Citat:
vladd: s tim sto TDI ne spada u klasu ostalih, znacajno je zastareo(nisu visokofrikcioni motori, uz pumpu niskog pritiska), pa nema nikakvih prednosti sa tehnicke strane, jedina prednost mu je komercijalna, na terenima Balkana..
TDI i SDI su ista grupa motora. Pritisak na brizgaljkama je cak i veci od pojedinih CR varijanti (HDI). Njegova vrednost dostize (i prelazi) 2000 Bara. Medjutim, bolja kontrola ubrizgavanja je kod motora gde se ono regulise "vetilima visokog pritiska" (HDI, dci, tdci, crdi, cdti, CDI itd.). Pitanje sta je bolje uopste, a pitanje sta je bolje za nase balkanske uslove koji nisu spramni da prihvate nove tehnologije.
HDI definitivno nije za NAS. Zahteva cestu zamenu, FAP filtra (1000 i kusur Eura) (posledica loseg goriva).
dCi je prakticniji, ali mu je efektivna snaga manja. Novije generacije poseduju "kodirane" dizne sa kojima upravlja komputer sa svakom po na osob.
CDI je nesto skuplji

. Inace dobro radi. Efikasan je. Velika efektivna snaga.
TDI i SDI motori imaju najvecu efektivnu snagu, ali ne zadovolavaju druge kriterijume od kojih je navazniji onaj ekonomske prirode (skupa proizvodnja). Standardne verzije ne zadovoljavaju ni ekoloske, mada postoji izvedba, ili podvarijanta koja ispunjava i Euro 6 normu. Sistem pumpa-dizna je "izmislio" VW i na trziste plasirako krajem devedesetih proslog veka gde se uz manje, ili vece izmene proizvodi i danas.
O svim ovim tipovima se mogu pronaci detaljni podaci na NETu.
Ne znam koja je namena pitanja? Da li kupovina? Ako je kupovina, onda treba vise voditi racuna o nekim drugim aspektima nego o tome kom "principu rada" pripadaju.