Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 42251 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?28.10.2005. u 16:09 - pre 224 meseci
Molim nekoga ko se zaista razume u ovu problematiku da mi kaže, pošto mi je akumulator na Golfu dvojci pri kraju, kako se bira i po kojim kriterijumima novi akumulator.

Znači, trebaju mi saveti šta da gledam prilikom kupovine, na šta da obraćam pažnju.Da li je kod akumulatora bitno da gledam marku, npr. da li je Blackhorse ili neki iz Bugarske.

I još jedno vrlo bitno pitanje: koji je akumulator vrhunski,a traje najmanje 5 godina.Koja strana firma pravi najbolje i najkvalitetnije akumulatore?
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Trajkovic
Igor Trajkovic
Leskovac

Član broj: 15340
Poruke: 325
*.236.eunet.yu.

ICQ: 227892579


Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?28.10.2005. u 16:36 - pre 224 meseci
B O S C H
Be insired - SIEMENS
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?28.10.2005. u 16:42 - pre 224 meseci
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: koji je akumulator vrhunski,a traje najmanje 5 godina.
Ne vidim logiku u takvom nacinu razmisljanja. Zbog cega je bolje kupiti jedan akumulator koji traje 5 godina nego dva koja traju 2.5 godine, ako je ovaj od 5 godina duplo skuplji? Ni zbog cega. Ja bih kupio "Black Horse" koji ima 24 meseca garancije, znaci do jeseni 2007, ocekujem da ne bi stradao bas sutradan po isteku garancije, vec da bi izdrzao i zimu 2007/2008 a onda i leto, pa bi novi verovatno trebalo kupiti jeseni 2008. Za Golf II dizel tesko da neki akumulator moze da izdrzi 5 godina, narocito ako nemas garazu vec zimi ostavljas na parkingu. Ja sam uvek posle 3 godine akumulator davao ocu koji je vozio benzinca, ja kupovao novi a njemu je taj taman izdrzavao dok ja ne resim ponovo da zamenim
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?28.10.2005. u 16:53 - pre 224 meseci
Ja stalno uzimam za keca Blackhorse od 55 Ah.Prosečno mi traju 8 godina.Caka je u tome,da ih treba redovno održavati,bez obzira na natpis "BEZ ODRŽAVANJA".
Na održavanju mislim na sledeće:
-priključne klemne moraju da budu čiste(zaštiti ih možemo sa silikon masti)
-gustina elektrolita stalno treba da bude prema proizv. specifikaciji(dolivati po potrebi destilovanu vodu,a nikako kiselinu),čak i u akumlatoru sa "želeom",(cca 1,28 kg/dm3)
-nedozvoliti pražnjenje ispod nominalne vrednosti(naročito zimi,kada nemožemo startovati motor)-cca 9V
-nedozvoliti prepunjenje
-dobro treba da bude fiksiran u automobilu
-ne puniti većom strujom od xxAh/10 ampera (najbolje je xxAh/20)
-kontrolisati napon i struju punjenja u vozilu
Otprilike.
Ovako i naši,jeftiniji akumlatori funkcionišu dobro.Barem meni...

Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?28.10.2005. u 17:39 - pre 224 meseci
Pa tako mozda, ja nisam nikada odrzavao akumulator. Gde proveravas gustinu elektrolita, je li to posao autoelektricara ili ...?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?28.10.2005. u 18:01 - pre 224 meseci
Citat:
Blackhorse od 55 Ah


Da, da, dobri akumulatori. Samo, ako može da stane, uzmi od 65Ah. Lepše će da pali zimi, a i duže će trajati.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

vladoj
Podgorica

Član broj: 25306
Poruke: 91
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?28.10.2005. u 18:08 - pre 224 meseci
Meni su dva domaca akumulatora od po 55 Ah trajala koliko i polovan suvi BOSCH akumulator od 45Ah koji mi je dosao uz auto kad smo ga kupili 97 godine.
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?28.10.2005. u 18:15 - pre 224 meseci
Citat:
pctel: Pa tako mozda, ja nisam nikada odrzavao akumulator. Gde proveravas gustinu elektrolita, je li to posao autoelektricara ili ...?

Ma,nije.Kod Blackhorse-a imas dve vodoravne linije sa strane sa oznakom MIN i MAX.To gledas i po potrebi sipas destilovanu vodu do MAX.
Ali mozes i da uzmes merac(jeftino),ako te interesuje tacna gustina...

Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?28.10.2005. u 18:29 - pre 224 meseci
Sve stoji ovo što kaže RexBlanco.

Citat:
pctel: Pa tako mozda, ja nisam nikada odrzavao akumulator. Gde proveravas gustinu elektrolita, je li to posao autoelektricara ili ...?


Gustinu proveravaš sa areometrom .Pri tome se mora uzeti u obzir i temperatura.



Mada možeš samo kontrolisati nivo tečnosti i po potrebi dolivati destilovanu vodu do označenog nivoa sa strane.
Ovde imaš korisnih stvari a i tablicu za gustinu elektrolita koja pokazuje koliko je akumulator napunjen.
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 00:29 - pre 224 meseci
Citat:
Trajkovic B O S C H


Kažeš Bosch, ali gde ima da se kupi, ja ga kod mene u Boru nisam video. Koliko je on bolji od našeg Black Horse akumulatora od 55 Ah, i koliko traje. Može li trajati više od 5 godina? Ako neko zna, nek mi malo opiše bilo koji model Bosch akumulatora od 55 ili 65 Ah, ali da je baš dobar model i izdržljiv.
Uzgred, moj Golf 2 je benzinac, a ne dizel.

Citat:
RexBlanco: Ja stalno uzimam za keca Blackhorse od 55 Ah.Prosečno mi traju 8 godina.Caka je u tome,da ih treba redovno održavati,bez obzira na natpis "BEZ ODRŽAVANJA".
Na održavanju mislim na sledeće:
-priključne klemne moraju da budu čiste(zaštiti ih možemo sa silikon masti)
-gustina elektrolita stalno treba da bude prema proizv. specifikaciji(dolivati po potrebi destilovanu vodu,a nikako kiselinu),čak i u akumlatoru sa "želeom",(cca 1,28 kg/dm3)
-nedozvoliti pražnjenje ispod nominalne vrednosti(naročito zimi,kada nemožemo startovati motor)-cca 9V
-nedozvoliti prepunjenje
-dobro treba da bude fiksiran u automobilu
-ne puniti većom strujom od xxAh/10 ampera (najbolje je xxAh/20)
-kontrolisati napon i struju punjenja u vozilu


A kako i čime čistiti klemne, jel treba neka specijalna tečnost za to. Ovo pitam jer se ja ne razumem baš mnogo u ovui problematiku.Moj punjač puni akumulator strujom od oko 4 Ah na sat, da li je to dobra vrednost punjenja. Ako neko zna, može li mi neko preporučiti neki nov punjač za akumulator, sa automatskom kontrolom punjenja i pražnjenja, tj. treba mi da se punjač automatski isključi kada se akumulator potpuno napuni.


Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 01:07 - pre 224 meseci
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: moj Golf 2 je benzinac, a ne dizel.

Pa sta se onda brines, svaki ce da izdrzi 5 godina.
Citat:
može li mi neko preporučiti neki nov punjač za akumulator...

Sta ce ti punjac? Auto sam puni akumulator.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 29.10.2005. u 02:07 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 07:50 - pre 224 meseci
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: A kako i čime čistiti klemne, jel treba neka specijalna tečnost za to. Ovo pitam jer se ja ne razumem baš mnogo u ovui problematiku.


Šmirgla ,čelična četka .Pažljivo skineš skramu koja se stvorila i premažeš zaštitni sloj masti.Može da posluži i ona za ležajeve ,bitno je da se stvori sloj koji će da spreči dodir kiseline i metala.
 
Odgovor na temu

tweeester
Ivan Arandjelovic
bg yu

Član broj: 724
Poruke: 882
*.scnet.yu.

Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 09:00 - pre 224 meseci
Bosch bez dileme, skuplji je nesto malo, a duplo kvalitetniji. Ovih dana sam ih video na Jugopetrol pumpama (Bosch Silver) mada ih ima ovde u Bg svuda u prodavnicama.
<< tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi >>
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 09:55 - pre 224 meseci
Citat:
stil: premažeš zaštitni sloj masti.

