Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Što stariji automobili — bezbednija vožnja

elitemadzone.org :: AutoZone :: Što stariji automobili — bezbednija vožnja

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 26087 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.3dnet.co.yu.



+1342 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja05.11.2006. u 23:41 - pre 211 meseci
Šipke nisu baš bezopasne, jer je u slučaju sudara njihovo kretanje totalno nepredvidljivo i bez kontrole. Ugrađuju ih u reli vozila, ali se ne može primeniti analogija sa njima.

Pri reliju su vozači čvrsto vezani i fiksirani za specijalna sedišta, a i tu je daleko veća opasnost od prevrtanja kada te šipke daju kostur karoseriji i osiguravaju očuvanje njenih kontura i pri višestrukim prevrtanjima. Osim toga, pri relijima su česti bočni sudari kada vrat može da strada.

Tu nema direktnih sudara gde su deformabilne zome jedini spas.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16346



+2921 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja05.11.2006. u 23:47 - pre 211 meseci
Ja ne znam kakvo vi imate iskustvo u sudarima, ali ja imam dosta (dosta puta su me udarali, a i ja sam par puta)
Noviji automobili su napravljeni tako da prime udarac ( ne svi), narocito sitna cukanja do 20km/h, i u tu svrhu sluze plasticni branici, koji bi pri sitnim cukanjima trebali da sacuvaju auto od ostecenja, za istu stvar sluze i plasticna krila. Ispod branika se nalaze elementi koji absorbuju udarac, to su najcesce delovi od stiropora ili sacaste plastike, koji automobili iz uvoza najcesce nemaju jer se dovoze havarisani, a nasi majstori te delove smatraju za suvisne...E zbog toga su brznici krti i lomljivi...
Mozda ti automobili posle udesa ne izgledaju na oko citavi, jer im obicno poiskacu zabice, pa branici ili krila vise, ali to je zbog toga da ne bi doslo do loma tih delova, prvo popuste zabice, pa tek ako je jaci udarac puca deo...
Dalje, hauba je napravljena tako da se prednji deo prelomi na bar 2 dela, iz razloga da bi sto manje povredila pesaka, tj da on ne bi leteo u kabinu ili preko krova.
Farovi se prave od plastike, jeftiniji su teze pucaju, i bezbedniji u slucaju sudara...

Ja nesto ne verujem da su stari automobili bezbedniji, novi ce mozda da se razbije, ali tesko da ce nesto da prodre u kabinu, zaboravljate da je kabina u novim automobilima izuzetne cvrstine, da izdrzavaju cak i prevrtanje na krov...


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Cileinteractiv
Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.193.*



+3 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 01:50 - pre 211 meseci
Citat:
Bojan Basic: Pričam o udarcu u zadnji kraj. Koliko tu ima prostora za „kontrolisanu“ deformaciju pre nego što deformacija zahvati i putnike sa zadnjeg sedišta?
da, i posebno u automobilima gde od leđa do zadnjih vrata ima 20tak cm? Atos, Punto (Z10) ...
 
Odgovor na temu

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
*.crnagora.net.



+334 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 11:43 - pre 211 meseci
+ sto zaboravljate kineticku energiju, mislim kad sa 10 km/h udaris u zid neke kuce on vjerovatno nece naprsnuti (mozda ces zguliti malter) ali kad se zavalis sa 200 vjerovatno ces uletjeti nekom u sobu...
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.4.eunet.yu.

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 12:53 - pre 211 meseci
Citat:

Da se ja pitam, ukinuo bih ove skole i univerzitete, bez veze ljudi gube vreme a nista ne nauce!


Sreca pa se ti ne pitasx...a ni slichni tebi..maystori ruls, oni bwe swe znaju...

Ajde sada malo da te edukujem:
Sila nije isto sxto i kinetichka energija.
Ako je suma sila =0 telo miruje ili se krece ravnomerno pravolinijski.
'Dobro' je imati veliko ubrzanje jer cesx tada imati vecu silu tj. vecu razornu moc na drugi automobil. Automobil nije aps. kruto telo, nema puno smisla. pozivati se na III Njutnov zakon.
Za domaci nauci zakon o odrzxanju kinetichke energije.
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

mitar1982

Član broj: 17439
Poruke: 1042
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 14:16 - pre 211 meseci
Kad već spominješ zakon o održanju energije, ako si pre sudara imao 2 automobila mase m1 i m2 koja su se u trenutku sudara kretala brzinama v1 i v2, a posle sudara imaš 2 automila približno iste mase, i brzine 0, koliko energije je potrošeno u tom sudaru. I kolika sila deluje na jetru ili slezinu, pri promeni brzine od v1 do 0 ili od v2 do nule, za vreme koje protekne dok se automobili ne zaustave. A šta će da bude u slučaju da oba vozača pre sudara dodaju gas?

Citat:
Djomloun: 'Dobro' je imati veliko ubrzanje jer cesx tada imati vecu silu tj. vecu razornu moc na drugi automobil. Automobil nije aps. kruto telo, nema puno smisla. pozivati se na III Njutnov zakon.
Ovo možda važi ako treba da se sudariš sa fićom. Ako nalećeš na kamion, stenu ili nešto "veće" ta povećana sila ti baš i neće pomoći...
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.vdial.verat.net.

