Koliko sam shvatio, TI uzivas da ti DRZAVA brine o automobilu??

Odnosno, da ti kaze kada i koliko treba da se prilagodis uslovima voznje, iako to nema veze sa realnoscu, kao da nije dovoljan uslov o tehnickoj ispravnosti, koji se uzgred ne postuje.
Sto se tice "ostalih gradjana", to je dnevnopoliticka floskula.
...
Na drustvene pojave se ne moze gledati sebicno iz sopstvene jazbine interesa.
...
Onaj treci, najpopularniji, lamentiranje o bezbednosti, dokazano u raksi daleko od mozga, stvarnosti i situacije na terenu.
Znaci, nenormalna je situacija, zakon jos nenormalniji, jedino sto lici na normalno je naplata kazni, ali je i to aljkavo.
ehm ...
Drzava ima apsolutno pravo da stiti svoje stanovnistvo od ustaljenog budalastog ponasanja velikog broja pojedinaca.
-Ponasanje pojedinaca-
Dakle u Srbiji je ustaljeno ponasanje pojedinaca da su pametniji od boga i da se njihova profesionalnost iskazuje u pojavi da se zimi voze u autima sa letnjim gumama, podrazumevajuci da i kocnice nisu bas najsjajnije, a i gume su malo celave... Usput ni one karike nisu kas sjajne pa trosi malko vise ulja ...
-Trenutno stanje-
Trenutno u Srbijici, na grbacu 1 (jednog) zaposlenog pojedinca dolazi
-0.2 nezaposlena pojedinca
-1 penzioner
-0.5 invalida
-2 dodatna radno nesposobna pojedinaca (deca, stariji i tako to)
-Problem-
Usred visoko izrazene prometne nekulture u Srbiji godisnje pogine oko 900 ljudi, a preko 25000 biva povredjeno u raznim saobracajnim nesrecama.
Srbija ne moze sebi da priusti "izbacivanje iz stroja" tolikog broja ljudi, pogotovo ako vecinu medju njima cine skolovani i radno spospobi gradjani.
Prvi razlog je sto drzava ulaze isuvise velika sredstva u skolovanje i obuku pojedinaca da bi olako dozvolila da joj ti pojedinci ne mogu da vrse svoju funkciju.
Drugi razlog je sto usred velikog broja saobracajnih nezgoda stalno raste broj invalida, koji opet padaju direktno na teret drzave.
-Moguca resenja-
1. Rat - kao cilj smanjenja nezaposlenosti. Problem: mala mogucnost osvajanja novih teritorija, veliki troskovi, veliki broj invalida ...
2. Eutanazija starijih od 70 god - Soylent Green metod - iako bi efekti po ekonomiju i ekologiju bili jako pozitivni, ipak ideja je izrazito eticki neprihvatljiva
3. Edukacija stanovnistva - niski efekti usred nedisiplinovanosti stanovnistva
4. edukacija sa opstim merama represije - dosta efikasnija, brza, ekonomski manje povoljna po stanovnistvo, ali potencijalno najbrze dolazenje do rezultata
-Objasnjenje-
Ako drzavu posmatramo kao jednu firmu, onda njen gradjani postaju radna snaga te firme. Svakako da nijedna firma ne moze sebi dopustiti da gubi znacajna sredstava ulozena u obuku radnika time sto ce dozvoljavati da joj veliki broj pojedinaca visi po bolovanjima, bolnicama, centrima za oporavak i rehabilitaciju, mrtvacnicma i grobljima.
Pogotovo ne, ako je razlog za to nerealno teranje vlastitog inata i promovisanje glupih ideja.
Stoga drzava mora da zastiti svoj kapital, investicije i radnu snagu time sto ce "otvoriti oci" pojedincima.
-Primedba-
Jedna od retkih dobrih ideja po ovom pitanju koju je izneo @Vladd jeste da drzava ukine ili smanji poresku stopu na zimske gume na godinu dana.
"I smrt je za njih suviše dobra"