Citat:
Nikola M: Imas i varijantu da tako namestiš prekidač na kupatilu da kad ima svetla - bojler isključen, nema svetla - bojler uključen...
Samo bih se u polušali nadovezao, to je super izum za ljude koji nemaju prozor u kupatilu već samo ventilaciju, a za sve druge - izum koji "fercera" samo noću (danju se svetlo najčešće ne uključuje).
@ rsinisa
Evo ovako, nije protivrečnost, bar po meni, u pitanju su dva režima korišćenja, onako kako ja praktikujem.
Uzimamo prosečan eks-jugoslovenski

bojler s prosečnom izolacijom i sobnom temperaturom kupatila.
Prvo, grejaču je najteže zagrejati potpuno hladnu vodu i taj deo, tj. deo u kome voda treba da dostigne temperaturu bar malo višu od mlake, je najduži. Seti se kako se odvija zagrevanje vode za kafu ili čaj.
REŽIM 1
Da bi se voda u bojleru skroz ili skoro skroz ohladila mora doći do intenzivnog trošenja "u cugu". To su u mojoj kući najčešće ove dve situacije: kupanje i jutarnji deo kada se svi sjate.
Tada preporučujem isključivanje bojlera za tih pola sata, sat ili sat i po, a opisah već zašto.
REŽIM 2
Sada se seti koliko brzo ona voda za kafu provri kada je već prilično topla. A onda dolazimo do situacija kao što je, recimo, jedno pranje ruku na 2 sata. Za vreme tog pranja potrošićeš vrlo malo vruće vode, a u kazan će doći isto toliko hladne koja će za par stepeni sniziti ukupnu temperaturu. Grejač će uz tih (ovo je važno - zanemarivih) minut-dva za pranje ruku raditi još 5 ili 10 minuta, a mirovaće oko 2 sata. Takođe, i ako niko nije kod kuće nekoliko sati, grejač će se uključivati samo po 5-10 minuta na svaka dva sata. Ovo nisam merio, samo je slobodna procena u pitanju.
Postavlja se pitanje da li ćeš išta uštedeti ako ostaviš bojler isključen za to vreme, a i da li to vredi ostajanja bez vruće vode u trenutku kada ti baš treba?
I još nešto. Ovaj drugi deo (režim 2), po meni, nije ni toliko važan u celoj priči. Mislim da je tu mnogo manja razlika u potrošnji nego u priči oko intenzivne jednokratne potrošnje.
Lično, ostavljam bojler uključen preko celog dana jer želim uvek toplu vodu, a imam jednotarifno brojilo pa mi nije bitno doba dana. Još ekonomičnije bi bilo da termostat veći deo dana "provede" na 1 i po ili na dvojci, umesto na max, ali mi je to suviše komplikovano i ne mogu sada još da obučavam i maltretiram time ostale ukućane.