E bre kuntalo, kupujes najjeftinija ulja a isterujes tehnicke detalje, kao da ih sipas u svemirski brod
ACEA je nesto kao inzenjerska asocijacija evropskih proizvodjaca automobila srednje klase, onih "vodecih", posto se VAG grupa, kao i mercedes malo izdvaja

, iako su i oni "osnivaci".
API je Americki Petrol Institut, bave se standardizacijom svega sto se tice nafte...ukljucujuci i flansne na busotinama, pa eto i ulja, kao proizvoda.
Idemo dalje..
ACAE prefiks "A" je za benzinske motore, "3" je za visoke performanse, "1" bi oznacavao ustedu goriva. "5" je i jedno i drugo..
Prefiks "B" je za lake dizele, u putnickim vozilima i lakim kamioncicima. Ili kako ACEA kaze "compression-ignition engines for light cars".
Prefiks 3 je za visoke performanse, i indirektno ubrizgavanje, kilaviji dizeli, sa pretkomorama ili starijim sistemom nizeg pritiska. "4" je sve isto, ali za direktno ubrizgavanje..
API ima svoje pandane(ko je kome, nije bitno, mi posmatramo stvar iz Evrope), SL za benzince do godine 2004, i CF za dizele(ustanovljen 1994-e), za matore dizele sa preko 0,5% sumpora u gorivu..
Februara 2002-e godine ACEA je isporucila (najnoviji) standard Evropskim prizvodjacima, i onima koji nastupaju na EU trzistu, pa stoga sledi, verovatno, i postojanje "-02" u oznaci ulja fabrike iz Modrice.
Poz.
P.S. Da ne ostanem nedorecen na temu, mineralna ulja na starijim motorima(tipovima motora), kao spomenuto 15W-40, menjati na 5000km, moguce i koju stotinu km preko. Svako produzavanje intervala, i bezanje u "ekonomiju cuprije", koja se se na mostu placa, nakon nekoliko desetina hiljada km...ili mozda nece, ako se nekome utrapi vozilo