Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kina : Republika Linuxa

[es] :: Advocacy :: Kina : Republika Linuxa

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 18173 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.beograd-3.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa18.09.2002. u 14:50 - pre 263 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pusti premijera i njegove opaske - covek jednostavno mora da prica u metaforama - koliko znam on se i ne bavi mnogo izborom softvera za IS, imaju svoju agenciju koja to predlaze ..


To me malo podseca, na Slobodana Milosevica, nakon petog oktobra kada su socijalisti pricali, ma nije on nista kriv to su radili ovi oko njega, on je bio jadan neobavesten.......


Citat:

Citat:

ako ne postoji kod nas ozbiljna firma koja moze da iznese ceo projekat na svojim ledjima, zasto vlada ne napravi svoju agenciju gde bi zaposlila mlade i kompetentne kadrove koji bi mogli da iznesu posao na svojim ledjima, sa jedne strane zaposljavas domace kadrove smanjujes nezaposlenost, a sa druge strane pare ostaju u zemlji o obrcu se a ne idu iz zemlje.

Tu se slazemo, to vlada moze ali, na zalost, ne mora da radi - trebalo bi da neko ako ima zelje i zivaca pokusa to da progura, ali nisam siguran koliko bi to bilo uspesno... U principu je praksa da drzava ne radi poslove - nego privatni sektor, isto to moze da odradi bilo koje pravno lice koje moze dobiti venture capital ili finansiranje od banke - jer bi Vlada isto to morala da radi, budzet je ionako skroz 100% utilized. Slazem se da bi bilo pametnije davati $100,000 mesecno za ovakav projekat nego za neke budale koje idu po svetu da pregovaraju o naoruzanju ali.. kako kaze Branko Copic - sudbina je taka zla...


Pa kada mogu da naprave agencije za sve i svasta sto nebi mogli i agenciju za izradu IS srbije ? Kada vec moras da das pare, gledaj da prodjes jeftinije, a ako je ista cena, gledaj da uposlis domaci kadar. Koliko svake godine ova drzava dobije novih programera evo samo u Beogradu da pogledamo, PMF,ETF,FON,VTS, a gde su tu ostali gradovi..... i svi te ljude ti smatras nesposobnima. I razmatras da kupujes strani softwer, pa da ih onda pitam zasto trose budzetska sredstva za skolovanje tih kadrova ?

Citat:

Citat:

Opet da ne spominjemo ovu nasu vladu i nase crne ministre, ministar za nauku je rekao na linuxfestu ove godine da sve te informacione tehnologije moraju da se dopunjuju jedna drugoj. a sa druge strane pogledajte ovaj link


Ok, slazem se da imamo skroz nekompetentne ministre.. tako u nedogled mozemo za svakog ministra da kazemo. Koliko se secam, taj lik (Domazet) je dosao iz Singapura gde je ziveo i radio


Da ali onda zasto me laze u, kako se svi oni u vladi trude da to sve bude modularno i da se informacione tehnologije dopunjuju. Kada mu eto zovo primer pod nosem da sve ide kontra tome sto on prica.

Citat:

Citat:

A da ne privcamo da je taj isti ministar propisao da mozes svoje naucne radove samo da saljes u formatu neke MS-ove aplikacije i da ljudi iz vince se cupaju za kosu jer godinama rade koristeci TeX.


E ovo sad prvi put cujem??? Kako je Ministar to mogao da "potpise" - pa nije on ministar obrazovanja da moze da odredi fakultetima i univerzitetima (koji, btw, imaju autonomiju u odlucivanju za mnogo stvari - pa pretpostavljam i za format naucnih radova) kako da primaju naucne radove???


Nisi me dobro razumeo, svi naucni radovi koji se salju u ministarsvo za nauku. Dok je opste poznato da su se svi naucni radovi oduvek radili u TeX-u (ako pogledas i profesore po univerzitetima videces ko sta tamo koristi) , i sada su prisiljeni da Koriste MS resenja, pa samim tim da bi radio i dobijao sredstva iz budzeta moras da se otvoris prvo kod cika bilija, pa tek onda mozes da radis sa nasom vladom. Cela stvar oko ovoga je da je gospodin ministar, dobio na poklon ceo programski paket od mr. Bill Gatesa.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa18.09.2002. u 15:35 - pre 263 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
To me malo podseca, na Slobodana Milosevica, nakon petog oktobra kada su socijalisti pricali, ma nije on nista kriv to su radili ovi oko njega, on je bio jadan neobavesten.......


