Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!

elitemadzone.org :: TechZone :: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!

[ Pregleda: 13718 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoran_lovric
Beograd

Član broj: 47997
Poruke: 31



Profil

icon Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!05.12.2005. u 13:43 - pre 223 meseci
Pozdrav svima,
Planiram da u skorije vreme napravim pregradni zid na mestu gde se sada nalaze harmonika vrata, tj. da popunim tu rupu, a sve u cilju zvučne izolacije ( http://www.elitesecurity.org/tema/147517-Zvucna-izolacija-od-nule ). Stan je iznajmljen, tako da rešenje treba da bude što jeftinije i takvo da može da se skine pri iseljavanju, pa sam mislio da posao odradim sam. Plan za sada je da koristim gipsane ploče a za konstrukciju se još nisam odlučio (drvo ili metalni profili).

E, sad, ja nemam apsolutno nikakvog iskustva u sličnim poslovima, pa bi mi svi saveti koji se tiču montaže gipsanih ploča dobro došli (izbor materijala, način postavljanja).

Rešenje ne mora da bude lepo, sa jedne strane se praktično neće ni videti pošto se tamo nalazi ormar, a sa druge je bitno da nije baš jako gadno. Prioriteti su što veće prigušenje zvukova a zatim cena. Veličina otvora je otprilike 2.5m sa 2.5m.

Zoran
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.208.*



+165 Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!05.12.2005. u 18:17 - pre 223 meseci
Ako je, kako si naveo zid neto uži 8-9cm
onda koristi ovo..zid je debljine 9.4cm po mogućstvu da odgovara.

Ptreban Materijal i tehnika ugradnje zida:
- PROFIL UW 75/40/4000 (1x4m)=316.24 din.
njega postavi na pod tako što ćeš dužinu koju si naveo odpr.2.5m zašarafi za...ukoliko je u pitanju parket Viljcima(šarafima) 2.5cm(Vijak TN 25 komad je 0.59din) kroz rupe koje su na profilu radi kasnije demontaže.U koliko je u pitanju beton,pločice koristi tiplove(Vijak sa tiplom K6/35) par komada jer si taj zid već namenio za kasnije skidanje..isto kroz rupe.Prvo zabeleži kroz rupe na profilu,probuši bušilicom rupe ubaci tipl postavi profil a onda stegni ručno šravcigerom vijak koji je izvađen iz plastike ...E sad za postupak iznad,znači plafon tog otvora koristi istu tehniku kao kod poda sa betonom,samo moraš imati u vidu da su profili fabrički isečeni na 4m tako se prodaju pa će ti faliti onih 0.9-1m...koliko je već tvoj otvor!!!

-CW PROFIL 75-2,75m (5profila x 2.75m)=1233 din
Sa jedne i sa druge strane tog otvora stavi(ubaci) profile u UWprofil gurni ih skoz do zida(kraja otvora), zavrnih u zid istom tehnikom gore navedenom(u oba profila po jedno 3 tipla).Preostala 3 profila postavi od bilo kog početka zida na 62.5 cm sredina profila...iseci ih tako da mogu bez većih problema da se ubace u UW profil(za sečenje korist makaze za lim)..

-GKP (gips karton ploča) (9.5mm 1,25mx2m)= 5komada=12.5m2=1625din +-
GKP stavi od onog početka od kojeg si stavio i profil,tako da ti je na sredini GKP jedan CW a na sredini drugog CW-a kraj GKP.Onaj profil koji je na sredini GKP postavi u libelu i zašarafi (Vijak TN 25)..za šarafljenje u GKP koristi (ako nemaš neku profi) Akku mašinu sa krstastom glavom.Tehnika postavljanja preostale GKP je ista samo što ćeš imati odsecanja(iznad oko 45cm od jedne cele postavi može i vodoravno pošto je manji otvor,za drugu stranu tog zida koristi GKP tu koja je već sečena) i sa strane od cele koja je do kraja zida ako su tačne mere nekih 5cm.
Šarafe zavrći na od prilike 25cm(pa sam izračunaj koliko ti treba).Isto tako šarafe koje zavrćeš nesmeju da ti vire(da su stariji) iz GKP ali nesmeju ni da budu previše u GKP.(ovo ti kažem zbog gletovanja)

