Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Piramide u Africi i u Srednjoj Americi

[es] :: Nauka :: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi

[ Pregleda: 10398 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.drenik.net.



+3 Profil

icon Piramide u Africi i u Srednjoj Americi04.05.2005. u 15:26 - pre 231 meseci
Šta mislite o ovom fenomenu.Svi znamo da je navodno prvi put Amerika otkrivena u 16 veku.Ali ove piradime su tu mnogo mnogo duže.Dakle zanima me vaše mišljenje i teorija kako je to moguće?!
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi04.05.2005. u 15:38 - pre 231 meseci
valjda ciljas na povezanost tih gradjevina...a ja koliko znam najlaksa gradjevina za gradnju je uyupravo piramida...mozda zato?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi04.05.2005. u 15:48 - pre 231 meseci
Pa to da je Amerika otkrivena u 16. veku ne znaci da tu nije neko ranije ziveo ;-)

A piramide kao sto zaraza rece, su gradjevine koje je bilo najlakse sazidati a i vrlo su stabilne, pa nije ni cudo sto ih i dan danas ima.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi04.05.2005. u 19:45 - pre 231 meseci
cak ih u srednjoj americi ima vise. a i obrisi gradova ipak postoje, pa moze neka rekonstrukcija zivota da se lakse napravi.
 
Odgovor na temu

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.drenik.net.



+3 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi04.05.2005. u 20:47 - pre 231 meseci
Hteo sam da kažem da ako pre 16 veka nije bilo kontakta između ta dva kontinenta onda kako je moguće da na oba kontinenta ima identičan tip građevina?I ne bih se složio da ih je bilo lako graditi.
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi04.05.2005. u 21:19 - pre 231 meseci
pa probaj sam :)
mislim jel ti lakse da bez nekog cementa, znaci nekog vezivnog materijala napravis zgradu od nekoliko spratova, ili ti je lakse da naslazes kamene blokove kao lego kocke jedan na drugi?
 
Odgovor na temu

EagleOne
Beograd

Član broj: 4897
Poruke: 239
213.244.197.*



+2 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi04.05.2005. u 21:59 - pre 231 meseci
Koliko ja znam otkrivena je u 15. veku 1492. a ako mislis na samo kopno kontinenta, a ne na ostrva onda si u pravu.

Hm, sto se tice piramida mislim da su i neke druge civilizacije prostorno udaljene od egipatske gradile piramide. Koliko ja znam (a to je malo), americke civiizacije su piramide koristile kao hramove, mesta za zrtvovanje ili drzavne administrativne zgrade :), dok su egipcani piramidi koristili kao grobnice, pored toga i arhitektura ovih gardjevina se razlikuje (prostorije u piramidi kod egipcana, i na kod amerikanaca)...

Opet interesantna tema ...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi04.05.2005. u 22:00 - pre 231 meseci
Citat:

Hteo sam da kažem da ako pre 16 veka nije bilo kontakta između ta dva kontinenta onda kako je moguće da na oba kontinenta ima identičan tip građevina?I ne bih se složio da ih je bilo lako graditi.


Prvo, nije tacno da nije bilo kontakata izmedju ta 2 kontinenta, i vrlo je verovatno da su stanovnici Juzne Amerike zapravo dosli iz Azije.

Cak i da to nije tacno, kontakata je bilo svakako pre 16-veka od strane nekoliko civilizacija "sa one strane bare" (i.e. Vikinzi)

Drugo, ovo gore i nije toliko relevantno zato sto je piramida najstabilnija gradjevina, pogotovu ako nemas cement, kao sto ga oni nisu imali... da je tebi poveren zadatak pravljenja utvrdjene gradjevine bez cementa, armature i sl... vrlo verovatno da bi ti piramida pala na pamet kao dobro resenje :)

Kao sto gore ljudi rekose - i same funkcije tih piramida su potpuno drugacije, a i one same se i te kako razlikuju u arhitekturi.

