Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Budućnost obećava prijatno lečenje zuba

[es] :: Nauka :: Budućnost obećava prijatno lečenje zuba

[ Pregleda: 2259 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Budućnost obećava prijatno lečenje zuba07.03.2005. u 14:51 - pre 233 meseci



Brušenje više nije bolno, anestezija nije neprijatna, zubi se čiste nežno, laserom. Budućnost nam obećava još prijatnije lečenje zuba...

Kada je reč o blistavom osmehu, i dalje važi staro pravilo: nužna je temeljna i redovna higijena usne šupljine. Važno je sprečiti da mikroorganizmi i šećer koje sadrže brojne namirnice oštete zubnu gleđ, a isto tako je važno da se izbegne stvaranje zubnih naslaga i karijesa. Zato je upotreba četkice, paste za zube i zubnog konca i dalje neophodna. Ali, stomatologija nudi i novosti. Zubni konac danas je zamenjen uređajem sličnim zubnoj četkici. U dršku cilindričnog oblika smešten je mali motor, a umesto glave četkice na završetku je vrlo tanki gumeni produžetak, namenjen za jednokratnu
upotrebu, koji se zavlači u međuzubni prostor.

Kad se uređaj uključi, vrh počinje da vibrira i odstranjuje zubne naslage. U odnosu na uobičajeni konac, ovaj uređaj zubne naslage čisti brže i temeljnije. Međutim, postoje i nove tehnike za odstranjivanje zubnog kamenca. Umesto uobičajenih instrumenata, koji liče na minijaturni skalpel, sve više stomatologa koristi ultrazvučni uređaj koji razara zubni kamenac. Postupak je potpuno bezbolan: zubno meso ostaje neoštećeno, a talasi visoke frekvencije imaju dejstvo bušilice bez vrha, pogađaju samo stvrdnuti deo zubnih naslaga a da pri tome ne dopiru do završetka živaca u zubu.

PRIJATNIJA ANESTEZIJA

Nema sumnje, anestezija koja se koristi u stomatologiji nije prijatna. Osim neprijatnog uboda iglice, ma koliko da je tanka, otok i smanjena osetljivost dela čeljusti i usne šupljine nakon zahvata mogu da potraju. Brojni stomatolozi već koriste artikain, anestetik koga su dovoljne male doze da bi se smanjile neprijatne promene nakon zahvata.Ali, istinska novost je elektroanalgezija koju za sada koristi tek mali broj stomatologa. Bolesnik za vreme zahvata u ruci drži kutijicu koja je povezana sa bušilicom. Uređaj ima ručicu koja se okreće u smeru kazaljke sata, a proizvodi električnu struju niske voltaže dovoljnu da umrtvi živac zuba. U trenutku kad oseti bol, bolesnik počinje da okreće ručicu dok bol ne prestane. Dakle, sam bolesnik određuje koliko će dugo oduzeti zubu
osetljivost.

IMPLANTAT ZAMENJUJE MOST

Donedavno nije bilo izbora: zub je mogao da se nadoknadi jedino mostom, pri čemu je bilo neizbežno žrtvovati i susedne, zdrave zube. Poslednjih godina implantologija nudi nove mogućnosti i danas su to gotovo rutinski zahvati.

Veštački zub usađuje se u kost čeljusti pomoću vijka od titana koji zamenjuje koren zuba. Osnovni preduslov za taj zahvat je zdrava i kvalitetna kost. Ali i kost koja ne zadovoljava kvalitetom može da se nadoknadi veštačkom kosti. Ako je na primer kost
pretanka, ojača se uzimanjem kosti bolesnika sa kuka, bedra ili donje vilice.

Za regenirisanje koštanog tkiva u šupljini kosti, na mestu gde će se postaviti novi zub, injektira se specijalni gel koji sadrži koštane nadopune (životinjskog porekla) ili veštačke (staklo). Upotrebom tih koštanih nadopuna izbegava se drugi operativni zahvat tj. uzimanje kosti bolesnika sa drugog dela tela (kuk, bedro, brada).


Većina prirodnih koštanih nadopuna koji se koriste za ispunjenje oštećene kosti ili usled nedostatka kosti, a za ugradnju zubnih implantata, dobija se od kravljih kostiju. Sadrže anorganske koštane minerale koji ne sadrže belančevine niti organske elemente, pa stoga ne mogu da prenose uzročnike bolesti, na primer danas aktuelnog "kravljeg ludila". Osim toga, te materije ne uzrokuju alergijske reakcije.

