i znaci ja ako hocu da prebacim u ISTOJ banci s jednog na drugi racun lovu,ja moram xy dinara [ili xy% od sume] da platim toj istoj banci??
Koliko mi je cale objasnio oni obracunavaju kamate na tekuci po vidjenju takodje samo u manjem procentu jer zbog velikog obrta imaju obaveznu vecu rezervu, mada i on mi kaze da to uzmem sa rezervom sada jer on ne radi sa time, raspitace mi se sutra. Ja sam izasao iz ITa srpskog bankarstva 2003-e i neke stvari su se promenile od tada a i mnogo vise sam usao u neko severno americko bankarstvo pa cesto vucem pogresne paralele, ali iskreno sumnjam da ce bilo koja banka da ti naplati interni prenos izmedju tvojih sopstvenih racuna. Problem je samo sto kad nema rezidencijalnog e-bankinga to moras da uradis tako sto ces da stanes u red u banci. A cile je u pravu, mnogo odosmo u off.
Kriza uopste nije izazvana "vazdusnim" novcem vec pravim novcem koji je zamljen u najbolju ruku receno neozbiljno. Davan je u high-risk investicije gde je rizik bio mnogo veci od modelovanog a yield nije bio adekvatan realnom riziku. Te high-risk-high-yield investicije (kao sto su davanje preskupih hipteka ljudima sa niskim kreditnim skorom) su pakovane i kanalisane kroz finansijske institucije i prodavane na veliko velikim igracima kao sto su investicione banke, hedge i penzioni fondovi i cak i nacionalne banke koji su to kupovali da bi svoje low-risk-low-yield protfolije diversifikovali i sve bi to bilo u radu da rizik nije tako lose procenjen zbog cega su ti kupci kupovali mnogo vise tih investicija nego sto bi to uradili da je rizik bio realan. Kad su te invisticije propale povukle su za sobom sve te mesovite portfolije i firme koje su prodavale te invistciji sto je povuklo njihove klijente, i tako u krug.
Zeitgeist filmovi su klasicna teorija zavere


Cela nasa svetska ekonomija se u korenu bazira na osnovnom konceptu bogatstva koje kaze da svaka stvar vredi onoliko koliko je kupac spreman da je plati, taj iznos je novacani ekvivalent "vrednosti" te stvari, tzv commodity valuation. Varijabilnost te vrednosti je ono sto usmerava nas progres (ako biras izmedju otvaranja fabrike klikera i fabrike rolsula izabraces onaj biznis koji ce bolje raditi) ali isto tako je uzrok ekonomskih padova u slucaju kad roba izgubi svoju "prividnu" vrednost i ta varijabilnost je izvor svih ovih teorija zavera i zeitgeista i postulata pokretaca ove teme. Cim to nije nesto egzaktno i predvidivo kao ciklus mesecevih mena ond aje sigurno neki dil izmedju pape i vanzemaljaca da se ljudi opljackaju.

Sistem definitivno nije savrsen ali niko jos nije ponudio realnu alternativu tom konceptu sem mozda tehnokrata i tehnokratskom drustvu baziranom na fiksnoj valuti vezanoj za energiju i valuaciji baziranoj na utrosenoj energiji. Medjutim ni taj koncept nikad nije zaziveo od 30ih kad je nastao, da ne pominjemo debelo propale eksperimente kao sto je komunizam i centralno kontrolisana valuacija. To je ista prica kao i za demokratiju, sistem je los ali je najbolji za koji znamo.
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić