Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Postanak sveta - pitanje: Kako je nastao svet ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Postanak sveta - pitanje: Kako je nastao svet ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80643 | Odgovora: 302 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tzeljko
zeljko t
Srbija / Novi Sad

Član broj: 5198
Poruke: 110
62.32.53.*



Profil

icon Postanak sveta - pitanje: Kako je nastao svet ?25.09.2002. u 13:45 - pre 262 meseci
eto jos jedna neresena tema za razmisljanje. pre neki dan na casu filozofije u skoli me zainteresovala ova tema ali nazalost nismo se mnogo zadrzavali na njoj. Pa eto znam da je ovo NAUKA ali posto nema drugih foruma postavio sam ovde.

PItanje: KAKO JE NASTAO SVET(planeta zemlja, ljudi.. razvijanje ljudi...). JA licno neverujem da je to sve slucajnost kao sto nauka govori tj. da je to na pocetku prvo bila uzarena masa bla bla bla i polako kad se ohladila da su se pojavila ziva bica... Za biljke ajde jos i nekako mzoe da se shvati, ali zivotinje tesko. Dalje, sunce je udaljeno od nas taman onoliko koliko nam treba da zivimo. Okrecemo se oko sunca i oko svoje ose i time stvara da cela planeta ima i dan i noc (neki cesto a neki retko), dovoljno za zivot. Onda, Mesec se takodje okrece oko nas kao mi oko sunca, i takodje identicnom putanjom... Imamo silu koja je poznata (prema nauci) kao sila gravitacije koja nas odrzava na povrsini planete, i to taman onako koliko je dovoljno da bude sve OK(ovo moze jos da se prica o tome sta predstavlja to OK ali dobro, uzecemo da je ovo idealno). Imamo sfere(omotaci sacinjeni od raznih materija) koje su neophodne za zivot.
I pored svega toga imamo dosta neobjasnjivih stvari koje se desavaju na zemlji.
1. piramide u egiptu. IZgradjene su pre jako mnogo vekova a i dalje stoje mirno, neraspadaju se. Prema tadasnjim saznanjima to je nemoguce sagraditi, ali ajde da se rodio neki genije koji je znao kako to da se sagradi i naredjivao robovima da rade i tu je mnogo robova izginulo. Recimo keopsova piramida je visoka oko 130 metara a prosecna zgrada u gradu(otprilike 6-7 spratova) je visoka 30-ak metara. Pa sad zamislite kolika je piramida i kako je svo ono kamenje dospelo na vrh naravno neosteceno. Druga stvar u vezi piramida je sto se unutar njih desavaju vrlo cudne pojave. Ljudi prolupaju kad izadju posle jedne noci iz piramide, umiru .... a nista nije pronadjeno kao uzrok, pricaju kako su videli mog zna sta unutra i naravno niko im neveruje. Verovatno vecina vas zna da ako se napravi srazmerna keopsova piramida od kartona i unutra stavite TUP zilet, i ne znam tacno za koje vreme taj zilet postaje ostar da ostriji ne moze biti. Ima tu jos par ogleda koji su interesantni ali necemo o njima sad.

2. STONHENC. Isto nezna se kako je napravljen i za sta sluzi. Vrsena su ispitivanja i ustanovljeno je da moze da se podigne uspravno onaj (bez masina) jedino putem poluge, no tada to nije bilo poznato jer je isto uradjeno pre mnogo vekova. I bas na tom mestu gde je to sagradjeno prvi zraci sunca dolaze....(neeznam tacno da objasnim, zaboravio sam st ai kako) i izmedju tih kamenih stubova je senka ili tako nesto (uglavnom neobjasnjivo). I pitanje je kako su tada ljudi znali GDE JE TO MESTO ?!?. Nebi bilo lose da neko malo detaljnije objasni ovu pojavu oko stonhenca jer me to interesuje a verujem i ostale.

3. BERMUDSKI TROUGAO. Za ovo su verovatno svi culi i znaju sta se tamo desava. Jednostavno mozete npr. brodom tuda da prodjete i da izadjete sasvim normalno iz tog trougla, a takodje mzoete i da nestanete BEZ TRAGA. Svi satovi prestaju sa radom, kompasi, masine... I vama nestaje trag. Da li je to kao neki portal za ko zna sta ili nesto drugo.. uglavnom neobjasnjivo.

4. NLO. Vidjeno je dosta puta kako leti i nestaje fascinantnim brzinama... ali dobro ovo se moze pretpostaviti da ameri ili rusi ili tako neko isprobavaju svoje prototipe... za ko zna sta, ali opet niko nezna nista o tome.

5. Ljudi su tako idealno napravljeni. Imamo muskarce i zene. I naravno muskarci oplode zene i uzajamno se privlace (a ima i onih drugih ;)). Suncev sistem ima 9 planeta, a zena nosi bebu u stomaku 9 meseci (moje opazanje.. a ne mora nista da znaci).

NAUKA napreduje sve vise i vise, i ako nebude neki smak sveta doci ce i trenutak kad se nece na letovanje ici u tursku nego na saturn i slicno. Onda ljudske duse, "onaj" svet su mnogi videli i ponovo se vratili u ovaj svet. Budsti mogu da zaustave srce na odredjeno vreme pa opet da se vrate u normalu. Mit, reiligija, nauka... mozda je to samo jedna nazovi "prica" koja se vrti u krug (o ovome detaljno necu sada da pricam.. tice se filozofije no mozemo i o tome da razgovaramo).

Eto ovo su neke znacajne stvari a ima sigurno jos mngo ostalih koje nisam spomenuo. Jednostavno neverujem da su ovo sve slucajnosti sto sam naveo u ovih par primera i da stoji nesto iza ovoga.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao secret dana 05.04.2005. u 12:52 GMT+1]
tzeljko aKa scythian
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: postanak sveta25.09.2002. u 13:51 - pre 262 meseci
Citat:

JA licno neverujem da je to sve slucajnost kao sto nauka govori tj. da je to na pocetku prvo bila uzarena masa bla bla bla


Nauka uopste ne govori da li je to slucajno ili nije - vec samo postavlja teorije koje u vecoj ili manjoj meri mogu da objasne neke pojave. Ako se teorija pokaze netacnom - zamenice je neka druga.

To da li je u pocetku bila uzarena masa, to je model - po dosadasnjim istrazivanjima se taj model pokazao kao najbolji, niko do sada to nije uspeo jednoznacno da dokaze. Samo neki rezultati ukazuju da bi MOZDA bilo najverovatnije da je zemlja prosla kroz uzarenu fazu, itd..

Naravno, svako moze verovati u sta hoce - u tome je i lepota ljudskog uma, samo ponekad ne treba preterivati - recimo neke stvari koje si ti izneo su teze dokazive, ali svakako su interesantne. A sta mislis da stoji iza toga ? :)

PS: obrati paznju na pravopis




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

anon676

Član broj: 676
Poruke: 759
*.verat.net



Profil

icon Re: postanak sveta25.09.2002. u 20:21 - pre 262 meseci
Veoma, veoma sam iznenadjen tvojim razmisljanjem. Veoma pozitivno. Veliki plus. Samo nemoj molim te da onoliko asociras na vanzemaljce, mislim tvoj licni stav bi trebalo da zadrsis za sebe a da izneses neke cinjenice, sada tu pak dolaze do izrazaja razne 'serije' koje pratimo tipa 'X - files' itd...
 
Odgovor na temu

tzeljko
zeljko t
Srbija / Novi Sad

Član broj: 5198
Poruke: 110
62.32.53.*



Profil

icon Re: postanak sveta25.09.2002. u 22:13 - pre 262 meseci
ma nisam na to hteo da aludiram(dosije x, matrix...). Nego na filozofiju. Velika vecina ljudi je zaslepljena naukom, i slepo prihvata sve sto nauka kaze bez pokusaja razmisljanja o tome na drugi nacin. Filozofija se trudi da nekim stvarima pridje sa drugacije strane (ne mora da se dokazuje), znaci samo navodi na razmisljanje, sto ja mnogo volim, a razmisljanju nikad kraja :)

Pozdrav
tzeljko aKa scythian
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 06:44 - pre 262 meseci
Pa i filozofija je nauka - tj. nauka je i nastala iz filozofije :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.net.yu



+6455 Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 08:36 - pre 262 meseci
Citat:
tzeljko:

Dalje, sunce je udaljeno od nas taman onoliko koliko nam treba da zivimo.



Eto ti jedan od razloga zasto na marsu sada nema zivota, a zemlja buja... Isto tako lako se moglo desiti i obratno..

Citat:

Okrecemo se oko sunca i oko svoje ose i time stvara da cela planeta ima i dan i noc (neki cesto a neki retko), dovoljno za zivot. Onda, Mesec se takodje okrece oko nas kao mi oko sunca, i takodje identicnom putanjom...


Pa sve planete imaju dan i noc... samo sto kod nas ciklus traje 24h a na nekoj drugoj planeti mozda 24 godine... Odakle ti predpostavka da dan mora trajati 24h?

Citat:

Imamo silu koja je poznata (prema nauci) kao sila gravitacije koja nas odrzava na povrsini planete, i to taman onako koliko je dovoljno da bude sve OK(ovo moze jos da se prica o tome sta predstavlja to OK ali dobro, uzecemo da je ovo idealno).


Opet savrseno glupa predpostavka... Zasto bi bas ova gravitacija bila idealna? Ranije su ljudi mislili da je zemlja centar svemira, mislili su da je zemlja ravna, jer je sve to 'idealno' ... Da je graitacija malo jaca verovatno bi bili nizi, siri i imali jace misice... Slabija, bili bi visi, mrsavi, sa slabijim mislicima...

Citat:

Imamo sfere(omotaci sacinjeni od raznih materija) koje su neophodne za zivot.


SVE, planete imaju neke omotace... Mars recimo ima skoro identican zemlji...

Citat:

1. piramide u egiptu. IZgradjene su pre jako mnogo vekova a i dalje stoje mirno, neraspadaju se.


Ne znam samo ko te to slagao.. Ja sam bio tamo i nisam nesto primetio da su ostale u 'mint' condition... Cak su u mnogo gorem stanju nego na slikama... Ako nisi znao piramide kad su napravljene bile su pokrivene mermenrnim plocama, i nisu bile stepenaste... Vremenom su oronule na ovo sto su danas...

Citat:

Prema tadasnjim saznanjima to je nemoguce sagraditi, ali ajde da se rodio neki genije koji je znao kako to da se sagradi i naredjivao robovima da rade i tu je mnogo robova izginulo. Recimo keopsova piramida je visoka oko 130 metara a prosecna zgrada u gradu(otprilike 6-7 spratova) je visoka 30-ak metara. Pa sad zamislite kolika je piramida i kako je svo ono kamenje dospelo na vrh naravno neosteceno.


Imali su svo vreme ovoga sveta +100,000 robova koji A nisu smeli da kazu... Mogli su spejs satl da naprave a ne piramide od 130 metara...

Citat:

Druga stvar u vezi piramida je sto se unutar njih desavaju vrlo cudne pojave. Ljudi prolupaju kad izadju posle jedne noci iz piramide, umiru .... a nista nije pronadjeno kao uzrok, pricaju kako su videli mog zna sta unutra i naravno niko im neveruje.


Pa ja sam prilicno normalan izasao iz piramida, i nisam primetio nista drugo do gomile japanaca sa foto aparatima...

Citat:

Verovatno vecina vas zna da ako se napravi srazmerna keopsova piramida od kartona i unutra stavite TUP zilet, i ne znam tacno za koje vreme taj zilet postaje ostar da ostriji ne moze biti. Ima tu jos par ogleda koji su interesantni ali necemo o njima sad.


E za to cujem prvi put od tebe...
Ja sam isto cuo da kad razbijes ogledalo, prati te 7 godina nesrece, ili isto tako zapanjujuce da kad vidis crnu macku, sigurno ce te snaci neka nevolja... Stvarno strasno..

Daj mi ime, prezime, lokaciju, i datum izgradnje te kartonske piramide, zajedno sa izvestajima nekoliko priznatihij osoba, pa onda tek mozemo da raspravljamo o istinitosti te price...

A znate li onu pricu kad su liku ispali kljucevi u sajt, on se sageo da uzme, upao, i udavio se u 30cm vode... stvarno jos jedna dobra urbana legenda...



Citat:

2. STONHENC. Isto nezna se kako je napravljen i za sta sluzi. Vrsena su ispitivanja i ustanovljeno je da moze da se podigne uspravno onaj (bez masina) jedino putem poluge, no tada to nije bilo poznato jer je isto uradjeno pre mnogo vekova. I bas na tom mestu gde je to sagradjeno prvi zraci sunca dolaze....(neeznam tacno da objasnim, zaboravio sam st ai kako) i izmedju tih kamenih stubova je senka ili tako nesto (uglavnom neobjasnjivo). I pitanje je kako su tada ljudi znali GDE JE TO MESTO ?!?. Nebi bilo lose da neko malo detaljnije objasni ovu pojavu oko stonhenca jer me to interesuje a verujem i ostale.


Stonhendz je bio najobicnij sat/kalendar... A sagradjen je iz istog razloga kao i piramide... Nekom ko je bio veliki baja u to vreme je bilo strasno dosadno, a i to je bio dobar nacin da uposli ljude, pa da ne razmisljaju o stanju u drzavi u to vreme... Zvuci poznato?

Citat:

3. BERMUDSKI TROUGAO. Za ovo su verovatno svi culi i znaju sta se tamo desava. Jednostavno mozete npr. brodom tuda da prodjete i da izadjete sasvim normalno iz tog trougla, a takodje mzoete i da nestanete BEZ TRAGA. Svi satovi prestaju sa radom, kompasi, masine... I vama nestaje trag. Da li je to kao neki portal za ko zna sta ili nesto drugo.. uglavnom neobjasnjivo.


E ovo moram priznati da je DELIMICNO tacno... Brodovi nestaju radi mehurova metana koji su toliko veliki da razredjuju povrsinu vode, i brodovi jednistavno propadnu u more... A price o stajanju satova, vremenskim rupama itd, su kompletnmo izmisljene...

Citat:

4. NLO. Vidjeno je dosta puta kako leti i nestaje fascinantnim brzinama... ali dobro ovo se moze pretpostaviti da ameri ili rusi ili tako neko isprobavaju svoje prototipe... za ko zna sta, ali opet niko nezna nista o tome.


Sto se tice ovoga nemogu da tvrdim nista sa sigurnoscu, ali logicni razmiskljajuci zasto bi oni morali da dodju u 'letecem tanjiru' ... Ljudi su za vreme rimljana mislili da svetci dolaze na vatrenim kocijama... (Dali bi sad neko mislio da ce doci na vatrenim kocijama, ili na nekom superbrzom letecem objektu, zvanom UFO)

Citat:

5. Ljudi su tako idealno napravljeni. Imamo muskarce i zene. I naravno muskarci oplode zene i uzajamno se privlace (a ima i onih drugih ;)). Suncev sistem ima 9 planeta, a zena nosi bebu u stomaku 9 meseci (moje opazanje.. a ne mora nista da znaci).


9 planeta, 9 meseci nosi bebu, 12 meseci u godini, 10 prstiju na ruci, neki imaju kitu od 9 cm, neki zive 90godina, neki zive 9 godina, 2 oka, 5 prstiju na jednoj ruci, 9 meseci traje skolska godina... Ja mogu sad da ti nadjem 500 podudarnosti da je najmisterijoznih broj na svetu.. .lupam... 24

Citat:

Budsti mogu da zaustave srce na odredjeno vreme pa opet da se vrate u normalu. Mit, reiligija, nauka... mozda je to samo jedna nazovi "prica" koja se vrti u krug (o ovome detaljno necu sada da pricam.. tice se filozofije no mozemo i o tome da razgovaramo).


Gledao sam emisiju o nekm cuvenom budistickom hramu gde svestenici levitiraju... Snima kamera, ma da ne verujes, ja sam bio zapanjen u prvih 5 min... Fazon je dok oni levitiraju drze u ruci koji je 'oslonjen' na zemlju.. E pa cela fora je sto je taj stap zabijen 3 metra u zemlju, od metala je i kroz rukav od svestenika ima napravljeno postolje na kome on sedi, 'pridrzava' se za stap i levitira... Isto tako i srce zaustavljaju... A i ciga taman naucio konja da ne jede, a ovaj umro...

Umberto Pelicari (svetski rekorder u ronjenju na dah) je isto tako svetski erkorder jer moze da smanji odkucaje srza na 10-15 udaraca u minuti... Ali je pri tome u skoroj nesvesti.. Da je uspeo da smanji na 0 odkucaja u minuti, verovatno vise ne bi ustao..


Citat:

Eto ovo su neke znacajne stvari a ima sigurno jos mngo ostalih koje nisam spomenuo. Jednostavno neverujem da su ovo sve slucajnosti sto sam naveo u ovih par primera i da stoji nesto iza ovoga.