U kompaniji sa 100 ljudi ne mozes imati potpunu kontrolu , a ne u sistemu sa 10000 ljudi - siguran sam da premijer (bilo koji, ne samo ovaj trenutni) svakako nema vremena da radi case study i odabira koji IS da se koristi u zemlji.

Citat:

Pa kada mogu da naprave agencije za sve i svasta sto nebi mogli i agenciju za izradu IS srbije ? Kada vec moras da das pare, gledaj da prodjes jeftinije, a ako je ista cena, gledaj da uposlis domaci kadar. Koliko svake godine ova drzava dobije novih programera evo samo u Beogradu da pogledamo, PMF,ETF,FON,VTS, a gde su tu ostali gradovi..... i svi te ljude ti smatras nesposobnima. I razmatras da kupujes strani softwer, pa da ih onda pitam zasto trose budzetska sredstva za skolovanje tih kadrova ?


Ako se dobro secam, jos nije ni pokrenuto pitanje uniformnog IS-a (ili se razvija) - ono sto je vlada potpisala je samo legalizacija trenutnog MS softvera koji imaju. Ako malo bolje promislis, dosao bi do zakljucka da cak i kada bi sutra odlucili da predju na Linux, moralo da prodje bar par godina za potpuni prelazak, prevod i verifikaciju dokumenata, tranziciju korisnika ka novom OS-u i obuku kadra.

Da bi vlada to uradila, mora imati nekog partnera , akademsku ustanovu ili kompaniju/kompanije - zasto se to ne desava, to je za neku posebnu raspravu.

Citat:

Da ali onda zasto me laze u, kako se svi oni u vladi trude da to sve bude modularno i da se informacione tehnologije dopunjuju. Kada mu eto zovo primer pod nosem da sve ide kontra tome sto on prica.


Zato sto je politicar, citao je Makijavelija mnogo. Osim toga, ko je njega slusao na svakom YU-INFU videce kako se obecanja ponavljaju svake godine, a nikad ne ostvaruju.. politika..


Citat:

Nisi me dobro razumeo, svi naucni radovi koji se salju u ministarsvo za nauku. Dok je opste poznato da su se svi naucni radovi oduvek radili u TeX-u (ako pogledas i profesore po univerzitetima videces ko sta tamo koristi) , i sada su prisiljeni da Koriste MS resenja, pa samim tim da bi radio i dobijao sredstva iz budzeta moras da se otvoris prvo kod cika bilija, pa tek onda mozes da radis sa nasom vladom. Cela stvar oko ovoga je da je gospodin ministar, dobio na poklon ceo programski paket od mr. Bill Gatesa.


Pretpostavljam da gomila OpenSource softvera moze da pise u .doc formatu, tako da to nije issue - sto se TeX-a tice, to je zaista grozno ako ministrarstvo ne zeli da primi TeX format - da li neko moze da potvrdi to kao zvanicnu informaciju / propis - jer ako propisa nema, neko moze i da strada od tih bezobraznika...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa18.09.2002. u 19:08 - pre 263 meseci
Ma stvarno ne volim da ulećem u ovakve rasprave, ali šta ću kad me đavo tera...

Pristalice Linux-a obično navode jedan od ova dva argumenta za instaliranje nekog od Linux-based OS-ova na desktop mašine:

1) Mandrake, SuSe i RedHat su isto toliko laki za rad kao i Windows, osim ako nisi baš toliko navikao na njega.

2) Linux-i nisu tako laki za rad kao Windows, ali su mnogo fleksibilniji i ako uložiš vreme i trud da malo savladaš ove OS-ove moći ćeš da podesiš mašinu po svom ukusu, a ne po ukusu nekog tipa iz MS-a.