Mislis, mast se maze kad se montiraju kleme, je li tako, nema logike da se prvo namaze pa montira, mast na spojevima i nije bas neki provodnik struje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 11:06 - pre 224 meseci
Postoji specijalna mast za ovu namenu ali probao sam i običnu i sve funkcioniše kako treba već godinama.Znači , da ponovim , pažljivo očistiš kleme , zatim i stubiće na akumulatoru ,premažeš sasvim tanak sloj masti , staviš kleme i lagano pritegneš ključem.
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 17:38 - pre 224 meseci
Ja kleme i ceo akumlator perem sa običnom toplom vodom sa praškom.Jako lepo skida sulfatizaciju.Čeličnu četku ne koristim da ne oštetim,istanjim priključke na akumlatoru.Ako baš moram,koristim bakarnu četkicu.
Znači,operem sve,vratim kleme na mesto i namažem spojeve sa silikonskom mašću.Ako nemam,onda sa vazelinom.Tavata mast ne koristim,jer vremenom postane kiselkast i pospešuje sulfatizaciju i gubljenje dobrog kontakta.
4 ampera za punjenje?Zavisi,za koji akumlator.Najčešće i proizvodač navede.Ako to nije slučaj,maksimalnu struju možete izračunati sa gore navedenom načinu.Primer:ako je akumlator od 55 ampersati(Ah) to podelite sa deset,dobitćete maksimalnu struju punjenja,tj. 5,5 ampera.Za nominalnu struju punjenja ampersati treba te podeliti sa dvadeset.U ovom slučaju je to 2,75 ampera.
Naravno,koriste se i veće amperaže naročito kod desulfatizacije ali UVEK SA KONTROLOM.Velika struja uništava,deformiše lamele u ćelijama.
Kada se puni akumlator?
Kada stoji duže van vozila;
Ako smo radili konrolisano, periodično pražnjenje,radi sprečavanja sulfatizacije;
Zimi,ako nam vozilo i akumlator stoji u hladnom,radi održavanja nazivnog napona;
i Ako smo ispraznili akumlator
Najbolji su punjači sa regulacijom struje.Neki imaju(oni skuplji) ugradjen i "kap po kap" sistem.Sa ovim zadnjim stalno (a naročito zimi) možemo puniti akumlator.Nekada u svakom broju SAMa je bilo reči o ovome...
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

Trajkovic
Igor Trajkovic
Leskovac

Član broj: 15340
Poruke: 325
*.146.EUnet.yu.

ICQ: 227892579


Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 18:01 - pre 224 meseci
Nisam siguran, ali mislim da sam vidjao BOSCH akumulatore na JUGOPETROL-ovim pumpama, sutra ces dobiti pravu informaciju. Ja sam vise za opciju kupiti kvalitetan akumulator, jer imam losa iskustva sa Black Horse akumulatorima

Moj otac je vozio na traktoru Toma Vinkovic -TV18 (potpuno ispravna instalacija provereno) Black Horse 55 Ah nekih godinu ipo dana. E sad, kada su poceli ovih hladni dani, traktor nece da zavergla onako jako ujutu (TV ima jedan klip i nema grejace). Skinem akumulator, stavim na punjac nekih sat vremena i on upali iz prve. Odem kod elektricara, covek pogleda i kaze akumulator ne drzi struju. Stavim akumulator u auto i oteram ga u ovlasceni servis. Nakon 2 dana provere je ustanovljeno da je akumulator "uhvatila" sulfatizacija i da to ne podleze garanciji. Pitam ja, od cega je ta sulfatizacija, a serviser onako 'ladno kaze da je akumulator stajao duze vreme bez struje.

Najvazniji deo: Ja trazim od servisera da mi napise potvrdu da je akumulator bio na servisu i koja mu je "dijagnoza" ustanovljena, da se potpise i da stavi pecat na to. Na to mi on odgovara da nema takve nadleznosti, ja pitam kako da mu verujem na rec, a on JA SAM SERVISER!!!