Prijatelju, LUPAS KO MAKSIM PO DIVIZIJI.

Ovaj nivo razmisljanja bi ocekivao od neke zatucane babe od 80 godina, koja zivi u unutrasnjosti i redovno ide kod raznoraznih gatara da sliva stravu, baca pasulj, i ostale radove... Ali od relativno mladog momka... To mi nikako ne ide u glavu... Ili si previse mlad (citaj 10,11 godina), ili si propustijo red kad je 'bog delio pamet'...
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.7.EUnet.yu

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 08:59 - pre 262 meseci
Interesantna tema.

Pokusacu da odgovorim na par pitanja.Mozda ovo i znas ali mozda ima i onih koji ne znaju.

1.Sto se tice piramida u Egiptu evo koju sam teoriju ja prihvatio.
Pre nekih 6 meseci na TV-u je bila emisija u kojoj je tim naucnika izneo svoju teoriju gradjenja piramida.
Prvo su dokazali da se kamenje dovlacilo iz nekog mesta(zaboravih mu ime),struktura kamena je bila ista kao i struktura kamena u tom mestu.Kao jos jedan dokaz izneli su i to da ako uzmemo u obzir konfiguraciju terena da je "najlakse" iz tog mesta dovuci kamen do piramide.Prvi red kamenja je dovlacen direktno do piramide i ugrdjivan.E kada je zavrsen prvi red onda su oko njega dovlacili pesak tako da su drugi red pocinjali "sa zemlje" i tako do kraja.Posle nekog reda napravljena je prilazna "rampa"(put) koja je pocinjala nekih 50 km od piramide i koja je isla oko piramide(kamenje se direktno ugradjivalo "sa puta"),kako se povecavala visina piramide tako se rampa pomerala sve dalje od piramide.Znaci kada je zavrsena piramida je bila sva u pesku.Naravno "sklonili" su pesak i ostala je piramida.
Meni se ova teorija cini najlogicnijom,vama mozda ne ali svako ima pravo na svoje misljenje.

2.Ne znam kako su odredili mesto ali znam kako su digli kamenje.U istoj toj emisiji(onoj o piramidi) tim naucnika je napravio nesto nalik mostnom kranu(svi delovi su od drveta a kao veza se koristio kanap) uglavnom konopci su se vezivali za kamenje pa preko krana dolazilo do ljudi koji su ga vukli.Naucnici su angazovali "grupu" ljudi koji su vukli konopce i uz pomoc krana uspeli da podignu kamen koji je stojao vertikalno.Inace konopci cu pravljeni od posebne trave koja je susena pa je upredana u tanje konopce pa su ovi tanji upredani u deblje itd.

Uglavnom FIZIKA rules
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

radovic

Član broj: 313
Poruke: 533
*.verat.net



+3 Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 09:28 - pre 262 meseci
auu ventura al ga zabiberi sada :))))

sta ce covek sad da kaze ...

sazem sa venturom u svemu....

jednom mi je rekao neki lik (gledao na tv-u) da postoji firma koja nudi 1 milion evra svakome ali bukvalno svakome ko dokaze bilo kakvu abnormalnu sposobnost. cak sam znao i URL te firme.

i dolazilo na stotine ljudi da se testira i jos uvek niko nije dobio te pare :)

toliko o kleopatri, vavi i ostalima ...


ali ajde ventura kada si tako bio raspolozen da dajes odgovore ...i kada si sve to lepo odgovorio ajde onda objasni mi kako dokazujes postojanje Boga :))))))


pozdrav

 
Odgovor na temu

DUNADAN
Novi Sad

Član broj: 5408
Poruke: 41
*.ptt.yu



Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 15:00 - pre 262 meseci
Citat:
tzeljko:
Miler je polovinom ovog veka konstruisao aparat u kom je simulirao prebiotichke uslove. Iz smeshe vodene pare, kao izvora kiseonika, metana kao izvora ugljenika, amonijaka kao izvora azota i vodonika, i uz pomoc elektrichnog praznjenja dobio je veliki broj organskih jedinjenja ukljuchujuci i neke aminokiseline, pri chemu je utvrdio da su aminokiseline proizvodi kondenzacionih reakcija.
Abiogena sinteza organskih molekula se odvija ne samo na Zemlji i gde god postojali slichni uslovi moze se dobiti isti rezultat.


Nemoj ovaj moj post shvatiti kao dovodjenje u pitanje teorije evolucije, ali par komentara na Milerov eksperiment:

1. Generisana je zanemarljiva kolicina aminokiselina

2. Osnovni problem je sto nije generisan lanac RNK ili DNK koji bi imao mogucnost samoreplikacije. To sto ja mogu kuci da napravim staklo od silicijuma ne znaci da umem da napravim integrisano kolo. Bottom line, eksperimentom svakako nije dokazana evolutivna teorija, vec je pokazano da organska jedinjenja mogu nastati od neorganskih.


Na osnovu ove polu-teorije je ekstrapolirana druga - statisticki postoji mogucnost da je od mase organskih jedinjenja nastao proto-organizam, neki virus i sl - ali to nije dokazano. Tako isto mozes da tvrdis da beskonacan broj majmuna, sa beskonacnim brojem pisacih masina u beskonacnom vremenu moze napisati Anu Karenjinu, ili sva Sekspirova dela, npr.. ali tesko da to mozes pokazati.

Naravno, ove teorije iako manjkave su trenutno najmanje lose

My bed is pulling me, gravity, daysleeper
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 15:11 - pre 262 meseci
Forum se dobro is3povao - poslednju poruku sam ja napisao, gde sam citirao tzeljkov post :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net



+7177 Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 15:11 - pre 262 meseci
Forum se dobro is3povao - poslednju poruku sam ja napisao, gde sam citirao tzeljkov post :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

DUNADAN
Novi Sad

Član broj: 5408
Poruke: 41
*.ptt.yu



Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 16:31 - pre 262 meseci
mislis citirao moj post ;)

anyway, nisam ni navela Milerov experiment kao dokaz teorije evolucije, jer tada nije ni postojala, vec samo da se mogu stvoriti organski molekuli iz neorganskih.

u kasnijim experimentima dobijene su i purinske i pirimidinske baze

e sada, shto se josh uvek ne zna na koji nachin su dobijene nukleinske kiseline to je vec neshto drugo, pretpostavljam da je prvo nastala RNK kao jednostavnija i da je njenim umnozavanjem nastala DNK. Ono shto mi, izmedju mnogih stvari nije jasno jeste zamena Uracila u RNK Timinom u DNK.

pretpostavka da su virusi prvi organizmi je najverovatnije netachna jer virus ne opstaje dugo van svog domacina u chijoj celiji on pronalazi sve enzimske sisteme potrebne za svoju replikaciju, sintezu proteina omotacha i sl.

bah. to su stvari koje verovatno nikad necemo saznati
My bed is pulling me, gravity, daysleeper
 
Odgovor na temu

tzeljko
zeljko t
Srbija / Novi Sad

Član broj: 5198
Poruke: 110
62.32.53.*



Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 17:08 - pre 262 meseci
Za venturu: Sto se tice piramida, kao izvor informaicja koristio sam jednu knjigu koju imam kuci: "PROSLOST JE LJUDSKA" autor: PITER VAJT. Evo sad cu da prepisem informacije o njemu:

"Piter Vajt je istaknuti arheolog i profesor praistorije na UNiverzitetu u Sidneju. Naporedo sa strucnim radovima sa podrucja arheologije, objavio je veliki broj clanaka i nekoliko knjiga za takozvanog laickog citaoca. U njima je, izmedju ostalog, nastojao da probije neke zablude, pogresna verovanja ili pseudonaucne spekulacije u vezi sa praistorijom. Knjiga "proslost je ljudska" predstavlja najbolji primer u tom smislu"

E sad ako te zanima ti potrazi detaljnije informacije o njemu da vidis da ne lazem kao sto si na pocetku pretpostavio. I ako nisi znao, piramide nisu gradili imucni ljudi kojima je bilo dosadno i hteli da se smaraju sa robovima vec faraoni za svoje grobnice. Evo sad jos nekoliko "isecaka" iz ove knjige:
" U Egiptu ima oko 80 piramida i dvaput toliko u Sudanu, ali su medju njima najpoznatije tri velike piramide kod Gize, nedaleko od Kaira. Najmonumentalnija od njih, Velika(Keopsova) piramida, bila je jedno od sedam cuda antickog sveta.
Ta piramida se istice velicinom i preciznoscu svoje gradnje. Govori se, takodje, da ona ovaplocije mnoga znacajna premeravanja, neobicne proporcije, pa cak i predskazanja puducnosti. Da li je zaista tako? Da li se Keopsova piramida veoma mnogo razlikuje od ostalih piramida po svom obimu, tehnickoj konstrukciji ili preciznosti? Da li se jedino u vezi sa njom moze govoriti o neocekivanim merama i neobicnim nacrtima? Ili je ona samo najbolje gradjena medju mnogim drugima?"

Sad se tu jos prica o pretpostavkama kako je gradjena a evo jos nekoliko isecaka nakon toga:
"Sve piramide stoje na zapadnoj obali Nila, najblize zalazecem suncu." .... "Najzad, nijedna nije podignuta na daljini vecoj od dva kilometra od ravnice koju je Nil plavio, a mnoge od njih su znatno blize, tako da se do njih moglo lako dospeti vodom -- i brodovima -- tokom redovnih godisnjih poplava." ... "Egipatske piramide gradjene s u obliku kvadrata, a idealna forma bila je da strane kvadrata gledaju prema severu, jugu, istoku i zapadu. Sve piramide gradjene su tako, izuzimajuci jednu kod koje u tim pravcima gledaju coskovi. Razume se, pravci nisu oni koje pokazuje kompasna igla -- Egipcani nisu imali magnetske kompase -- vec oni koji su bazirani na stvarnom severu, pravcu u kome se uzdize Severnjaca, odnosno tacki oko koje ostale zvezde izlaze i zalaze na severnoj nebeskoj hemisferi.
Orjentisanje piramida bilo je vrseno veoma pazljivo. Kod Velike(Keopsove) piramide cetiri strane pokazuju gresku od samo 2 do 5.5 minuta; ostale piramide su manje tacne, jer pokazuju gresku sve do pola stepena. Vecinu tih gresaka mi nebismo mogli da otkrijemo pomocu obicnog kompasa; bila bi nam potrebna zemljomerna oprema. Kako je, onda, postignuta ta zapanjujuca tacnost?" ... "Velika Keopsova piramida najveca od svih poznatih piramida, i njene mere i srazmere koriscene su kao povod za tvrdnju da su Egipcani znali vrednosti broja "pi", razdaljinu Zemlje i Sunca, masu Zemlje ... Pobornici pomenutih teorija, medju kojima Deniken zauzima istaknuto mesto, tvrde da visina piramide pomnozena sa brojem "pi" daje rezultat jednak duzini bilo koje dve od cetiri strane merene pri dnu. Slicna tvrdnja izneta je i za povrsinu podeljenu sa "pi". Ovaj broj je izracunat tek tokom poslednjih nekoliko vekova. Da li su egipcani stvarno znali za taj broj?"...

