Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Klima Vs. kucni aparati

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Klima Vs. kucni aparati

[ Pregleda: 7891 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vranic_a
aleksandar vranic
Kraljevo

Član broj: 36089
Poruke: 154
*.freeserbia.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Klima Vs. kucni aparati19.05.2005. u 19:04 - pre 229 meseci
Neko mi rece da klima NE sme biti postavljena u blizini kucnih aparata tipa TV, stub, PC jer smanjuje vek za 90%.
Ako je tako kolika minimalna udaljenost od aparata.
 
Odgovor na temu

vujkev
Beograd

Član broj: 8072
Poruke: 1347
*.telekom.yu.



+104 Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati19.05.2005. u 19:07 - pre 229 meseci
Mene interesuje kako to klima može da smanji vek nekom aparatu?
Duva stalno u njega pa onda npr. mikser dobije zapaljenje rotora i crkne?
Naučio sam...
Da je važnije biti ljubazan nego biti u pravu
 
Odgovor na temu

vranic_a
aleksandar vranic
Kraljevo

Član broj: 36089
Poruke: 154
*.freeserbia.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati21.05.2005. u 11:03 - pre 229 meseci
Reko mom burazeru neki tip sto se kao "razume" u takve stvari.
Nije ni meni jasno zato i postavljam temu, jedino mi pada na pamet ono tipa TV je vruc dok radi a klima duva hladno, i ono da ne treba paliti tv kada ga odmah uneses u kucu iz auta, ali u tim slucajevima klima nebi trebalo da duva direktno u uredjaj a to je neka razdaljina metar dva, sad ja lupam ali samo me intresuje o cemu se tacno radi da znam sta da neradim.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
82.117.206.*



+10242 Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati23.05.2005. u 07:57 - pre 229 meseci
Citat:
vranic_a: Reko mom burazeru neki tip sto se kao "razume" u takve stvari.

E, takvih koji se "razumeju" mi je pun k**. Ugradi klimu čoveče, gde ti je zgodno. Veruj mi na reč, kućni aparati ne mogu da dobiju ni kijavicu ni zapaljenje srednjeg uva !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati23.05.2005. u 12:04 - pre 229 meseci
Da se nadovežem na prethodn i post...
Naprotiv, malo hladjenja nije na odmet. Zašto se inače proizvodjači, ili bolje projektanti elektronske opreme toliko maltretiraju da se komponente/uredjaji ne greju previše?
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

zorg
Beograd

Član broj: 20796
Poruke: 762
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



+109 Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati25.05.2005. u 19:41 - pre 229 meseci
<<npr. mikser dobije zapaljenje rotora i crkne? >>

odlicno :)))
 
Odgovor na temu

zei
bgd

Član broj: 40123
Poruke: 196
195.250.120.*



Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati26.05.2005. u 20:21 - pre 229 meseci
mislim da je nesto drugo u pitanju
kada krene kompresor na klimi on tada povuce dosta struje (pik) i mozda je to nacin na koji skracuje vek aparata. mozda je to uzrok a ne hladjenje uredjaja.
 
Odgovor na temu

vranic_a
aleksandar vranic
Kraljevo

Član broj: 36089
Poruke: 154
*.freeserbia.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati27.05.2005. u 11:21 - pre 229 meseci
Znaci nema frke zbog hladjenja ali TA kad ukljuci povuce MNOGO veci pik znaci gluposti.
Hvala puno, javicu ako mi PC dobije kijavicu ili tv zapalenje tranzistora.
 
Odgovor na temu

mdj300B

Član broj: 34664
Poruke: 296
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati27.05.2005. u 16:12 - pre 229 meseci
Čekajte malo!!
Nije istina da TA povuče mnogo već pik! vidjet će te da je to čak i obratno!?
Činjenica je ovo: TA je obično predviđena za trofaznu struju i svaki njezin grijač je unutar peći priključen na posebnu fazu tako da nema šanse da peć napravi veći pik koji uzgled i nije pik već trenutačno smanjene napona na recimo jednoj od ovih faza za 3 do 4 V.

U slučaju da u objektu ne postoji trofazna struja peć se može priključiti i na monofaznu ali tako da na svaki grijač dolazi posebna žica s svojim osiguračem kod brojila znači peć se priključuje na tri linije monofazne.
E ovaj drugi slučaj je kod mene i kada ja upalim svoju TA od 5 kW napon padne s 230 na 220V znači 10V.

Sad kada smo ovo ratriješili vratimo se na kompresor od klime i problematiku njegovog motora kao potrošača.
Budući da se u hladnjacima i klimama isključivo koriste asinhroni jednofazni motori koji su dosta problematični u trenutku uključenja na mrežu! Naime oni su u trenutku paljenja praktički KRATKI SPOJ za mrežu što i objašnjava pojavu da nam sijalica nakratko žmirne u trenutku paljenja ovih motora. Ovo se može primjetiti čak i kod običnog hladnjaka kojima se snaga motora kreće oko 130W a ipak kada ih upalimo povuku dosta struje pa je u pravom smilu riječi pik u mreži prisutan a da ne govorimo o klima motorima koji imaju snagu preko 1,5 KW ( nije rijetkost). Znači konkretno u praksi klima u trenutku paljenja povuče i do 10 puta!! veću struju nego što joj je nazivna pa sad ti nađi TA od 15kW!! Budući da je klima priključena samo na jedan vod na tome vodu se zbog ovoga problema nebi trebali nalaziti
osjetljivi uređaji!!
Ako je autor najgornjeg teksta mislio na ovo "priključeni uređaji u blizini klime" mislim na istom vodu onda je ovo gore obješnjenje problema koji mogu nastati!!

Što se tiče mreže, bakrenih vodiča ili recimo raznoraznih termoelemenata (grijača, sijalica neelektronskih uređaja) ovo kratkotrajno preopterećenje ne utječe na njih jedino što se može desiti je da vam, recimo iskoči elektromagnetski automatski osigurač!!


 
Odgovor na temu

vranic_a
aleksandar vranic
Kraljevo

Član broj: 36089
Poruke: 154
*.freeserbia.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati27.05.2005. u 21:20 - pre 229 meseci
Moja TA je na 220V i ima monofazni kabl koji je direktno prikljucen u jednu jedinu uticnicu a u mojoj sobi je jedna faza a ne sve tri rasporedjene.
Inace Ta je 3.5KW tako da ipak povuce struju podosta a napon opadne za 15-tak V i svetlo poprilicno opadne.

Cela moja soba je na jednoj sklopki.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
82.117.206.*



+10242 Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati30.05.2005. u 09:11 - pre 229 meseci
TA peć, kao uostalom i svi grejači, imaju prost omski otpor. Tu se "pik" ne pojavljuje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

zei
bgd

Član broj: 40123
Poruke: 196
195.250.120.*



Profil

icon Re: Klima Vs. kucni aparati30.05.2005. u 18:57 - pre 229 meseci
kada sam napisao pik mislio sam na povecanje i smanjenje struje u kratkom vremenskom intervalu. znaci da je vrh ostar (ako bi nacrtali)
TA kada ukljucis ona povuce odredjenu struju i nastavlja da vuce istom snagom = pad napona je trajan (dok ne iskljucis TA)
za ukljucenje klime je lepo objasnio mdj300B
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Klima Vs. kucni aparati

[ Pregleda: 7891 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.