Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Naša" slova

[es] :: C/C++ programiranje :: "Naša" slova

[ Pregleda: 2069 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MilošV
Podgorica

Član broj: 7996
Poruke: 484
195.66.163.*



+1 Profil

icon "Naša" slova06.02.2003. u 11:12 - pre 258 meseci
Negdje skoro kad sam instalirao svoju aplikaciju za obračun plata i kadrovsku evidenciju "faca" od klijenta me je (pokazujući na dugme koje je trebalo da znači " otkaži upis u bazu" ali napisano u ASCII charset-u) pitao: "Što će ođe ovi otkazi?" Ono, kao, njemu ne treba program da bi nekom rekao: "Aj ti doma, polako."

Poslije toga riješio sam da u svaki svoj program ubacujem istočnoevropski set, međutim, ne ide mi baš glatko, naročito sa Win98, iako mu instaliram multilanguage support i "našku" tastaturu. Title bar i glavni menu nikako da prihvate čćžš, ni u Win98 ni i u Win2K.
Radim (uglavnom) u C++ Builder-u.

Ima li neko savjet (lijeka) za mene?

Hvala
 
Odgovor na temu

Milan Aksic

Član broj: 412
Poruke: 1053
*.beotel.net



Profil

icon Re: 06.02.2003. u 12:27 - pre 258 meseci
Pokusaj sa wide_char (UNICODE) setom. Mada (iako je MessageBoxW implementiran i u Win98) nisam siguran u kojoj su meri u Win98 (Win98 ima znacajno slabiju podrsku za UNICODE od WinNT-a i sistem rada sa istim inace se znacajno razlikuje) implementirane/podrzane ostale UNICODE funkcije u odnosu na WinNT, ali pokusaj. Znaci nesto kao:
Code:

TCHAR string = TEXT("TestString");

U vezi sa ovim stringom, ne mozes koristit standardne ANSI funkcije kao sto je npr. strlen() jer se velicina karaktera razlikuje (ANSI 1 bajt, UNICODE ili short ili wide_char 2 bajta).U tom slucaju mozes da koristis lstrlen (ANSI ili WCHAR verzija). Takodje TCHAR moze biti ANSI ili WCHAR. To zavisi od toga, da li si definisao UNICODE verziju. U slucaju da nisi onda je:
Code:

#ifdef _UNICODE
   typedef wchar_t TCHAR; // UNICODE
// suprotno
#else
   typedef char TCHAR; // ANSI

Slicno je sa ostalim funckijma, npr. MessageBox:
Code:

#ifdef _UNICODE
   typedef MessageBoxW MessageBox; // UNICODE
// suprotno
#else
   typedef MessageBoxA MessageBox; // ANSI

Takodje, da se ne bi pri svakom definisanju stringa, stavljao leading L ispred, koristi se makro TEXT() koji to to odradjuje.

Mozda ces naci neki drugi nacin za resavanje tvog problema, ako ti npr. velicina karaktera ne odgovora. All in all, nadam se da je bilo od pomoci.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: "Naša" slova06.02.2003. u 17:24 - pre 258 meseci
Win9x/Me koristi osmobitni skup znakova, i nemoguće ga je naterati da prikazuje više od toga u osnovnim „sistemskim” elementima, kao što su titlebar, i pretpostavljam meni.

Da bi koristio latinicu sa srpskohrvatskim simbolima moraćeš da pri instalaciji Windows-a za jezik da izabereš neki latinični (hrvatski, slovenščina, itd. :). Ako ti treba srpski (ćirilica), onda treba to i da izabereš.

Možda postoji mogućnost da se u registry-u promeni skup znakova, ali znaj da ukoliko to promeniš u podešavanjima fontova za titlebar, da će to podešenje biti „zaboravljeno” po resetovanju.

Za titlebar nema rešenja (osim da sam napraviš titlebar i isključiš Windows titlebar, što je naravno složeno), a slično je i za meni, mada sigurno možeš pronaći nešto moćnije biblioteke za tako nešto (npr. probaj GTK2 :)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

MilošV
Podgorica

Član broj: 7996
Poruke: 484
195.66.163.*



+1 Profil

icon Re: 07.02.2003. u 14:01 - pre 258 meseci
Puno posla oko ne mnogo bitne stvari.
To sa isključivanjem Windowsovog titlebara nije loša ideja.
I pravljenje posebnog menija -eto prilike da se napravi fancy aplikacija, mogu poslije narodu i skinove da prodajem :)
Za odabir latin/ćiril-ičnih tastatura samo pri instalaciji win98 sam znao (š'a znao, prob'o): održavam sistem u velikoj firmi i imao sam vremena, prostora i materijala za eksperimentisanje... ali nije fora reći "reinstalirajte windows prije nego instalirate našu aplikaciju" Uvjek sam se ježio od porukica tipa: "naš program zahtijeva 1024x768, Win 2000 SP1/24, VB runtime environment, neonsko osvjetljenje...

Ako nema načina da se napravi foolproof rješenje, onda ništa. Polovične stvari ostavimo VB-ovcima, nek prave novac :)

Hvala, dečaci
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: "Naša" slova

[ Pregleda: 2069 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.