Ima tu jos stvarno mnogo zapanjujucih podataka i nebih sad ovde sve da izvodim.
Ne mogu da napisem ovde kako se moze napraviti srazmerna keopsova piramida zbog raznoraznih tablica i crteza koji su neophodni za to, a to sve mozete naci u knjizi "Tajne piramida" autor "Dragan Vicanovic". Koga zanima moze da potrazi ovu knjigu u bibliotekama.
U ovoj knjizi ima stvarno dosta misterioznih primera tipa "prokletstvo faraona" i to je opste poznato, jer su se te stvari desavale poznatim licnostima. Kada je otkrivena Tutankamonova grobnica(otkrio ju je Hauard Carter 1922), te noci je ceo Kairo ostao u potpunom mraku iz nepoznatih razloga. Engleski lord Karnarvon koji je finansirao to istrazivanje je odma posle otkrica dosao u egipat i te noci je umro u bunilu mrmljajuci neke reci. Carter je pronasao plocicu iznad tutankamonove grobnice na kojoj je pisalo "Smrt ce svojim krilima prekriti svakog ko narusi mir faraona". Dalje: engleski industrijalac Joel Vulf, posle posete Tutankamonovoj grobnici, umro je na brodu kojim se vracao u Englesku zbog "teske groznice". Profesor Strazburskog univerziteta Dimihen, doputovao je u Egipat u jesen 1922. godine da bi kopirao tekstove iz grobnica faraona. Nedeljama nije izlazio iz podzemlja, a onda su se na njemu poceli da zapazaju simptomi sizofrenije. Casovima je pricao izmisljene dogadjaje, koje je doziveo dok je boravio pod zemljom. Umro je u nastupu nervne rastrojenosti. Gamal Muhtar, direktor uprave za proucavanje starina u Kairu jednom prilikom je rekao novinaru koji ga je pitao veruje li u price o eventualnom prokletstvu. On je odgovorio da ne veruje jer kao sto vide svi on je pored svih tih ispitivanja oko grobnica i dalje ziv. Dvadesetak dana posle toga, on je iznenadno umro od infarkta.

Eto to bi bilo sve za ovaj put(ima jos par navedenih primera u knjizi ali me mrzi sve da pisem). Ventura posto znamo svi kakva ti misljenja imas o svemu, eto ti pa proveri ove podatke u raznoraznim knjigama. Evo specijalno za tebe par naslova koje iznosim iz ove knjige:

"The Secret Power of Pyramids" - Schul B. Pettit E. (1978.)
"Secrets of The Great Pyramid" - Tompkins P. (1971.)
"A Search in Sacred Egypt" - Brunton P.A. (1936.)
"The Roots of Concidence" - Koestler A. (1972.)
.......


Pozdrav


tzeljko aKa scythian
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 17:45 - pre 262 meseci
Da dam i ja svoj doprinos ovoj raspravi:

Prilikom price o "komsijama sa druge planete" odmah se spomenu razni NLO, teleportacija, i sl. zajebancije. Neznam odkud ljudima misao da "oni" moraju da budu napredniji od nas, odnosno da je njihova tehnologija na mnogo vecem nivou od nase, da oni lete, imaju razne parapsiholske moci i sl. ?

Gore navedeni "fenomeni" su manje-vise zastarjeli, dosadni i uglavnom se zavrsavaja na isti fazon.

Ja se recimo vise palim na zavjere (sta cu kad sam napaljeni klinac 8-)...
pocev od Kenedija, Vijetnama, rata u Bosni, Merlin Monro, nikad izvrsenog slijetanja na mjesec, Slobe, sep-11, etc.

Ajmo raja nesto malo veselije :)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.net.yu



+6455 Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 19:12 - pre 262 meseci
Citat:

Radovic: ali ajde ventura kada si tako bio raspolozen da dajes odgovore ...i kada si sve to lepo odgovorio ajde onda objasni mi kako dokazujes postojanje Boga :))))))


To je jedno od pitanja gde ne bih ulazio u diskusiju, jer je to u sustini pitanje vere u nesto... Svako moze da veruje u sta hoce, i svako moze da bude u pravu...



Tzeljko,

Ne bih sad da kvotujem sav tvoj tekst ali odgovoricu na samo par nainteresantnih delova.

Ja nikada nisam rekao da ti lazes, rekao sam da 'lupas ko maksim po diviziji'. Posto niko tacno ne zna kako su sagradjene piramide, i niko do detalja nezna kako se to desilo (mozemo samo da predpostavljamo, sto naravno otvara mogucnost spekulacija medju manje informisanim ljudima), ja ne mogu reci da lazes ako iskazes svoje misljenje. Mogu samo da kazem da lupas ako iskazes gomilu gluposti i nelogicnosti u svojoj teoriji.

To je nesto slicno kao da kazem da je moj deda seo na konja sa kraljevicem markom, odjahali do egipta i sagradili piramide... To je lupanje gluposti, ali ne i laz, jer niko ne moze da mi kaze 'e ti lazes'. Dokazi suprotno!


Sto se tice preciznosti same izgradnje piramida.
To je kao kad ti gatara kaze ziveces dug i lep zivot.
Koliko je ta preciznost, 1mm, 10cm, 1m, 2-3 metra... Koliko sam primetio kocke i nisu nesto narocito precizno spojene, stavise dosta njih je krivo, i sl, ali kad gledas sa 5 km udaljenosti normalno da ti sve izgleda savrseno pravilno.

Sto se tice broja PI, to je sasvim nebitna stakva. Desila se ta podudarnost da kad se trougao na taj nacin izracuna dobije broj PI, ali to nikako ne znaci da su Egipcani znali sta je PI... U krajenjem slucaju, piramidu je bilo najlakse napraviti... Daleko teze je napraviti kocku, cilindar ili cak loptu...
U krajenjm slucaju, i da su znali za broj PI, sta to onda znaci?

