Pošto vidim da si nov ovde, pokušaj da ovo što ti kažem shvatiš dobronamerno, kao što i jeste.
Većinu tvojih dilema i ideja su imali forumaši ovde, neke su i reačizovane. Sve to ovde piše.
Neće ti pomoći da ista/slična pitanja postavljaš na razne teme ili otvaraš nove. Ljudi sve čitaju ali procenjuju da ne vredi odgovarati.
Pre postavljanja pitanja, trebalo bi da pročitaš sve teme koje te zanimaju. Tu su svi odgovori na sva tvoja do sada postavljena pitanja.
Iz pitanja se uvek dobro vidi koliko onaj koji ga postavlja zna. Ako je pitanje smisleno, onda se na njega i odgovori. Tu svakako ne spada pitanje "šta je to COP" jer je to jedan od osnovnih pojmova (inače je to odnos uložene i dobijene energije) kao ni "koliko treba da dodam freona ako su cevi duže" jer je to isto kao kad bih pitao koliko ulja treba da sipam u auto. Šta vredi ako ti neko kaže da se meri u gramima?
Moraš potrošiti malo više tvog vremena da razumeš kako TP funkcioniše, kako se računa potreban kapacitet kuće i koje su prednosti kojeg sistema.
Ukratko...
Klima stara 15 godina troši kao i auto star 15 godina (bar duplo više od novog) ako ne i još više. Tada je COP=2 bio super dostignuće.
Kako temperatura pada ispod nule, tako TP izvora na vazduh gubi snagu i/ili COP.
Ako je površina zemljišta ograničena onda se buši u dubinu (100m ili više). Izračunava se na osnovu potrebne snage TP.
Spajanje dva sistema koja ti spominješ nisam ni čuo ni video niti ima da se kupi. Onaj hladniji isparivač će oduzimati energiju i biće nepotreban gubitak. Kao kad bi kupio dva jednaka automobila, jedan na benzin a drugi na dizel da bi išao na posao.
Produžavanjem cevi treba dodati gasa ali se smanjuje COP.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo