Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su biblijski zapisi pouzdani?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su biblijski zapisi pouzdani?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80170 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milejdi
Jelena Djuric
Beograd

Član broj: 54407
Poruke: 3
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?04.04.2005. u 19:47 - pre 232 meseci
Zdravo!
Tema Biblije me dosta interesuje jer je to u sustini najcitanija knjiga i dosta se ljudi poziva na nju kao neprikosnovenu istinu. Posto se dosta kasno ukljucujem, nema sanse da procitam sve sto je napisano do sada, ali u principu sam stekla osnovnu predstavu o diskusiji. Anyway, izvinjavam se za svako ponavljanje ranijih postova do koga ce mozda doci. Osim toga, cini mi se i da moram da odredim svoje teolosko polaziste: moze se reci da verujem u boga (nesto postoji), ali ne verujem u Crkvu.
Sa antropoloske tacke gledista, Biblija je, u sustini, mit (i mnogi antropolozi smatraju da ga upravo tako treba i proucavati - kao i bilo koju grcku legendu ili mit o postanju nekog primitivnog plemena). Po meni, Biblija se sustinski razlikuje od ovih mitova pre svega jer je zapisana u svom dogmatskom obliku (tj, zapisali su je ljudi koji su u to verovali, a ne neki naucnici koji dolaze iz druge kulture), a uz to se i vreme zapisivanja tako poklopilo sa razvojem tehnologij, da Biblija ostaje neprikosnovena istina nekoliko vekova.
Sto se tice njenog istorijskog porekla, sasvim je jasno da je u pitanju vise puta preradjivana kompilacija svetih tekstova (i to je i dokazano), kako bi se uklapala sa trenutno aktuelnim verovanjima - a narocito kada je u pitanju Stari Zavet. (Postoji i jedna interesantna teorija - Frojdova, cini mi se - da je sz nastao posle progona jevreja iz Egipta, odnosno, da je Mojsije svestenik tajnog monoteistickog kulta Atona koji je neuspesno pokusao da uvede Ehnaton nekoliko decenija ranije - interesantna teorija, ali bez mnogo istorijskih potvrda) Elem, stari zavet je svoj konacni, tj kanonski onlik dobio u 1.v.n.e.
Ne znam ko je izvodio matematicke formule vezane za sedmice. Sa te strane je interesantno procitati i "Biblijski kod". Ali, ako vec moramo da pretpostavimo da je neko ili nesto pametnije od nas napisalo i darovalo ljudskom rodu takvo delo, onda mozemo da prihvatimo i Denikenovu teoriju: zasto to ne bi bili extra-itneligentni vanzamaljci koji su ustvari stvorili lj. rasu genetskim inzinjeringom?
Novi zavet je kanonizovan u 4.v.n.e, naravno, kao izbor iz odredjenog broja textova (u koje, ocigledno, textovi poznati kao Kumranski rukopisi, nisu uvrsteni). Sto se mene tice, verujem da je Isus zaista postojao, ali ne mogu da verujem u ideju o bezgesnom zacecu (koga interesuje, moze da procita "virgin birth" Edmunda Lica). Ocigledno je da je u pitanju lik cije su osobine i dozivljaji naknadno mitizirani. Sa istorijske strane, ne znam da li je ranije pominjan mitraizam - religija koja je postojala u Rimu u isto vreme kad je nastajalo hriscanstvo, i cije su osnove bile: Mitra, prorok, otelotvorenje Boga, rodjen je u stali, u slami, od majke device, tri mudraca su pratila zvezdu i donela mu darove, itd - zvuci poznato, zar ne? Jedina razlika izmedju mitraizma i hriscanstva su blazi kriterijumi za spas duse kod hriscana (sto je, naravno, prevagnulo - ko bi zeleo da bude mitraista, kad je u hriscanstvu lakse spasiti se?!?).
Za kraj: problem Crkve. U sustini, cini mi se da je ovde sve jasno: ni u kom slucaju ne treba mesati stavove Crkve sa onim sto pise u bilo kojoj svetoj knjizi. Ne treba zaboraviti da je svestenstvo u srednjem veku bila vladajuca klasa koja je, logicno, nastojala da tako i ostane. Iz cega, normalno, proizilazi da su manipulisali Biblijom u tom cilju.
Izvinjavam se na duzini texta : ) Ubuduce necu toliko dugo, sigurno.
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
82.117.210.*



+14 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?04.04.2005. u 20:06 - pre 232 meseci
Što se "vantelesnog začeća" tiče, to jednostavno nije tačno. Nigde ne piše da je Marija bila devica kad je rodila Isusa. U Bibliji piše da je u pitanju "mlada devojka" (istoričari su dokazali da je imala oko 12 god. - dakle, "Bog" je pedofil) a to što su se neki prevodioci spetljali prilikom prevođenja Biblije je njihov problem...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

BillyTheKid_79
IT SPV
CG

Član broj: 35312
Poruke: 465
*.neobee.net.



+6 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 00:05 - pre 232 meseci
Citat:
BytEfLUSh: Što se "vantelesnog začeća" tiče, to jednostavno nije tačno. Nigde ne piše da je Marija bila devica kad je rodila Isusa. U Bibliji piše da je u pitanju "mlada devojka" (istoričari su dokazali da je imala oko 12 god. - dakle, "Bog" je pedofil) a to što su se neki prevodioci spetljali prilikom prevođenja Biblije je njihov problem...


bas poznajes materiju......

...zahvalan elitesecurity forumu.....
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.83.beocity.net.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 09:50 - pre 232 meseci
bezgresno zacece je samo jedna kap u moru gluposti judeo-paganijada serviranih prostom narodu kroz trio biblija-kuran-talmud.

ono sto je stvarno za raspravu je katastrofalna zakrzljalost modernih skolskih sistema, ne toliko u naucnom koliko u moralnom i duhovnom aspektu, zbog koje se i dan danas na it forumima pojavljuju ljudi koji svoje potrebe za osmisljavanjem sveta zadovoljavaju verovanjem u vave od pre 2000 godina...
 
Odgovor na temu

milejdi
Jelena Djuric
Beograd

Član broj: 54407
Poruke: 3
*.104.EUnet.yu.



Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 10:31 - pre 232 meseci
Da, u pravu si, izvinjavam se. Posto sam pisala u zurbi, nisam u potpunosti razradila ideju. Naravno, u Bibliji ne pise da je Marija bila devica, pise samo da su je isprosili za Josifa, a onda se otkrilo da je vec trudna (sa Duhom Svetim, ali verujem da je to mozda bilo i naknadno dodato). Sustina: prica o “bezgresnom zacecu” je tu verovatno samo da bi opravdala Marijinu vanbracnu trudnocu.

Gospodinu Mladenu Pajdicu moram da kazem nekoliko stvari: prvo, jedna od najvecih gresaka koje pravi (ako izuzmemo pristupanje naucnom problemu sa a priori postavljenim stavom) je pozivanje na “autoritete”. Cinjenica da je Njutn i ne znam ko sve jos verovao u Bibliju i Boga ne znaci nista po pitanju njene verodostojnosti, samo znaci da su oni ziveli u vreme kada je nepriznavanje Crkve vodilo na lomacu.
Drugo, sto se tice verovatnoce, mislim da o tome ne vredi ni raspravljati. OK, verovatnoca je mala, ali je moguce.
Trece, opovrgavanjem teorije evolucije ni u kom slucaju se ne dokazuje teorija kreacije. Vec sam pomenula i Denikenovu teoriju. Mislim, zasto Bog mora da bude... sta vec pise u Bibliji da je, dobar stari cika koji sve nadgleda ili individualizovana licna sila, ili stagod? Uostalom, na prvih nekoliko strana Biblije Bog kaze (npr) “oni su kusali sa Drveta znanja dobra i zla, i time su postali nalik na nas”; ili, kasnije, kad se pominju Bozji sinovi, kao suprotnost ljudskoj deci?!? Znaci, Bog nije bio jedan, vec je bio glavni (da kazemo komandant broda), a sa njim je bilo jos bica od istog roda. Naravno, i sama znam da je Deniken u svojim teorijama preterao, pa je zbog toga i prevazidjen, ali, teoretski, postoji i ova mogucnost, zar ne?
Cetvrto, sto se tice istorijske strane Biblije, ako sva datiranja shvatimo bukvalno (1 dan znaci 1 dan, 1 godina znaci 1 godina), prostim preracunavanjem se moze izracunati kada nastaje svet - znamo kad je Isus ziveo, imamo genealogiju od Adama, preko Sita do Davida, sa precizno navedenim godinama, a zatim od Davida do Isusa, bez godina, ali imamo imena. Mrzi me da sada sama racunam, ali jedna moja prijateljica je to uradila. Cini mi se da je u pitanju nekoliko hiljada godina - manje od deset. Sta naucne teorije imaju da kazu na to? Bog je stvorio zemlju pre oko 10 000 godina, zatim namerno postavio fosile dinosaurusa i ostatak kosmosa tako da bi nama omogucio sumnju? Stvorio je neku vrstu zabavnog parka, da bi ljudi imali cime da se zabavljaju kad ne veruju u Njega?
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.83.beocity.net.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 12:07 - pre 232 meseci
Citat:
milejdi: sto se tice istorijske strane Biblije, ako sva datiranja shvatimo bukvalno (1 dan znaci 1 dan, 1 godina znaci 1 godina), prostim preracunavanjem se moze izracunati kada nastaje svet - znamo kad je Isus ziveo, imamo genealogiju od Adama, preko Sita do Davida, sa precizno navedenim godinama, a zatim od Davida do Isusa, bez godina, ali imamo imena. Mrzi me da sada sama racunam, ali jedna moja prijateljica je to uradila. Cini mi se da je u pitanju nekoliko hiljada godina - manje od deset. Sta naucne teorije imaju da kazu na to?


da, da, cak je ta prva ekipa zivela u proseku po 900 godina a dobijala decu i do 500-te (noje)... naravno u starom zavetu ima i glupljih stvari, cak se i moderni vernici ogradjuju od starog zaveta, i kazu da je isti prestao da vazi pojavom novog :)
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 12:31 - pre 232 meseci
Da li si pročitao kompletan stari zavet. U njemu stoji objašnjenje koje izgleda otprilike ovako:

Posle nekog greha Bog reče da se neće doživotno mučiti sa ljudima i da njegov život traje samo 120 godina.

I bi tako...
 
Odgovor na temu

drgrozozo
Doktor Grozozo

Član broj: 41870
Poruke: 264
*.83.beocity.net.

Jabber: drgrozozo@elitesecurity.org


+2 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 13:38 - pre 232 meseci
Citat:
Burgos: Da li si pročitao kompletan stari zavet. U njemu stoji objašnjenje koje izgleda otprilike ovako:

Posle nekog greha Bog reče da se neće doživotno mučiti sa ljudima i da njegov život traje samo 120 godina.

I bi tako...


jesam. to o cemu ti pricas je iz doba potopa, i ne samo da ne slaze za duzinom zivota nojevih potomaka, nego ne vidim kako bi bilo objasnjenje lupetarije da su ljudi ziveli 900 godina.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 17:21 - pre 232 meseci
meni je svojevremeno kada sam citao jednu kreacionisticku knjigu (iz radoznalosti samo, Vidusa ne salji mi PP, necu u tvoju sektu) bilo zanimljivo objasnjenje dugogodisnjeg zivota tadasnjih ljudi... po tom objasnjenju ljudi su ziveli toliko dugo i bili ogromnog rasta jer su tada (u ranom zemljinom razdoblju) vladali visoki atmosferski pritisak i velika vlaznost koji su za posledicu imali visok parcijalni pritisak kiseonika i stoga njegovu vecu koncentraciju u krvi... ta veca kolicina O2 u krvi je doprinosila borbi protiv slobodnih radikala i samim tim duzi zivot... visok vazdusni pritisak je takodje uslovljavao i pojavu visokih primeraka ljudi da bi mogli da mu se odupru...
sta vi mislite o ovome?
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.213.158.85.in.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 17:30 - pre 232 meseci
Šta mislimo o tome? Isto što mislimo o tome da je 4. stanovnik Zemlje posle ubistva starijeg brata otišao da traži ženu - i našao je.

