Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?

elitemadzone.org :: MadZone :: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13192 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
95.168.96.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?28.06.2009. u 13:58 - pre 179 meseci
ne znam da li je ovo pravi forum za ovo pitanje ali vidim da ima ljudi koji se razumeju u avione...

Zanima me sta je kljucno, da li povrsina krila, sirina, oblik...?
pitanje se odnosi i na prave avione i na RC modele, a moze i za druge slicne letelice, zmajeve i tako to
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?28.06.2009. u 15:53 - pre 179 meseci
kako mislis sporije?
pa bitno je da ostane u vazduhu,da bi ostao u vazduhu mora dovoljno brzo da se krece,da bi se dovoljno brzo kretao mora da ima odredjenu aerodinamiku,i da motori se vrte dovoljnom brzinom,ili da vetar duva dovoljno jako
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?28.06.2009. u 16:00 - pre 179 meseci
@Horvat - covek je pitao sta je bitno (dakle sta igra ulogu) u tome koliko maksimalno sporo avion moze da leti.
Mislim da cemo za ovo sacekati cozmo_im-a ;)

Meni se nesto "javlja" da veliku ulogu igra masa letelice... (sto laksa, to moze sporije, a da ostane u vazduhu, tj da ne gubi visinu)
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?28.06.2009. u 16:06 - pre 179 meseci
Problematika je vrlo kompleksna i prevazilazi okvire foruma (pogotovo što vrlo brzo usledi ono što zovemo "šumom" u diskusiji).

U najkraćem, najbanalnijem obliku rečeno - minimalna brzina leta zavisi od dve ključne stvari (i par povezanih): aerodinamike, odnosno što manjeg čeonog otpora i veličine letnih povšina - krila (odnosno vertikalnog otpora) i njihovog napadnog ugla, što zavisi od namene letelice, a svega toga u sprezi sa masom i težištem strukture. Da bi minimalna brzina leta bila ostvariva u praksi, potrebno je da se zadovolji čitav spektar uslova. U principu, to zavisi od vetrova (poprečni, tj. "crosswind" vetrovi mogu u značajnoj meri uticati na minimalnu brzinu leta, relativno u odnosu na tlo, na primer), opterećenje letelice i gustine vazduha u okruženju (visinske razlike, odnosno razlike u pritisku takođe utiču na minimalnu brzinu leta). Svejedno, svaka letelica ima propisanu minimalnu brzinu leta, koja je za određen procenat veća od brzine prilikom koje dolazi do "sloma uzgona" - pojave koja čini da letelica izgubi "airborne" efekat - preneseno - opstrujavanje vazduha oko letnih površina više nije dovoljno da bi letelica ostala u vazduhu. Uglavnom, označava se sa Vs.

Na minimalnu brzinu se nepovoljno može uticati neadekvatnim rasporedom tereta. Pogotovo kada su manje letelice u pitanju. U to je, osim eventualnih putnika i klasičnog tereta, uključeno i gorivo, pošto su spremnici za gorivo segmentirani na svakoj letelici.

Previše široka tema.

Nego, je l' Ti pokušavaš da napraviš model aviona ili se čisto onako interesuješ?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-161-188.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?28.06.2009. u 16:24 - pre 179 meseci
@kernel,da ,samo to :D,samo sto je to,kao sto je i sam storm obrazlozio prilicno komplikovano :)

@stranger,ako te zanimaju modeli,javi mi se na pp,dacu ti neke linkove do raznih site-ova koji se bave takvom tematikom,kao i neke casopise ako pronadjem
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?28.06.2009. u 16:28 - pre 179 meseci
Naravno, razumem da to ima veze sa morem faktora, ali recimo obicno se misli na neke
da kazem "normalne" faktore tipa - bez bocnog vetra, gustina vazduha ta-i-ta, itd...
bas zato sto je vrlo komplikovano - obicno i te neke definicije pocinju tako:
"Pri gustini x, temepraturi y, masi tela z,.. ovo ili ono ce se ponasati ovako, onako..."