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 14:49 - pre 211 meseci
Upravo o tome pricam, diskusija se vodi na dva koloseka:

-prvi, logika vece sile ako imate cvrsxci auto npr Ladom na ficu i naravno ne ako idete ficom na kamion; objasnio sam gore zasto ovo ima smisla, da se ne ponavljam...

-druga, ukupna kineticka energija pre sudara je m1*v1+m2*v2, posle sudara brzine su nula ili priblizno nula, tako da se sva energija trosxi na sudar/deformaciju i zato nam je bolje da imamo manje pocetne brzine v1 i v2 da bismo pretrpeli manju udarnu enrgiju. Zbog razlicitosti masa m1 i m2 nije isti slucaj kombinacije {20 km/h i 80km/h} i {50 km/h i 50km/h}.

Nadam se da smo sada sve razjasnili ;)
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
212.200.139.*



+122 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 16:12 - pre 211 meseci
Citat:
Ovo možda važi ako treba da se sudariš sa fićom. Ako nalećeš na kamion, stenu ili nešto "veće" ta povećana sila ti baš i neće pomoći...
a ljudi o cemu vi pricate!
nemojte bre da pisete ovakve stvari,osim ako necete da nosite tudje zivote na dusi!
sad ce svaki novopeceni vozac (a mozda i neki iskusniji) koji ovo procita misliti da je najbolje da sto brze vozi da u slucaju sudara njegov auto "bude jaci" od drugog.i da je bolje kada vidis da ces sa nekim da se udaris dodajes gas umesto da kocis i pokusavas da izbegnes drugo vozilo.
razumem ja da je takvo vreme doslo da je sve naopako ali ovo je ipak previse...mislim strasno.

ja sam pre nekih 7-8 godina vozio ladu i jedno vece kad sam se vracao kuci sa parkinga mi izleti jugo 45.
posto je bilo zimsko doba i put mokar poceo sam da kocim ali bez puno efekta,sreca pa nisam brzo isao i na kraju sam zvekno jugu u vozaceva vrata.kada sam video da cu da udarim sav sam se ukocio ocekujuci neku veliku sili koja ce me "gurnuti" napred.u trenutku udara skoro da nije bilo uopste nikakvog trzaja (ne bi rekao da je zenskoj u jugi bilo tako cool posto se jugo odigao od zemlje za nekih pola metra).e sad ne znam koja je brzina bila u trenutku udara ali po mojoj proceni mozda oko 20km/h (ukupno sam isao oko 50-60,kocenje po mokrom 10-ak metara ...).
posle kada sam pogledao napred...ladi ama bas nista a ja sam mislio da je sve otislo,farovi ,maska...a na jugi su vrata bila toliko deformisana da zenska nije mogla da izadje na njih nego na suvozaceva vrata.
poenta ove price je :vozite ruska vozila sa celicnim branicima i retko cete imati stete!salim se naravno
LADA rules!!!

ps:zaboravio sam da kazem da je zenska jos meni platila za stetu (?) posto je ona bila kriva,i sutradan sam se dobro pocastio sa drustvom na njen racun!

pozdrav
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 17:37 - pre 211 meseci
Citat:
Djomloun: Sreca pa se ti ne pitasx...

Ako je za tebe sreca to sto se za poslednjih 10 godina polovina skolaraca provukla kroz skolu kao pas kroz ogradu, onda u redu, budi srecan. Ja bih bio daleko srecniji da su takve naucili da citaju i pisu pa poslali na Staru planinu da cuvaju ovce, tako bi svoje vreme korisno potrosili. Ovako, maltretirali su sebe, isli u skolu, cepali patike, a nista nisu naucili.
Citat:
Djomloun: zato nam je bolje da imamo manje pocetne brzine v1 i v2 da bismo pretrpeli manju udarnu enrgiju.

Cini mi se da bi morao da se dogovoris sa samim sobom oko nekih stvari:
Citat:
Djomloun: 'Dobro' je imati veliko ubrzanje jer cesx tada imati vecu silu tj. vecu razornu moc na drugi automobil.

Ako imas veliko ubrzanje, imas i veliku brzinu i veliku razornu moc, koju proizvodjaci inace nastoje da smanje ugradnjom delova koji se guzvaju.

Inace, bilo bi dobro ako mozes da koristis neki od opsteprihvacenih nacina zapisivanja reci. Nikako ne shvatam zasto moze isto da se pise cvekla i curka a ne moze cetka vec mora cxetka?!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
*.crnagora.net.



+334 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 17:59 - pre 211 meseci
Hehe obrati paznju na moj slucaj, znaci juzina je jedna obicna kartonska kutija.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16346



+2921 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 19:18 - pre 211 meseci
Citat:
pctel:

Inace, bilo bi dobro ako mozes da koristis neki od opsteprihvacenih nacina zapisivanja reci. Nikako ne shvatam zasto moze isto da se pise cvekla i curka a ne moze cetka vec mora cxetka?!

