Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 46582 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slash-BL
Banja Luka

Član broj: 68776
Poruke: 191
*.dialup.blic.net.



Profil

icon Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 16:51 - pre 216 meseci
Interesuje me kako mogu dobiti drzavljanstvo Srbije, pa da imam dvojno Srbijansko i RS (koje sad imam). Znam za onaj nacin da se plati oko 1000-2000 Evra za upis u knjigu drzavljana i to je to. Ali interesuje me ima li nesto jeftinije. Ja sam nakon rata bio prijavljen u Beogradu (i imao onu bijelu "izbjeglicku" legitimaciju), ali kada je to prije godinu dvije trebalo otici rijesiti (produziti ili izvaditi neke dodatne dokumente ne znam o cemu se tacno radilo) nisam otisao. Ima li neka mogucnost da dobijem SR drazavljanstvo?

Takodje me interesuje pitanje vojne obaveze. Imam nekoliko prijatelja kojima su roditelj(i) vojna lica koja su nakon rata ostali u Vojsci SRJ - a citav rat su proveli u RS (tj. nisu zivili u Srbiji), ali imaju SR papire. E sad oni (prijatelji) su imali velikih problema sa vojskom tj. sa odogodom vojnog roka jer su studenti, a i usput su prijavljeni ovdje u Vojnom odsjeku, kao i ja, ali uprkos tome na adresu u BL su im stigli pozivi da se moraju javiti na regrutaciju/sluzenje vojnog roka u Beograd, pa su to nekako jedva rijesili - jedan preko veze, a drugi, cini mi se, da je ponistio dvojno drzavljanstvo.

Eto pa ako ima neko upucen neka odgovori.
Hvala.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 17:28 - pre 216 meseci
Tesko da mozes da kupis drzavljanstvo.
 
Odgovor na temu

vaske71

Član broj: 61960
Poruke: 1438
*.dialup.neobee.net.



+109 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 17:45 - pre 216 meseci
Joj brate da sad oces da kupis drugo drzavljanstvo ( zapad ) a ti bas Srpsko !!!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 17:52 - pre 216 meseci
http://www.sluzbenilist.co.yu/forum/viewtopic.php?t=98

Citat:


Sticanje državljanstva prijemom

Član 14.

Stranac kome je shodno propisima o kretanju i boravku stranaca odobreno stalno nastanjenje u Republici Srbiji može biti, na svoj zahtev, primljen u državljanstvo Republike Srbije, pod uslovom:

1)da je navršio 18 godina života i da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

2)da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u državljanstvo Republike Srbije;

3)da je do podnošenja zahteva najmanje tri godine neprekidno imao prijavljeno prebivalište na teritoriji Republike Srbije, odnosno Srbije i Crne Gore;

4)da podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.

Uslov iz tačke 2. stava 1. ovog člana ispunjen je ako je zahtev podnelo lice bez državljanstva ili lice koje pruži dokaz da će po zakonu zemlje čiji je državljanin izgubiti državljanstvo prijemom u državljanstvo Republike Srbije.Ako strana država ne dozvoljava otpust iz državljanstva ili za otpust postavlja uslove koje stranac ne može ispuniti, ispunjenost uslova iz tačke 2. stava 1. ovog člana ne traži se ako podnosilac zahteva podnese izjavu da se odriče stranog državljanstva u slučaju sticanja državljanstva Republike Srbije.

Odricanje ili gubitak ranijeg državljanstva neće se zahtevati ako to nije moguće ili se ne može razumno očekivati.Obrazac pismene izjave iz stava 1. tačka 4. ovog člana propisaće ministar nadležan za unutrašnje poslove.

Član 15.

Strancu koji je podneo zahtev za prijem u državljanstvo Republike Srbije a nema otpust iz stranog državljanstva ili dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u državljanstvo Republike Srbije može se, na njegov zahtev, izdati potvrda da će biti primljen u državljanstvo Republike Srbije ako ispunjava ostale uslove iz člana 14. stav 1. ovog zakona.Potvrda iz stava 1. ovog člana izdaje se sa rokom važenja od dve godine i služi za dobijanje otpusta iz stranog državljanstva.

Član 16.

Lice koje je rođeno na teritoriji Republike Srbije može biti primljeno u državljanstvo Republike Srbije ako je do podnošenja zahteva za prijem najmanje dve godine neprekidno boravilo na teritoriji Republike Srbije i ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.

Član 17.