Znaci uvek postoje neki najbitniji faktori, a sve ostale koje takodje imaju uticaja na pojavu
drzis konstantnima (uzmes neke dogovorene vvrednosti, recimo "bocni vetar 0 m/s), ili je to
sve ugradjeno u neke vrlo komplikovane formule, koje, sto rece storm, prevazilaze okvire ovog foruma :))
 
Odgovor na temu

FlashGrounder
Flash Grounder
Google

Član broj: 10776
Poruke: 344
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?28.06.2009. u 18:46 - pre 179 meseci
Tebe konkretno interesuje sta je bitno za sto manju brzinu staliranja kod aviona. Dakle koji parametri daju avionu letenje pod velikim napadnim uglom, ali to uvek ide na ustrb ostalih performansi, najcesce direktno smanjuje maksimalnu brzinu.

Da zanemarimo klimatske uticaje, vetrove i gustinu vazduha posto na to ne mozes da utices.

Glavna stvar koja odredjuje ove osobine je aeroprofil, to je onaj oblik koji lici na razvucenu kapljicu kise. I kod brzih aviona aeroprofil je skoro simetrican sa gornje i donje strane, dok kod sporijih letilica tipa motorni zmajevi itd, aeroprofil je mnogo zakrivljeniji. Zato se sa zadnje strane krila stavljaju zakrilca koja se pri malim brzinama spustaju i dodatno zakrivljuju aeroprofil da bi avion bio stabilniji pri malim brzinama.

Sto se tice klime, avioni vole hladan (gust i suv) vazduh. Od vetrova najvise vole onaj koji duva spreda ;)

S!

edit: Da dodam samo jos da je dosta bitno da kontrolne povrsine na krilima i repu budu velike, da bi imale vise uticaja pri smanjenom protoku vazduha. Isto tako sto je veca masa aviona, zahteva jaci "lift vector" koji je kontra sila tezini aviona, a lift vector je direktno zavistan od brzine aviona, tako da je logicno da tezi avion trazi vecu brzinu da bi poleteo i vecu povrsinu krila.

[Ovu poruku je menjao FlashGrounder dana 28.06.2009. u 20:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.pool.mediaWays.net.



+27 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?29.06.2009. u 11:02 - pre 179 meseci
Na avion koji leti u vertikalnoj ravni, bez bočnih uticaja, deluju tri sile kada se posmatra kao materijalna tačka: zemljina teža, potisak motora i reakcija vazduha. Reakcija vazduha se dalje, radi pogodnosti, deli na komponentu u pravcu leta, otpor (), i normalno na pravac leta, uzgon (). Za klasične avione, uzgon i otpor se mogu predstaviti ovako:

gde je gustina vazduga, brzina leta, neka dogovorena referentna površina (površina krila uz neka uprošćenja), a i bezdimenzioni koeficijenti uzgona i otpora, koji, ugrubo, zavise od oblika aviona (krila, trupa, repa, njihovog razmeštaja...) i otklona podužne ose aviona u odnosu na pravac leta (napadnog ugla) ali ne od veličine aviona ( služi kao faktor veličine).

Ako avion leti približno horizontalno, uzmemo da potisak motora dejstvuje tačno u pravcu leta, a težina aviona je , onda dobijamo dve jednačine ustaljenog leta:

Drugim rečima, da bi avion leteo ustaljenom brzinom i visinom, zemljina teža se uravnotežava uzgonom, a otpor vazduha potiskom motora.

Iz jednačine po uzgonu možemo dobiti izraz za brzinu leta, koji kad uvrstimo u jednačinu po otporu, dobijamo i izraz za potrebni potisak motora na toj brzini:


Pošto su i veličine koje ne zavise od aviona, već okruženja u kojem leti, onda iz prve jednačine za brzinu možemo reći da je minimalna brzina horizontalnog leta:


Iz jednačine za vidi se da je minimalna brzina to niža što je manja masa aviona , veća referentna površina (veća krila) i veći maksimalni koeficijent uzgona . Malu masu aviona postižemo štedljivom konstrukcijom: svaki element da bude tek dovoljno čvrst da izdrži očekivana opterećenja, upotrebom lakih materijala (poput kompozita). Krila se očigledno mogu uvek povećati, međutim, veća krila znače i veću masu aviona; dakle, mala masa i velika površina krila su oprečni zahtevi, pa treba zapravo imati . Veliki koeficijent uzgona postiže se oblikom krila, oblikom aeroprofila (poprečnog preseka krila), i na razne druge načine (zakrilca, pretkrilca, upravljanje graničnim slojem...); za praktične avione, je reda veličine 3. Opet, dopunski elementi konstrukcije radi izvođenja što većeg povećavaju masu aviona, tako da, na kraju, treba imati .

