Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

spajanje 5.1 zvučnika???

[es] :: Ostali hardver :: spajanje 5.1 zvučnika???

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 14593 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: spajanje 5.1 zvučnika???18.04.2005. u 22:24 - pre 231 meseci
@lancia88
Izvinjavam se što sam postovala uopšteno pa se i Ti nađe među njim ali nisam mislila na tebe! Tvoje učešće u forumu je značajno jer nemaš namjeru da nekog "ubijaš u pojam" ma koliko banalno neznanje bilo a to je naj jača odlika ovog foruma. I ja volim "dobaciti" ponekad ukoliko mi je nešto zanimljivo - smješno ali sam primjetila da ima članova koji su ironični a to mi se nimalo ne sviđa pa samim tim i moja reakcija. Ne želim nikoga osuđivati, te se opet izvinjavam ako se ko uvrijedio a zahvalna sam svima koji pomažu u radu ovog foruma!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: spajanje 5.1 zvučnika???19.04.2005. u 12:34 - pre 231 meseci
POzdrav,

Nibleri, nisam se ja osetio prozvanim ali jesam reagovao u ime prozvanih jer verujem da Tvoje misljenje i jeste onako kako si sada pojasnila, forum je tu da ljudi jedni drugima pomognu. Nazalost, oko nekih stvari nema improvizacije, odnosno, i improvizacija mora biti zasnovana na egzaktnim stvarima i cinjenicama. Ukoliko zelis da pristupis resenju problema 5.1 zvuka putem improvizacije, onda moras prvenstveno razumeti da u HW-skom smislu moras imati fizicki dekoder koji ce razdvajati signal po kanalima (to su prednji L/R, zadnji L/R i centralni). Sesti zvucnik u sistemu je woofer koji u sebi ima obicnu fiksnu skretnicu za niske frekvencije i salje efekte iz "donje polusfere" u odnosu na uvo slusaoca. Ostali kanali su podeljeni vec u samom snimanju zapisa te prednji zvucnici pustaju sve, hajdemo reci u stereo modu. Zvuk se na zadnjim zvucnicima cuje slabo osim onih efekata koji su snimljeni u surround rezimu i oni se cuju samo na njima. Ostali efekti se na zadnjim zvucnicima cuju u nekakvom, uslovno radi opisa receno, stereo modu po vertikalnoj a ne uobicajenoj horizontalnoj shemi. Ovo sve nije tehnicki precizno sto pisem vec ponajvise treba da plasticno docara sta se to dogadja u 5.1 rezimu. Centralni zvucnik je onaj kanal koji je nosioc prvenstveno dijaloga ali i efekata koji su cujni na prednjim zvucnicima. Kada sve to shvatis, onda je verovatno malo jasnije kako je puko pustanje zvuka na sve moguce zvucnike ustvari samo podela impedance na zvucnicima da bi se jedan stereo signal dobio na vise zvucnika. Nesto slicno kao ozvucenje u skolskom dvoristu