Kada si zatvorio već jednu stranu zida sa druge strane zida ubaci mineralnu vunu u UW i CW profil,u slučaju da neće da stoji da spada podupri je nečim.
Pošto tebi treba nekih 5-6m2 vune najbolje bi bilo kada bi ti na nekoj građevini ili od nekog ko ima manje uzeo, jer su pakovanja mineral.vune od po 16m2 i košta oko 1200 din.

Zatvori i drugu stranu zida istom tehikom,u koliko želiš pre toga preko profila sa jedne i druge strane stavi foliju(pre svih zavrtanja GKP)...obična folija 20m2 je 100din. ona malo deblja je 1kg 200din. Zalepi ih duplom samolepljivom trakom ili čim imaš...

Samolepljiva Mrežasta Bandaž traka 20m = 100din +-
Kada si sve zatvorio, na sastave oko i na zidu obloži ovom trakom i izgletuj sastave.Ako želiš ..mada ja to nikada neradim možeš i ceo zid izgletovati.Onda za to koristi Ljišku glet masu 25kg 450-500din

Ispunjivač za GKP 5kg je oko 370din +- ukoliko samo želiš spojeve i šarafe da izgletuješ.
Sačekaj da se glet masa stegne,osuši po potrebi još jednom ispuni neravnine išmirglaj nanesi podlogu pre krečenja i okreči. Podloga 150din 10kg Poludisperzije 350-400din.
Pozdrav....

 
Odgovor na temu

zoran_lovric
Beograd

Član broj: 47997
Poruke: 31



Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!06.12.2005. u 09:19 - pre 223 meseci
Citat:
deki77: Ako je, kako si naveo zid neto uži 8-9cm
onda koristi ovo..zid je debljine 9.4cm po mogućstvu da odgovara.
...


Hvala na detaljnom uputstvu! :)

Imam samo par pitanja:
- spomenuo si Akku masinu, šta je to tačno? Ja sam mislio da se može koristiti obična bušilica.

- kako se tačno zašrafljuje GKP za profil: izbušim rupu kroz GKP i profil pa onda zašrafim ili idem direktno šrafom kroz ploču?

- da li CW profil ima rupe gde će da idu šrafovi koji drže GKP ili se mora izbušiti rupa i kroz njih?

- gde mogu da nabavim sav ovaj materijal? Ja sam na NBG pa ako ima nešto blizu tim bolje (može i na private da ne bude problema zbog reklamiranja).

- [DODATO] da li je mineralna vuna neophodna za zvučnu izolaciju? razmišljao sam da stavim neki slovenački materijal, navodno smanjuje zvuk za 23db, 1cm debljina, neki crni sunđer, oko 200din/m2. Ako je neophodna da li postoji neka koja se ne raspada, tj. koja je bezbedna po zdravlje?

Hvala jos jednom,
Zoran


[Ovu poruku je menjao zoran_lovric dana 06.12.2005. u 10:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.197.*



+165 Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!06.12.2005. u 12:01 - pre 223 meseci
Citat:
- spomenuo si Akku masinu, šta je to tačno? Ja sam mislio da se može koristiti obična bušilica.

To je sa baterijom obična za šarafljenje GKP
Citat:
- kako se tačno zašrafljuje GKP za profil: izbušim rupu kroz GKP i profil pa onda zašrafim ili idem direktno šrafom kroz ploču?

Direktno!!! postaviš GKP uz profil i zašarafiš!!!
Citat:
- da li CW profil ima rupe gde će da idu šrafovi koji drže GKP ili se mora izbušiti rupa i kroz njih?

Nema ima samo proreze za instalacije u obliku H slova!!!
Citat:
- gde mogu da nabavim sav ovaj materijal? Ja sam na NBG pa ako ima nešto blizu tim bolje (može i na private da ne bude problema zbog reklamiranja).