Odmah da kažem da argument 1) nije tačan. Radim sa kompjuterima od 1984 (profesionalno od 1994) i moj prvi GUI operativni sistem je bio Atari-jev GEM, pa tek onda Windows, a od pre godinu i po dana imam i Mandrake Linux. GEM i Windows sam savladao očas posla, a na Mandrake-u do dan danas nisam uspeo da nateram zvučnu karticu da proradi, niti da se povežem na internet. Takođe sam uspeo da upropastim RPM bazu. E, sad kad sam ja imao takvih problema (da ne pominjem očajnu dokumentaciju - često jako zastarelu) sa ovim OS-om, razumećete da ću teško da verujem nekom ko mi kaže da će sekretarica lakše da se snađe sa Linux-om nego sa Windows-om.

Sa druge strane, argument 2) je tačan. Međutim, koliko ljudi želi da se bavi OS-om? Ja prvi ne. OS mi treba da mogu da teram programe na njemu i da brzo i lako obavim trivijalne stvari kao što su štampanje, instaliranje programa, kopiranje fajlova, itd, itd. Uopšte nemam vremena da podešavam kernel da zauzima što manje mesta u memoriji - ako nemam dovoljno memorije, dokupiću je. Jednostavno, neću da se bavim OS-om. On treba da radi za mene, a ne ja za njega. Tačka.

Tolicno...
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.beograd-3.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa19.09.2002. u 15:55 - pre 263 meseci
Iskren da budem ni ja ne zelim mnogo da se bavim administracijom samog OS-a, ali u kompanijama jednostavno sekretarica nece reinstalirati programe, podesavati modem, zvucnu karticu itd. za takve stvari postoje ljudi koji se zovu sistem administratori. Opet sa druge strane u valdimi organizacijam ljudi rade sa jednim specificnim programom i to je sve, nece oni da instaliraju igre i takve stvari, jer ona tamo treba da radi a ne da se igra, tako da kada se uradi setup OS-a sekretarica nema sta da cacka oko OS-a njeno je da kuca tekstove u word procesoru, eventualno da prima i salje mailove, druga stvar smo mi kucni korisnici koji smo ujedno i admini sami sebi. Pa je velika vecina nas naucila klik ovde klik onde nema nikakvih opcija da se podesava "Next , Next, Next, Finish", e sada to sto na linuxu treba da se procita konfig fajl ili instalacija drajvera to je druga stvar.

Citat:

U kompaniji sa 100 ljudi ne mozes imati potpunu kontrolu , a ne u sistemu sa 10000 ljudi - siguran sam da premijer (bilo koji, ne samo ovaj trenutni) svakako nema vremena da radi case study i odabira koji IS da se koristi u zemlji.


Pa izvini, u ovakvom slucaju ne radi se o malim parama, ili necem sto nam treba za nedelju dve, radi se o jednoj dugorocnoj odluci. A so obzirom da nam je zemlja toliko bogata pa svi bacamo eure u smece, da stoje pored kontejnera , sta nas boli uvo sta cemo da izaberemoda koristimo. A necu da pominjem onu paranoju zatvoren kod back doorovi itd, jer kod nas je lakse popricati sa bivsim nacelnikom generalstaba i dobiti sve sto ti treba.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa19.09.2002. u 16:38 - pre 263 meseci
Ali Vlada je svakako morala potpisati ugovor sa MS-om, jer cak i da odluce da predju na bilo sta drugo, morace da koriste MS Office programe neko vreme (dok ne predju) - u svakom slucaju, bilo bi jako neposteno koristiti ilegalan softver.

Ugovor sa MS-om nista ne odredjuje, tj. Vlada moze da zameni sve MS proizvode sa necim drugim u dogledno vreme.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.rcub.bg.ac.yu



+3 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa19.09.2002. u 18:27 - pre 263 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
Citat:
srki:
Citat:
Illiron:
Dok ipak za XP treba dokupiti office xp/2k...


Isto mozes da koristis openoffice ako bas neces da placas. A i ako ti to radno mesto ne donosi toliko da ti je cena office paketa velika onda ni ne treba da postoji.

Hmm nemoj to bas gledati kao jedno mesto, jer u tom slucaju je cena mala pomnozi ti tu cenu * broj kompjutera u kompaniji pa da te pitam da li je to zanemarljivo malo kao sto ti kazes,

Ok, ali ako bas hoces tako da gledas onda mozes kao sto sam rekao da koristis openoffice i u windowsu mada ja i dalje mislim da je to zanemraljivo mala cena za prihod koji to mesto donosi.

