Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preporuka oko jacine klime?

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Preporuka oko jacine klime?

[ Pregleda: 6010 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Preporuka oko jacine klime?23.07.2006. u 22:53 - pre 215 meseci
Stan ima nesto preko 50 kvadrata i naravno iz vise je prostorija. Tu su soba, kuhinja i druga soba spojene hodnikom (i kupatilo). Koliko sam skapirao 12-ica bi bila dovoljna za 50-ak kvadrata, ali posto to nije jedna velika prostorija, najverovatnije ce biti potrebne dve klime.

Eh sad, da li da obe budu 12-ice ili 9-ke?

Razlika u ceni Tadiran 12-ica (onih jeftinih, infinity ili sta vec) i 9-ki je samo 2-3000 din. Tako da se razmisljam da to budu 2x12-ice - misleci da ce opterecenje na njih biti manje, da ce duze trajati ...

"Skica" stana je prikacena - napravio sam mali ASCII art ali ga [ES] deformise prilikom ispisa :(

+++ - vrata
KK - gde bi bile klime

Prvo ce biti postavljena ova levo - to je u mojoj sobi. Ne znam da li je problem to sto bi ona delom (pola klime) tukla prakticno u zid koji bi bio na samo 90 cm (sirina vrata) od nje?

Cale je nekada davno radio u Iraku i sl. i tamo su "ljude iznosili kao kockice leda" zbog klima, pa on nece to kod sebe u sobi ...

Ta desno klima ce kasnije ici kada se matorci isele. Kada ce i sama kuhinja (smanjena) postati soba, a desna soba (povecana) postati kuhinja/trpezarija + dnevna soba.

Eh da, svi prozori su sa "gornje" strane koji je na istoku i nenormalno je vruce!

Dakle da li da to budu 9/12 i da li su na OK mestima?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sasa_NS
Ha! Prčkam tu i tamo ponešto...
Novi Sad

Član broj: 61060
Poruke: 311
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?27.07.2006. u 09:36 - pre 215 meseci
Vidi, za tu jednu sobu dovoljna ti je "devetka". Ako držiš otvorena vrata od sobe, ohladiće malo i hodnik, ali od hlađenje druge sobe i kuhinje nema ništa (ili će to biti tek jedva primetno)... Ovo ti govorim obzirom da unutrašnju jedinicu postavljaš direktno u sobu, a to znači da ćeš je morati podesiti tako da ti bude prijatno (znači, nema ništa od "naprživanja" da bi klima gurala što bolje hladan vazduh i u druge prostorije)...

Ako bi odmah postavljao i drugu klimu, trebala bi ti "dvanaestica" i to postavljena u hodniku (obzirom da ti ćale mudro zbori), tako da indirektno hladi drugu sobu i kuhinju... Pritom bi, naravno, trebalo držati stalno otvorena vrata od te sobe i kuhinje...

Ako ćeš je kasnije postavljati, to bi opet trebala biti 12-ica obzirom da će hladiti tu veću prostoriju, zajedno sa kuhinjom i delom hodinka...

Pri postavljanju unutrašnjih jedinica, vodi računa gde bi trebalo da stoje spoljnje, jer će ti majstori dodatno naplatiti razvlačenje cevi, a i ne izgledaju baš lepo razvučene po celom stanu...

U svakom slučaju, dve klime će odlično raditi posao (gde god da ih postaviš u ovolikom stanu), a da li 9/12 ili 12/12, odluči sam (uzmi u obzir i potrošnju struje u obe kombinacije). U svakom slučaju, nećeš pogrešiti šta god da uzmeš...

p.s. Nema problema da vazduh iz klime tuče malo u zid prekoputa...

 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Cudni zvuci?27.07.2006. u 19:27 - pre 215 meseci
Odgovor kasno stize ... vec sam ugradio klimu.

U pitanju je Tadiran 12-ica (TK-12H valjda) i majstor je predlozio da ne ide tamo gde sam mislio vec na suprotan zid (u onoj levoj sobi) dakle dijagonalno od vrata. Ubedio me je da je bolje da je nasuprot vratima nego tacno iznad njih - jer u tom slucaju treba da vazduh ide na dole i jos prakticno 2x "skrene" za 90 stepeni (da bi krenulo hodnikom).