Proleterske Solidarnosti 21/44 011/2142210 (nisam napisao ime firme)
Citat:
da li je mineralna vuna neophodna za zvučnu izolaciju? razmišljao sam da stavim neki slovenački materijal, navodno smanjuje zvuk za 23db, 1cm debljina, neki crni sunđer, oko 200din/m2. Ako je neophodna da li postoji neka koja se ne raspada, tj. koja je bezbedna po zdravlje?

URSA mineralna vuna je eko vuna koja se neraspada i potpuno je bezbedna..ako ti hoćeš nešto dr. da staviš onda .....

 
Odgovor na temu

zoran_lovric
Beograd

Član broj: 47997
Poruke: 31



Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!07.12.2005. u 17:38 - pre 223 meseci
Sada gledam prethodne poruke na temu postavljanja rigips ploča i spominju se distanceri: da li je to meni neophodno za pregradni zid ili se to koristi samo kod izolovanja postojećeg zida?

Da li postoji varijanta vezivanja GKP i profila koja manje prenose zvukove kroz konstrukciju i time poboljšava zvučnu izolaciju (spominjete opet distancere, gumene trake...)?

Pozdrav,
Zoran
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.197.*



+165 Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!07.12.2005. u 18:23 - pre 223 meseci
Citat:
Sada gledam prethodne poruke na temu postavljanja rigips ploča i spominju se distanceri: da li je to meni neophodno za pregradni zid ili se to koristi samo kod izolovanja postojećeg zida?

za taj tip zida ti nije potreban!!!

 
Odgovor na temu

zoran_lovric
Beograd

Član broj: 47997
Poruke: 31



Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!08.12.2005. u 09:09 - pre 223 meseci
A sta je
Citat:
deki77: za taj tip zida ti nije potreban!!!


A sta je sa pricvrscivanjem GKP na neki nacin da cela konstrukcija manje prenosi zvuk kroz strukturu?

Pozdrav,
Zoran
 
Odgovor na temu

zoran_lovric
Beograd

Član broj: 47997
Poruke: 31



Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!08.12.2005. u 15:41 - pre 223 meseci
Citat:
deki77
Samolepljiva Mrežasta Bandaž traka 20m = 100din +-
Kada si sve zatvorio, na sastave oko i na zidu obloži ovom trakom i izgletuj sastave.Ako želiš ..mada ja to nikada neradim možeš i ceo zid izgletovati.Onda za to koristi Ljišku glet masu 25kg 450-500din

Ispunjivač za GKP 5kg je oko 370din +- ukoliko samo želiš spojeve i šarafe da izgletuješ.
Sačekaj da se glet masa stegne,osuši po potrebi još jednom ispuni neravnine išmirglaj nanesi podlogu pre krečenja i okreči. Podloga 150din 10kg Poludisperzije 350-400din.
Pozdrav....


Evo sada jos jednom prolazim kroz tvoj mail, nisam shvatio da li se bandaž traka koristi samo za spojeve GKP i postojećeg zida ili i za spojeve samih GKP? Kako se ona stavlja?

Da li se ispunjivač koristi umesto bandaž trake ili se koristi i jedno i drugo?



[Ovu poruku je menjao zoran_lovric dana 08.12.2005. u 16:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.197.*



+165 Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!09.12.2005. u 09:40 - pre 223 meseci
Citat:
Evo sada jos jednom prolazim kroz tvoj mail, nisam shvatio da li se bandaž traka koristi samo za spojeve GKP i postojećeg zida ili i za spojeve samih GKP? Kako se ona stavlja?
Da li se ispunjivač koristi umesto bandaž trake ili se koristi i jedno i drugo?