I, na kraju, mozemo posegnuti za prostim "antropickim principom" - posto je jasno da je piramida najstabilnija moguca gradjevina sa tim materijalom, sve ostale gradjevine su odavno propale da bi smo mi mogli da ih vidimo :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dark Icarus
Goran Lalić
Beograd

Član broj: 19775
Poruke: 428
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi04.05.2005. u 23:05 - pre 231 meseci
Mislim da je bolja i diplomatskija linija dedukcije sledeća:
Kakav oblik moraju da imaju monumentalne građevine u Americi da bi tebe ubedilo da nisu imali kontakta sa egipatskom kulturom? Sferičan? Ikosaedarski?

Ili ovako:
Ti hoćeš da napraviš ogromnu, monumentalnu građevinu (grobnicu, hram, štagod) od kamena, a još nisi dogurao do ideje (ili nemaš prigodan materijal) da koristiš stubove podupirače. Postoji JEDAN JEDINI način da napraviš građevinu koja se neće urušiti sama u sebe u roku od dve godine. Ko zna, možda su i egipćani isprobavali da naprave loptasti spomenik ali (što reče Ivan) to nije preživelo do današnjih dana. :)

I nije istina da je u pitanju identični stil građevina. Uporedi jednu južnoameričku piramidu sa piramidama u Gizi. Nešto se ne sećam da je piramida u Gizi imala žrtvenik na vrhu.
In a game of chess you must never let your opponent see your pieces - Zap
Brannigan
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi05.05.2005. u 12:01 - pre 231 meseci
Pa, niste bas >sasvim< u pravu... Najbolji oblik bi bila kupa, a ne cetvorostrana piramida. Podjednako stabilan, ali sa manje upotrebljenog materijala...
 
Odgovor na temu

Corey

Član broj: 20462
Poruke: 3246
*.drenik.net.



+3 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi05.05.2005. u 15:09 - pre 231 meseci
Imam jedno pitanje pošto smo rešili ono pitanje u vezi piramida na dva kontinenta,a to je u kom veku su se gradile piramide?
 
Odgovor na temu

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
*.crnagora.net.

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi05.05.2005. u 20:47 - pre 231 meseci
Na visoravni Karmel u blizini Jerusalima su pronadjene kosti savremenog Homosapiensa i kosti jedne od predackih formi savremenog coveka u zajednickoj kosturnici, mesto nalazenja i lomovi ukazuju da je doslo do sukoba izmedju te dve grupe!!!
Sto jasno ukazuje na cinjenicu da su bili savremenici a onda je nekako i iz nekog razloga nestala ta druga vrsta koju savremeni evolucionisti smatraju predackom formom sp.Homosapiens-a!!!
Pazite,
to je bilo mnogo pre 16. veka!!! Sto je samo jos jedan u nizu dokaza da je inteligentna vrsta Homosapiens na ovoj planeti mnogo duze nego sto se da pretpostaviti i procitati u literaturi koja je opterecena Hriscanskom idejom o pocetku Sveta, tj. civilizacije, tek nesto pre 2000g!!!
Tako da 16. vek kao vremenska odrednica u istoriji ljudske vrste nema veci znacaj osim sto su u tom mracnom periodu nestala mnoga pisana svedocanstva istorije sveta!!!
A piramide se razlikuju i to mnogo, po formi i funkciji!!!
Vera
 
Odgovor na temu

Leftist
Luka Stojanovic
Bg

Član broj: 21766
Poruke: 401
*.etf.bg.ac.yu.

Jabber: slartibartfast@jabber.cc
Sajt: www.reggae.rs


+5 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi06.05.2005. u 18:28 - pre 230 meseci
Piramide u Juznoj Americi su slicnije piramidama u Mesopotamiji, koje su takodje bile stepenaste i sluzile kao hramovi, ali ako se ne varam nisu postizali neke monumentalne visine. Ovaj stl gradnje su Egipcani preuzeli, a zatim i usavrsili i na taj nacin dobili ravne piramide koje ljudi i zamisle kad se piramide pomenu. Piramide su imali i Kinezi, mada je "ogromna gomila kamenja i zemlje iznad groba" verovatno precizniji opis.