P.S. Nakon toga sam zvao fabriku akumulatora u Somboru da se pozalim na ovlasceni servis, a odgovor koji sam dobio od njih je: U NASIM OVASCENIM SERVISIMA SU PROVERENO STRUCNO OSPOSOBLJENI SERVISERI KOJI IMAJU OVLASCENJA ZA USTANOVLJAVANJE "DIJAGNOZE"

Digao sam ruke od svega i kupio nov akumulator, naravno ne Black Horse!
Be insired - SIEMENS
 
Odgovor na temu

miljan nis
Nis

Član broj: 72093
Poruke: 474
*.smin.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 18:15 - pre 224 meseci
Ja imam odlicna iskustva sa Black Horse akumulatorima.
Imao sam Black Horse 55 Ah, nazivna struja 255 A kupljen 1996. koji je trajao do 2003.
Mozda je mogao i duze, ali ja cim prvi put nece da upali, odmah kupujem nov.
Prvi, fabricki (Trepca-Sombor) 34 Ah trajao je od 1991.-1996.
Sada imam Black Horse Ag-Silver Power series 45 Ah, nazivna struja 400 A !!! kupljen marta 2003. i radi bez greske.
Prosle zime kada je bilo -20 stepeni, auto nije paljen po nedelju dana i posle pali iz prve.

P.S. Cuo sam da neki primerci Black Horse traju i 17 godina ! ! ! ! !

POZDRAV
 
Odgovor na temu

RexBlanco
Rudolf F
Atlas Copco Industrial Tools Service
EU

Član broj: 71557
Poruke: 183
*.tippnet.co.yu.

Jabber: rexblanco@elitysecurity.org


+2 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 18:25 - pre 224 meseci
Citat:
Trajkovic: Nisam siguran, ali mislim da sam vidjao BOSCH akumulatore na JUGOPETROL-ovim pumpama, sutra ces dobiti pravu informaciju. Ja sam vise za opciju kupiti kvalitetan akumulator, jer imam losa iskustva sa Black Horse akumulatorima

Moj otac je vozio na traktoru Toma Vinkovic -TV18 (potpuno ispravna instalacija provereno) Black Horse 55 Ah nekih godinu ipo dana. E sad, kada su poceli ovih hladni dani, traktor nece da zavergla onako jako ujutu (TV ima jedan klip i nema grejace). Skinem akumulator, stavim na punjac nekih sat vremena i on upali iz prve. Odem kod elektricara, covek pogleda i kaze akumulator ne drzi struju. Stavim akumulator u auto i oteram ga u ovlasceni servis. Nakon 2 dana provere je ustanovljeno da je akumulator "uhvatila" sulfatizacija i da to ne podleze garanciji. Pitam ja, od cega je ta sulfatizacija, a serviser onako 'ladno kaze da je akumulator stajao duze vreme bez struje.

Najvazniji deo: Ja trazim od servisera da mi napise potvrdu da je akumulator bio na servisu i koja mu je "dijagnoza" ustanovljena, da se potpise i da stavi pecat na to. Na to mi on odgovara da nema takve nadleznosti, ja pitam kako da mu verujem na rec, a on JA SAM SERVISER!!!

P.S. Nakon toga sam zvao fabriku akumulatora u Somboru da se pozalim na ovlasceni servis, a odgovor koji sam dobio od njih je: U NASIM OVASCENIM SERVISIMA SU PROVERENO STRUCNO OSPOSOBLJENI SERVISERI KOJI IMAJU OVLASCENJA ZA USTANOVLJAVANJE "DIJAGNOZE"

Digao sam ruke od svega i kupio nov akumulator, naravno ne Black Horse!

Da.Čuo sam i ja ovakve fazone o njima.Ovo je lep primer lošeg odnosa imedju potrošača i proizvodjača...
Ovo im DEFINITIVNO NE IDE U PRILOG...
Glupih pitanja nema...
...samo glupih odgovora!
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?29.10.2005. u 19:48 - pre 224 meseci
Citat:
RexBlanco: Ja kleme i ceo akumlator perem sa običnom toplom vodom sa praškom.Jako lepo skida sulfatizaciju.Čeličnu četku ne koristim da ne oštetim,istanjim priključke na akumlatoru.Ako baš moram,koristim bakarnu četkicu.Znači,operem sve,vratim kleme na mesto i namažem spojeve sa silikonskom mašću.Ako nemam,onda sa vazelinom.


To je još bolji savet.

Citat:

Tavata mast ne koristim,jer vremenom postane kiselkast i pospešuje sulfatizaciju i gubljenje dobrog kontakta.


Ovo nisam primetio.U svakom slučaju je blje staviti i to nego ostaviti da bude suvo.

Pozz



[Ovu poruku je menjao stil dana 29.10.2005. u 20:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Posavetujte me, akumulator još malo pa mrtav, kako da izaberem novi akumulator za Golf 2?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 42251 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.