Stranac koji je najmanje tri godine u bračnoj zajednici sa državljaninom Republike Srbije i kome je odobreno stalno nastanjenje u Republici Srbiji može biti primljen u državljanstvo Republike Srbije ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.

Član 18.

Iseljenik i njegov potomak mogu biti primljeni u državljanstvo Republike Srbije ako su navršili 18 godina života i nije im oduzeta poslovna sposobnost i ako podnesu pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatraju svojom državom.Bračni drug lica iz stava 1. ovog člana koje je steklo državljanstvo Republike Srbije može biti primljen u državljanstvo Republike Srbije ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.Pod iseljenikom, u smislu stava 1. ovog člana, smatra se lice koje se iselilo iz Republike Srbije sa namerom da stalno živi u inostranstvu.

Član 19.

Nezavisno od uslova iz člana 14. stav 1. tač. 2. do 4. ovog zakona, u državljanstvo Republike Srbije može biti primljen i stranac čiji bi prijem u državljanstvo Republike Srbije predstavljao interes za Republiku Srbiju.Bračni drug lica koje je pod uslovima iz stava 1. ovog člana steklo državljanstvo Republike Srbije može biti primljen u državljanstvo Republike Srbije i ako ne ispunjava uslove iz člana 14. stav 1. tač. 2. do 4. ovog zakona.

O prijemu u državljanstvo Republike Srbije iz stava 1. ovog člana, na predlog nadležnog ministarstva, odlučuje Vlada Republike Srbije.


 
Odgovor na temu

Wega
Novi Sad

Član broj: 31412
Poruke: 127
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.format.co.rs


+1 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 19:57 - pre 216 meseci
"Srbijansko"?

neki novi termin?

A computer once beat me at chess, but it was no match for me at kick boxing
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 20:25 - pre 216 meseci
Citat:
Wega: "Srbijansko"?

neki novi termin?


Potpuno pravilan termin.
"Drzavljanstvo Republike Srbije" se na drugi nacin moze reci samo "srbijansko drzavljanstvo", jer se tim terminom naglasava pripadnost Srbiji kao drzavi, a ne srpskom narodu...tj. kada se kaze da je nesto srbijansko, to oznacava da je iz drzave Srbije.

Dakle, ne moze se reci "srpsko drzavljanstvo".
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 20:29 - pre 216 meseci
Ma nemoj, ja hocu da budem Srbijac. :)
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 21:37 - pre 216 meseci
Aco, 'ajde da ne trujem... ali malo moram!

"Srbijansko", "srbijanac" se uvek koristi po meni kada se misli na maticu Srbiju, tj. ljude koji OVDE i žive.

Zašto to ne važi ni za jedan drugi narod okolo, samo za Srbe?

Srbin, srpski... "srbijansko"

Makedonac, makedonski, "makedonijansko"...

"hrvatijansko", "slovenijansko", "crnogorijansko"... ajde, BRE! Grrrr... :P

Kao, samo Srbi imaju maticu i zato su "srbijanci", a oni iz rasejanja su "srbi"... jedino!

UŽASNO sam alergičan na taj izraz, kao i na onaj drugi... "procesuiranje"... hahahaha!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Wega
Novi Sad

Član broj: 31412
Poruke: 127
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.format.co.rs


+1 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 21:39 - pre 216 meseci
aham, to je ona fora: svi smo srbijanci a neko je srbin a neko madjar, hrvat, rusin...
neka nakaradna "gradjanska" nacionalnost...

tozovac:
Jelek, anterija i opanci
po tome se znaju Srbijanci



a u hrvatskoj?
hrvatijansko?
hrvatijanci?

madjarska, rumunija, bugarska?

i naravno indija > indijanci


how yes no


A computer once beat me at chess, but it was no match for me at kick boxing
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.



+30 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 21:54 - pre 216 meseci
Citat:
ton_majstor: Aco, 'ajde da ne trujem... ali malo moram!

"Srbijansko", "srbijanac" se uvek koristi po meni kada se misli na maticu Srbiju, tj. ljude koji OVDE i žive.

Zašto to ne važi ni za jedan drugi narod okolo, samo za Srbe?

Srbin, srpski... "srbijansko"

Makedonac, makedonski, "makedonijansko"...

"hrvatijansko", "slovenijansko", "crnogorijansko"... ajde, BRE! Grrrr... :P

Kao, samo Srbi imaju maticu i zato su "srbijanci", a oni iz rasejanja su "srbi"... jedino!


Pa nije da se meni svidja....ta rec "srbijansko" mi zvuci kabasto , vise volim kad se kaze "srpsko"...ali eto, nekoliko puta mi rekose da je tako pravilno reci kada se nesto odnosi na drzavu Srbiju....
Ma mi smo posebni u svakom pogledu
Mozda cemo jednog dana imati i izraz "srbijadinsko"
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 22:25 - pre 216 meseci
Kad se nalazis na teritoriji BiH i kazes da je nesto "srpsko", obicno se protumaci da je to iz Republike Srpske. Zato kazes "srbijansko" i otklonis svaku sumnju. Takav slucaj nemaju druge drzave, ali ima raznih slicnih situacija, recimo Makedonci su se jedva izborili za pravo da se tako zovu, jer postoji grcka Makedonija, pa da ne bude zabune.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 22:34 - pre 216 meseci
E, baš si ubo sretno poređenje...

Kad se nalazis na teritoriji BiH i kazes da je nesto "srpsko", obicno se protumaci da je to iz Republike Srpske.

Naravno da je srpsko. Kada u toj istoj Bosni kažeš da je nešto "bošnjačko", ne verujem da misle na ove naše iz Novog Pazara ili sa Kosova!

Nemamo mi kome da se pravdamo-borimo za ime kao makedonci. Samo Sami Sebe Sekiramo.

Svejedno, nije Tozovac, nego Mira Vasiljević... ili ona njena... Goca Lazarević. Tozovac nije, ne daj Bože!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.PRI-1.panline.net.



+9 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 23:15 - pre 216 meseci
Citat:
ton_majstor: Aco, 'ajde da ne trujem... ali malo moram!

"Srbijansko", "srbijanac" se uvek koristi po meni kada se misli na maticu Srbiju, tj. ljude koji OVDE i žive.

Zašto to ne važi ni za jedan drugi narod okolo, samo za Srbe?

Srbin, srpski... "srbijansko" :(

Makedonac, makedonski, "makedonijansko"... :)

"hrvatijansko", "slovenijansko", "crnogorijansko"... ajde, BRE! Grrrr... :P

Kao, samo Srbi imaju maticu i zato su "srbijanci", a oni iz rasejanja su "srbi"... jedino! :D

Pozdrav!


Radi se jednostavno o teritorijalnoj odrednici. Niko ne spori da smo svi mi Srbi. Pa i Japanci...jel`...

A tvoja bi se logika mogla jednako nevesto osporavati sa

Srbija - Srbijanci
Srpska - Srbi
Hrvatska - Hrvati
Hrvatija - Hrvatijanci

Potpuno je besmisleno traziti dublji smisao od proste teritorijalne definicije...
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
195.252.78.*



+294 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?12.06.2006. u 23:29 - pre 216 meseci
Ovde u Vojvodini (bar u mojoj okolini) se pod terminom "Srbijanac" podrazumeva stanovnik Srbije koji ne živi u Vojvodini (a uglavnom ni u Beogradu).
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?13.06.2006. u 10:24 - pre 216 meseci
Mozete i Liliputancima da nas zovete ali smo mi ipak samo Srbi. Kad me neko nazove Srbijancem ja to smatram uvredom, jer je to iskarikiran naziv za Srbe.
 
Odgovor na temu

Floyd

Član broj: 576
Poruke: 975
*.suonline.net.



+3 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?13.06.2006. u 10:26 - pre 216 meseci
Stvarno, zvuci ko Indijanci..
Razlika izmedju prakse i teorije je mnogo veca u praksi nego u teoriji.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?13.06.2006. u 10:56 - pre 216 meseci
Citat:
ton_majstor: Naravno da je srpsko. Kada u toj istoj Bosni kažeš da je nešto "bošnjačko", ne verujem da misle na ove naše iz Novog Pazara ili sa Kosova! :)

Da, ali, ako Novi Pazar jednog dana postane zasebna republika sa nazivom Republika Bosnjacka, onda ce to biti adekvatan primer za poredjenje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Slash-BL
Banja Luka

Član broj: 68776
Poruke: 191
*.etfbl.net.



Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?13.06.2006. u 11:17 - pre 216 meseci
Hvala nekolicini koja je odgovorila na moje pitanje.