Sto se tice hladjenja celog stana - isprobano i radi posao samo jedna klima. Mada je potrebno da se ujutro ukljuci turbo na neko vreme i posle da odrzava tu temperaturu. Jos ako klima nije radila bas kako treba - mozda bude radilo i mnogo bolje... Naravno u mojoj sobi je najhladnije ali cak i nije problem jer se nalazim tacno ispod klime (tu je sto-racunar) i klima duva preko mene - tu sam stavio sto jer sam uvideo da krilca ne usmeravaju bas sav vazduh tako da je na starom mestu stola bila prava "promaja".

Inace vec drugog dana klima je prestala da radi! Da ... znaci obe jedenice se upale i kao rade, ali meni izgleda da rade samo ventilatori. Znaci spoljasnja se ne greje (a unutrasnja ne hladi). Verujem da je ili crkla pumpa kompresora ili je freon otisao da unistava ozonski omotac ... Jutros sam prijavio kvar - kao doci ce ili u toku dana (sada je vec kasno, zar ne) ili sutra ujutro ... tako da ih cekam sutra.


Nego cesto cujem "vodu" kako potece (mislim dok je klima radila) - naravno kada "prosusi" vazduh onda se to desava redje ... Ali nekako mi se cini da na drugim mestima (drugim klimama) to nisam primetio? Par puta sam pogledao napolje i malo posle tog zvuka vidim kako otece kroz kondez crevo - mada mozda je to slucajnost. Jer to normalno? Moze li se to nekako smanjiti - recimo da se creva drugacije nameste ili sta vec?

Ne znam da li to dolazi bas iz unutrasnje jedinice (tako mi se cini) ili na mestu gde kondez crevo ode pod 90 step na dole ka spoljasnjoj jedinici. Ako je spolja - onda ce mozda punjenje rupe pur penom (eh da ni to nisu uradili) smanjiti zvuk.


Takodje sam juce (ujutro dok je kao radila - i tada je delovalo da slabije radi) cuo neki drugi zvuk - ne bih rekao kao da voda tece - ali ... ne znam, nisam cuo slican zvuk ranije. Bas sam pomislio da se cuje kao da je vazduh usao u sistem...


BTW. Majstor je dao zanimljiv predlog da se klima smesti u hodnik a kondez sprovede u kupatilo. Tada bi se bakarna "creva" lakse mogla ugraditi u zid (ustemovati) jer mogu da idu i gore/dole do spoljne jedinice - ali to ostaje za vreme renoviranja celog stana ...
 
Odgovor na temu

Sasa_NS
Ha! Prčkam tu i tamo ponešto...
Novi Sad

Član broj: 61060
Poruke: 311
*.beobug.com.



Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?27.07.2006. u 21:06 - pre 215 meseci
Baš si sretnik... Moja Midea radi od sredine maja skoro non-stop i nijednom nije zaštekala (da kucnem u drvo)... No, šta te briga, u garanciji je i cimaj ih da ti to srede. Jedino je muka što ćeš se još malo kuvati...

Ako ti ne smeta što je unutrašnja jedinica u prostoriji gde boraviš, super. Mnogima smeta. Evo, recimo, moja tašta ne može da spava kada dođe kod nas u prostoriji gde je klima ako je uključena, pa moramo da je gasimo (klimu, ne taštu :)). Verovatno su godine u pitanju (uostalom, ni tvom ćaletu se ne sviđa)...

Ako ti jedna radi klima posao, još bolje. Veliku ulogu tu igra raspored i veličina prostorija, mesto postavljanja klime, te položaj i izolacija stana. Bukvalno, svaki stan je priča za sebe, pa je dosta nezahvalno napamet davati bilo kakvu preporuku...

To sa klokotanjem vode mi liči na to da majstori nisu dobro podesili prirodan pad celom dužinom creva, već kao da ima neko "koleno", pa kada se nakupi dovoljno vode ono počne (sistemom sifona) da teče, pa čuješ zvuk. Kod moje klime nema nikakvog zvuka oticanja vode...
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?27.07.2006. u 23:23 - pre 215 meseci
Dobar nacin da se resis taste - kazes crkao daljinac - mora da radi :D

Inace dobra strana u tome sto je crkla odmah - sto se jos uvek nisam navikao na nju :D

Inace izolacija stana je nikakva - znaci samo fasadni blok i malter iznutra. Spolja nema nista preko tih "fasadnih" blokova. A i cale (gradjevinac) kaze da su prozori sa 4 krila (znaci 2x2 krila) previse za sobu od 15-ak kvadrata - a tako je ceo stan/zgrada/naselje uradjeno.

