Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Mini hidroelektrane

elitemadzone.org :: TechZone :: Mini hidroelektrane

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 61905 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane05.07.2009. u 15:29 - pre 179 meseci
jungle moja podrška i poverenje!!!
Ni u Teslu niko nije verovao pa opet....

Mene zanima nešto drugo... Kroz moje imanje prolazi jedan potok, sa protokom cca 1000 (i više al nek bude orijentaciono 1000) l/min. Naravno leti, kad je nivo vode mali. Zimi, u proleće ili jesen, tj kad su kiše, ide i do 5000 l/min.
Mene zanima sledeće, pošto imam baš česte probleme sa napajanjem el. energijom, ali baš česte, i dojadilo mi je to, palo mi na pamet da to iskoristim te saberem to branicom i jednom cevkom i postavim turbinu i generator. Znači zanima me oko max 5kW snage. Ali bih i sa 1.5 do 2 kW bio zadovoljan. I to samo zbog cena hardvera.
Znači, želim vaše mišljenje šta mi i kako treba, kakva turbina i kakav generator.
A sve to treba da bude polovno, sa otpada, ili neka improvizacija, neki deo nečeg drugog što bi se moglo prepraviti i iskoristiti, nešto što bi se moglo kod kuće napraviti.
I da... moja profesija je skroz na drugom kraju , nema veze sa elektrotehnikom a ni mašinstvom, tako da ne zamerite ako sam pomalo lupao u svom postu...
Imam prijatelje majstore, limare, bravare, strugare.... mislim da neće biti problem da se sastavi nešto.... samo su mi ppotrebne neke smernice, sugestije... ili bar usmerenja na neki sajt... neki linkovi... neka dokumentacija...

Hvala u napred i pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane05.07.2009. u 22:35 - pre 179 meseci
Jos da pogledamo u pasulj da vidimo oklensi,kaki je potok u pitanju
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
*.beobug.com.



+6 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane08.07.2009. u 16:12 - pre 178 meseci
Tu sam negde oko Zaječara... pa kao što sam rekao manja planinska rečica-potok pomenutog protoka. Naime ovaj potok je dovoljne snage da pokrene vodenicu kojih je nekad bilo na svakih 100-tinak metara, a vodenički je točak par 100kg, na primer prečnika oko 1.5m i debljine oko 15-20cm. Za pokretanje ovakve vodenice komšija koji je jednu preselio u svoje dvorište koristi asinhroni monofazni motor snage oko 3kW, tako da sam 100% siguran da se minimalno može bar toliko proizvesti.
Ono što sam ja planirao je brana obzirom na dubinu korita, visine oko 80cm, i sva voda skoncentrisana kroz cev odgovarajućeg prečnika postavljene pri vrhu brane. Kao što sam rekao, obzirom na dubinu korita, ostavio bih mogućnost da u periodima kiša i otapanja snega, višak vode se prelije preko brane čime bi bila otklonjena svaka opasnost od prelivanja i plavljenja.
Ako treba još nešto od podataka, racite.
Znači moje je pitanje kakva mi turbina treba, nešto manje gabaritno od starinskih drvenih vodeničkih točkova, "armiranih" gvozdenim trakama istih onih koje se koriste kod buradi i bačvi. Ja sam mislio neku koja bi se slagala sa onom cevkom kroz koju bi izlazila voda iz brane... Nemam iskustva, pa da ne bih provodio vreme i vreme experimentišući i učeći na greškama i greškama, ja bih molio za neku ideju, sugestiju... od čega i kako, kakvu turbinu napraviti. Trebali neki reduktor ili multiplikator... Kakav treba da je elektro deo... mislim kakav generator da upotrebim, kako da mi frekvencija bude stabilnih 50 Hz, kako da mi napon bude stabilnih 220V. Da li treba da zapravo generator bude jednosmerni, pa regler na 12V, pa preko akumulatora, na pretvarač jednosmerno 12V u ~220V 50Hz... (to je neka moja logika, to sa generatorom 12V, ali ne znam može li se takav generator naći od par kW)?
Pokušao sam da potražim na netu, ali nisam uspeo... sa engleskim nisam najbolji.... pa ako može neki predlog, gde naći info, gde literaturu, koju...... Znači nešto u stilu "uradi sam", u amaterskoj ne profi izvedbi...
Ponovo molim da mi se oprosti na nestručnosti, i možda naivnosti... i ako su neophodni još neki podaci, ako imate volju savetima pomoći, recite koju su to podaci...

