vladd
Moderator Član broj: 37217 Poruke: 12060 *.ptt.yu.
|
Meni kao prvo nije jasna odluka da se za sitne popravke po kuci koristi elektroda preko 3mm. A prema "elektrodi" se dalje krece u odabir aparata.
Dobri varovi se prave i sa 20A/mm, po potrebi, oblika zavarenog spoja, nacina povlacenja, stepena kvaliteta materijala, moze se "dodavati" 5-10A/mm. Mislim pre svega na "standardno kucno koriscenje", zavarivanje gvozdja, ploca i profila.., ne aluminijuma ili prokrona.
Znaci, "sitna kucna popravka" je zavarivanje ploca debelih 4-10mm, sa doticnom elektrodom, kao pocetak razmisljanja oo aparatu...Deluje malo haoticno...
Ovako, da malo pomognem:
Debljina elektrode je nekako "prvi" izbor pri zavarivanju, i najprostiji, ali ne i toliko presudno vazan. Treba obratiti paznju na stabilnost luuka, na "oplatu" i sastav elektrode, i naravno na oblik zavarenog spoja. Treba koristiti elektrode sa jezgrom 2mm, pa plus oplata, a ako treba zavariti deblji materijal, koristiti X var, obostrano. Zavareno mesto ne mlatiti cekicem, dok se ne podhladi i zavrsi rekristalizacija.
Znaci, 160 amperski je neki "plafon"-plafona za kucnu upotrebu i svojih 15-20kg za tegljenje. Najcesca zavarivanja, sa plocama do 4mm, ili profilima sa zidom oko 2mm ce biti oko 40-60A, pa neka "dodje" i do 100A...
Zasto bi kupovao nesto sa mogucnostima koje neces nikad koristiti, a koristiti ga ionako sporadicno, daleko ispod maksimuma..znaci da ti 200A ne treba, bar sto se kuce tice, ako je za most..ok..
Poz.
P.S. Invertorski imaju stabilniji luk i bolju regulaciju, naravno to su vazne osobine, za razliku od tezine. Ali su i duplo do visestruko skuplji. Za pocetnika, ne znam sta da kazem, cena je kocnica, ali se lakse zavaruje, bolji su varovi, ali opet, ko od pocetnika "ocekuje" superkvalitetan var, i da li je neophodan..
|