Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

„Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom

[es] :: Linux :: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3165 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom12.02.2003. u 16:11 - pre 258 meseci
Ok, treba da instaliram GNU/Linux na jedno 15–20 računara koji su veoma slični (mislim da su u osnovi isti, ali nisam siguran).

Ja bih najradije instalirao Slackware, pošto mi za to treba 5 minuta po stanici, ali oni koji diriguju nisu preterano time zadovoljni (nije da znaju koje su razlike, ali nemam vremena da se raspravljam, mora da bude šareno od samog početka).

Mandrake 9.0 sam probao da instaliram (taj su oni imali), i trajalo je od 1 do 2 sata bez svih gluposti koje nisu bile neophodne. Mašine su reda Celeron 300, 64MB RAM. Možda je do mog neznanja, ali ovo je predugo.

Prema tome, ono što me zanima je koju distribuciju uzeti za ove instalacije, ali instalacija mora proteći brzo! Ne želim da sedim 5 sati zbog gluposti.

Zato, prednosti u brzini instalacije za sledeće:
RedHat 8
SuSE 8
Mandrake 9
ili koja još postoji i sadrži GNOME 2 (na tako malo memorije mi ne pada na pamet da teram KDE3), i da ih može i „laik“ instalirati.

Svaki objektivan savet dobrodošao, i ne zaboravite, ne interesuje me koja je bolja ili lošija, već koja se brže instalira (sve su one u suštini iste, GNU/Linux+XFree86+GNOME2/KDE3; hardver ću i sam da podesim za 5 minuta na Slackware-u). Ukoliko se svaka sporo instalira, onda mi pada na pamet da na svaku stanici koristim butabilan Linux-za-poneti i preko NFS-a sa jedne svučem instalaciju na druge ;)

Ili, možda neko bolje rešenje?
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom12.02.2003. u 19:59 - pre 258 meseci
a jesi li razmisljao na temu ftp instalacija ? tada bi mogao da pustis sa svih racunara da krene instalacija ili .... malo vise hardveraja pa tipa instaliras na jednu masinu pa sa druge izvadis hard i mountujes ga na masinu gde vec postoji taj sredjeni lin i napravis jedan cp -r
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.drenik.net



+3 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom12.02.2003. u 20:40 - pre 258 meseci
sumnja da bi cp -r uspelo mozda bi bilo bolje sa dd napraviti istovetnu kopija diska (pogotovo ako su masine potpuno identicne). U svakom slucaju sumnjam da ova varijanta moze da traje manje od 5 min (+vadjenje diskova i ostalo cimanje).
Owl
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
194.247.209.*

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom12.02.2003. u 20:54 - pre 258 meseci
SuSe je najpogodnija i najkompletnija user friendly distribucija, i prava je pesma instalirati takvu distribuciju na tako distributivan nacin, kao sto je ftp instalacija.

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 00:58 - pre 258 meseci
cp/dd i ostale njima slične opcije bih rešio pomoću NFS-a i butabilnog Linux CD-a, pa mi neće biti potrebno da vadim diskove, i da nosim šrafciger u džepu. Ukoliko se ispostavi da su stanice identične, ili bar dovoljno slične, ovo će najverovatnije biti najbolje rešenje.

O FTP instalaciji ću još razmisliti, ali problem mi je i trčkaranje od jednog do drugog računara.

I Bojane, lepo je to za SuSE, ali koliko dugo treba da se instalira osnovna radna stanica na mašini navedenih karakteristika (Celeron 300, 64MB RAM, i disk reda 4GB brzine kakvi su se u to vreme isporučivali)?
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.yubc.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 01:20 - pre 258 meseci
Na takvoj identicnoj konfirugaciji je SuSe 8.1 se vrlo cudno ponasao.
Na takvom krsh-u retko sta moze da se uradi u cilju dobijanja operativnog WS-a.

Razmisli o upotrebi tih krsheva za X-terminale.

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 02:36 - pre 258 meseci
Hm, nisam mislio na radne stanice kao radne stranice sa PA-RISC six-way procesorima, već na radne stanice koja će da se pokrene, i da čita podatke sa mreže ;)

X terminali bi bili zanimljivi, ali gre'ota je baciti svu ovu procesorsku moć ;)

I još, ni server nije mnogo jači
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 14:16 - pre 258 meseci
Kod mene na P1 MMX 250 MHz 128 MBRAM Suse se instalirao sat i po (minimalna instalacija) a vuče se ko prebijen...
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.verat.net

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 16:47 - pre 258 meseci
Mozda ce moj prilog biti za u kos sa otpacima, ali hajde da kazem...

Moje iskustvo:
- racunar: Celeron 433MHz, HDD 4.2G, 64MB RAM

Instalacija Debiana sa Knoppix CD-a traje 40 minuta. Ako Lilo upisem u MBR, ubije mi Windows i nisam mogao da to resim. Ako ti treba SAMO Linux i ako ti treba SAMO da se brzo instalira, to je to.

