Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

back to the future

[es] :: Nauka :: back to the future

[ Pregleda: 3937 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hirurg

Član broj: 82191
Poruke: 7
*.veze.net.



Profil

icon back to the future17.05.2006. u 22:32 - pre 218 meseci
Verovatno je mnogima poznato da zvezde koje trenutno vidimo na nebu mozda odavno ne postoje, zbog puta koji je potrebno da njihova svetlost predje do nas. A sta ako bi malo zarotirali situaciju i mi se nasli na nekoj planeti u udaljenoj galaksiji i imali teleskop s kojim bi mogli posmatrati Zemlju, znaci da bi mi u ovom trenutku videli (a mozda i ne) ono sto se dogadjalo u proslosti. Hocu da kazem da, kada bi mogli da teleportujemo teleskop u trenutku, na recimo mesto koje je udaljeno 5 miliona svetlosnih godina od Zemlje, a da sliku sa njega dobijamo istog trena, ustvari videli kakva je nasa planeta bila pre pet miliona godina!
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dialup.neobee.net.



+226 Profil

icon Re: back to the future17.05.2006. u 22:43 - pre 218 meseci
WoW....

znao sam za to (da gledamo "staru" sliku svemira), ali nikad nisam tako razmishljao...
a shta kazesh na ovo: poshto je univerzum star 20 biliona godina, kad bi smo teleskop teleportovali 21 bilion svetlosnih godina od nas shta bi smo videli?
Scary stuff...
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

pyost
Nenad Božidarević
Software Engineer
Facebook
Vancouver

Član broj: 77955
Poruke: 77

Sajt: www.bozidarevic.com


Profil

icon Re: back to the future17.05.2006. u 22:45 - pre 218 meseci
Zanimljiva pretpostavka, ali i ona ima svoje mane.

Pretpostavimo da mozemo da postavimo teleskop na takvu planetu i da signal moze da dodje do Zemlje. Taj signal ne bi mogao da putuje brze od svetlosti, tako da dobijanje slike istog trenutka otpada. A posto se signal krece sporije od svetlosti, nista ne dobijamo
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dialup.neobee.net.



+226 Profil

icon Re: back to the future17.05.2006. u 22:52 - pre 218 meseci
eeeee a moze teleskop da to snimi na hard, pa ga mi teleportujemo nazad i eto....slicice od pre postanja univerzuma.
da Stephen Hawking vidi ovu diskusiju....shta bi on rekao?
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: back to the future17.05.2006. u 23:02 - pre 218 meseci
Citat:
kada bi mogli da teleportujemo teleskop



Ovde ti teorija pada u vodu.
 
Odgovor na temu

Hirurg

Član broj: 82191
Poruke: 7
*.veze.net.



Profil

icon Re: back to the future17.05.2006. u 23:10 - pre 218 meseci
Sto ne znaci da necemo moci.
 
Odgovor na temu

Marcony
Network security inzenjer
Beograd

Član broj: 10486
Poruke: 1853
*.bg.wifi.vline.verat.net.



+18 Profil

icon Re: back to the future17.05.2006. u 23:22 - pre 218 meseci
Kada bi teleskop mogao da se teleportuje, na planetu udaljenu 5 miliona svetlosnih godina (ako je teleportovanje brzinom svetlosti), dobio bi sliku planete kakva je bila u trenutku kada je teleskop poslat.
YU2MP
 
Odgovor na temu

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: back to the future17.05.2006. u 23:28 - pre 218 meseci
a kad i mogli da teleportujemo zemlju pa da sami gledamo odande sta se desilo

a jel se ti stvarno zoves zoran zivkovic?

[Ovu poruku je menjao biotech dana 18.05.2006. u 00:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dialup.neobee.net.



+226 Profil

icon Re: back to the future18.05.2006. u 00:26 - pre 218 meseci
nenenene

teleportovanje ne ide brzinom svetlosti. ide INSTANT. znash ono sad sam tu a za beskonacno malo vremena pojavim se na nekom mestu 5mil svetlosnih godina odavde.

znaci glavni problem je teleportacija? pa pricaju neki fizicari da je i to teorijski moguce...http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_teleportation
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

zaraza

Član broj: 19938
Poruke: 1139
*.ptt.yu.



+4 Profil

icon Re: back to the future18.05.2006. u 00:34 - pre 218 meseci
iako postujem wikipediu, ne bih joj bas verovao sto se tice SVIH stvari :)
da teleport je donekle moguc, ali na nivou elementarnih cestica...da bi teleportovao nesto tipa molekul ti bi morao da zapamtis sve polozaje elementarnih cestica u okviru tog molekula i da to verno reprodukujes na cilju...a molekula imamo od onih dvoatomskih, pa do onih beskonacnih...
tako da, projektovanje nekog teleskopa na drugu stranu svemira bi iziskivalu ogromnu racunarsku snagu, tj memoriju, sto mislim da mi jos nismo u stanju da izvedemo...
 