Nego dobro si mi to rekao za "koleno" - kad malo razmislis ima logike :D Samo ako je to negde, onda je u samoj unutrasnjoj jedinici ... mada ko zna kako crevo kada je sve to obmotano sirokom izolirkom.


Jos jedna stvar koju sam primetio je da spoljasnju jedinicu cujem kada radi na najslabijem (kada radi na jacem, ne cujem od unutrasnje) - ali mi se cini da se ustvari cuje zato sto se vibracije prenose na zid ... Pitao sam majstora u vezi onih gumenih nosaca - rece : "Ma to treba samo kada su tanki zidovi, kao recimo na soliterima na NBG ...".

E sada (kad su vec nesto izgleda zajebali) mislim se da ih teram i to da mi stave - samo da nema neki kontra efekat?

Ima u Renault servisu u komsiluku, ~150din kom (nosac auspuha za Renault 4) oticicu ujutro po to - jer valjda ce da dodju sutra da poprave ...
 
Odgovor na temu

Sasa_NS
Ha! Prčkam tu i tamo ponešto...
Novi Sad

Član broj: 61060
Poruke: 311
212.200.218.*



Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?28.07.2006. u 21:28 - pre 215 meseci
Ma isključiće nju tašta isto onako kako gasi računar (iščupa utičnicu iz zida)...:)

Što se tiče vibracija spoljnje jedinice, sve zavisi od toga gde je i kako montirana. Ako je prikačena na neku metalnu ogradu, eto diskoteke od brujanja i drndanja... Tanki zidovi su takođe problem...
Uglavnom, ako je čuješ i smeta ti to, onda ti sigurno trebaju ti gumeni amortizeri... Hoćeš li ih stavljati sam, ili naterati majstore - odluči sam.

Inače, ja sam našao neke sasvim O.K na buvljaku za 50 din komad (ali, pošto sam lenština, još ih nisam postavio)...
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?28.07.2006. u 21:49 - pre 215 meseci
Serviser (tacnije njih 3-ica) me je i danas iskulirao ... Trebalo je da dodje ujutro - zvao sam ga i kao doci ce ~14:00, u 16:00 sam ga opet okrenuo, kao eto ga, i tako jos jednom i naravno posle nije vise bio dostupan.

Pricao sam danas sa jednim poznanikom koji se bavi ugradjivanjem klima. Kaze da se moze desiti da ti gumeni nosaci naprave jos vecu buku. Tako da vise nisam siguran da li da ih teram da ih stavljaju?

A inace je i vrlo verovatno da su zeznuli i to oko odvoda kondeza ...

Ako ih i sutra nema idem do firme (sa Karaburme na NBG - opet kuvanje cak i autom) da vidim u cemu je problem. Cak se razmisljam i o fizickom resavanju problema :D
 
Odgovor na temu

Sasa_NS
Ha! Prčkam tu i tamo ponešto...
Novi Sad

Član broj: 61060
Poruke: 311
212.200.218.*



Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?28.07.2006. u 22:49 - pre 215 meseci
Ne znam kako bi mogli napraviti još veću buku jer guma upija vibracije... Dakle, poenta je da nigde ne bude metal na metalu (metalne nožice-nosači klime na metalnom L profilu-nosaču na zidu), "tvrda veza"... Zato taj gumeni amortizer ima dva vijka (na svakoj strani) a između gumu...

p.s. Nećeš ništa postići fizičkim obračunom...
 