Međutim, za datu najmanju brzinu treba zadovoljiti i jednačinu za . Ova vrednost treba da bude što manja zbog mase aviona, jer što je veća to je potreban jači, odnosno teži motor. Problem je što nije nezavisno od , i to tako da odnos nije najmanji pri (štaviše, tada je poprilično veliki u odnosu na najmanji). To znači da moramo imati dovoljno jak motor da izgura avion na minimalnoj brzini, dakle protivno zahtevu što manje mase aviona.

I tako, projektant aviona meandrira: „Aha, ova stvarčica na krilu će mi povećati , odlično... Čekaj, a koliko povećava masu? Koliko povećava otpor? Da li će mi trebati jači motor? Koliko će to da košta...“

Problem se uvećava kada se uzme u obzir da avion ne treba samo da leti sporo (obično bitno radi što kraćeg poletanja i sletanja), već i da preleti određeno rastojanje (dolet), učini to štedljivo (potrošnja goriva), prenese nešto (korisni tovar), i šta sve još. Svaki od ovih ciljeva uspostavlja neke oprečne zahteve — zato i imamo različite avione.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?29.06.2009. u 11:59 - pre 179 meseci
Stranger2, ako posle ovakvog objasnjenja sutra ne napravis avion koji ce da ide 30Km/h nista nisi uradio ;-)


 
Odgovor na temu

agw.mile
Novi Sad

Član broj: 139974
Poruke: 157
*.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?29.06.2009. u 12:26 - pre 179 meseci
Najsporiji avion u kome sam se vozio je bio legendarni PO 2 - 65km/h

A gledao sam kada ga pilot natrimuje i leti na 5m iznad zemlje, ostavi komande, ustane i mase sa dve ruke publici!
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?29.06.2009. u 12:28 - pre 179 meseci
K'o fića :D
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.117.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?29.06.2009. u 14:03 - pre 179 meseci
Koliko vidim, svi se slazete da je za sto sporiji let pozeljno da je letelica sto laksa. To sam i sam zakljucio jer je logicno onda i uzgon moze biti manji.

da pojednostavim jedan elemenat...
pretpostavka: Ako zamislimo da imamo trup letelice i motor (na primer, propeler napred). I da na taj trup mogu da se nakace bilo kakva krila. I da pretpostavimo da svaka krila uopste nemaju masu. Sada moze li se jednostavno objasniti kakva krila bi najvise pomogla tom avionu da moze leteti sto sporije?
Pretpostavljam da veca povrsina stvara i veci uzgon. Ali da li se isto postize i vecom zaobljenostu gornje strane krila (vecom povrsinom gornje u odnosu na donju stranu krika)?
I koja od dve varijante (veca povrsina ili manja povrsina ali veca ispupcenost) ima manji otpor?


@Caslav Ilic
Svaka cast na detaljnosti. Nisam dovoljno dobar matematicar da shvatim i detalja ali jasni su mi principi i dileme koje se pojavljuju.


Citat:
Nego, je l' Ti pokušavaš da napraviš model aviona ili se čisto onako interesuješ?

I jedno i drugo.

Kod RC (daljinski upravljanih) aviona sam primetio da je prilicno tesko sa njima upravljati jer su prebrzi i jer prebrzo reaguju na komande. Zbog toga mislim da je za vecinu ljudi upravljanje RC avionom vise napor nego uzivanje.

iz zezanja ponekad sklepam nesto, mali padobran, pokazivac vetra i sl. voleo bih da napravim i nesto sto leti, balon cepelin, spor avion ili tako nesto...
Ako bih napravio neku uradi sam letelicu, sigurno bi je lakse kontrolisao ako je spora.

A ince, kada je rec o pravom avionu ili letelici, ako bih sam letio radi uzitka/opustanja voleo bih da je let sto sporiji i da letim sto nize iznad zemlje...
Secam se jedna starije emisije o ultralakim letelicama. U pitanju je bilo samo truglasto krilo i pilot sedi na kaisu koji je okacen ispod krila.Iiza njega je samo mali propeler. pominjali su da je uzitak leteti sto nize i sto sporije. Snimak kamerom sa te letelice je stvarno super izgledao. Maltene je leteo tik iznad visokih trava. Ali mislim da nije ipak nije bio previse spor.