Hvala što ste pročitali moj prethodni post,
PozZz
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane08.07.2009. u 21:57 - pre 178 meseci
Turbina mora biti kabasta,oda mora podneti snagu generatora + gubitke.Najbolje da kopiras komsije,jer proracuni su komplikovani,a gotove se tesko nabavljaju
Pretrazi stare SAMove
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane08.07.2009. u 23:03 - pre 178 meseci
@jungle

Svaka cast, ali zakasnio si. Veljko Milkovic iz Novog Sada i Miroslav Stabek iz Sarajeva su te pretekli.
(I Veljku je proracune radio neki vispreni ETF-ovac)
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane09.07.2009. u 07:25 - pre 178 meseci
Pozdrav,

@Bou, Ministarstvo privrede je ove godine kao apsolutni prioritet za subvencionisanje, kreditiranje i sufinansiranje imalo privredne projekte u istocnoj Srbiji, zbog iseljavanja stanovnistva. To treba da imas u vidu i da ozbiljno razmotris ovaj projekat, samo ne cekaj previse.
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.252.123.*



+110 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane09.07.2009. u 12:16 - pre 178 meseci
Ne cudi me da nema nista konkretno na netu jer stvar nije bas jednostavna...

Da bi dobio stabilnu ucestanost i napon treba ti i regulator na turbini koji ce automatski (povratnom spregom) da reaguje na poremecaje (opterecenje). Ovo nije naivno i nema sanse da ga sklepas od delova sa otpada...Govorim samo o jednom elemntu a gde je ostalo...Bojim se da bez udubljivanja u teoriju ova samogradnja prosto nije izvodljiva.

Generator koji bi stavio morao bi da ima mnogo pari polova jer ne mozes ostvariti veliku brzinu, ovo odmah povlaci skuplji generator nego onaj u npr. benziskim agregatima. Probaj da nadjes cene za takav generator.

Evo par linkova za proucavanje:

http://www.educypedia.be/electronics/generatorasync.htm

http://www.microhydropower.net/

http://www.reuk.co.uk/Micro-Hydro-Simplified-Guide.htm

http://books.google.co.uk/book...ult&ct=result&resnum=7


Ako bi vec isao na nesto mislim da bi u ovom slucaju najpametnije uci na punjenje akumulatora pa onda invertorom dobijati 220/50Hz.

Posto si naveo da bi isao na snagu od oko 3KW (ovo upste nije malo) treba videti cene invertora za tu snagu, npr. invertor za 150-200W kosta oko 100E.
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane09.07.2009. u 19:32 - pre 178 meseci
Epa ljudi... poludeo sam...
3 puta pišem post, i to malo veći, i izbaci mi stranica... odloguje me...
Nemam sad više strpljenja. Rećiću samo hvala svima puno na savetima, pomoći, linkovima i vremenu utrošenom na vaše odgovore.
Mislim da ću sad da se bacim na deteljno čitkanje i pomalo experimentisanja, pa polako možda i sklepam nešto.
Inače o državi i njenoj brizi za seljaka i stimulaciju za ostanak na selo ne treba ni pričati. Nemamo struje, nemamo telefon (centrala od pre preko 30 god koja jedva radi, i to po sistemu konferencijskih razgovora), nema TV signala, nema mreže za mobilni poštene. Evo uzeo ovaj MTS-ov us*ani modem, jedva da radi, gore od dialUp-a, samo bacih pare.
Hranu proizvodim sam, i spremam u zamrzivače za zimu, a onda se sva pokvari zbog učestalih nestanka el energije. Juče ode pola od one oluje, ili više... I još kad mi se pokvari i ovo malo što sam spremio... poješću samog sebe...
Tako da NE, državu boli uvo za seljaka, sve je samo marketing..

