Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /

[es] :: Access :: Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /

[ Pregleda: 6117 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mrak30
Dr Miloš Rakić
Dom zdravlja Majdanpek
Majdanpek

Član broj: 91845
Poruke: 23
*.yu1.net.



Profil

icon Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /05.06.2006. u 02:02 - pre 217 meseci
Poštovanim poznavaoci računara i baza podataka, želeo bih da iznesem problem vezan za „projekat“ na kome radim.
Naime, radim u državnom domu zdravlja, kao lekar opšte medicine. Dnevno pregledam u proseku oko 50 pacijenata. Od pre 2 meseca, uvedeno nam je kao obavezno da za svakog pacijenta unosimo gomilu podataka na posebne papire koji bi služili za neka izračunavanja i procene od strane republičkog Fonda za zdravstveno osiguranje. Posao unosa takvih podataka je, verujte mi, mukotrpan, smarajući i pre svega oduzima i onako malo vremena koje ostaje za pregled pacijenta (jer su gužve redovna pojava). Skoro svakoga dana ostajem na poslu duže i sat ipo zbog upisa tih podataka.
Zbog svega ovoga, odlučio sam da pokušam da napravim bazu podataka koja bi mi olakšala posao unosa informacija o pacijentima i o njihovom dolasku na pregled. Međutim, imam dosta poteškoća a najveće su vezane za:

1. Pacijente sa istim imenom i prezimenom
2. Kada unosim podatke u formi „usluge“ ne znam da li su podaci o pacijentu upisani u formi „pacijenti“ i moram svaki put da proveravam
3. Potrebno je da u izveštaju o pregledima dobijem ukupan broj ispisanih recepata, uputa.... za svaki dan posebno kao i za jedan kalendarski mesec a to ne znam da uradim
4. Ne mogu da smestim sve podatke u izveštaj (3. list ne može da se popunjava do kraja)
5. Ne sviđa mi se dizajn forme.
6. Potreban je poseban izveštaj za lekove navedene u formi "usluge" koji bi sadržao: datum pregleda, Ime i prezime pacijenta, JMBG, lek (od lekova sa pomenute liste) i broj kutija određenog leka.
7. Bilo bi dobro kada bih mogao da implementiram kontrolu ispravnosti JMBG jer su često pogrešno upisivani u zdr. knjižice.

Šaljem bazu prikačenu uz poruku.
Molim za pomoć oko rešavanja ovih problema.

Miloš Rakić
[email protected]


[Ovu poruku je menjao Mrak30 dana 05.06.2006. u 03:22 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mrak30 dana 05.06.2006. u 03:24 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /05.06.2006. u 08:41 - pre 217 meseci


Poštovani doktore, nadam se da si pregledao temu "Jednostavna baza za ordinaciju...", i Zidareve komentare u njoj. Poznato mi je da se naši lekari "guše" u administraciji. Odem kod vrhunskog specijaliste, preglsd traje 10 minuta, a onda 15 minuta kucanje nalaza i to na pisaćoj mašini. Žalosno je što Fond zdravstva ne obezbedi odgovarajući softver, makar i samo za prikupljanje statističkih podataka. To što hiljade lekara ručno popunjava gomilu obrazaca neki službenici unose u kompjutere naknadno. Dvostruko (barem) gubljenje vremena. No to mi ovde ne možemo ispraviti, ali mi je lakše kad bar kažem.

Što se priložene baze tiče, treba mi (nam) malo više vremena da ukačim šta je suština, biće i dodatnih pitanja.
 
Odgovor na temu

Mrak30
Dr Miloš Rakić
Dom zdravlja Majdanpek
Majdanpek

Član broj: 91845
Poruke: 23
*.yu1.net.



Profil

icon Re: Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /05.06.2006. u 09:36 - pre 217 meseci
Hvala unapred za trud. Zaista sam pokušao da uđem u suštinu problema i da shvatim odnose u relacionim bazama podataka (koliko je to moguće nekome kome to nije struka)...

Miloš Rakić
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /05.06.2006. u 14:04 - pre 217 meseci
Pozdrav doktoru!

Razumemo muku i pomoci cemo koliko se moze. Mozes li da zakacis fajl kao ZIP? Nemam RAR pa ne mogu da otvorim zakaceni fajl. (Imam ali na poslu nije dozvoljeno instalirati)

:-)
 
Odgovor na temu

Mrak30
Dr Miloš Rakić
Dom zdravlja Majdanpek
Majdanpek

Član broj: 91845
Poruke: 23
*.yu1.net.



Profil

icon Re: Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /05.06.2006. u 15:51 - pre 217 meseci
Pozdrav svima, posebno za Zidara i BiloKoje!

Šaljem zipovanu bazu.

Iznenađen sam Vašom susretljivošću i ažurnošću. Iskreno sam Vam zahvalan.

Miloš
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /06.06.2006. u 15:44 - pre 217 meseci
Doktore, lepo si opisao problem. Mislim da ti treba nesto kao ovo sto sam zakacio. Ne bas to, ali nesto slicno. Preporucujem da se povezes sa nekim od majstora koji dolaze na forum pa da ti napravi sta treba. Sam neces moci da isplivas, isuvise toga ima da se nauci i uradi. Bez ljutnje, kad te boli oko ne ides kod interniste, ides kod ocnog lekara. Tako i ovo, kad ti treba softver, ne ides kod lekara nego kod majstora koji to radi.

Evo dakle ideja. Prouci prvo relatioships dijagram. Tek onda pogledaj aplikaciju i kako rade forme is ta rade. Ovo je tek vrlo gruba skica necega sta tebi treba. Mnogo jos ima da se doda i promeni da bi zalicilo na nesto sto ce priblizno da radi srta ti treba. Da nije tako, bilo bi na stotine sistema za vodjenje papirologije u zdravstvu.

Srecan rad i javi kako ide. Ali molim te, nekoga moras da nadjes ko se razume u Access, da ne bismo morali da objasnjavamo sta i kako radi subforma i kako se pravi kveri od tri tabele.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Mrak30
Dr Miloš Rakić
Dom zdravlja Majdanpek
Majdanpek

Član broj: 91845
Poruke: 23
*.yu1.net.



Profil

icon Re: Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /06.06.2006. u 23:09 - pre 217 meseci
Zahvaljujem se na pomoći. Ovo je odlično, samo što se baš i ne uklapa u potrebe koje sam naveo. Ipak, svako treba da radi ono što najbolje ume - ja se sigurno neću proslaviti sa pravljenjem baza podataka ili nekih drugih aplikativnih softvera. To treba prepustiti ljudima kojima je to posao i struka.

Hvala lepo svima koji su se potrudili da mi olakšaju "muku" sa unosom podataka.

Srdačan pozdrav,
Miloš Rakić
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /07.06.2006. u 15:36 - pre 217 meseci
Ako se ne uklapa u tvoje potrebe, onda nije odlicno. Gruba skica, kako rekoh.
Da vidimo da li moze da se uklopi:

Zamisljeno je da se aplikacija koristi ovako:

Pacijent dolazi. Procitas ime i preziem iz knjizice. Potrazis tog pacijenta u listi. Ako ga ima, sve je OK, dupli klik otvara formu na kojoj se vide pacijentovi maticni podaci i u subformi svei prethodni pregledi. Otvoris novi pregled. Upises dijagnozu. Dupli klik na pregled otvara formu gde se upisuju detalji o pregledu - usluge i prepisani lekovi. Posle se iz toga kverijima vade podaci za izvestaje.

Ako pacijenta nema u listi, znaci nov je. Klikne sdugme Novi Pacijent i otvori se iat forma kao pre, samo prazna. uneses podatke. Nema 'godina starosi', to se uvek izracuna iz datuma rodjenja. nema godine rodjenja, ima ceo datum. JMBG - obavezan podatak i mora da bude kao sto je u knjizici. Ako ej pogresan u knjizici, neka ga pogresan i kod tebe. Negde na forumu ima funkcija za proveru JMBG. Pitanje je sta raditi kad otkrijes da nije tacan? Moras ga upista takvog kakav je. Kad se proemeni u knjizici, promenis ga i ti.