A Knoppix ionako imas vec gotov, moze odmah da krene, ako nekome treba da pokazes koliko je SHARENO...

Instalacija:
- pokrenes Knoppix normalno
- onda otkucas Ctrl+Alt+F1
- izbaci te u tekst mode
- otkucas knx-hdinstall + Enter
..................
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 18:25 - pre 258 meseci
Citat:
broker:
Kod mene na P1 MMX 250 MHz 128 MBRAM Suse se instalirao sat i po (minimalna instalacija) a vuče se ko prebijen...


Ne vuce se, ako oces da ti dokazem da moze da radi OK, donesi kod mene ....
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 18:32 - pre 258 meseci
Citat:
broker:
Kod mene na P1 MMX 250 MHz 128 MBRAM Suse se instalirao sat i po (minimalna instalacija) a vuče se ko prebijen...


Mozda nije problem u SuSe-u? ;>

Xaxaxa
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
194.247.209.*

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 20:54 - pre 258 meseci
Code:

Mozda nije problem u SuSe-u? ;>



Vrlo moguce. Cak, to je jedna od najcescih situacija kod pocetnih instalacija. I onda se stvori losa slika o celoj prici a pritom se i siri hate prema tome ( cemu vec da je ).

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.verat.net



+11 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 23:48 - pre 258 meseci
Pa ne znam, s ozbziromda je minimalna instalacija ne bi bas biloi logicno da je tako i najsporiji OS. Uostalom, vec sam pitao ovde ljude i rekli su mi da je za tu konfiguraciju normalno da se vuce...

 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.ptt.yu

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom13.02.2003. u 23:53 - pre 258 meseci

Mozes slobodno da dodjes kod mene da vidis kako radi Mandrake na PII 266 32MB/1.1GB

Sa sve Open officeom....
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom14.02.2003. u 09:17 - pre 258 meseci
McKracken, i ostali... Najmanje sam želeo da ovo preraste u flame!

Zato, pustite kako koji radi, svaki se može podesiti da radi isto, ali instalacija se ne može podesiti (tj. mogla bi i ona, ali to bi već bilo suviše složeno, zahtevalo bi izmenu root „diskete“ itd. i ovo više ne bi bila karakteristika distribucije).

Uostalom, meni je dovoljno sve što Slackware obavi (ručni fdisk, mke2fs, mount, i tar xvzf ... ;), ali kada bi stizao u malo modernijim varijantama, bilo bi još bolje...

U svakom slučaju, zahvaljujem na svim konkretnim vremenskim podacima.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
212.102.132.*



Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom14.02.2003. u 10:48 - pre 258 meseci
Rock linux 1.5.19 instalacija je rucna i najvise vremena ode na otpakivanje tako da u zavistnosti od paketa ja mislim da full install na takvoj masini traje oko 30~40 min
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.net.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom15.02.2003. u 04:00 - pre 258 meseci
Mohican, vidiš da bi ljudi hteli nešto za šta su čuli.

Rock deluje super i verujem Bojanu i tebi kad kažete da je fenomenalan (iz vašeg iskustva), ali Rock ima svoju filozofiju i package (ports) sistem na koji se treba navići.

Sa druge strane, sve distribucije gore navedene (sem Rocka koji je i586+ i Mandrakea koji je i586) nisu baš optimizovane (i386).

SuSE mi deluje najozbiljnije od navedenih..
 
Odgovor na temu

impaque
Ivan Savčić
YUnet International
Beograd, Zvezdara

Član broj: 717
Poruke: 939
*.net.yu

ICQ: 27215173
Sajt: www.imped.net


Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom15.02.2003. u 04:19 - pre 258 meseci
Ustvari, ako ćeš već da "svlačiš", možda ti je najbolje da uzmeš Gentoo.

Izbildaš jednom programe, napraviš pakete, sve optimizovano savršeno, sve tačno onako kako ti želiš, bez suvišnih programa i onda te pakete distribuiraš na sve mašine i sve radi kao sat.
 
Odgovor na temu

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
212.102.132.*



Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom17.02.2003. u 10:59 - pre 258 meseci
Pa ja verujem da je Danilo (towk) cuo za veliki broj distro-a i mislim da mu zvucno ime nije primarni kvalitet kod distro-a.
 
Odgovor na temu

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.net.yu

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom17.02.2003. u 11:37 - pre 258 meseci
Bezi od ROCK-a, to jednostavno nije distribucija za neki user-level korisnike. Namena mu je stvaranju okruzenja u kojem se moze razviti namenska, custom-made distribucija za bilo kakvu priliku. I ne, nije fixno "optimizovana", proveri iso.rocklinux.de.

I na kraju, opet SuSe l;)

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: „Moderna“ distribucija sa brzom instalacijom

Strane: 1 2

[ Pregleda: 3165 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.