Srdačan pozdrav!!!

PS.
Ako se pojavi još neka ideja, sugestija i sl, nekad u buduće, i ima dobra volja da se zapiše, meni će značiti da je pročitam. Hvala!
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane09.07.2009. u 20:00 - pre 178 meseci
A palo mi na pamet da su stari Ladini alternatori solidni. Ne znam koju snagu guraju (sigurno nešto jako malo recimo 300-350W), ali ako saberem 5 njih paralelno vezanih, i odgovarajući broj akumulatora, i jedan invertor od bar 1.5kW, valjda ću za prvu pomoć i stalan rad 2 zamrzivača i frižidera (ja mislim ukupno oko 350W) i neko svetlo uveče kao i malo televizije da imam???
Šta vi mislite, koliko takvih alternatora za punjenje kog akumulatora i rad invertora od max 1.5kW bi mi trebalo?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.252.123.*



+110 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane10.07.2009. u 06:32 - pre 178 meseci
Ovo ti je pametnije sa alternatorima, em znas na koliko treba da se vrte, em imas reglere koji ce da ti drze punjenje akumilatora stabilnim nema sta da se petljas sa elektronikom. Uzmi jedan pa napravi probu, nemoj odmah 5 da kupujes ili nabavljas...

Razmisljam da li bi mozda alternator od nekog kamiona (ili traktora, sa sela si, znaci toga bi trebalo da ima) bio bolja solucija, to bi trebalo da je jos jace a mislim da daju 24v, mogao bi koristiti one vece akumulatore za kamine i traktore (vise Ah, znaci vise i energije se moze uskladistiti).


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane12.07.2009. u 21:41 - pre 178 meseci
Hvala puno...beskrajno!!!
Pomučiću se da nađem neki generator polovni i povoljni...eto jedan prijatelj mi pre neki dan pokazao jedan od 2kW...kaže kupio sa otpada za par desetina evra... eh...
Ma ako i pola kW naberem ima da budem srećan...
Ako neko zna snage nekih alternatora (iz ovog ili onog vozila) baš bi mi značilo...

Nego pričao mi komšija da je imao, takođe sa otpada, staro dinamo koje se nekad koristilo preko vodenice za svetla... pre nego se u selima uvela mreža (gradska)... on to postavio na plac ali mu razbucali (eh naš narod, ljubomoran)... Jel zna neko kakva su to dinama bila, karakteristike...? Kaže komšija bilo baš prosto (verovatno permanentni magneti)... sa kliznim ležajevima u telu od livenog gvožđa...

Citat:
Odin D.: @jungle

Svaka cast, ali zakasnio si. Veljko Milkovic iz Novog Sada i Miroslav Stabek iz Sarajeva su te pretekli.
(I Veljku je proracune radio neki vispreni ETF-ovac)

http://www.veljkomilkovic.com/index.htm
Bogami, bilo bi to korisno ako stvarno radi (za pumpe za vodu)...
Nego Odine D, jel si hteo da kažeš da je ovaj pomenuti prevarant, ili?
Znam da su njegove knjige popularne, naročito "Perpetuum mobile"... i baš sam razmišljao da ga malo čitam, pa zato pitam... jel nije neka utopija,a?

PozZz
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
*.beobug.com.



+6 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane02.08.2009. u 16:35 - pre 178 meseci
Oprostite... greškom sam ostavio post na 2 mesta... pa sam ovaj uklonio...

[Ovu poruku je menjao Bou dana 03.08.2009. u 18:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

devil 2000

Član broj: 132722
Poruke: 99
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane10.10.2010. u 18:24 - pre 163 meseci
Evo da odgovorim Npnetworku na postavljeno pitanje o hidroelektranama iz sobe o vetrenjacama.