Sada se mozemo vratiti na onaj dekoder koji je u slucaju racunara SW koji dekodira sam signal. Takav dekoder moze poterati zvuk na tacno odredjene zvucnicke grupe i u tu svrhu drugim SW-om za upravljanje funkcijama 3,5mm interfaceu na integrisanoj zvucnoj zvucnoj kartici cime forsiras standardne ulazne "rupe" da dobiju izlaznu funkciju koja im je bogatom SW-kom podrskom obezbedjenja. Na taj nacin dobijas prakticno 6 odvojenih kanala za svoj zvucnicki sistem (naravno, uz adaptere koji stereo bananicu razdvajaju na dva cinca). Tako dobijen zvuk, sa pravilnim ubadanjem konektora sa zvucnickog sistema je tacno kanalisan takoda ukoliko automobil projuri zdesna na levo ne mozes ga cuti kako mu zvuk prvo dolazi sa levog pa onda na desni zvucnik. Istovremeno, ukoliko od eksplozija ne cujes sta tacno pricaju glavni likovi u toj sceni, pojacavanjem centralnog zvucnika neces pojacati sveukupan efekat eksplozija koje sevaju i na prednjim i na zadnjim zvucnicima a posebno na subwoofwru. U slucaju ne razdvajanja zvuka na dekoderu vec samo prebacivanja na vise zvucnika jednog te isog stereo signala, dobices upravo pojacavanje svih eksplozija i dijaloga linearno. Postoji i sindrom quazi surrounda, ovde imamo efekat linearnog i unapred zadatog kasnjenja (delay) na zadnje zvucnike ali to je tek izlog kako treba da zvuci pravi 5.1. Vidis da ovde nigde ne pominjem SPDIF ili coaxial ili optiku, ovo su samo prenosioci zapisa na dekoder, kvalitet zvuka se u slucaju digitalnog prenosa ne menja jer nema gubitaka obzirom da digitalni zapis ne tretira gubitak nula i jedinica ali na drugom kraju opet mora postojati nekakav dekoder koji ce nule i jedinice ponovo pregrupiosati u "notni sistem". Dakle, u slucaju 5.1 ove opcije su neupotrebljive bez dekodera koji bi prihvatio informaciju poslatu ovim putem. Nikakvo razdvajanje ne moze pomoci jer je to samo prenosioc signala koji ponovo treba "razvrstati" po kanalima.

Jos jednom, ovde nisam sve tehnicki precizno pisao vec u nameri da Ti sto plasticnije prikazem situaciju i povucem paralelu izmedju pravog resenja i svake njegove alternative koja ne donosi zeljeni rezultat. 5.1 zvuci kao skupa stavka ali vecina ne zna da ta stavka drasticno poskupljuje kada se pokusa platiti jeftinije, 5.1 ne prasta
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: spajanje 5.1 zvučnika???19.04.2005. u 14:50 - pre 231 meseci
Pozdrav,
Još jednom zahvaljujem na trudu i opširnosti i u potpunosti sam shvatila prenošenje zvuka. Upravo sam se vratila od mog prijatelja - servisera i na moje pitanje za spajanje SPDIF na postojeće zvučnike kratko mi je odgovorio: može ali treba puno "elektronike"! Znači nije da se ne može napraviti već nije isplatno za pomenute zvučnike jer nisu neke kvalitete, a samim tim ne gubi se puno na zvuku spajanjem na postojeće (pretvorene) izlaze.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359
Via: [es] mailing liste



+2922 Profil

icon Re: spajanje 5.1 zvučnika???19.04.2005. u 19:01 - pre 231 meseci
Citat:
Upravo sam se vratila od mog prijatelja - servisera i na moje
pitanje za spajanje SPDIF na postojeće zvučnike...

Nibleri, moze jedno pitanje (ali da me ne grdis:) )...
Zasto si bas resila (da ne kazem zapela_) da te zvucnike spojis na spdif
izlaz? Jel` to mislis zbog boljeg zvuka, ili cisto zelis da iskoristis taj
izlaz?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

nibleri
mostar

Član broj: 47962
Poruke: 598
212.247.71.*



Profil

icon Re: spajanje 5.1 zvučnika???19.04.2005. u 22:50 - pre 231 meseci
U neznanju me zanimalo kako to ide jer nisam imala pojma da je to digitalni prenos zvuka! Zvučnici su danas spojeni na tri pretvorena izlaza tako da se više ne mučim tim pitanjem ali naravno, ja ne bih bila ja da ne izmislim nešto drugo a to je kako da spojim prednje izlaze na kućištu (izlaz i mikrofon) na ploču? Šalim se, to ću ipak zadati mom prijatelju - serviseru pa da vidi na licu mjesta da li je to izvodljivo pošto pomenuti izlazi nisu sa klasičnim bananama koji se priključuju na zadnje izlaze na ploču nego su oni koji idu direktno na ploču. U svakom slučaju još jednom hvala što ste me trpili iako vidim da sam vas malo iznervirala ali nenamjerno, vjeruj mi.


Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: spajanje 5.1 zvučnika???

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 14593 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.