Mrežasta band. traka je samolepljiva,i lepi se na sve sastave oko,na,iznad ts. na sve spojeve koje postoje na urađenom zidu.
Postupak lepljenja je jednostavan kod direktnih sastava GKP zalepi se tako da sastav(obe GKP) bude na sredini band.trake(od vrha do poda zida).Zameša se gips(ispunjivač) i nanosi se preko band.trake tako da ta fugna bude ujednačena izravnata sa jednom i drugom GKP.Sačeka se određeni period da se osuši i malo usahne(uvuče ispunjivač u fugu) a zatim ponovo po potrebi finim zamešanim gipsom(ispunjivačom) pređe preko svih površina(fuga).Onda na red dolazi malo šmirglanje,podlga,krečenjeKod sastava već postojećeg zida i GKP postupak je malo drugačiji jer band.traka nesme da bude(u nekim slučajevima) na sredini fuge(sastava postojećeg zida i GKP) da se ne poznaje na starom zidu(nebude starije jer već imaš npr. malter, glet,kreč).U ovom slučaju band.traka se lepi do zida(postojećeg) na GKP( od prilike nekih 0.5-1cm skroz uz taj zid).Izgletuje se ceo preostali deo band.trake i fuge(zid-GKP) tako da se neprimećuje sastav....
Oba kraja po širini GKP je fabrički obrađen tako da je manji za koji mm i zaobljen.A gornji i donji delovi se po potrebi nakoso urežu koji mm radi ispune gipsa...
Nadam se da si razumeo...



[Ovu poruku je menjao deki77 dana 09.12.2005. u 15:11 GMT+1]

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Lalemajstormoler

Član broj: 24430
Poruke: 1327
80.93.231.*



+6 Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!09.12.2005. u 15:15 - pre 223 meseci
Nisam procitao sve postove,ali bi te posavetovao da prvo pitas gazdu gde smes da busis rupe,ovo kazem zbog prvog posta gde ti se savetuje da srafis u parket.Mislim da bi ipak trebao da se prvo posavetujes sa gazdama,jer,ne verujem da ce bas biti mnogo sretni,ako im budes busio parket.
 
Odgovor na temu

zoran_lovric
Beograd

Član broj: 47997
Poruke: 31



Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!09.12.2005. u 16:19 - pre 223 meseci
Pitanje za Dekija: da li UW profil moze da se zasrafi nekako bocno (za zidove) pa da se ne buse rupe u podu?
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.197.*



+165 Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!09.12.2005. u 17:42 - pre 223 meseci
Citat:
Pitanje za Dekija: da li UW profil moze da se zasrafi nekako bocno (za zidove) pa da se ne buse rupe u podu?

Naravno... UW zavrni za CW(ona dva koja su uz zid) a na pod možeš da staviš silikon ili neki lepak(koji možeš lako skinuti).
Samo obeleži kuda ide UW profil kada budeš montirao da se ne pomeri pošto nije fiksiran(u početku montiranja)...

 
Odgovor na temu

zoran_lovric
Beograd

Član broj: 47997
Poruke: 31



Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!09.12.2005. u 18:46 - pre 223 meseci
Citat:
deki77: Naravno... UW zavrni za CW(ona dva koja su uz zid) a na pod možeš da staviš silikon ili neki lepak(koji možeš lako skinuti).
Samo obeleži kuda ide UW profil kada budeš montirao da se ne pomeri pošto nije fiksiran(u početku montiranja)...


Reci mi koliki bi bio posao da se harmonika vrata ne diraju, vec da se zid pomeri prema unutrasnjosti sobe mozda 10-20cm?

Znaci da izgleda otprilike ovako:

= /\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\====
|____________________________|

Ovo /\/\ su harmonika vrata, == je postojeci zid a __ je GKP zid. Brinu me ova dva 'repa' koje sam nacrtao sa |.