Npnetwork, nemoras da vijas ministra energetike da bi dobio odgovore o nacinu prikljucenja svoje mini hidroelektrane na mrezu.
Potrebno je da se javis centrali Elektrodistribucije za taj region, npr mom prijatelju je to u Nisu.
Tamo se raspitas kako da sklopis ugovor o dostribuciji struje.
Onda ti oni daju sta ti je sve potrebno od dozvola da bi mogao da sklopis ugovor sa njima ( koji inace mozes i da procitas u zakonu na internetu).

Zatim ako si uspeo da proizvedes struju sa svojom centralom krenes da dobijas papire jedan po jedan.

Sto se tice tvog pitanja koliko vode mozes da iskoristis od celog toka to zavisi od jednog coveka, Hidroinzenjera, tj posebnog inspektora koji ce ti doci i izmeriti posebnim uredjajima protok vode i reci tacno koji procenat potoka smes da preucmeris, posto moj prijatelj je napravio zahvat vode na potoku i sam izgradio par stotina metara kanal kroz selo (srecom da je imao dogovor sa komsijama, a nesto od te zemlje je i bilo njegovo) kako bi doveo vodu na svoj plac gde mu je bila nusprostorija u kojoj se nalazio generator.

Evo sta ti treba od dozvola i koliko su njega kostale:

30.000 elektro projekat - daje elektro inzenjer
50.000 masinski projekat - daje sever tj ljudi koji su pravili i ugradjivali generator i pravili strujnu kutiju
30.000 gradjevinski projekat - daje arhitekta za zgradu
20.000 hidroinzenjer
legalizovan objekat
ovo su neke najosnovnije, pogledaj jos zakon

sve u svemu ne bi trebalo da ispadne vise od 2000e za sve dozvole bez legalizacije.

Kada prikupis sve dozvole i generator ti prozivodi struju treba da imas strujni orman koji ti ovi iz severa (sadasnji loher) prave i preko njega kontrolises koliko struje pravis, koji im je napon po fazi i koliko je obrtaja tvoj generator jer je on podesen preko meraca broja obrtaja da se pali posle odredjene brzine za koju je projektovan generator da pravi struju.

Isto tako moras stupiti u kontakt sa serviserima EPSa da ti daju procenu da li ce ti trebati sopstvena trafo stanica ili ne.
Sopstvena trafo stanica ce ti omoguciti u nekim slucajevima da ako budu neke havarije na mrezi da mozes i dalje prodavati struju (ovo sam zaboravio kako i zbog cega pa cu pitati ponovo), inace stanica ti dize napon tvoje struje na 10.000v sa tvoje 3 faze od 400v

Iznos troskova:
generator sinhroni sa sto manje brojem obrtaja (recimo 800/min) 20kW 3000-4000e nov napravljen po narudzbini iz severa
strujni orman 2000e
zgrada 50m2 sa legalizacijom (lupam) max 10.000e
trafo stanica 10.000e
papiri i dozvole max 2000e
propeler bar 5000e ali ako hoces neki kvalitetniji onda 10.000e
preuredjivanje postojeceg objekta da primi generator i propeler i ostale uredjaje recimo 5000e

Sto znaci da:
ako imas svoju zgradu i reka ti prolazi kroz plac i legalizovan ti je objekat i imas trafo stanicu u blizini i jos ti ne treba propeler jer imas tocak na vodenici onda mozes da se provuces ispod 20.000 evra ulaganja.

Ukoliko moras da gradis objekat dodaj jos 10.000e
Za trafo stanicu dodaj jos 10.000e
A ako moras da pravis zahvat i da vuces vodu po celom selu kako je moj prijatelj radio onda moja licna procena da je ulozio jos bar 20.000e za nekih par stotina metara sto je preusmerio deo potoka (naravno ovu vodu moras nekako i da vratis nazad u potok)
sto znaci da za nekog ko nema vodenicu i mora sve ispocetka da gradi ce ga izaci bar 50.000evra investiranja

Svake godine se potpisuje nov ugovor sa EPS-om.
Tvoje je da brines da centrala ispravno radi, uglavnom se to svodi na to da lisce,granje,otpatke i mulj svakodnevno cistis sa resetaka koje ces postaviti prvo na zahvatu vode pa onda na pre ulaska u propeler jer oni mogu da ti naprave lom.
Ovih problema neces imati na tvojoj vodenici jer nemas propeler sto ti je jako zgodno u odnosu na nas koji hoce da prave klasicnu hidrocentralu sa propelerom. Mada mislim da je i efikasnost vodenice mnogo manja od sistema sa propelerom.

