MSG – otrov u hrani
by EkoManijak on Mar.03, 2010, under Hemija u hrani
MSG -- (Monosodium glutamate, sodium glutamate, natrijum glutamat , E621 su drugi nazivi) pogledajte sastav hrane koju kupujete i vrlo često ćete naći na ovaj sastojak. U pitanju je supstanca koja utiče na sam mozak, varajući ga da oseti više ukusa, nego što ga ima u hrani. Obzirom da je čulo ukusa ono koje nam najčešće diktira kupovinu namirnica -- automatski preferiramo namirnice sa MSG. Problem je što MSG menja metabolizam i izaziva razne metaboličke poremećaje. Najproblematičnije je što utiče i na mozak tako da sa konzumiranjem MSG imamo sve veću potrebu za hranom koja ga sadrži i takođe menja hemiju mozga tako da preferira šećere i slatku hranu, a smanjuje se želja za zdravom hranom. U labaoratorijama ga daju pacovima koje hoce da utove za ispitivanje gojaznosti i dijabetesa, kao najbrzi nacin da se udebljaju i razviju predispozicije.
Glutamat je toliko moćna supstanca, u stanju je da uzbudi mozak i receptore ukusa, da i zemlja sa MSG ima odličan ukus. To je zato što je mozak prevaren, kao kad hipnotizer ubedi hiptonitsane osobe da jedu jabuku, mada jedu crni luk, a uživaju u ukusu jabuke. Ovakav mehanizam obmane mozga utiče i na ostale aspekte funkcionisanja organizma.
Proizvođači hrane ga dodaju u sve većim količinama u hranu. To je najjednostavniji način da se od jeftinog smeća napravi “ukusna hrana”.
Jedino bojkotom takvih proizvoda se mogu istisnuti sa tržišta, a i sačuvati zdravlje.
Dokazano je da MSG izaziva preteranu gojaznost, dijabetes, neuro poremećaje, depresiju, i mnogo nevezanih efekata koji se pojavljuju u kombinaciji sa drugim supstancama. Dugotrajno konzumiranje se povezuje sa poremećajima u autoimunom sistemu, tako da simptomi mogu biti veoma raznoliki i na prvi pogled neočigledni. Posledice su u nekoj meri uvek prisutne, dugotrajne i sistemske.
Emisija o MSG koja iznosi malo više detalja. Emisija ima titl.
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
u tim "biljnim začinima" ima najmanje bilja.
so i glutamat, pogledaj sadržaj.
možda ima par proizvoda bez MSG-a što posebno naglase na kesici kao ne znam kakav kuriozitet.
bolest osetljivosti na MSG, koji kod tih osetljivih ljudi stvarno izaziva ozbiljne zdravstvene probleme, zovu i bolešću "kineskog restorana" jer je kineska hrana tradicionalno bogata MSG-om. trpaju ga i u šta treba i u šta ne treba.
Naravno da marinada sadrzi konzervanse, ja sam pod hemijom mislio na neko "brckanje" po mesarama, toga nema.
p.s. Sest sati marinada treba da odlezi da meso upije marinadu,a ne da se stvori carobni napitak ili nesto drugo,a sliku ne mogu da postavim iz vise objektivnih razloga i samo hteo da vam objasnim da nema niceg posebnog u tim marinadama.
pozdrav
Da ne pominjem ime ali ima jedan trgovinski lanac ovde u Pancevu u koji kad udjes prodjes pored restorana iz kojeg bukvalno dopire smrad pokvarenog mesa. I to je prvi miris koji te doceka kad udejs u taj hipermarket i bas odlicna reklama za njihove proizvode. U zivotu tamo nisam kupio meso bez obzira na cenu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog
naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji
je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan,
sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv - Z.Đinđić