Marko.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 17:37 - pre 232 meseci
Citat:

ta veca kolicina O2 u krvi je doprinosila borbi protiv slobodnih radikala i samim tim duzi zivot... visok vazdusni pritisak je takodje uslovljavao i pojavu visokih primeraka ljudi da bi mogli da mu se odupru...
sta vi mislite o ovome?


Kako divno, eto nasli smo biblijsko resenje za dugovecnost, strpamo svakog u mobilnu hiperbaricnu komoru i gledamo kako zivi 500 godina... verovatno bez mozdanih celija koje bi odavno bile unistene tim obogacenim kiseonikom :-)

Elem - cist kiseonik jeste slobodni radikal ;)

Sigh.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 17:42 - pre 232 meseci
ou jea... i to vrlo popularan.. poseti neki O2 bar/pub.. videces...

it gives you wiiiiiiiiiiings!
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 19:53 - pre 232 meseci
sta ste bre raspalili po meni, pa nisam rekao da se slazem sa ovim vec kako naucno opovrgnuti ovo? bilo je jos tu nekih "dokaza" ali ih se na zalost ne secam...
i ja naravno smatram da je ovo jos jedna patka ali mi ne padaju dovoljno cvrsti dokazi na pamet da bih ga i naucno opovrgao pa mi stoga treba vasa pomoc a ne "misljenje" koje ti prvo padne na pamet poput markom-ovog...

Citat:
Ivan Dimkovic:
Elem - cist kiseonik jeste slobodni radikal ;)


ne bih rekao, ozon jeste (O3); nisam bas primetio da ovi na visokim planinama zive krace nego oni u ravnici... stavljanje u hiperbaricnu komoru je sok kao potapanje suvozemca u vodu i obrnuto, ovde govorimo o prilagodjenosti na ove uslove...
 
Odgovor na temu

JimRainor
Novi Sad

Član broj: 26018
Poruke: 264
*.panline.net.



+2 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 20:12 - pre 232 meseci
Koliko ja znam kiseonik i jeste glavni razlog ostecenja celija. Ne mozes s njim, ne mozes bez njega.
We've arranged a global civilization in which the most crucial elements profoundly
depend on science and technology. We have also arranged things so that almost no
one understands science and technology. This is a prescription for disaster.

Carl Sagan
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 20:42 - pre 232 meseci
@Superbaka,

Ma naravno niko nije raspalio na tebe nego na to sto si ti napisao (i verujem da sigurno to nije tvoj stav :-)

Nisi u pravu ako mislis da je samo O3 toksican - i najobicniji plain vanilla O2 je toksican za CNS u kolicinama znacajnije vecim od one u vazduhu i zato se izlaganje ljudi obogacenom kiseoniku uvek svodi na najmanju meru jer nije zdravo (moze da ubije, da budemo precizni). A ako je uvecanje O2 neznatno, to bas i nema preterano efekta na ljudski vek - svakako od toga ne bi ziveli 500 godina :-)

Interesantno je primetiti - da ako vec pominjemo takav biblijski zivot "prilagodjen" na sredinu znacajno bogatiju kiseonikom od ove danasnje Zemlje - to zasigurno nije CNS danasnjeg coveka (eksperimentalno se lako dokazuje da danasnji CNS ne opstaje u takvoj sredini duze od nekoliko dana), pa ispada da za takvu kreacionisticku teoriju moramo da prihvatimo, sto mu gromova, i teoriju evolucije (da se ljudski mozak, tj. bioloska stuktura njegovih celija, prilagodio novim uslovima tokom vremena :-)

Groovy, a? :-)

Doduse... uvek mozemo da se posluzimo "Trenutnom bozjom intervencijom (to mu dodje kao cheat u igrici)" koja je momentalno promenila sastav CNS tamo negde oko potopa ;-) Ili ih je mozda degenerisao taj silni incest po bibliji :-)

