Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)

elitemadzone.org :: TechZone :: Ergonomija :: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)

[ Pregleda: 19258 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

njiokmm
SCG

Član broj: 55999
Poruke: 16
*.neobee.net.



Profil

icon Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)12.06.2005. u 15:27 - pre 229 meseci

Interesuje me koliko ljudi na ovom forumu zaista kuca na slepo (tj UOPSTE ne gleda u tastaturu pri kucanju slova i osnovne interpunkcije) i sta mislite o tome - vredi li uciti?

Koliko vas mozda koristi Dvorak raspored tastera na tastaturi i sta mislite da li je vredno truda prebaciit se na njega? Cuo sam da se mnogo manje javlja ona boljka misica u sakama pri koriscenju Dvorak-a i da se cak i brze kuca!

Cekam vasa iskustva a moze i misljenja ;)
 
Odgovor na temu

Alex_Z
Alexic Nenad
Beograd

Član broj: 53919
Poruke: 66
194.106.171.*



Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)12.06.2005. u 17:56 - pre 229 meseci
Koristim slepo kucanje godinama i brzi sam nego vecina koja koristi kucanje sa dva prsta a i manje se zamaram.
Isplati se nauciti ako nizasta drugo a ono da bi mogao da ocenis koja je tastatura dobra a koju treba baciti odmah! pre nego sto upropastis zglobove.
Postoje problemi kada se prelazi sa tastature desktop_a na tastaturu laptopa, zbog polozaja saka, velicine tastature, nagiba tastature pa i tu mozes da ocenis koji se proizvodjac trudio oko izrade a koji ne.
Sada koristim Logitech_ovu tastaturu staru dve godine; ne znam pun naziv ali ima dobar nagib i dodatak-produzetak za sake.
Moja preporuka je da nateras prodavca da ti omoguci da par minuta kuckas po tastaturi pre nego sto je kupis i da ne zalis pare na ono sto ti odgovara. Ako puno kucas, izbegavaj tastature koje su velicine onih sa laptop_a ili se potrudi da nadjes odgovarajucu po kvalitetu.
Dvorakov raspored je odlican; imao sam prilike da kucam na njemu ali nigde nisam nasao tastaturu sa njegovim rasporedom. Bojim se da prilicno "bolan" eksperiment posto bi ti bio jedan od 100.000 koji koristi takvu tastaturu pa bi kucanje na qwerty rasporedu bilo problematicno za tebe. Cak ne znam ni jedan laptop koji koristi Dvorak tastaturu a to je tek problem.
Ako znas gde se mogu naci, molim te javi mi na [email protected]. Spasla bi mi zglobove.
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Dusan Marjanovic
Član broj: 59
Poruke: 1290
217.15.45.*

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)12.06.2005. u 18:40 - pre 229 meseci
hmm...how about...jednostavno promeniš keyboard layout? ...i eventualno napraviš preraspored tastera, mada ukoliko kucaš slepo kako kažeš, neće ti ni trebati sem u početku :)
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

njiokmm
SCG

Član broj: 55999
Poruke: 16
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)12.06.2005. u 21:31 - pre 229 meseci
Upravo napravih mali program kojim sam testirao neke textove da vidim u kojoj meri je koja linija tastature zastupljenja pri kucanju na qwerty i na Dvoraku (US-Dvorak). Moji rezultati bi bili:

srpski:
srednja linija: 60-70%
gornja i donja po: 15-20%

engleski:
srednja linija: 70%
gornja linija: 20%
donja linija 10%


qwerty u engleskom ima preko 50% u gornjoj liniji!!! (kako i ne bi, vid' kol'ka je!) i nepunih 20% u donjoj! Samo oko trecine je u srednjoj!

po pitanju koriscenja leve i desne sake, tu malo bolje stoji qwerty, ali samo pod pretpostavkom da sam dobro pretpostavio sta bi bila leva i desna strana kod Dvoraka! Nek me neko ispravi - ja sam pretpostavio da je sve do TGB leva a od YHN desna za qwerty, pa onda i za Dvorak (YIX i FDB su na "granici" po toj logici)

uploadovao sam vam programcic... (sigurno ih ima na netu, al ovako mi bilo brze...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)12.06.2005. u 23:52 - pre 229 meseci
Slepo kucanje - da, od 1960.-e godine do danas. Medjutim, tu postoji mala kvaka: kucao sam i totalno slepo, ali krace vreme, strogo na svojoj masini (da, pisaca masina, mehanicka) i tada sam zaista znao i sve brojeve i interpunkciju, ali je to prestalo cim sam poceo silom prilika da menjam masine. Otada uglavnom kucam sa 9 prstiju (palac leve ruke skoro da uopste ne koristim), delimicno slepo a po malo gledam ili na papir (sada monitor) ili na tastaturu. Dakle - glavna osobina je "viseprstno kucanje" a "slepo" je samo delimicno. Brzina prilicna do velika. Imam Cherry tastaturu sa magnetnim kontaktima - dovoljno je da se taster pomeri do neke dubine i kontakt je vec tu, ne mora uopste da se lupa ili pritiska, niti ima klik, nista, tako da moze vrlo brzo da se kuca.