Pozdrav,
Zoran
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
213.244.208.*



+165 Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!09.12.2005. u 20:26 - pre 223 meseci
Hmmm....
U tom slučaju CW,UW profili bi morali da idu skoz do plafona(sada unutrašnjeg dela prostorije), a sa unutrašnje strane zida(gde je armonika) nebi imao prostora za šarafljenje GKP i montažu.A dole nesmeš da šarafiš pa ....bolje odustani od te ideje!!!
Nego evo ideje da se cimaš sa profilima pošto moraš skidati(nekada)!!!!
Uradi ram(poput prozorskog)..od drveta(letvi)
Znači sa strane,gore,dole,kroz sredinu(na par mesta) pričvsti(zakuj) drvene letve širine tako da ti ostane sa strana po 1.25cm(znači 2.5cm da bude uža letva od širine zida)za GKP.Neka ti drveni ram bude manji za po, od prilike 1cm(sa tri strane, pod neračunaj) od tog otvora gde je armunika.Kompletan ram ubaci u otvor,stavi ga u libelu,ubaci klinove da zategneš(pričvrstiš),onda nali pur-pen(sa obe strane,i do plafona,a pod nediraj kako sam napisao),možda i po jedan tipl sa strana(ako razmišljaš o stabilnosti -a i nemoraš). Sačekaj da se dobro osuši,izbaci klinove,višak odstrani i to je to.Kasnije kada budeš skidao samo skalperom ili testerom isečeš pur-pen i kompletno izvadiš ceo ram ...postupak šarafljenja,gletovanja i ostalog je isti!!!!




 
Odgovor na temu

CSS
OKOLO NAOKOLO

Član broj: 70952
Poruke: 118
*.96.EUnet.yu.

Sajt: dizajnenterijera.com


+2 Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!13.12.2005. u 20:40 - pre 223 meseci
Zasto umesto zida ne bi napravio (uzi ili siri) plakar preko celog zida koji bi kasnije mogao da odneses. A harmonika vrata nemoras da diras. Oko plakara zadihtuj sa lajsnama(zalepi ih silikonom).Zvucnu izolaciju sam ti vec preporucio. Kutije za jaja mozes da zalepis na zadnju stranu plakara.
Pozz


[Ovu poruku je menjao CSS dana 13.12.2005. u 21:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zoran_lovric
Beograd

Član broj: 47997
Poruke: 31



Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!17.12.2005. u 09:46 - pre 223 meseci
Citat:
CSS: Zasto umesto zida ne bi napravio (uzi ili siri) plakar preko celog zida koji bi kasnije mogao da odneses. A harmonika vrata nemoras da diras. Oko plakara zadihtuj sa lajsnama(zalepi ih silikonom).Zvucnu izolaciju sam ti vec preporucio. Kutije za jaja mozes da zalepis na zadnju stranu plakara.


Nisam bas siguran koliko bi plakar dobro odradio posao zvucne izolacije, ipak je to samo drvo a nije bas ni najbolje zadihtovan. Problem je i sto harmonika vrata ulaze malo u samu sobu (mozda 1-2cm) posto je zid gde se nalaze dosta tanak.
 
Odgovor na temu

zoran_lovric
Beograd

Član broj: 47997
Poruke: 31



Profil

icon Re: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!17.12.2005. u 09:52 - pre 223 meseci
Citat:
deki77: Hmmm....
U tom slučaju CW,UW profili bi morali da idu skoz do plafona(sada unutrašnjeg dela prostorije), a sa unutrašnje strane zida(gde je armonika) nebi imao prostora za šarafljenje GKP i montažu.A dole nesmeš da šarafiš pa ....bolje odustani od te ideje!


Pricao sam sa gazdama, ne mogu da skidam harmonika vrata, ali mogu da busim rupe gde hocu, tako da cu morati da napravim neku varijantu zida koji se nalazi u sobi a pomeren je od originalnog zida za 10-20cm. Znaci nesto kao sto sam 'nacrtao' u jednom od prethodnih mailova:

= /\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\====
|____________________________|

Koliko sam skontao nije problem da se postavi ovaj duzi deo zida, ali ne znam kako da zatvorim ova dva repa sa leve i desne strane. Jos veci problem je sto na levoj strani imam jako malo mesta, mozda oko 5cm, zbog drzaca zavese, mada bih njega mogao da skratim i dobijem jos mozda 10cm max, ali onda vec pocinje prozor (koji ide vertikalno u odnosu na ovu 'sliku'.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Pravljenje pregradnog zida - potrebni saveti!

[ Pregleda: 13718 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.