I jos da dodam da bi trebalo da imas otvorenu firmu kao preduzetnik na koju ce ti se uplacivati mesecno iznos od strane EPSa, trenutno je 9.7din po kW dok kako neki kazu od nove godine bice 12din po kW.
Troskovi preduzetnicke firme su ti nesto ispod 10.000din mesecno za doprinose, mada sam negde cuo da mozes i kao fizicko lice da potpises ugovor ali nisam 100% siguran.

Racunica ti ide ovako:
10kW = 10*9,7=97din po satu
24 sata puta 30 dana=720 sati mesecno puta 97din/sat = 69840din mesecno minus 10.000din za doprinose ostaje ti cisto 60.000din zarade mesecno

Evo to ti je otprilike krupna slika sta treba da radis i sa okvirnim cenama troskova papira i izgradnje i delova.

Pozdrav, Devil 2000

[Ovu poruku je menjao devil 2000 dana 10.10.2010. u 19:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane11.10.2010. u 07:59 - pre 163 meseci
Samo da dodam da se jos uvek ne zna trosak koji ce takav mali proizvodjac da placa EPS-u za troskove balansiranja sistema. Lepo je to sto svi hoce da prizvode struju ali sta se desava kada takvi objekti pocnu da ispadaju. EPS mora imati operativnu rezervu koja ce pokriti takav debalans i to ce da kosta.

Naravno, ovo je prica koje je vise za vetro-parkove i vece generatore (ovaj mali od par KW se i ne vidi u sistemu). Samo da se ljudi ne zalecu sa feed-in tarifama, postoje tu jos troskova.


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

devil 2000

Član broj: 132722
Poruke: 99
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane11.10.2010. u 10:55 - pre 163 meseci
Ko misli da napravi hidrocentralu i da je posecuje jednom nedeljno, taj je u velikoj zabludi.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane11.10.2010. u 11:39 - pre 163 meseci
Citat:
devil 2000
generator sinhroni sa sto manje brojem obrtaja (recimo 800/min) 20kW 3000-4000e nov napravljen po narudzbini iz severa

Na koju foru je dobio status povlašćenog proizvođača, kad generatori iz Severa ne ispunjavaju tehničke uslove (minimum 80% iskorišćenosti)?

Citat:
devil 2000: Ko misli da napravi hidrocentralu i da je posecuje jednom nedeljno, taj je u velikoj zabludi.

Istina... Pogotovo ako praviš neku budžet varijantu, pa imaš tirolski zahvat bez automatike, u tom slučaju moraš da imaš nekoga ko će povremeno da obiđe to, da očisti rešetku i isprazni taložnik.. A sada u ovom jesenjem periodu moraš da imaš nekog non stop na zahvatu, da svako 2 sata čisti rešetke od lišća...
 
Odgovor na temu

devil 2000

Član broj: 132722
Poruke: 99
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane11.10.2010. u 20:08 - pre 163 meseci
Sever daje sva potrebna dokumenta i projekat o instaliranom generatoru i povezuje ceo sistem generatora sa strujnom tablom.
Za iskoriscenost nisam cuo da iko trazi, ali ovo je sigurno prolazilo gde god je Sever postavljao generator (a ima dosta hidroelektrana sa njihovim generatorima).