Dvorak nisam probao i verujem da to dolazi u obzir za samo mali broj ljudi sa specificnim potrebama, jer ako naviknu na to a zivot ih tera da rade na raznim masinama (eno, pocelo i polaganje ispita na Ekonomskom fakultetu pomocu racunara) imace veliki problem. Negde to uopste ne moze da se promeni, negde ce vlasnik biti protiv itd.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

njiokmm
SCG

Član broj: 55999
Poruke: 16
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)13.06.2005. u 14:17 - pre 229 meseci
Citat:

Dvorakov raspored je odlican; imao sam prilike da kucam na njemu ali nigde nisam nasao tastaturu sa njegovim rasporedom. Bojim se da prilicno "bolan" eksperiment posto bi ti bio jedan od 100.000 koji koristi takvu tastaturu pa bi kucanje na qwerty rasporedu bilo problematicno za tebe. Cak ne znam ni jedan laptop koji koristi Dvorak tastaturu a to je tek problem.


Da li mi preporucujes da predjem na Dvoraka ili da ostanem na qwerty i pronadjem sto ergonomicniju tastaturu? Ovde mislim pre svega s obzirom na zdravlje, a onda su tu i brzina, kompatibilnost... Inace, na qwerty jesam navikao ali ne kucam slepo - nisam nikad sistematski ucio (kucam uglavnom sa po dva prsta na svakoj ruci!)
 
Odgovor na temu

djolep
Beograd

Član broj: 10598
Poruke: 739



+53 Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)14.06.2005. u 08:48 - pre 229 meseci
Citat:
With the Dvorak keyboard, a typist can type about 400 of the English language's most common words without ever leaving the home row. The comparable figure on QWERTY is 100. The home row letters on Dvorak do a total of 70% of the work. On QWERTY they do only 32%.
.
The Dvorak keyboard sounds very good. However, a keyboard need to do more than just "sound" good, and unfortunately, Dvorak has failed to prove itself superior to QWERTY. It appears that many of the studies used to test the effectiveness of Dvorak were flawed. Many were conducted by the good professor himself, creating a conflict of interest question, since he had a financial interest in the venture. A U.S. General Services Administration study of 1953 appears to have been more objective. It found that it really didn't matter what keyboard you used. Good typists type fast, bad typists don't.

Izvor: http://home.earthlink.net/~dcrehr/whyqwert.html

Mislim da nema dobiti sa Dvorakom. Ako treba ubrzati kucanje, onda to treba raditi na standardnoj tastaturi, kao sto rece tdjokic.


 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)14.06.2005. u 14:38 - pre 229 meseci
Citat:
njiokmm: Da li mi preporucujes da predjem na Dvoraka ili da ostanem na qwerty i pronadjem sto ergonomicniju tastaturu? Ovde mislim pre svega s obzirom na zdravlje, a onda su tu i brzina, kompatibilnost... Inace, na qwerty jesam navikao ali ne kucam slepo - nisam nikad sistematski ucio (kucam uglavnom sa po dva prsta na svakoj ruci!)
Ja bih ti preporucio da pokusas da naucis "viseprstno" kucanje, "desetoprstno, slepo". Nece biti lako, ali ce ti se isplatiti, bas to u vezi zdravlja, brzine itd. Pojavljuju se razne ergonomske tastature i kod njih je viseprstno kucanje jos korisnije i lakse.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)14.06.2005. u 16:32 - pre 229 meseci
Citat:
tdjokic: Imam Cherry tastaturu sa magnetnim kontaktima - dovoljno je da se taster pomeri do neke dubine i kontakt je vec tu, ne mora uopste da se lupa ili pritiska, niti ima klik, nista, tako da moze vrlo brzo da se kuca.

Da li bi mogao da napises gde bi kod nas takva tastatura mogla da se naruci i eventualno pogledati na sajtu?

Nadam se samo da nije u pitanju jos jedna "avionska kontrolna ploca" sa svim onim "neophodnim" tasterima za: media player, msn messanger... menjanje stanica na tv-u i radiju :) jer bi mi tastatura sa odgovarajucim tasterima bila itekako dobrodosla.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)14.06.2005. u 19:38 - pre 229 meseci
Radi se o tastaturi Cherry G80 1000 HAU / 21. Sumnjam da ce ti ovaj podatak nesto vredeti jer je tastatura veoma stara - kupio sam je 1994 godine, sasvim slucajno, i vec je bila koriscena. Jos uvek radi odlicno, a uradio sam joj i "upgrade" - stari kabl, sa DIN prikljuckom, zamenio sam novim, sa PS/2. Par puta sam gledao kod nas da li se negde moze kupiti i nije je bilo ili mozda samo jednom. Bila je veoma skupa, iako je sasvim obicnog izgleda, nema nikakve dodatne tastere i slicno. Sada, kad su se pojavile "ultra-super-de Luxe-multimedijalne-bezicne- i tome slicno" tastature, mozda vise i nije najskuplja.

