Kod nas u Srbiji je sve kako treba

bar kada su u pitanju dnevna svetla i Zakon vezan za njihovu upotrebu.
To je zato sto su u pisanju clanova ucestvovali ljudi od struke
Prema ZOBSu ovu tematiku obradjuje clan 77. i 78. (cl.78 stav 2, o upotrebi zadnjeg pozicionog svetla) gde je jasno naznaceno sve sto je potrebno i nema niceg suvisnog.
Medjutim, ni kod nas u Srbiji ni u bilo kojoj drugoj zemlji svetla za maglu nisu i ne mogu biti "dnevna" svetla. Ima tome vise razloga ali su 2 osnovna:
1. Intezitet i katakter samog svetla ne zadovoljava postavljene kriterijume.
2. Mesto, ili pozicija maglenki (niskopozicioniranih) nije po ECE normativu koji kaze:
U vise navrata sam se obracao Ministarstvu saobracaja Federacije BiH, ali do danasnjeg dana nisam dobio odgovor. Da li zbog nezainteresovanosti nadleznih, ili najobicnije nemarnosti, ili, u sta ne zelim da poverujem, obicne bahatosti, ne znam.
Za razliku od BiH, od, recimo ministarsva saobracaja Madjarske odgovor, sa doduse skromnim obrazlozenjem sam ipak dobio.
Obzirom da su i BiH kao i Srbija (ili Madjarska) potpisnice ECE standarda (Srbija 2006. za razliku od BiH koja je jos od 1992.) ova pravila bi trebala vaziti u svim ovim drzavama.
Razlog sto pojedini policajci nisu upoznati, a jos manje tehnicki obrazovani nije dovoljan da se ECE standard ne primeni.
Slicano "iskustvo" sa policiom sam imao u BiH ali je sudija za prekrsaje odreagovao razborito bez obzira na njihov, sad vec pomalo bajat clan 90 Zakona o bezbednosti u saobracaju.
P.S. Za ovako uradjeno dnevno svetlo kao sto sam postavio u prethodnom postu ne sme da te kazni ni jedna policija ni u jednoj drzavi gde je obavezna upotreba dnevnih svetala.
I nije tacno da u BiH u toku dana moraju biti upaljena poziciona zadnja crvena svetla. O ovome precoizno pise u clanu 90 stav 2.1 ZOBSa BiH
[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 24.06.2010. u 09:40 GMT+1]