Prvacic u osnovnoj skoli zna brojeve i zna da sabere 2 + 2 , ali ne zna da resi diferencijalnu jednacinu... Isto tako moze da zna sta je broj PI, ali sigurno nece znati da ga upotrebi...

Sto se tice same smrti ljudi koji su otvorili tutkamonovu grobnicu... Samo da podsetim to je bila 1922, tad se i od jaceg gripa umiralo... Dovoljno je bilo da je covek bio alerginac na prasinu, ili astmaticar, pa da udje u tu grobnicu i umre 'misterijoznom smrcu'.

Recimo taj sto je umro od infarkta, da kazemo da ga je stiglo neko prokletstvo. A sta je sa ostalih 50 ljudi koji su sa njim ulazili u tu grobnicu i vadili blago... Oni su verovatno preziveli... To ti je samo marketinski potez... To bi bilo kado da ja recimo kroz 50 godina, kazem da je 2002 godine vladalo prokletstvo Beogradom i da je svakog ko pogleda u beogradjanku stizalo to prokletstvo. I onda kazem, petar petrovic je odmah nakon sto je pogledao u beogradjanjku dobio izliv krvi u mozak, ovaj je umro od infarkta, ovaj od misteriozne bolesti... I ti pogledas u kartoteku i stvarno vidis da su umrli od toga. Ali dali to znaci da su oni umrili zbog prokletstva ili zbog neceg sasvim drugog?



 
Odgovor na temu

tzeljko
zeljko t
Srbija / Novi Sad

Član broj: 5198
Poruke: 110
62.32.53.*



Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 19:39 - pre 262 meseci
e ovaj odgovor ventura je mnogo bolji od prvog i prihvatljiviji ;)) mada opet imam par nesuglasica.

Zasto mislis da je lakse napraviti piramidu nego kocku ? Pogotovo ako se radi ovakvih komada kamena...
I opet nevidim zasto sam lupao gluposti u prvom postu, jer sve je to i moguce i nemoguce sto sam rekao a to je moje misljenje, tj, da planeta zemlja i mi na njoj nismo bas tako nastali, ali dobro uvazavam i ostala misljenja. Primere iz prvog mog posta, kad se pogledaju jedan po jedan vecina moze da se odbaci kao mogucnost. Ali kad se pogleda sve to kao celina onda vec mozda i ima nekog smisla i ne moze tek tako da se odbaci.

I jos sam nesto hteo da dodam, a to je magija. Magija je dokazana da postoji proz mnoge primere, ali kolko sam ja upoznat, nije naucno dokazana a mislim da svi znaju da postoji. Gledanje u karte, solju ... ima svacega tamo ;))) naravno vecina lupeta gluposti da bi ubili vreme ali kad vam uleti neko ko zna to stvarno da radi pa kad ti opise ceo zivot a prvi put te vidi u zivotu onda vec krece cudjenje ;)))

Eto jos malo da nastavimo temu ;)

Pozdrav
tzeljko aKa scythian
 
Odgovor na temu

DUNADAN
Novi Sad

Član broj: 5408
Poruke: 41
*.ptt.yu



Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 19:50 - pre 262 meseci
>>I ako nisi znao, piramide nisu gradili imucni ljudi kojima je bilo dosadno i hteli da se smaraju sa robovima vec faraoni za svoje grobnice. <<

zezas?!?!

My bed is pulling me, gravity, daysleeper
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.net.yu



+6455 Profil

icon Re: postanak sveta26.09.2002. u 20:22 - pre 262 meseci
Pa tehnicki gledano teze je napraviti kocku nego piramidu..

Recimo da ej piramida u osnovi 100x100 metara, visoka 100 metara... Za kocku tih dimenzija bi trebalo 4x vise materijala da se napravi...Dakle, komplikovanije je...
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: postanak sveta27.09.2002. u 09:28 - pre 262 meseci
Magija, tarot, horoskop i ostalo po meni sve je to povezano sa ljudskom psihom (neki ce reci i ljudskom gluposcu ;)

Recimo ja sam na TVu gledao kako u prostoriju smjeste 30tak ljudi razlicitih obrazovnih/starosnih/polnih profila. Sada svima njima u specijalnim, zapakovanim kovertama podjele horskope. Ljudi ono otvore i svi se ono uzbude. Kod svakoga ima nekih tacnosti. Ljudi si pitaju kako je moguce da je horoskop tako tacan. Onda im voditelj kaze da svoj horoskop proslede kolegi lijevo. Nakon cega svi skontaju da su citali identican horoskop. Ljudska psiha je takva da automatski ono sto procita u horoskopu/vidi u kartama/solji/etc. povezuje sa necim iz svoje proslosti/sadasnjosti/bliske(sigurne)buducnosti/ i sl.

Takodje u istoj emisiji (cini mi se da su u pitanju Misterije Artura Klarka) sam gledao lika koji se na faxu poceo baviti citanjem iz dlana. Jebiga, studenski zivot nije lak, kako kaze lik, tako se on poceo baviti gledanjem za neku sitnu kintu, no ubrzo se za njega proculo tako da je postao poznat i posao je dobro krenuo. Kaze njemu neki lik da se oklade da ce tacno "pogadjati" ako bude govorio ljudimo suprotno od onoga sto "vidi". Kao lik proba to onako iz zeze, kad ono stvarno djeluje, ma sta im govorili ljudi to povezuju. Jos jedan dokaz ljudske maste.