Najbolje bi bilo da se zivi u blizini same hidroelektrane, ili na samom placu hidroelektrane.
Takodje ako se nema zaposleno tehnicko lice, onda treba imati osnovno znanje masinstva i elektronike-elektrike kako bi se odrzavao sistem ukoliko dodje do nekih problema.Kao i DA SI U JAKO DOBRIM ODNOSIMA sa serviserima EPS-a i Severa ukoliko nesto nedajboze podje po zlu (dobrim odnosima znaci obavezno pice i meze pre i posle obavljenog posla i to obilato i plus novcana nadoknada za njihov ekstra psihicki i fizicki trud).

Sto se tice poreza i ostalih troskova,koliko sam upoznat,porez se ne placa sve dok je godisnji promet manji od 4 miliona dinara ( za to treba imati hidroelektranu od preko 50kW) , kada predje onda se ulazi u pdv sistem, a koja je stopa poreza to ne znam.

Pare od prodate struje se uplacuju svakog meseca tako da nema cekanja tipa par meseci ili godinu dana da bi se pocelo zaradjivati, cak je moj prijatelj njima isporucivao struju pre nego sto je potpisao ugovor sa njima (posto je strujomer bio prvo povezan na sistem pa se tek onda sklapao ugovor) i tuzio ih odma posle potpisivanja ugovora i dobio tuzbu i morao mu je EPS isplatiti svu struju koju je ovaj njima isporucivao pre potpisivanja ugovora (kako je ovo uspeo nemam pojma).





[Ovu poruku je menjao devil 2000 dana 11.10.2010. u 21:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

devil 2000

Član broj: 132722
Poruke: 99
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane11.10.2010. u 20:43 - pre 163 meseci
Kao sto rekoh da se mora ziveti u blizini hidroelektrane sto znaci da oni iz grada ili sela kojima reka nije u blizini stanovanja, a hoce da pokrenu mini hidrocentru, morace da se odluce da se presele zajedno sa porodicom u blizini iste.(jedino ako ste Novak Djokovic koji ima milione i moze sebi da priusti da ima savremenu hidrocentralu odradjenu po PS-u zajedno sa zaposlenim cuvarima i tehnickim licima koji ce odrzavati i brinuti se o istoj, vi to ne mozete sebi priustiti jer samo plata jednog zaposlenog coveka ce vam verovatno pojesti dobar deo zarade - sem ako nemate sistem od bar 50kW)

E sad tu dolazi do zackoljica:

Za koliko para bi vi, ja ili bilo ko drugi pristao da sa svojom porodicom ode u selo ili cak prirodu da zivi i odrekne se svoga doma ?

Onaj ko zivi u Beogradu ili bilo kom vecem gradu po meni ne bi hteo da ide bez bar 2000e mesecnog primanja od hidrocentrale, sto znaci da vasa hidrocentrala mora da bude minimum 30kW, sto opet dovodi do veceg troska pocetnog ulaganja (minimum 50.000e) plus sto nije lako pronaci mesto na reci gde se moze ostvariti ovolika snaga, a kada se i nadje ovakvo mesto, onda je vrlo verovatno da cete naici na vlasnika parcele koja bi odgovarala za potrebe vase hidrocentrale koji ce na vas gledati kao na okorelog kapitalistu koji zeli da mu oduzme dedovinu i da ga za***e i iskoristi i onda ce da preceni svoju zemlju terajuci vas da odustanete od placa kao i do gubljenja potencijalne zarade vas i vlasnika parcele.

Neko ko je sa sela(citaj juzna srbija), obicno nema toliko para za ulaganje osim ako nije radio u inostranstvu, i recimo 500e mesecno bi mu bilo i vise nego dovoljno za njegove potrebe, a posto je vec sa sela i jos ako kojim srecnim slucajem vec pored reke onda ovakve projekte ostvaruju ljudi koji:
1.Imaju jaku zelju da naprave nesto ovakvo jos od ranijih godina a nisu imali para, vremena
2.I mogu zenu i porodicu da nagovore da je to pametna investicija uskracujuci njima odredjene udobnosti u zivotu

Zena mog prijatelja kada smo pricali o ukupnim troskovima njihove hidroelektrane (oko 50.000e) na moju opasku da su za te pare mogli da kupe garsonjeru u BG ili jednosoban stan u Novom Sadu i da ga izdaju i dobijaju sigurne pare(doduse nekoliko puta manje) bez ikakvih rizika i zezancija sa dozvolama i majstorima i inspektorima, ona se slozila samnom da je to po njoj sigurnija i bolja opcija. Ovde je ipak muz balkanac uspeo da preovlada i potrosi zivotnu ustedjevinu na neciji san ili inat (prosudite sami).