Slazem se sa time da to ne predstavlja razlog da se cela ta stvar mistifikuje.
 
Odgovor na temu

nszmduu

Član broj: 33322
Poruke: 95
*.60.EUnet.yu.

Sajt: www.vbboard.net


Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi09.05.2005. u 14:48 - pre 230 meseci
Ja sam ubedjen da piramide nisu gradili ljudi, vec neke naprednije civilizacije.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Petkovic

Član broj: 31645
Poruke: 53
*.info-net.co.yu.



Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi16.05.2005. u 22:38 - pre 230 meseci
Po jednoj teoriji piramide su sagradili vanzemaljci.Po toj teoriji one predstavljaju izvore energije.Kada su vanzemaljci pre vise hiljada godina proucavali svemir one su im sluzile za obnavljanje energije.Mnogo kasnije su piramide pronasli egipcani,tada su one bile zapustene i skoro potpuno prekrivene peskom. 1976. Viking je snimio slike sa povrsine Marsa.Na tim slikama se vidi figura koja podseca na glavu coveka.Ovo se poredi sa sfingom i smatra se da na Marsu postoje objekti koji su slicni nasim piramidama i da i oni predstavljaju izvore energije.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

krckosky
goran krstic
KG

Član broj: 183885
Poruke: 23
79.101.165.*



Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi10.08.2009. u 21:49 - pre 179 meseci
Da li neko zna koliko ima piramida na platou u Gizi?
Znam da su 3 velike, ali valjda ima i gomila malih...
Treba mi taj podatak, nije čista radoznalost.
Unapred hvala!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi10.08.2009. u 22:11 - pre 179 meseci
@Nebojsa Petkovic, mogao si neku noviju sliku te planine na Marsu :) http://science.nasa.gov/headlines/y2001/ast24may_1.htm
 
Odgovor na temu

Stranger2
Stranger2

Član broj: 143429
Poruke: 2572
95.168.96.*

Sajt: www.videomajstor.com


+43 Profil

icon Re: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi11.08.2009. u 13:46 - pre 179 meseci
Citat:
Da li neko zna koliko ima piramida na platou u Gizi?
Znam da su 3 velike, ali valjda ima i gomila malih...

Piramide u gizi su kad gledas od gore poredane u obliku sazvezdja Orion koje lici na pescani sat ili na leptir masnu. Te tri su u sredini na najuzem delu. Postoje jos dve na suprotnim uglovima i valjda su jos dve nna preostala dva ugla srusene. Lepo ih mozes videti i prebrojati preko google earth-a.

Citat:
onda kako je moguće da na oba kontinenta ima identičan tip građevina?

Citat:
Piramide u Juznoj Americi su slicnije piramidama u Mesopotamiji, koje su takodje bile stepenaste i sluzile kao hramovi, ali ako se ne varam nisu postizali neke monumentalne visine. Ovaj stl gradnje su Egipcani preuzeli, a zatim i usavrsili i na taj nacin dobili ravne piramide koje ljudi i zamisle kad se piramide pomenu. Piramide su imali i Kinezi, mada je "ogromna gomila kamenja i zemlje iznad groba" verovatno precizniji opis.


Nisu identicne. Piramide u egiptu su geometrijski pravilne i neke proporcije imaju cak neke veze sa brojem pi. A ove u americi vise lice na neke klasicne zgrade.

Inace ako zelite da vidite funkciju tih srednjeamerickih piramida pogledajte film Apocalypto u kojem se radi o Maja indijancima i osmisljen je uz konsultacije sa istoricarima i arheolozima.
...prikazana piramida u filmu je prema tim istoricarima dosta veca od pravih ali reziser (mel gibson) je namerno to hteo da film ostavi snazniji utisak.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Piramide u Africi i u Srednjoj Americi

[ Pregleda: 10398 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.