Inace, firma Cherry ima za istu tastaturu 2 ili 3 tipa tastera, koji se razlikuju po onome "ima klik", "nema klik" i cini mi se jos nesto. Moja tastatura najvise lici na ovu, noviji model: http://www.cherrycorp.com/engl...line/classic-line_g80-3000.htm

Ovo je taj trik sa tasterima: "The G80-3000 standard PC keyboard is based on the reliable MX technology with Gold Crosspoint contacts." Nije folija, nije gumena membrana. Cena je oko 50 E.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

njiokmm
SCG

Član broj: 55999
Poruke: 16
*.neobee.net.



Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)15.06.2005. u 17:42 - pre 229 meseci
Video sam tastaturu na http://www.cherrycorp.com/engl...line/classic-line_g80-3000.htm u verujem da je sjajno kucati a da se ne mora pritiskati do kraja, ali zar, generalno gledano, nisu mnogo bolje one prelomljene tastature od ovh obicnih?

Kakvo je vase misljenje o prelomljenim tastaurama vs "obicnim"?
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)15.06.2005. u 18:00 - pre 229 meseci
Tema o tastaturama

Da se zadržimo ovde na rasporedu tipki a da o obliku tastature nastavimo tamo, radi konzistencije foruma.

Mada kako je mali forum mogli bi komotno da otvorimo još jednu temu ;)
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)15.06.2005. u 18:01 - pre 229 meseci
Zamor ruku zavisi i od polozaja i od tastera. Tako da se ne moze uporedjivati prelomljena sa ravnom a sa razlicitim tasterima. Jedino ispravno bi bilo uporediti prelomljenu i ravnu sa jednakim tasterima, a ja za to nisam imao prilike. Ako su meni tasteri tvrdi, nema veze da li je tastatura ravna ili prelomljena. Tako ja gledam na to.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

viktorju

Član broj: 5372
Poruke: 17
82.131.178.*



Profil

icon Re: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)10.12.2005. u 17:24 - pre 223 meseci
Gde bi se mogao downloadovati Dvorak raspored tastature za hrvatski ili srpski jezik ?
(u Windowsu XP postoji Dvorak raspored za Engleski), ja kucam na srpskom, pa su mi potrebni i č,ć,đ, itd.
Želim isprobati Dvorak.
 
Odgovor na temu

teddy

Član broj: 5778
Poruke: 551
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.



+1 Profil

icon Re: Dvoržakova tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)11.12.2005. u 11:37 - pre 223 meseci
Ja sam nekad tražio postoji li uopšte taj raspored za srpski/hrvatski, ali nikad ga nisam našao.

Inače, svaki raspored za WinXP možeš napraviti uz pomoću besplatnog MS-ovog alata MSKLC (The Microsoft Keyboard Layout Creator). Ja sam sebi napravio latinični raspored zasnovan na Serbian Latin rasporedu koji podržava slova svih bitnih zapadnoevropskih jezika (francuski, italijanski, španski) i neke korisne simbole poput ©, ½, µ, ≠, ≈, Ω, ≥ itd) i ćirilični pomoću kojeg, pored srpske, mogu kucati i rusku ćirilicu.

Možda ti je najbolje da nađeš/napišeš softver koji meri frekvenciju pojavljivanja svih slova (poželjno i digrama i trigrama) u tekstu i onda, na osnovu nje, modifikuješ engleskog Dvoržaka pri čemu ćeš voditi računa da minimizuješ kretanje prstiju tako što ćeš frekventna slova staviti na centralne pozicije, ali istovremeno pazeći da održiš dobre Dvoržakove osobine da se u najvećem broju slučajeva dva susedna znaka u tekstu kucaju različitim prstima (98% slučajeva) i različitim rukama (77% slučajeva), a zatim da sam napraviš raspored za WinXP.

Sajt za proveru efikasnosti engleskog Dvoržaka (nalepite tekst koji želite):
http://www.acm.vt.edu/~jmaxwell/dvorak/comparePage.html

Ako napraviš (ili na Netu pronađeš) srpskog Dvoržaka, molim te da sliku objaviš ovde kako bi svi zainteresovani mogli da vide kako izgleda.

Linkove na neke modifikovane tj. lokalizovane verzije Dvoržaka možeš naći ovde:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dvorak_Simplified_Keyboard
(dno stranice, Foreign language layouts)

[Ovu poruku je menjao teddy dana 11.12.2005. u 15:31 GMT+1]
Spasa nam nema, propasti ne možemo!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Ergonomija :: Dvorak tastatura, slepo kucanje - vasa iskustva, a moze i misljenja ;)

[ Pregleda: 19258 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.