Inace mislim da bi spore letelice sigurno imale mnogo primena npr:
- za let iz turistickih razloga, radi uzivanja
- snimanje maraton i sl. trka iz vazduha.
- snimanje pojedinih scena za tv ili filmove , kada je potreban sporiji let (moglo bi biti jeftinije nego helikopterom)
- snimanje sportova koji se odvijaju ne velikim povrsinama, golf, bejzbol, fudbal, biciklisticke utrke, plivacki maratoni., trke jedrenjaka..
- prebrojavanje i nadgledanje divljih zivotinja (obicni avioni su prebrzi a helikopter prebucan pa ih prestrasi)
i ko zna sta jos...

Interesuje me i sto sporije jedrilice. Na primer, da "avion" ne leti samo svojim motorom vec da ga vozilo sa zemlje dodatno i vuce...

Spore letelice po mom misljenju imale bi sledece prednosti:
- manje bi ovisile o uredjenju piste za sletanje. jer neravnine manje smetaju za sporo sletanje
- verovatno bi i poletna i sletna pista mogle biti kratke.
- na jako kratkim pistama verujem da bi mogle poleteti i uz pomoc vucenja automoblom.
- pri udarcu u kucu ili planinu pilot bi sigurno bio manje ugrozen ako je letio sporo nego brzo
- turisti bi bili opusteniji jer bi ih spor let na maloj visini sigurno manje plasio nego obican let avionom. Pa bi na let pristajali i oni koji se inace boje.






 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
195.178.53.*



+4 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?29.06.2009. u 14:07 - pre 179 meseci
Zato postoji Piper Cub :)
Moze sa teniskog terena da poleti....

http://www.youtube.com/watch?v=mFVN3fV1hdc
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?30.06.2009. u 00:28 - pre 179 meseci
Od većih, imamo Pilatus PC-6 Porter, meni omiljeni avion.

Ono zbog čega je on specifičan i ekstreman su njegova veličina i pogon: 11 metara dugu i preko 15 metara široku letelicu pogoni poprilično teški turbo-prop motor (ređe su varijante sa klipnim motorom), koji su mu omogućili da obori svetski rekord - sletanje na najvišu tačku za klasičan avion. Rekord je oboren u negde na Himalajima, na proplanku, na nadmorskoj visini od skoro 6000 metara, zahvaljujući izvanrednim STOL sposobnostima. Svi ostali avioni, koji s lakoćom mogu stići do ovih visina, lete prevelikom Vs brzinom, da bi mogli da se upuste u sletanje poletanje na proplanak dužine 70-ak metara, a oni koji to mogu, teško se mogu popeti do tih visina. To je ono u čemu je Porter poseban.

A u skladu sa temom, evo i slike:




@Stranger2
Eto Ti i smernica - sve što trebaš je da napraviš ono što je neko stručan već uradio - Napravi Pilatus Portera ili Piper Cub (možeš i Howard Aero HP500, ako preferiraš masivne dvomotorce, a dotični je još jedan od rekordera) i eto ti najsporijeg leta. Inače, avione često vezuju za brzinu. Međutim, jedan vrlo važan deo pilotske obuke, uoči obuke za sletanje, je i shvatanje i praktično izvođenje sporog leta. Sve to ima smisla.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.97.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?30.06.2009. u 13:34 - pre 179 meseci
Citat:
sve što trebaš je da napraviš ono što je neko stručan već uradio

To je tacno. Znam da medju postojecim avionima neki moraju biti najsporiji... Ali ipak me zanimaju principi koji omogucavaju spor let.

par konkretnih pitanja:
- spominjao se ceoni otpor i da je pozeljno da je sto manji. e sad pretpostavljam da strelasta krila imaju manji otpor. A zasto onda samo brzi avioni imaju strelasta krila?
- ako krila posmatrano od gore imaju istu povrsinu. da li pri istoj brzini ima razliku u tome da li je gornja strana krila vise ili manje ispupcena. mislim na uzgon da li to utice na uzgon.
- jos sam primetio da sporiji avioni imaju prilicno sirok raspon krila. Zanima me da li ima razlike u uzgonu ako su krila posmatrnao odgore u obliku kvadrata ili duguljasta? ...ili je to samo radi upravljivosti?

p.s.
Pre par dana sam gledao na televiziji da pripremaju neki solarni avion. Ima dosta mali trup a raspon krila oko 60 metara.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.dlr.de.