Ima li moderatora ovdje? Kad ga vec nema da nastavimo sa ovim "kuvanjem". Ovdje (u RS) se gradjani Srbije (bez obzira na nacionalnost) nazivaju Srbijanci odnosno Srbijanac/ka u jednini, pa shodno tome i pridjev srbijanski (nastao od teritorijalne, a ne od nacionalne odrednice) - Margit Saovic je Madjarica, a Boris Tadic je Srbin, ali njih oboje su gradjani Srbije odnosno Srbijanci (a ne Srbi). Da li je gramaticki ispravno necu da ulazim u to, ali ovdje cete na TV-u cesto cuti "srbijanski mediji"... jer se Srbima smatra narod (i u Srbi u Srbiji i u BiH) a prisvojni pridjev od Srbin je srpski. Neko je vec napomenuo to. Isto tako kad ja dodjem u Srbiju ne kazu da sam Srbin nego Bosanac.
Jedna diverzija - hrvati kazu srpski za ono sto mi ovdje nazivamo srbijanski, ALI oni govore i
slovenski - mi kazemo slovenacki (prisvojni pridjev od Slovenac - gradjanin slovenije)...

BTW. Na BK ili B92 sam neposredno prije referenduma gledao neku raspravu gdje su se bas sporili oko ovog pitanja i nista nisu zakljucili - jedni su trvdili jedno (srpski) jedni drugo (srbijanski).

Ja i dalje ostajem na svojoj tvrdnji
Srbijanski - prisvojni pridjev od Srbija (drzava, teritorija)
Srpski - prisvojni pridjev od Srbin (narodnost-nacionalnost)

Sto se tice toga "bosnjacki":
bosnjacki je pridjev nastao od korijena bosnjak - stanovnik BiH muslimanske vjeroispovjesti
BiH se sastoji od tri ravnopravna naroda: Srbi, Hrvati i Bosnjaci (u ratu/nakon rata oni su sebe tako prozvali, u SFRJ to su bili Muslimani), ali sva tri ta naroda jednom rijecju vi nazivate Bosanci.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.beotel.net.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?13.06.2006. u 14:34 - pre 216 meseci
Citat:
Wega
a u hrvatskoj?
hrvatijansko?
hrvatijanci?


Srbijanče, ognju živi,
Ko se tebi još ne divi!
Hrvaćane, ne od lane,
Od uvek si ti bez mane!
Oj Bosanče, stara slavo,
Tvrdo srce, tvrda glavo,
Tvrd si kao kremen kamen
Gde stanuje živi plamen!
Ao, Ero, tvrda vero,
Ko je tebe jošte ter'o?
...

Reče jedan pesnik :)

Naravno da stvar ne važi svuda. Mogu reći da je srećna okolnost da važi u Srbiji jer je kraće i lepše reći Srbijanci nego građani Srbije. Srbin iz Srbije = 0,82 * građanin Srbije (tj. Srbijanc). Matematika je jasna nauka :)
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?13.06.2006. u 15:00 - pre 216 meseci
@Slash-BL, Margit Savović nije SRBIJANKA, nego mađarica koja živi u Srbiji, tj. Vojvodini...

Citat:
Mozete i Liliputancima da nas zovete ali smo mi ipak samo Srbi. Kad me neko nazove Srbijancem ja to smatram uvredom, jer je to iskarikiran naziv za Srbe.


Tačno tako, potpuno se slažem... zato ovoliko i lajem ovde! I uvek ću!

@Au197/79: ta pesma je prošla sito i rešeto tokom komunističke vlasti. Nisam uopšte siguran da je tako zvučala pre sto godina.
Ako neko ima ORIGINALNE spise iz tog vremena, na uvid... onda ok. Ovako, kao "kremansko proročanstvo"... ko umije, njemu dvije.

Cela frka je posledica nesaglasnosti MATICE i DIJASPORE, a dijaspora kreće baš od preko Drine, pa nadalje, a malko i na istok i jug...
Dijaspora se uvek oseća omalovaženom, odbačenom (često sa pravom), pa se stalno istresa na maticu kao na neodgovornu majku-maćehu!

Narode, nikada se neću složiti sa činjenicom da sam kao, SRBIJANAC, SRBINAT, SRBIJAC. Ja sam Srbin. Koje god vere, ali to sam.

Da se vratim na temu-ontopic, ovde se traži SRPSKO državljanstvo, jer SRBIJANSKO ne postoji, per se.

Pozdrav!



 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako dobiti drzavljanstvo Republike Srbije?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 46582 | Odgovora: 45 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.