Citat:

covek u kojem to pise na sprskom relativno je sklonjena ona barijera nepoznatog. E vidis proci ce godine i godine a ti neces dobiti windows na srpskom jeziku. A u mom primeru sam lepo video da taj efekat srpkog mnogo ubrzava krivu ucenja

Tu se slazem sa tobom! Da je windows na srpskom mnogo vise ljudi bi ga koristili i bilo bi im lakse.
Mada mene i dalje nervira sto su u linuxu skoro sve komande od po dva, tri slova i morad za vecinu komandi da znas sta koja radi a ne mozes samo po imenu komandi da provalis. Isto vazi i za gomilu programa. Kako ces znati cemu recimo Gimp sluzi kad samo ime vidis. A kad vidis PaintShopPro onda mozes da predpostavis. Kada vidis da pise Vim ti moras da znas da je to editor. Dobro ima i na windowsu primera ali manje.

Citat:

Citat:

Na windowsu se lakse koristi copy/paste.

Hmmm to je diskutabilno, vecina programa u linuxu takodje podrzavaju ctrl+c & ctrl+v, a opet ja smatram da je mnogo lakse selsektovati deo teksta misem i pritisnuti levi taster za copy pa onda na odgovarajucem mestu srednjim tasterom paste.

Pa meni u nekim programima ne radi lepo copy/paste a i ne kopira se samo tekst u clipboard.


Citat:

neka se sekretarica sama snjadje da to nauci negde. Opet kada bi po osnovnim i srednjim skolama stavio Linux umesto Windowsa da se radi u informatici, sta mislis koliko bi se onda placala obuka za posao.

E to bi bilo super! Ja sam za to da se uvede linux u skole. Ali i da ostane windows zbog rasprostranjenosti i lakseg snalazenja djaka kada udju u neki internet kafe, igraonicu itd...
A to da nadjes sekretarice koje znaju dovoljno linux da mogu kao i u windowsu da ti isformatiraju disketu, iskopiraju fajl, promene format, naprave direktorijum i premeste ga na neko mesto po potrebi ces malo teze. Ako to zna verovatno ne zeli da bude samo sekretarica. A i ako koristis u firmi linuxe moraces da placas coveka koji ce da im podesava kernel, drajvere i slicno kad god kupis neki novi proizvod. Kod mog calta u firmi kada je kupio skener sekretarica ga je prikopcala i samo ubacila cd i kliktala na ok i skener je bio instaliran. Nije morao da placa coveka koji ce da instalira skener. A u pitanju nije samo skener nego i razni novi programi.
Jos uvek ti ostaje i ona stvar sto je windows rasprostranjeniji i ako nesto ne radi mozes sekretaricu da posaljes negde drugde da recimo posalje mail i sto mozes da nadjes sekretarice koje znaju da koriste windows i da ne moras da im placas obuku dok za linux moras i posle ce morati kod tebe sve da zavrsavaju.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa19.09.2002. u 18:59 - pre 263 meseci
A propo Linuxa, clipboarda, ctrl+c ctrl-v (programming department-a :))))

Kako se Linux snalazi sa univerzalnim clipboard-om? U Windows-u je to preko OLE (DCOM) mehanizma dovedeno do perfekcije, razmena i embeddovanje podataka iz vise aplikacija?

Dakle - ja kao korisnik (ne kao IT profesionalac) zelim dokument-centricnu filozofiju i apsolutnu razmenu podataka izmedju mainstream aplikacija - ne samo clipboard sa slike i tekst.

Takodje, preko OLE-a i Visual Basica je MS napravio vrlo user-friendly environment za resavanje lakih do srednjih problema preko skriptova, dakle - ja mogu da pozovem sve metode Excel dokumenta i da se igram, obradjujem podatke, itd.. u prostom VB jeziku.

Ovo je bila key strategija Microsofta jos dok su radili na Win95 - i nemojte se zavaravati da je moguce lako dostici taj nivo interoperabilnosti izmedju aplikacija da sve po default instalaciji radi jako dobro. OLE je inace MS radio za IBM, pa su posle otkupili prava na njega, placajuci paprenu licencu, ali sa razlogom.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.beograd-3.tehnicom.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa25.09.2002. u 18:23 - pre 262 meseci
Citat:
srki:
[E to bi bilo super! Ja sam za to da se uvede linux u skole. Ali i da ostane windows zbog rasprostranjenosti i lakseg snalazenja djaka kada udju u neki internet kafe, igraonicu itd...