Inace, nije to nista - cuo sam ja jos ludje kreacionisticke teorije od ove - na primer da je voda nekada bila zamrznuta izvan zemljine atmosfere (u orbiti - verovatno u Klarkovom prstenu? :-) pa je povecanjem toplote zbog promene aktivnosti sunca (tj. Bozjom intervencijom, da se ne zezamo mi tu) doslo do topljenja te vode i tako je nastao potop, je li... i naravno, postoje tu neka kvazi-naucna objasnjenja i "dokazi" - al sta da se radi, c'est la vie :-)

After all - kad se svi ti argumenti lepo pobiju, uvek ostaje ona cuvena kreacionisticka "pa zar vi zaista mislite da je to sve slucajno, a tako savrseno" - al tu nema puno pomoci :-)



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 05.04.2005. u 21:53 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.montgomery.com.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 20:46 - pre 232 meseci
moras da priznas da je bar zabavno baviti se kreacionizmom i u sustini potpuno drugacije od nauke, tj. naucni metod podrazumeva zakljucke izvedene iz odr. seta proverivih rezultata, dok ovde pokusavas da nafitujes rezultate kako bi se poklapali sa zakljuckom.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?05.04.2005. u 21:23 - pre 232 meseci
A pa da - vrlo interesantna disciplina :-)

Moja omiljena:


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Tragač

Član broj: 52858
Poruke: 58
*.proxy.astra-net.com.



Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?06.04.2005. u 14:31 - pre 232 meseci
Vidim da si za razliku od nekih prilicno dobro upoznata sa stvarima vezani za religiju.
Necu te kritikovati ali cu ti pokusati da ti sugerisem na nekoliko stvari vezani za religiju. Dobro je sto religiju ne poistovecujes sa crkvom jer vecina crkvi danas se i ne baziraju na bibliji. Ja sam vec nesto pisao o tome kako vodece crkve hriscanstva se baziraju na mitrinizmu a ne na bibliji. I to si jako dobro primjetila ali treba napomenuti da ti obicaji nemaju veze sa hriscanstvom. Oni su nastali kao posledica mjesanja paganizma sa judeo-hriscanstvom. Sto se tice spisa staroga zaveta nije dokazano nista da su oni mijenjani. Kriticari cesto koriste knjige dnevnika o carevima kao dokaz da su oni revidirani ali te knjige su pisane u toku dugog vremenskog perioda i uvijek je dopisivano ono sto se dogodilo. To je kao da pisete svoj dnevnik, svaki dan ce te upisati sta se dogodilo. Mnoge knjige starog zaveta su pisane na osnovu onoga sto pise o izlasku izraelaca iz Egipta, ako su one bile napisane u Babilonu onda se neki od ovih dogadjaja nebi mogli do perioda ropstva preneti usmenim putem. A u bibliji ima mnogo opisa koji su se odigrali naj manje 1000 godina pre nego sto su izraelci odvedeni u Babilon, i to opisa koji ulaze u detalje. Pogledaj koliko je dokaza skupljeno u izvestajima iz Egipta: http://www.cps.org.yu/Crveno/crveno.htm
Mislim da netreba puno da se polemise oko toga da li je biblija dopisivana ili ne, vec treba se bazirati na to da li su njezini izvestaji tacni ili ne. Sto se tice novog zaveta bez obzira na vreme kada je on kanoniziran treba primjetiti da su naj rani manuskripti (prvi prepisi sa prototipa). stariji samo 50 godina od orginala, sto znaci da su pisci orginala jos bili u zivotu i mogli da provjere njihovu ispravnost. Za razliku od neki djela poznati grckih filozofa koji ma se manuskripti pojavljuje cak i posle 1000 godina. Ja cu u narednim izlaganjima pisati nesto i o prorocanstvima koja mogu da se dokazu da su se odigrala. Kao sto je poznato biblisko prorocanstvo za grad Tir, koje se ispunilo u toku vise hiljada godina do svakog detalja.
Sto se tice bezgresnog zaceca to je pitanje vjere,jer onaj koji je sve stvorio moze stvoriti i zacece. Pitanje je samo da li vijerujes da je Bog toliko mocan. Jako je vazno znati i razumjeti Isusovu misiju, jer biblija uci da je covijek pao u greh a to je donjelo smrt. Padom u greh Adama i mi kao njegova bioloska djeca smo osudjeni da umremo po bibliji. Isus je dosao da tu osudu preuzme na sebe i nama da sansu. To je sustina hriscanske vere. I zato evolucija i hriscanstvo ne mogu zajedno jer evolucija iskljucuje Adama i Evu a ako oni nisu postojali onda nije postojao ni greh pa Isus nije morao da dodje. Ali lsus je postojao i to je dokazivo istoriski ako sto je dokazivo i da je razapet. A sto se Bogorodice tice nigdje u bibliji se ne spominje njezina presvetost, sama biblijanaziva sve ljude gresnicima.
Lijep posdrav.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?06.04.2005. u 14:36 - pre 232 meseci
@Ja Znam,