Odgovor na temu

neo geo

Član broj: 63444
Poruke: 26
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?29.07.2006. u 13:52 - pre 215 meseci
Zao mi je kad procitam da se neko zaje**o i uzeo taj jeftini tadiran .. i ja sam ga prvo uplatio, pa uzeo pare nazad .. sve vreme dok sam kao cekao da mi ugrade, mislio sam da ne moze to biti pravi tadiran za te pare ... i cini mi se da sam bio u pravu

vidim ljudi se na netu zale, a cuo sam i od poznanika da su imali dosta problema sa tim 'tadiran' klimama

u svakom slucaju, ako su bezobrazni, malo fizickog razracunavanja sa njima (prvo pocni kulturno da urlash na njih sto te ne postuju kada im se fino obratis) ne moze da skodi, ovde finim metodama tesko da se nesto da isterati.
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?06.08.2006. u 11:47 - pre 215 meseci
Prvo su mislili da je fabricki klima dosla (polu)prazna. Mada to meni nikako nije islo u glavu jer da je bila od pocetka (fabricki) prazna onda ne bi radila ni tih par sati ...

Dopunili su freonom i opet ista prica. Radila je par sati i onda prestala.

Na kraju se ispostavilo da je unutrasnja jedinica pustala. Zamenili su je - opet dopunili - i sada radi OK. Juce sam isprobao i kako greje :D


Anyway - vise ne cujem oticanje vode (nisam cuo ni onda kada su je prvi put napunili). A spoljasnja jedinica se u sobi ne cuje preko zida vec preko samog prozora, tako da gumeni nosaci verujem ne bi pomogli.


A to da li sam (smo) pogresili sto smo uzeli jeftini Tadian. Pa ja na to gledam kao na recimo Celeron vs Pentium odnosno Sempron vs Athlon. Za manje pare dobijes manje opcija - na primer grejanje do -10 umesto -25, nemas indikator zaprljanosti filtera i sl. Kao sto Celeron/Sempron ima manje kes memorije ...

Razliku koju sam primetio u startu u odnosu na Midea-u i sl je sto se ne oseca miris plastike, a i same jedinice ne izgledaju toliko "jevtino" ...
 
Odgovor na temu

neo geo

Član broj: 63444
Poruke: 26
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?06.08.2006. u 19:44 - pre 215 meseci
... i razlika koju si pre toga primetio je da ti klima nije radila kako treba, a ta jeftina midea ima jako malo reklamacija ...

promasio si svrhu sa poredjenjem sa procesorima ... pravo poredjenje bilo bi kada bi neka ozbiljna firma (npr mercedes) dozvolila da im npr Dacia odradi automobil, a oni samo na kraju krknu trokraku zvezdu na haubu i sad svi to zovu mercedes, samo sto ga naplacuju mnogo manje od pravog...

mislim da je ovde ta situacija, a u svakom slucaju drago mi je da ti klima konacno radi ... ja sam se plasio da je uzmem zbog tih silnih senzora koji itekako znaju da zezaju (opet moze jedno poredjenje sa automobilima:)

inace, danas sam oblepljivao lepljivom trakom ostatke instalacije spoljasnje jedinice, koju mi ljudi nisu odradili, i ziv sam se napatio, zato sto je jedna stvar lepiti pri instalaciji, kad imas prilaz, a drugo je kad se sve montira i nema mesta za manevar, a kamoli provlacenje koluta trake ... sve u svemu bilo je zakrpa na krpu, ali mi bar vise naponski kablovi nisu ostavljeni na milost kisi i suncu, a i malo sam oblepio izolaciju cevi.
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Preporuka oko jacine klime?06.08.2006. u 23:11 - pre 215 meseci
Koliko sam upucen sasvim je OK da se racuna da je par posto (recimo 1% - dakle 1 na 100) proizvoda sa fabrickom greskom. Monter je rekao da mu je ovo prvi Tadiran (od 80-ak samo ove godine) koji je ugradio i da nije radio.

A mislim da sam sa poredjenjem procesora mnogo blizi nego ti sa automobilima. Uostalom auto se zove Dacia Logan - by Renault a ne Renault. Uostalom bas Renault pravi neke modele u Turskoj - ali oni se zovu Renault - sto znaci da je to TO ...

Dakle, ako na klimi pise Tadiran onda je to Tadiran - pa makar ga pravila i sama Midea jer je uradjen po Tadiranovim pravilima i sl. Naravno postoji mogucnost da to pravi neka xyz kineska firma i da bespravno lepi Tadiran nalepnicu.

Mada mi se cini da takve xyz firme ipak idu na foru slicnih imena - recimo vidjao sam SQNY, Panasaonic i sl :D
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Preporuka oko jacine klime?

[ Pregleda: 6010 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.