Pa kada bi se masovno koristio linux po skolama, i internet kafei bi presli na linux. Presli bi oni i sada samo da vise ljudi zna da koristi linux jer se ni njima ne placaju licence na programe. U Zagrebu imas par kafea koji furaju linux, za surf i placaju neku smesnu cenu. za razliku od ostalih internet kafica :).

Citat:
srki:
A to da nadjes sekretarice koje znaju dovoljno linux da mogu kao i u windowsu da ti isformatiraju disketu, iskopiraju fajl, promene format, naprave direktorijum i premeste ga na neko mesto po potrebi ces malo teze.


Cekaj pod KDE-om koliko vidim sve to moze da odradi isto kao i pod windowsima. osim sto nisam video formatiranje diskete. ali obuka za to je dva minuta. ulazak u konzolu i mformat a: i disketa je formatirana.


Citat:
srki:
Ako to zna verovatno ne zeli da bude samo sekretarica. A i ako koristis u firmi linuxe moraces da placas coveka koji ce da im podesava kernel, drajvere i slicno kad god kupis neki novi proizvod.
Kod mog calta u firmi kada je kupio skener sekretarica ga je prikopcala i samo ubacila cd i kliktala na ok i skener je bio instaliran. Nije morao da placa coveka koji ce da instalira skener. A u pitanju nije samo skener nego i razni novi programi.


Hmm opet ne znam sta da ti kazem ali mozda niste koristili pravu distribuciju. Pogledaj sledeci link

http://alas.matf.bg.ac.yu/~mr97209/Features/
Cisto da vidis sta je jedan easy-of-use linux. Tek toliko da razbijemo famu kako se sve tesko namesta. Ovo bi mogao da bude primer da je linux postao jednostavan koliko i windows za instalaciju i podesavanje. A dodavanje i brisanje programa, ma daj smejurija koliko je lako, a kada smo kod toga koliko na windowsu imas nepotrebnih dll-ova koji ostanu nakon brisanja nekog programa. E vidis ovde na Mandrake Linuxu nemas tih muka jer su veze zavisnosti daleko bolje resene. Pa recimo nece ostati source od kernela ukoliko nemas ni jedan kompajler instaliran, vec ce sistem da ti lepo kaze kako odredjeni paketi vise nisu potrebni da stoje na sistemu. Opet kada smo oko podesavanja kernela, vecina tih Desktop distribucija sve iskompajlira kao module, pa jednostavno sistem lako i jednostavno doda sve sto mu treba od hardvera, ali ako zelis da edis suvu drenovinu iz svog linuxa onda lepo uzmi rekompajliraj kernel.

Citat:
srki:
Jos uvek ti ostaje i ona stvar sto je windows rasprostranjeniji i ako nesto ne radi mozes sekretaricu da posaljes negde drugde da recimo posalje mail


Ovo je po meni mnogo smesno, jer ako ne zna da umesto recimo kmaila, upotrebi outlook ekspres na windowsima u nekom kafeu, pa mislim takva osoba ne treba da radi kod mene(rekao si mi nesto u rincipu sekretarica zna da vozi samo mercedes i nijedan drugi auto), jer ni jedan program za mail nije tako komplikovan da ne mozes da ga shvatis za 15 minuta. Sa druge strane pre cu nauciti sekretaricu koja bas nista ne zna o kompjuterima da koristi linux nego windows, jer ce linux imati na srpkom jeziku.

 
Odgovor na temu

Mihailo
Mihailo Đorić

Član broj: 1016
Poruke: 2875
*.verat.net



+1 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa09.10.2002. u 23:02 - pre 262 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:Sa druge strane pre cu nauciti sekretaricu koja bas nista ne zna o kompjuterima da koristi linux nego windows, jer ce linux imati na srpkom jeziku.


Izgleda da će pre imati Windows i Office na srpskom.