1. Pacijente sa istim imenom i prezimenom
Teorijski i prakticno, ne mozes da garantujes da neces imati dva pacijenta sa istim imenom i prezimenom. Dakle, treba ti jos nesto nesto da bi identifikovao pacijenta. JMBG bi trebao da bude dovoljan, cak i ako nije tacan. Vrlo je malo veroevtno da ces imati dva pacijenta sa istim imenom, prezimenom i istim JMBG. Zato imas listu pacijanta pred sobom - program se 'otvara' na listi pacijenata. Znaci, dodje pacijent. Ti ga se ne secas, pitas za ime i pogledas u litu. Koristi dugmad za sortiranje i filterovanje da si olaksas pretragu. Ako si nasao to ime, i nije duplikat, tu si, to je taj. Ako imas dvojicu ili vise, pogledaj ostala polja i zakljuci koji je pravi. Ako ga nema u listi, klikni dugme 'Novi Pacijent' i unesi podatke. Znaci, sad imas pacijenta. Tamo akze 'dupli klik na JMB ce da otvori 'karton' pacijenta'

2. Kada unosim podatke u formi „usluge“ ne znam da li su podaci o pacijentu upisani u formi „pacijenti“ i moram svaki put da proveravam
Pacijenta uneses jednom u bazu, kad se prvi put pojavi, i ti se podaci ne menjaju, osim ako nisu pogresni. Vidi tacku 1.
svaki put kad pacijent dodje, nadjes ga u listi i otvoris formu na kojoj se vide prethodni pregledi. Zatim dodas rekord za novi pregled, i tom pregledu dodelis usluge i lekove koje vec treba. nesto sto nisi pitao, a ja sam uradio - izbacio sam polje 'PonovniPregled'. Ako je neki pregled u evzi sa nekim prethiodnim pregledom, to mozemo da dodamo, ali na malo drugaciji ancin. ako ti to treba, razjasni nam malo detaljnije pa mozemo da dodamo.

3. Potrebno je da u izveštaju o pregledima dobijem ukupan broj ispisanih recepata, uputa.... za svaki dan posebno kao i za jedan kalendarski mesec a to ne znam da uradim
Izvestaje nismo ni napravili, mogu se izvuci iz tabela. Napravio sam posebnu tabelu za usluge a posebnu tabelu za lekove. Svakom pacijentu se na pregledu rade samo neke usluge i samo te usluge se upisuju u pregled. isto tako i lekovi.
Ako pogledas tabelu SifranikUsluga, videces koje usluge se nude. Mozes da je dopunis. Ako za svaki lek ide po jedan zaseban recept, mozda treba u tabelu Lekovi dodati i polje ReceptID (nesto sto jedinstveno identifikuje recept)

4. Ne mogu da smestim sve podatke u izveštaj (3. list ne može da se popunjava do kraja)
Kad smislimo ako ce da izgleda izvestaj, videcemo da li moze da stane ili ne. Tvoj originalni izvestaj ima problem sto je preveliki, a ipak ne sadrzi sve sto ti moze zatrebati. iams strogo definisane i usluge i lekove. sta ce biti ako treba dodati neki novi lek ili uslugu? Zato sam predlozio model podataka drugacije nego u tvom originalnom predlogu.

5. Ne sviđa mi se dizajn forme.
Ni meni :-), zato sam predlozio potpuno nov pristup celom problemu.

6. Potreban je poseban izveštaj za lekove navedene u formi "usluge" koji bi sadržao: datum pregleda, Ime i prezime pacijenta, JMBG, lek (od lekova sa pomenute liste) i broj kutija određenog leka.
Ovo se dobija jednostvnim kverijem iz predlozenog modela baze.

7. Bilo bi dobro kada bih mogao da implementiram kontrolu ispravnosti JMBG jer su često pogrešno upisivani u zdr. knjižice.
To smo iamli vec na forumu, ali nije neophodno za tebe. sta ces kad otkrijes pogresno izracunat JMBG? Da ga ne upises u bazu, nego da posaljes paciejnta nazad u socijalno da promeni broj? To mozes da mu savetujes, ali broj moras da upises onako kako pise u knjizici. kad ga pacijent promeni, promenis ga i ti u bazi podataka.


Vidis da reporte nismo nigde sagradili. za reporte trebaju kveriji, koje je lako sagraditi. Za taj deo sa kverijim i reportima trebace ti programer

:-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Evidencija o pregledima pacijenata u domu zdravlja / potrebna pomoc /

[ Pregleda: 6117 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.