+27 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?30.06.2009. u 15:30 - pre 179 meseci
Citat:
Stranger2: pretpostavka: Ako zamislimo da imamo trup letelice i motor (na primer, propeler napred). I da na taj trup mogu da se nakace bilo kakva krila. I da pretpostavimo da svaka krila uopste nemaju masu. [...]


To baš i nije neka pretpostavka. Ostatak aviona je „obešen“ o krilo, i ono mora da podnese ne samo tačno to opterećenje, nego neki umnožak, bar 2,5 puta više za putnički avion. Na primer, ako je ostatak aviona jedna tona, krilo ne sme da se slomi dok se o njega ne obesi preko dve i po tone. Ali 'ajde...

Citat:
[...] Sada moze li se jednostavno objasniti kakva krila bi najvise pomogla tom avionu da moze leteti sto sporije?


Pod pretpostavkom datog motora-elise i proizvoljnog krila bez mase, ako tražiš samo najmanju brzinu leta, dovoljan je bilo kakav oblik krila koji motor može da izgura, a veličina krila onda može proizvoljno da se uvećava do postizanja željeno male brzine leta. To kažu jednačine gore; oblik krila u njima određuje , a veličina .

Ovo razmatranje, naravno, nema smisla, jer će se za dati oblik krila njegova masa uvećavati s povećanjem površine.

Citat:
Pretpostavljam da veca povrsina stvara i veci uzgon. Ali da li se isto postize i vecom zaobljenostu gornje strane krila (vecom povrsinom gornje u odnosu na donju stranu krika)? I koja od dve varijante (veca povrsina ili manja povrsina ali veca ispupcenost) ima manji otpor?
[...]
- ako krila posmatrano od gore imaju istu povrsinu. da li pri istoj brzini ima razliku u tome da li je gornja strana krila vise ili manje ispupcena. mislim na uzgon da li to utice na uzgon.
[...]
- jos sam primetio da sporiji avioni imaju prilicno sirok raspon krila. Zanima me da li ima razlike u uzgonu ako su krila posmatrnao odgore u obliku kvadrata ili duguljasta? ...ili je to samo radi upravljivosti?


Za datu brzinu leta, uzgon određuje proizvod veličine (površina ) i oblika i položaja krila (koeficijent ). Znači, željeni uzgon, koji treba da je jednak težini aviona, može se ostvariti bilo manjom površinom i većim koeficijentom uzgona krila, bilo obrnuto.

„Veća ispupčenost“ nije najbolja formulacija, jer ispupčenost sama po sebi nema mnogo veze sa nosivošću krila za datu površinu. Na primer, polukrug je vrlo ispupčen s jedne strane, ali će imati grozno malu nosivost. Bolje je zato reći „veći koeficijent uzgona“. Najveći koeficijent uzgona ostvariv samo oblikom je oko 1,5, a s uobičajenim pomagalima oko 3,0 (da, oblici većeg koeficijenta uzgona izgledaće „ispupčenije“).

U kontekstu što manje brzine leta, što manji otpor je potreban samo da bi mogao da se stavi što manji motor, ili da dati motor radi na što manjoj snazi (manja potrošnja goriva). Dalje, ukupna sila otpora, koju motor treba da savlada, ne zavisi od površine krila, već samo od oblika — koliko god da je krilo veliko (i dalje pod pretpostavkom da mu zanemarujemo masu) otpor će biti isti. To kažu jednačine gore.

Oblik krila kojim se postiže što manji otpor, preciznije što manji odnos , jeste krilo što većeg razmaha, posledično (za datu površinu) što manje tetive, odnosno što vitkije krilo. Kao na jedrilicama. Teoretski idealno bilo bi krilo beskonačne vitkosti, a praktično ograničenje vitkosti su masa i krutost materijala. Preko neke vitkosti, krilo postaje preteško, odnosno smanjenje utopi se u povećanju ; preko još neke vitkosti, krilo više ne može biti napravljeno dovoljno kruto s poznatim materijalima.