Danas :: 3.10.2002

Windows i Office na srpskom
Beograd - Microsoft planira da uskoro izbaci na trziste verzije Windows i Office programa na srpskom jeziku koje ce ukljucivati i kontrolu gresaka u kucanju (takozvani spell cheking), saznaje Danas u ovoj kompaniji. Prema izvoru Danasa, program ce na trzistu biti "vrlo brzo" i trebalo bi da predstavlja iznenadjenje za korisnike.
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa10.10.2002. u 00:10 - pre 262 meseci
----------------------------------------------------------------------
MikroVesti
Elektronske vesti casopisa Mikro
6361 prijavljenih * Sreda, 9. oktobar 2002.
----------------------------------------------------------------------

Sadrzaj:
--------
1. Zapoceto prevodjenje Windowsa XP i sledeceg Officea na srpski
2. Bolmer priprema dobrodoslicu novom clanu svite Office
3. Pentagon krece u borbu protiv kiberterorista zajedno s univerzitetom
4. NTT DoCoMo dostigao 100 mb/s u eksperimentalnoj 4G mrezi
5. AMD hoce da uskoci u racunare i servere za kineske skole
6. Razmena podataka rukovanjem


1. Zapoceto prevodjenje Windowsa XP i sledeceg Officea na srpski
----------------------------------------------------------------------

Kompanija Microsoft objavila je da je i zvanicno zapocela prevodjenje na srpski jezik operativnog sistema Windows XP Profesional i naredne verzije poslovnog softverskog paketa Office 11. Jugoslovenski korisnici time dobijaju mogucnost da produktivnije i jednostavnije koriste ova siroko rasprostranjena Microsoftova informaticka resenja.

Prevodjenje je najavljeno na ovogodisnjoj konferenciji Sinergija 02. U naredna tri meseca tim jugoslovenskih jezickih i informatickih strucnjaka radice na prvoj verziji operativnog sistema Windows XP Professional na srpskom jeziku. Pored njih u procesu lokalizacije ucestvovace i novinari, urednici eminentnih jugoslovenskih novina i casopisa. Windows XP Professional na srpskom bice dostupan besplatno svim ucesnicima legalizacijske kampanje koji su potpisali OSL ugovor i kupcima novih kompjutera na kojima je instalirana legalna OEM verzija Windowsa XP.

Nova verzija poslovnog softverskog paketa Microsoft Office 11 bice revidirana tokom sledece godine. Word, Excel i Outlook bice u potpunosti prevedeni na srpski, a takodje i odgovarajuca dokumentacija i ugradjeni sistem pomoci. U paketu ce se naci i alati za proveru pravopisa i rastavljanje reci na slogove. U prevodjenje Officea 11 na srpski ukljuceni su timovi koji imaju iskustva sa lokalizacijom prethodnih verzija ovog softvera i domaci strucnjaci.

"Prevodjenje operativnog sistema Windows XP i paketa Office 11 na srpski jezik je jos jedan od presedana koje je Microsoft ucinio jugoslovenskom trzistu - dosadasnja praksa bila je da se lokalizacija obavi tek posto se na odredjenom trzistu stekne kriticna masa korisnika. Tako ce korisnici Microsoftovog softvera u Jugoslaviji dobiti lokalizovane verzije Windowsa i Officea brze od drugih, svega nekoliko meseci po otvaranju predstavnistva kompanije Microsoft u Jugoslaviji", porucio je Franja Ridzi, direktor kompanije Microsoft Software Beograd. (M.V.)

fire, walk with me
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: Kina : Republika Linuxa10.10.2002. u 06:41 - pre 262 meseci
Citat:

"Prevodjenje operativnog sistema Windows XP i paketa Office 11 na srpski jezik je jos jedan od presedana koje je Microsoft ucinio jugoslovenskom trzistu - dosadasnja praksa bila je da se lokalizacija obavi tek posto se na odredjenom trzistu stekne kriticna masa korisnika.


Zli jezici bi sad rekli da je MS dobio zagarantovanu kriticnu masu od strane Vlade Srbije :-)

Ipak, SRJ (tj S&M) je buduce solidno trziste... 8 miliona potrosaca, mozda ne u ovom momentu dovoljno kompjuterski pismenih (a negde i samo pismenih) i sa losim standardom, ali stvari ce brzo (relativno) doci na svoje mesto - tako da MS svakako racuna na to trziste.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Kina : Republika Linuxa

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 18173 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.