Posto vec je otvorena tema o ovim sistemima, a vidim da duze vreme niko ne pokazuje nikakvo interesovanje, pokusacu malo da je ozivim i unesem neke novine

Naslov bas korespondira sa onim o cemu hocu da napisem nekoliko reci, a postavicu malo vise slika
Rec je o solarnom zagrevanju vode, tacnije bojler od 100 litra i jedan solarni selektivni panel od 2 kvadrata.
Ceo sistem sam radio sam, nije mi to profesija, ali mislim da sve u svemu je ispalo odlicno. Cak sto vise i funkcionise, radi

Da pocnem. Kao sto sam i rekao, voda ce se grejati u bojleru od 100l, proizvodjac Gorenje, sa jednim izmenivacem. 100l bojler je sasvim dovoljno, a i previse za nas troje u familiji.
Selektivni solarni panel od 2 kvadrata sa gradozastitnom staklu, proizvodjac Zrak - Prilep.
Za instalaciju koriscene bakarne cevi, fi22, bakarni fitinzi, kao i fitinzi za vodu.
Pumpa Grunfos, diferencijalni termostat DT-2, mislim da je bugarskog porekla, elektromotorni ventil kao i ostali ventili proizvodjaca Herz, termomanometar, ekspanziona posuda od 8l, zastitni ventil na 6 bari.
Za razliku od nekih sistema, ovaj moj sistem nece imati automatski loncic za ozraku, vec ce biti izradjen sa klasicnim loncicem kao kod obicnog radijatora samo za ispustanje vazduha. Radni pritisak ce biti ne manji od 6 bari. Sistem ce biti testiran sa obicnom vodom nekoliko dana, a zatim ce biti napunjen sa glikolom.
Evo kako su se odvijali radovi.
Prvo materijal koj ce da bude ugradjen i koj ce da se koristi:
Situacija sa cevima i bojlerom:
Prva stvar koja je trebala da se odradi bila je izrada drzaca. Kako mi krov pada na severnu stranu, drzac za panel je bio kontra postavljen, pa trebalo je malo vise da se radi nego uobicajeno. Merenje ugla na krovu, pa onda kalkulacija oko drzaca, da bi panel na kraju bio postavljen na 42 stepeni, kao sredna vrednost za moj grad (Skoplje). Sledila je izrada drzaca:
Rupe gde ce da izlazi voda, i normalno postavljanje stopa, a zatim farbanje osnovne, a zatim i zastitne boje:
Nakon ovih radova, sledila je montaza na krov. Uzimanje mera, postavljanje, busenje, srafljenje i priprema za postavljanje panela.
Mala kontrola
I sad smo spremni za sledeci korak:
Nakon ovoga sledila je montaza svih pratecih stvarcica, t.j. montiranje kompletnog sistema, a to podrazumeva redjanje fitinga, postavljanje pumpe i ostalog prateceg materijala. Pored druge stvari bilo je potrebno da se letuje bakarni fiting. I pored toga sto imam ogromno iskustvo kada je rec o letovanju, po struci sam elektronicar i aktivno radim to vec 16 godine, nikad nisam letovao bakarne cevi. U principu to je veoma slicno, ali i veoma razlicito

Sva sreca sve je bilo uspesno, t.j. polozio sam

Koriscena je Cinol pasta, letlampa i kalaj ALPHA FLUITIN 1532 bez olova sa tackom topljenja na 217 stepeni.
Za spajanje ostalog fitinga koristena stara dobra kucina i tecni teflon. Pa evo kako su se odvijali radovi:
Nakon ovog koraka sledio je test na 2,8 bari. Kako je sve bilo dobro, posle nekoliko dana testiranja i probe, sledila je izolacija cevi, jedna od najvaznijih stvari posle montaze solara. Kako spolja, tako i unutra, da mi se ne greje prostorija od vrelih cevi...
I konacno finalni rad:
Generalno prezadovoljan kako je sve ispalo. Kompletni sistem sam radio sam, pocevsi od postavljanja cevi do koriscenja tople vode

Odkako mi je sistem namontiran, znaci mesec dana, toplu vodu nisam imao dva dana. Oba dva dana je lila kisa.
Ovim selektivnim panelima je potrebno sunce da bi grejali vodu. Kako koriste selektivne apsorbere, koriste se i UV zracenja da bi se grejala voda, odnosno poboljsana im je efikasnost. Panel je sa sertifikatom i izradjen je po svim svetskim standardima.
Evo kako je to izgledalo danas, t.j. 29.06.2014 oko 14 casova (spoljna temperatura oko 30 stepeni, vreme suncano).
Temperatura panela:
Temperatura vode u bojleru (senzor postavljen na 2/3 odozdo)
U zavisnosti kako podesite diferencijalni termostat, tako mozete da kontrolisete temperaturu vode u bojleru i kolektoru. Pored ostalog diferencijalni termostat ima zastitu do pregrejavanja panela, pregrejavanje bojlera, rezim rada kada ste na odmoru, zastita od zamrzavanja, minimalna temperatura ukljucenja pumpe itd.
Umesto nepovratnog ventila koristio sam elektromotorni ventil, relativno skuplji nego klasicni nepovratni, ali zbog toga sam dobio mnogo veci protok vode kroz njega. Na pocetku sam rekao da sam uradio sistem koj nema automatsku ozraku i koj radi na malo poviseni pritisak. Ponekad zbog automatske ozrake sistem zna da gubi pritisak i da stvara glavobolje. Ovako kada jednom uspostavis ramnotezu u njemu, nema sta da se brine.
Sad ostaje samo da se trosi topla voda i da se uziva.
Ako ima nekih nejasnotija ili bilo kakvih informacija, slobodno pitajte.
A, da, da ne zaboravim da kazem da me je ovo sve kompletno izaslo oko 750 eura. U tu cenu ne racuna se montaza, jer smo ja i moj otac sve sami uradili. Usteda oko 250 ~ 350 eura za kompletnu montazu, koliko bi to sve izaslo.
Sale