Citat:
Pre par dana sam gledao na televiziji da pripremaju neki solarni avion. Ima dosta mali trup a raspon krila oko 60 metara.


Zato što ima slab motor, pa mu treba što vitkije krilo da bi ostvario što manji odnos . Drugačije, da bi za ograničeni potisak mogao da podigne što veću težinu .

Citat:
[...] pretpostavljam da strelasta krila imaju manji otpor.


Strelasta krila imaju manji otpor samo pri većim brzinama (recimo preko 0,7 maha), na kojima se javlja jedna nova komponenta otpora, talasni otpor. Čak i tada, nestrelasto ali tanje krilo imaće isti otpor kao strelasto i deblje krilo. Čemu onda uopšte strelasto deblje krilo? Zato što se može napraviti da bude lakše od nestrelastog tankog pri istom otporu.
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
91.150.121.*



+7 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?30.06.2009. u 15:57 - pre 179 meseci
Ako bi avion imao elisu, rotor, propelere... sve ostalo kao helikopter,
mogao bi ići znatno sporije!

:D
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
77.237.107.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?08.07.2009. u 17:26 - pre 179 meseci
Citat:
„Veća ispupčenost“ nije najbolja formulacija, jer ispupčenost sama po sebi nema mnogo veze sa nosivošću krila za datu površinu. Na primer, polukrug je vrlo ispupčen s jedne strane, ali će imati grozno malu nosivost. Bolje je zato reći „veći koeficijent uzgona“. Najveći koeficijent uzgona ostvariv samo oblikom je oko 1,5, a s uobičajenim pomagalima oko 3,0 (da, oblici većeg koeficijenta uzgona izgledaće „ispupčenije“).

nisam se izracio strucno ali razmeli smo se.

i da ne citiram..
hvala na objasnjenjima citava problematika mi je mnogo jasnija.

Citat:
Oblik krila kojim se postiže što manji otpor, preciznije što manji odnos , jeste krilo što većeg razmaha, posledično (za datu površinu) što manje tetive, odnosno što vitkije krilo. Kao na jedrilicama. Teoretski idealno bilo bi krilo beskonačne vitkosti, a praktično ograničenje vitkosti su masa i krutost materijala. Preko neke vitkosti, krilo postaje preteško, odnosno smanjenje utopi se u povećanju ; preko još neke vitkosti, krilo više ne može biti napravljeno dovoljno kruto s poznatim materijalima.

jos me zanima nesto u vezi krila sto mozda neme vaze sa brzinom:
Sta se dobija ili gubi koncepcijama dvokrilaca ili trokrilaca? I zasto se danas to ne koristi?
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Majstor Duja
Član broj: 82753
Poruke: 954
79.101.155.*

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?08.07.2009. u 21:26 - pre 179 meseci
ako ti treba spor avion pogledaj Antonov An-2:
Citat:

The An-2 has no stall speed quoted in the operating handbook. Pilots of the An-2 say one can fly the aircraft in full control at 30 mph (as a contrast, a modern Cessna 4-seater light aircraft has a stall speed of around 55 mph). This slow stall speed makes it possible for the aircraft to fly backwards (if the aircraft is pointed into a headwind of, say, 35 mph (56 km/h), it will travel backwards at 5 mph (8.0 km/h) whilst under full control). (This is, of course, also possible with almost any other real Short Take Off and Landing (STOL) aircraft.)


http://en.wikipedia.org/wiki/Antonov_An-2

2-o i 3-o krilci imaju izvesnih prednosti kao sto je uzgon pri malim brzinama, mali raspon krila a i u vremenu kada su nastali bilo je komplikovano napraviti veliki raspon krila jer se koristilo drvo, platno i sajle nasuprot danasnjim titanijumskim legurama, dural aluminijumu itd...
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?23.11.2009. u 14:38 - pre 174 meseci
Slucajno sam naleteo na jedn novi tip letelice koja stvara uzgon cak i pri veoma malim brzinama:
http://www.fanwing.com/













Jako zanimljivo izgleda. Medjutim ne razumem kako se tu postize uzgon? Volio bi da neko ko se razume malo prokomentarise...

p. s.
Kako da ubacim video sa YouTube-a ovde? Sta treba da se pastuje kod youtube tagova?

[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 23.11.2009. u 15:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Sta je bitno da bi avion mogao leteti sto sporije?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13192 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.