Umesto prelaska na izlaganja prorocanstva, mozda bi bilo pametnije da odgovoris na neka pitanja iz ovog posta ovde - cisto da imamo neki tok rasprave a ne nabacivanje megabajta tekstova :)

http://www.elitesecurity.org/poruka/697272

Evo repost:

Citat:

1 - Bez postovanja ogromnih tekstova

2 - Vodimo diskusiju

Ok?

Evo, ja cu da pocnem - za pocetak, oko starosti sveta, zemlje, i ostalog...

Ja bih krenuo od univerzuma... idemo ovako

Korak 1 - Mi znamo koliki su precnik i obim zemlje, da li je tako? (utvrdjeno brodovima, satelitima, ...)

Korak 2 - Mi znamo da je revolucija zemlje oko sunca 365 dana, i na osnovu malo matematike mozemo utvrditi udaljenost zemlje od sunca i tacne podatke o toj elipsi, njenu velicinu, poluprecnike i sl....

Korak 3 - Mi na osnovu ovih koordinata mozemo za svaki udaljeni objekat da odredimo razdaljinu uz pomoc trigonometrije, mereci pomeraje 2 puta godisnje, da li je to tako?

Korak 4 - Mi znamo brzinu svetlosti u vakumu (mnogobrojni nacini merenja)

Korak 5 - Mi poznajemo da je brzina svetlosti konstantna, sto je dokazano brojnim eksperimentima, recimo Majkelsonovim i Morlijevim (lako se dokazuje)

Korak 6 - Na osnovu poznate brzine svetlosti, i na osnovu udaljenosti odredjenog objekta mi mozemo odrediti vreme koje je neophodno da svetlost od tog objekta dodje do nas, postujuci postulate iz #4 i #5

Korak 7 - Uz pomoc teleskopa i pazljivog merenja, mi imamo veliki broj objekata koji su udaljeniji od 6000 godina - samo nasa galaksija ima precnik od oko 150 hiljada svetlosnih godina

Korak 8 - Najudaljeniji objekat sa ovim metodama je negde oko 15 milijardi svetlosnih godina od nas


-- Dakle, uz pomoc ovih prostih metoda gore, mi mozemo sa sigurnoscu da kazemo da je svetlosti sa kraja vidljivog univerzuma potrebno bar 15-tak milijardi svetlosnih godina da dodje do nas.

Da li se sa ovim slazes?

Da bi opovrgao ovo morao bi da dokazes jedno od sledecih:

- Da svetlost u vakuumu moze menjati brzinu (do sada nije dokazano niti postoji i jedan slucaj koji se kosi sa ovim)
- Da su se fizicki zakoni menjali tokom vremena (nema ni jednog dokaza za to)

Ako se slazemo oko ovoga, mozemo krenuti dalje.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Tragač

Član broj: 52858
Poruke: 58
*.proxy.astra-net.com.



Profil

icon Re: Da li su biblijski zapisi pouzdani?06.04.2005. u 14:49 - pre 232 meseci
Pokusaj ponovo da se sracunas, jer je to sto si rekao cista glupost.
Da bi teorija evolucije bila tacna mutacija mora da pogodi gen koji je odgovoran za odredjenu funkciju, a ti tu poredis sa kucom sa sto ljudi, gena ima na milione. Cak i da je tvoja matematika tacna, svi bi danas bili mutanti.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su biblijski zapisi pouzdani?

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80170 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.