Odgovor na temu

ZaMpA
Marko Kaćanski
Srbistan

Član broj: 73700
Poruke: 171
*.dialup.neobee.net.



+226 Profil

icon Re: back to the future18.05.2006. u 00:46 - pre 218 meseci
ali kad budemo mogli....VIDECEMO SHTA JE BILO PRE UNIVERZUMA.
eto lepog cilja nashoj civilizaciji
'rani bota pa šalji na forum
 
Odgovor na temu

Boboje

Član broj: 13121
Poruke: 383
*.dialup.neobee.net.



+2 Profil

icon Re: back to the future18.05.2006. u 00:50 - pre 218 meseci
ne znam odakle vam da je univerzum star 21 bilion godina. na osnovu Hablovog zakona lako je izracunati starost svemira a ona iznosi oko 15 milijardi godina. na ivici svemira tesko da bi se moglo nesto videti jer se on siri u prazan prostor, bez materije i svetlosti pa nije moguce nista videti

[Ovu poruku je menjao Boboje dana 18.05.2006. u 02:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
*.crnagora.net.



+334 Profil

icon Re: back to the future18.05.2006. u 08:18 - pre 218 meseci
Kako se siri u prazan prostor?! Sta je taj prazan prostor ako nije svemir?!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: back to the future18.05.2006. u 08:28 - pre 218 meseci
Citat:

tako da, projektovanje nekog teleskopa na drugu stranu svemira bi iziskivalu ogromnu racunarsku snagu, tj memoriju, sto mislim da mi jos nismo u stanju da izvedemo...


Ako zanemarimo problem kvantnih stanja cestica i problem sto ti priroda brani da saznas sve informacije o cestici (princip neodredjenosti), i pretpostavimo da si napravio masinu koja ume da zapamti sve informacije o cesticama... kao i da imas masinu koja ume da stvori iste takve cestice negde drugde.

Kako bi preneo te informacije sa jednog na drugi kraj svemira od uredjaja A do uredjaja B brzinom vecom od brzine svetlosti? ;-))

Dakle, teleportacija NIJE generisanje istog takvog obejta - vec promena polozaja nekog tela u prostoru brze od maksimalne brzine koju je moguci za to telo - teoretski, to bi moglo da se izvede sa krivljenjem 4-dimenzionalnog univerzuma i "prespajanjem" delova prostora - samo i za ovo postoje neki drugi problemi vrlo prakticne prirode ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Hirurg

Član broj: 82191
Poruke: 7
*.veze.net.



Profil

icon Re: back to the future18.05.2006. u 09:49 - pre 218 meseci
Citat:
biotech: a kad i mogli da teleportujemo zemlju pa da sami gledamo odande sta se desilo :D

a jel se ti stvarno zoves zoran zivkovic?

[]


Ne zovem se, tako me zovu.:-)
A jeste citali o filadelfijskom eksperimentu kada je americki razarac nestao sa lica zemlje na 24 sata ispred mnogobrojnih ocevidaca. Jedan od prezivelih naucnika sa broda tvrdi da se brod pojavio na nekoliko mesta u buducnosti do 3000 i neke godine. Mnogo clanova posade nikad nije pronadjeno, a za brod se tvrdi da se pojavio 1983 u jednoj americkoj bazi.
Znaci da je brod otputovao ne samo kroz prostor nego i kroz vreme. Ako su ovo uradili 1943, sta mislite da sad rade.
A ovu tvoju ideju bi mogli da sprovedemo u delo kad naselimo Mars.
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: back to the future18.05.2006. u 12:00 - pre 218 meseci
Citat:
Hirurg: Ne zovem se, tako me zovu.:-)
A jeste citali o filadelfijskom eksperimentu kada je americki razarac nestao sa lica zemlje na 24 sata ispred mnogobrojnih ocevidaca.


Je li to bilo u onom broju kad je bio intervju za vanzemaljcima iz Roswella?

Šalu nastranu, što se tiče ovoga:

Citat:
Kako bi preneo te informacije sa jednog na drugi kraj svemira od uredjaja A do uredjaja B brzinom vecom od brzine svetlosti? ;-))


U His Dark Materials trilogiji jedan od likova koristi uređaj koji sadrži entagled česticu (npr. polarizirani foton) čiji se parnjak nalazi u istom takvom uređaju i to bilo gdje u svemiru (čak i ostalim svemirima - u knjizi se koristi Everettova Many-Worlds interpretacija Schrodingerove jednadžbe).

Šteta što autor nije bio upoznat sa nekim praktičnim implikacijama Bellovih nejednakosti, između kojih jest i no-communication teorem u kvantnoj teoriji informacija po kojem entagled čestice mogu synchati svoja kvantna stanja trenutno (bez obzira na udaljenost!), ali mi tu promjenu stanja ne možemo razlučiti od kaotičnog šuma.

[Ovu poruku je menjao cynique dana 18.05.2006. u 14:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: back to the future

[ Pregleda: 3937 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.