Negde krajem 1992 ili pocetkom 1993 godine sam kupio aparat za merenje pritiska marke Omron, poluautomatski, kod koga se manzetna naduvava rukom. Radi na 4 baterije AA, a zbog navedene osobine sam ocekivao da ce baterije trajati nesto duze. Medjutim, to "nesto duze" se proteglo na neverovatnih 14 godina - do danas! Sto je jos zanimljivije, baterije imaju napon od 1,505 do 1,507 volti, dakle prakticno jednak kod svih. Znam da sam displej ne trosi mnogo struje, cak i kad se koristi cesto, a ja ovaj nisam bas previse koristio, ali sa druge strane, u zadnje vreme, pre mesec, dva, mi je iscurelo nekoliko Duracell baterija, koje bi trebalo da traju do 2012 godine, bez vidljivog razloga, bez preopterecenja, bez kratkog spajanja, nista, same od sebe, a ove iz Omrona jos nisu, a po logici stvari bi bar trebalo da gube napon, ako bas ne da iscure.
Nije mi jasno kako je to moguce. Prilazem sliku, na kojoj mislim da sam uhvatio sav tekst na latinici, ostalo je na japanskom. Baterije su Made in Japan.
Kad smo vec kod curenja, jos jedna cudna pojava. Radi se takodje o okruglom predmetu, hermeticki zatvorenom, kod koga se ne bi moglo ocekivati da ce sadrzaj da curi - konzervi sa kompotom od jagoda. Kupljene pre vise meseci, stajale skoro zaboravljene na nekoj polici i za vreme onih letnjih vrucina, a sada, kad pokusam da ih uzmem sa police - nekoliko njih ne moze, zalepile se. Posto spolja nisu prljave, niti ima iceg lepljivog oko njih, dakle zalepljene su pojedinacno, ubedjen sam da je iz njih curio sadrzaj kroz onaj "hermeticki" spoj, gde je lim poklopca zarubljen prilikom zatvaranja konzerve, pa je tecnost isparila, a ostao je samo secer i on je zalepio konzerve za policu. Da li je to moguce? Jeste da smo imali rekordne vrucine, ali da se konzerva otvara zbog pritiska izazvanog temperaturom od oko 40 stepeni Celzijusa mi se cini dosta cudno.