[Ovu poruku je menjao devil 2000 dana 11.10.2010. u 21:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane11.10.2010. u 21:05 - pre 163 meseci
Citat:
devil 2000:
Onaj ko zivi u Beogradu ili bilo kom vecem gradu po meni ne bi hteo da ide bez bar 2000e mesecnog primanja od hidrocentrale, sto znaci da vasa hidrocentrala mora da bude minimum 30kW, sto opet dovodi do veceg troska pocetnog ulaganja (minimum 50.000e)

Računica ti je debelo pogrešna, samo bez veze neko može da se zaleće kada čita ove stvari.. Čuj, 50 hiljada ulaganje, 2 hiljade mesečni prihod.. Kako da ne..

Ako imaš dobru lokaciju, možeš da računaš na 3000-3500 sati godišnje sa max snagom. Sa 30kW elektranom to mu dođe 90.000 kWh godišnje, sa otkupnom cenom to je ukupno 8.730 evra (cca 730 evra mesečno).

E sada, od tog prihoda ti treba da održavaš tu elektranu (ne znam kakve su cifre za tako male snage, ali sigurno nisu 0 evra), treba da poplaćaš sve troškove firme (raspitaj se koliki su godišnji troškovi firme bez obzira na PDV), tako da ako ti ostane i pola od toga čisto, smatraj da si odlično prošao.

Vezano za samu investiciju... Ono što sam rekao 1500 €/kW, nije baš bukvalna računica... Ne možeš sad da kažeš hoću 5kW to je 7500 evra, ili hoću 30kW to je 45.000 evra. Sami papiri za elektranu (geometar, hidrologija, projektovanje, dozvole) te moraju koštati bar 20.000 evra, i to pod uslovom da gledaš svaki dinar i da štediš bukvalno na svemu.

Dakle kad hoćeš da napraviš elektranu, gruba računica je sledeća:
Cena zemlje + Dokumentacija + Kilovati = Ukupna cena

Da ne pričamo o tome da su lokacije fiksne, i da ne možeš ti tek tako gde god hoćeš postaviti mini elektranu. A pošto seljak vrlo dobro zna da je na njegovom placu predviđena elektrana, spremi se za opasno udaranje po ušima... Ja sam recimo pre neki dan bio na takvoj lokaciji, to je neki potok, neka šuma, litice, put do lokacije je neki šumski, nema infrastrukture (moraš sam da praviš dalekovod), ma medved nogu da polomi... Al seljak uredno traži 140.000 evra za par ari placa pored tog potoka, i neće da čuje nizašta drugo...

Ulaganje u MHE je svakako isplativo, ali ne tako što investitor uloži 100% svog novca, već tako što gro novca uzme od banke (koja se zadovolji relativno malom kamatom), a investitoru onda u odnosu na novac koji je dao za učešće godišnji prihod je mnogo veći nego da je sam sve finansirao.
 
Odgovor na temu

devil 2000

Član broj: 132722
Poruke: 99
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Mini hidroelektrane11.10.2010. u 22:04 - pre 163 meseci
Sto se tice mesecnih troskova firme znam jako dobro posto imam nekoliko firmi.
Kao preduzetnik mozes proci sa 10.000 mesecnih troskova firme provereno milion posto.
Ne treba ti knjigovodja za ovakve firme niti ti treba da osnivas DOO i ostala drustva da bi sklopio ugovor sa EPS-om takodje milion posto provereno.

Molim te da dobro proveris sta napises pre nego sto nekom prokomentarises da mu nisu racunice dobre.