Međutim, implantati se ne preporučuju u slučaju bolesti vena, šećerne bolesti, poremećenog zgrušavanja krvi ili kod osoba koje dnevno puše više od 20 cigareta. U tim slučajevima preti povećana opasnost da organizam odbaci strano telo.

ZBOGOM BUŠILICI

Dovoljno je da čujete zvuk bušilice i već pretrnete? Znate li da se danas koristi novi uređaj za odstranjivanje karijesa? Neki stomatolozi koriste takozvani mekani laser. Osim za odstranjivanje karijesa, tim laserom se leče afte, bolne ranice u usnoj šupljini te herpes simpleks na usni. Zrak koncentrisane energije usmerava se na zubni kamenac i odstranjuje ga a da pri tome ne dotakne zdravi deo zuba.

Novost je i hidrokinetski ili "vodeni" laser. Energetski zrak lasera istovremeno raspršuje određenu količinu vode u sitne kapljice. Te sitne kapljice imaju abrazivno dejstvo, slično dejstvu brusilice koja se okreće velikom brzinom. Osim za odstranjivanje karijesa, vodeni laser koristi se u lečenju granuloma ili za lečenje zubnog korena, pri čemu nije potrebna anestezija.

Međutim, ni to nije sve. U SAD-u se koristi abrazivna bušilica "air abrasion". Iz vrha bušilice izlazi mlaz komprimisanog zraka koji na zub usmerava prah sastavljen od sitnih čestica alumina, vrlo tvrdog i otpornog metala.

Te čestice, sitnije od zrnca peska, uništavaju karijes ne oštećujući zdravi deo zuba. Najvažnije prednosti: postupak je bezbolan, dakle nije potrebna anestezija; moguće je istovremeno lečiti više zuba. Ali, vodeni laser i abrazivna bušilica mogu se koristiti samo za lečenje manjeg karijesa. To je razlog više da se pridržavate uputa svog stomatologa i da barem jednom u šest meseci odete na
kontrolni pregled.

NEVIDLJIVE PLOMBE

Danas je amalgam sve ređe u upotrebi. Naši lečeni zubi više ne moraju da imaju metalne zakrpe. Iako se smirio strah koji je izazivala pretpostavka o štetnosti amalgama na zdravlje, ipak se danas amalgam uveliko zamenjuje kompozitima. Reč je o novim materijalima, smolama bele boje, čija se nijansa odabira zavisno od prirodne boje zuba.

Tako i sa lečenim zubima naš osmeh ostaje blistav, a rad stomatologa nevidljiv. Trajnost kompozita je zadovoljavajuća (otprilike deset godina), iako je manje trajan od amalgama koji praktično ima neograničenu trajnost. Kako bi se lečeni zub učinio potpuno nepropusnim, odnedavno se koristi specijalni lak koji na zubu stvara zaštitni sloj čija je trajnost otprilike pet godina.

IZBELJUJUĆI GEL ZA PUŠAČE

Bez obzira na to da li je uzrok previše kafe, previše cigareta ili dugotrajno lečenje antibioticima, niko ne voli požutele zube. Danas se posebnim postupkom osmehu može vratiti nekadašnja belina. Dovoljno je nekoliko puta otići stomatologu.

Najpre se odstranjuju zubne naslage, potom stomatolog na gornji i donji zubni luk postavlja sloj veštačke smole sa otvorima, za svaki zub po jedan, poput maske, čime zaštićuje zubno meso i jezik sa kojima sredstvo za izbeljivanje ne sme doći u dodir jer je preagresivno. Potom se na zube nanosi sredstvo koje sadrži oksidirajuće materije i ostavlja da deluje otprilike pola sata.

Gel deluje na zubnu glazuru i odstranuje duboke nečistoće. Pošto je reč o prilično agresivnom postupku, zubi nakon tretmana postaju osetljivi na hladno i toplo pa čak i na vazduh. To se može sprečiti ako se na očišćene zube nanese specijalna tečnost koja zube štiti od promene temperature dok se ne stvori nova zubna glazura.

Link
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Budućnost obećava prijatno lečenje zuba

[ Pregleda: 2259 | Odgovora: 0 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.