A ako pricamo o firmama kod nas, to je vec druga stvar, ali ipak mislim da je pisanje softvera za domacu upotrebu promasena investicija dok se drzava ne osvesti i krene da brani prava programera.
Jedini vid zastite od krekovanja koji je stvarno efikasan po pitanju ulozen trud / efikasnost je da se stalno (recimo svakih nedelju dana) menja verzija programa na download strani - menja se rutina za registraciju, ali verzija programa ostane ista. Tako da kada neko krekuje verziju 1.03, oni koji budu skidali krek nece moci da ga primene osim ukoliko nemaju istu verziju 1.03. Znam da nije ultra efikasno, ali zahteva minimalan trud a radi dobro.
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.dsl.siol.net



+1 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"03.06.2002. u 13:16 - pre 266 meseci
Citat:
Reljam:
Jedini vid zastite od krekovanja koji je stvarno efikasan po pitanju ulozen trud / efikasnost je da se stalno (recimo svakih nedelju dana) menja verzija programa na download strani - menja se rutina za registraciju, ali verzija programa ostane ista. Tako da kada neko krekuje verziju 1.03, oni koji budu skidali krek nece moci da ga primene osim ukoliko nemaju istu verziju 1.03. Znam da nije ultra efikasno, ali zahteva minimalan trud a radi dobro.


Heh, mislim da bi ta firma propala brzo ...
Takvi "updati" ili "patchevi" su razlog lošeg programiranja i softwer/hardvare sukladnosti.

No navijam za takav tip aplikacija (primjer Nero Burning Rom), no on sa različitim rutinama za registraciju onemogučuje crackerima registraciju, no taj burning software je po mojem the best na svijetu pa crackeri skoro istočasno krekuju i prave SN generatore ...

A što se tiče novih programa i patcheva na WEB siteovima :
Dal si ikad pomislio koliko ljudi downlkoaduju taj program i naprave vlastiti backup na različite medije ( ako je program stvarno dobar) ??
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.microsoft.com



+18 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"03.06.2002. u 19:49 - pre 266 meseci
Citat:
StratOS:
No navijam za takav tip aplikacija (primjer Nero Burning Rom), no on sa različitim rutinama za registraciju onemogučuje crackerima registraciju, no taj burning software je po mojem the best na svijetu pa crackeri skoro istočasno krekuju i prave SN generatore ...

A što se tiče novih programa i patcheva na WEB siteovima :
Dal si ikad pomislio koliko ljudi downlkoaduju taj program i naprave vlastiti backup na različite medije ( ako je program stvarno dobar) ??

StratOS, mislim da to sto si naveo ide u prilog onome sto sam rekao: sve ce biti crackovano, pa cak i Ahead Nero koji je pun zastita (ili recimo 3DS Max). To samo znaci da treba izabrati najjednostavniju zastitu, a ova koju sam predlozio je jednostavna i efikasna (koliko je to moguce). Ocigledno se prava zastita takodje ne isplati, tako da cemu ulagati trud?

A druga stvar je to da oni koji crackuju programe (ne mislim na crackere, vec na ljude koji primenjuju crackove), kao i oni koji su voljni da skinu program pa da cekaju dve nedelje da izadje crack da bi ga probali - oni ionako ne bi kupili tvoj program. Ideja zastite nije da onemoguci SVAKOGA da iskopira program, vec da zaustavi casual copying.
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.dsl.siol.net



+1 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - 03.06.2002. u 19:59 - pre 266 meseci
Yes, you read my mind

Everything work, but nothing is efficient ...

Dobar cracker treba to znati !!!
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.niksic.cg.yu



+1232 Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"10.07.2002. u 19:39 - pre 265 meseci
Za legalni softver nije mi zao platiti pravom autoru, ali kod nas u Yugi se deshava i to da recimo odredjena baza podataka i mali programi za pregledavanje te baze prevedeni na srpski pa naknadno zakljucani imaju nehumano visoke cijene...
Za takve programe ne postoje gotovi crackovi na sajtovima tipa www.astalavista.box.sk vec taj nash "autor" hoce da naplacuje tudji rad...
E tada bih proveo sate i dane dok se to provali prije nego platio (vishe iz principa) a po pravilu su takvi programi najbolje i zashticeni.

eto toliko za prvi post

 
Odgovor na temu

CorpseEater
Core of I/O

Član broj: 959
Poruke: 268
*.verat.net

Sajt: 127.0.0.1


Profil

icon Re: Sve aktuelnije pitanje - 25.09.2003. u 18:48 - pre 250 meseci
E ovako prochitao sam sve odavde i imam da ti kazhem neshto - mislim da cje ti koristiti - naime jedan lik sa kojim sam radio (inache amer iz Kalifornije) mi je jednom rekao jednu jako dobru stvar o tome kako uspeshno prodavati software - dakle:

Citat:
You can't charge a fortune >> you charge them a "nickel here and a nickel there" and you "nickel and dime them to death" , so to speak, because they will always pay the small incremental amounts.


Dodushe tada sam radio web-based (php) projekat pa se ovo moglo lako primeniti.

Ali generalno fora je da radish ovde a da prodajesh napolju (tako da si sa nekom polu-platom odande - ovde BOG - da se razumemo ne da radish ZA nekoga vecj SA nekim) - dakle treba ti dobar marketing-guy tamo (ovo je najbolja solucija - mozhda mozhesh i da napravish strashan - corporate-look website sa nepogreshivim engleskim frazama ali mislim da ti to ne obezbedjuje dovoljno reklame kao chovek tamo) i trebalo bi da radish na veliko - dakle mala cena (dobrog) software-a, uz dobru podrshku i brzo ispravljanje bug-ova sa akcentom na testiranje pre izbacivanja tako da bug-ova bude shto manje) i idesh na kolichinu (macromedia type) da prodash shto vishe pa te tako crackovan software necje mnogo pogoditi.

Dakle mislim da ti to obezbedjuje dovoljnu svotu novca za tvoj ulozheni trud tako da i pored kradje imash dovoljno motiva da nastavish da software-rirash.

Pravljenje zashtite se podrazumeva ali do nekog optimuma vremena za razvoj iste i nivoa zashtite - ako se taj nivo predje onda se gubi vreme.

Eto - just a thought - hope it helps...


Bolje šest sati u školi nego uopšte ne spavati.
--
Ko uči znaće, Ko krade imaće !

 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Sve aktuelnije pitanje - "Trial"

[ Pregleda: 6705 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.