Takodje, odakle ti uopste pogresna informacija da se Severovi generatori nemogu koristiti u mini hidrocentrali zbog manje iskoriscenosti kada ima dosta hidroelektrana koje koriste njihove generatore i imaju sklopljen ugovor sa EPS-om ?( da dodam da ima i hidroelektrana koje imaju prepravljane stare motore i opet imaju sklopljen ugovor sa EPS-om)

Ko je pratio moje postove video je da su cene dozvola koje sam ja napisao oko 2.000e i NE UKLJUCUJU CENU LEGALIZACIJE I UPOTREBNE DOZVOLE OBJEKTA. Ove dozvole sam namerno izbacio iz racunice jer odgovaram Npnetworku za njegovo pitanje u vezi njegove vodenice koje bi trebala da je legalizovana.

Ako se ubaci u troskove i cena legalizalije opet svi troskovi nemogu preci 10.000e posto niko nece praviti 200m2 objekat da bi stavio generator i strujni orman, 50m2 je i vise nego dovoljno.

Drugo da si uopste usao u neku minihidroelektranu video bi da se odrzavanje motora svodi na menjanje kaiseva, lezaja i podmazivanje sto je minimalno ulaganje na godisnjem nivou u odnosu na zaradu tako da i ne spada u veliki trosak (pravi trosak je u stvari kada elektrana stoji prilikom remonta ali to nisu vremenski zahtevni poslovi). Pravi trosak bi bio pregorevanje motora koje nije planiran trosak i moze da se desi sto puta godisnje zbog loseg projektovanja ili jednom u deset godina.Drugi trosak bi bio kada bi lisce ili mulj usao u turbinu i pokidao istu sto je onda bas veliki trosak, sto zbog kompletnog zastoja elektrane na ko zna koliko nedelja ili meseci sto zbog velike cene same turbine)

Svi troskovi oko dozvola sto sam napisao su provereni za razliku od tvog teoretisanja i licitiranja cifrom od 20.000evra (molim daj napismeno kao sto sam ja prepisao troskove od prave minihidroelektrane koja je u radu).

Jedino sto sam zaboravio da napisem je da nivo vode raste i opada tokom godine, kada se projektuje minihidroelektrana uvek se projektuje na bar 50% vecu snagu od one koje bi se dobilo sa maksimalnim vodostajem.

Moj proracun je bio za prosek u godini , sto znaci da bi u maju imao recimo duiplo vecu snagu nego u avgustu( sve zavisi od reke do reke).

Sto se tice investiranja i ulaganja i uzimanja para od banke, to su price za malu decu.
To sto pricas nema veze sa nama koji posecujemo forum. Niko od nas nema vise od 100.000e da ulozi niti mu pada na pamet da zalozi kucu ili dva stana da bi uzeo kredit da bi ispunio neki decacki san da napravi hidroelektranu.

Vecina minihidroelektrana kod nas su male hidroelektrane do 50.000e, sve iznad toga su velike korporacije sto strane sto tipovi kao sto su Novak Djokovic i drugi koji imaju milione i neznaju gde da ih uloze, takvi likovi se obracaju profesionalnim timovima za projektovanje i izgradnju minihidroelektrana, a ne budze generator od severa na sklepanu turbinu koju je precrtao sa nekih slika sa sajmova pa ih uneo u CAD i izradio na CNC-u ili jos gore sa brusilicom, aparatom za varenje i cekicem pravio.
E sad pomisao da ce banka da bilo kome od nas tek tako da da pare je bas utopija, pogotovo kada im na pitanje koliko godina iskustva imamo u radu sa hidroelektranama i kazemo im nula onda cemo tek dobiti dobre uslove za kredi tipa na stan od 50.000evra, 10.000e kredita sa nenormalnim kamatama.


[Ovu poruku je menjao devil 2000 dana 11.10.2010. u 23:26 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao devil 2000 dana 11.10.2010. u 23:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Mini hidroelektrane

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 61905 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.