Naravno uvjek postoje neke stvari za koje trenutno nema naucnog objasnjenja, ali za sve se nadje odgovor. Evo recimo jedna prica
iz mog komsiluka iz doba postratnog perioda:

Kao likovi dosli izbjeglice iz Hrvatske i uselili se u neku ex-muslimansku kucu. Mjesec dana nakon useljenje momak koji je tu stanovao legne u krevet i vidi nekog cicu kako sjedi za stolom. Cica nista samo sjedi u cuti. I tako skoro svako vece. Momak se izbezumio, niko ne vidi cicu samo on, svugdje ga vodali, etc. i nista cica non stop tu. Nakon toga odu kod neke vidovnjakinije i ona kaze da su muslimanu tu pred polazak ostavili neko ukleto pismo. Navodno u podu. Likovi preoru citavu kucu i na kraju
cini mi se u kuci ispod stepenica, ispod plocica pronadju bijelu kovertu u njoj nesto na turskom napisano i zapecaceno. Odnosu kod nje ona odradi tretman, spali pismo i cica se vise odjednom ne pojavljuje. Ja gluposti...

Neko od moje rodbine je isao kod Lava Gensmana (tako nesto, lik u bijelom fura 'Romanov-Raspucin image). Ima isto tako zanimljivih pojedinosti (mada se te stvari ne pricaju {gle cuda!} :))

Takodje opsta popularnost ovih vidovnjaka je izazvana nestabilnim periodom siromasta, rata, a kod nekih bogami i naglim profiterstvom.
Kad spomenem ovo zadnje uglavnom mislim na snajke koje su sada trendy, u fazonu idu u solarijum, na masazu, shopping u Italiju i naravno kod vidovanjaka da kaze kako su djeca (sin narkos, cerka nesretno udana), kurva li se cica okolo, ocel biti kakvog bericeta, a Rambo je to ovako ilustrovo:

Paralelno poce i da kaplje lova,
ostvario sam dosta od djecackih snova,
al' poceli su progresivno prohtjevi da rastu,
navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu,
jer sam balkanboj, ja sam balkanboj...
kupio sam sebi digitalni sat,
zatim kucu, kola, auto, garazu na sprat,
konzumiram viski i opojne droge,
i jebavam samo zene koje briju noge.
jer sam balkanboj, jer sam balkanboj...


Balkanski mentalitet i tacka.

 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.beg.sezampro.yu



+27 Profil

icon Re: postanak sveta27.09.2002. u 12:16 - pre 262 meseci
Moram prvo da udarim po tzeljku - takvu nepovezanu i neargumentovanu, jednom rečju bezveznu priču, davno nisam video. Savetujem tzeljku da razmisli malo kakvoj se publici obraća.

Nego, što se tiče piramida.

Zamislite da gradite kulu od karata. Ili da ređate čaše u visinu. Pravite svadbenu tortu. Kakav oblik ćete napraviti? Naravno - piramidu.

Bojim se da piramide sa tehničko-projektantskog stanovišta nisu nimalo spektakularne. Njihov oblik omogućava ogromne stepene sigurnosti - gotovo da nema bojazni da će se sve porušiti zbog grešaka u prethodnim spratovima. Nije potrebna velika preciznost u proračunu strukture, niti odlično poznavanje građevinskog materijala. Egipatske piramide imaju vrlo malo unutrašnjeg prostora, nema prostranih hodnika ili velikih dvorana. To znači da su spratovi vrlo popunjeni materijalom, odnosno da je svaki naredni sprat mogao da se gradi gotovo nezavisno od prethodnog.

Principom Okamove oštrice (u izvornom obliku: "Ne treba umnožavati postojeće") može se zaključiti: Egipćani su sagradili jedino što su umeli, ili bar ono za šta su bili sigurni da mogu da ostvare.

Dakle, meni piramide nisu interesantne u tehničkom pogledu (a to je ono o čemu se i ispredaju razne gluposti). Međutim, to ne znači da piramide uopšte nisu interesantne. Evo o čemu se radi:

Postoji više teorija koje, sasvim uverljivo, objašnjavaju kako su piramide mogle da se sagrade (kao npr. ova koju je naveo Djomloun). Da li su sagrađene na neki od ponuđenih načina, ili je u pitanju nešto drugo (ali bez uvođenja nepotrebnih pretpostavki), potpuno je nebitno. Bitno je da se sve teorije slažu u jednom: za njihovu izgradnju potreban je bio rad ogromnog broja ljudi, i to u mnogo, mnogo generacija.

Za razliku od objašnjivog tehničkog stanovišta, nema objašnjenja kako su toliki robovi mogli biti držani u poslušnosti na tako malom prostoru i toliko dugo vremena. Na primer, u Atini, u doba najveće slave, bilo je čak nešto manje robova nego slobodnih ljudi. I zato sledi najluđa od svih razumnih pretpostavki: ti ljudi, koji su gradili piramide, nisu bili robovi! Pretpostavlja se, dakle, da su piramide su gradili svi stanovnici starog Egipta, da su svi verovali da je faraon Bog Sunca i da je taj rad koji im je nametnut zaista svrsishodan. Takođe, da bi ovo bilo održivo, pretpostavlja se i da su piramide građene samo tri meseca u toku godine, kad je Nil plavio obradivo zemljište. Znači, ništa od fijukanja bičeva i golih robova koji vuku blokove po vrelom pesku.

Sociolozi se izgleda slažu da je takvo društvo u razvoju civilizacije moglo postojati. Meni lično, to je izuzetna okolnost. Uvek i svuda je važio zakon jačega, pa tako i danas. A u tom jednom trenutku, na osvitu civilizacije, postoji društvo koje organizovano živi i složno radi na jednom kapitalnom projektu. Zamislite kada bi danas čovečanstvo moglo da se prihvati nečega sličnog... Procena je da je parama bačenim na Apolo program moglo da se plati navodnjavanje Sahare. Ili, kako tvrdi Artur Klark, da je Vijetnamski rat mogao da plati sve što smo videli u Odiseji 2001, osim Hala :). Zamislite...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Postanak sveta - pitanje: Kako je nastao svet ?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80643 | Odgovora: 302 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.