I ja sam bas ovo hteo da napisem, tesko je za citanje, a nije bas ni pismeno
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Djomloun
Mladjan Jovanovic
Bgd

Član broj: 3604
Poruke: 984
*.vdial.verat.net.

ICQ: 158628304
Sajt: blogoye.org/djomlouns


Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 19:32 - pre 211 meseci
Vidi, ne pada mi napamet da se prepirem sa tobom oko obrazovanja, malo je bez vez da lepisx nekom tek tako etikete sxta bi mu bolje bilo da radi...

Ontopic:
Lepo sam rekao da postoje dva koloseka -- dva principa, ako ti nesxto nije jasno procitaj ponovo moj post. Ako ti ne bude o5 bilo jasno procitaj ponovo...nije toliko tesxko da se razume ;)
Josx dok sam bio klinac baba me je uchila da ne jedem zxut sneg, citamo se na mojoj svasxtari lnk: http://blogoye.org/djomlouns/

ZM0501 :)


//napustio [es]...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16346



+2921 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 20:01 - pre 211 meseci
Ali je zato tesko da se procita...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Sasa_NS
Ha! Prčkam tu i tamo ponešto...
Novi Sad

Član broj: 61060
Poruke: 311
212.200.218.*



Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 20:05 - pre 211 meseci
Uuuu, ala smoriste sa fizikom... Ovo je bre Madzone, pogrešili ste forum... :)

Ja imam jedan vrlo jednostavan recept za ta česta čukanja otpozadi, koja se (čak ni po zakonu) ne dešavaju vašom krivicom, odnosno, ne možete ih nikako izbeći...

Ugradite na auto najobičniju kuku za vuču prikolice... Svako ko vas sitno čukne otpozadi ima da razbuca auto garantovano (pogotovo ova nova "fancy-plastik-fantastik" auta), ili bar da sredi spojler, masku, hladnjak, pa čak ponekad i haubu, a vašem autu u većini slučajeva neće biti ništa (ponekad se kuka malo iskrivi)...

Naravno, nije ovo sad neka genijalna stoprocentna zaštita (baš je odgovarajuća za Madzone forum :)), ali verujte mi da ima itekako efekta, a isplatiće vam se već prvi put (mereno količinom zadovoljstva) kad vas neka takva riba "opali" otpozadi. Dok ona užasnuto gleda polu-totalku na svom bolidu, a vama zadovoljni cerek od uva do uva... :)

Nedavno mi je tako burazera udario autom otpozadi u njegov automobil jedan "šminker" sa ganc novim autom. A burazer takođe ima kuku... Kad je vidio šta mu se desilo sa autom i kolika je šteta, tip mu je besno rekao: "J.b..a te ta tvoja kuka"!

Ha, ko ga je terao da naleće na nju... :)
 
Odgovor na temu

Lord Stark
kraljevo

Lord Stark
Član broj: 70664
Poruke: 21
89.216.240.*



Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 20:19 - pre 211 meseci
Ipak (tesxko) je stvarno tesko da se procita, imaju pravo sto ti kazu za rukopis.... Promeni to pod hitno.
Evo ja sam se uclanio na neki forum (nebitno koji) i ja sam tada pisao u fazonu ( teshko, wishe, neshto, itd itd.)
U startu me je moderator opomenuo da promenim rukopis jer je za neke iz inostranstva koji ne vladaju dobro jezikom ili
su malo zaboravili , stvarno tesko za citanje....
A sada onntopic:
Citat:
tox master: a ljudi o cemu vi pricate!
nemojte bre da pisete ovakve stvari,osim ako necete da nosite tudje zivote na dusi!
sad ce svaki novopeceni vozac (a mozda i neki iskusniji) koji ovo procita misliti da je najbolje da sto brze vozi da u slucaju sudara njegov auto "bude jaci" od drugog.i da je bolje kada vidis da ces sa nekim da se udaris dodajes gas umesto da kocis i pokusavas da izbegnes drugo vozilo.
razumem ja da je takvo vreme doslo da je sve naopako ali ovo je ipak previse...mislim strasno.:)


potpuno si u pravu... ne bi me cudilo da neki debil sutra isproba ovo sto mi dokazujemo i maksimalno sjebe svoj zivot.
Zamisli on prezivi i nako silnih operacija bla bla bla, upitaju ga: "Zasto je to uradio?" A on im odgovori: :"Pa ja sam procitao na Elitesecurity forumu da ako dodajem gas pri sudaru da cu imati vece sane da prezivim...."
Apsurdno, potpuno...
Ova tema bi trebala da se razvija ka tome da se ljudi informisu kolika bi bila steta pri takvim sudarima i da sa tom spoznajom trude da izbegavaju takve situacije...
Inace, mislim da su starija kola ipak cvrsca i bezbednija za voznju, zbog cvrsceg materijala od kojih su pravljeni....
Ova tema je veoma diskutabilna.....
"Climb every Mountain! Ford every Stream! Follow every Rainbow! Til you....collapse from Exhaustion"
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 20:27 - pre 211 meseci
Sve zavisi od automobila i gde i kako je kuka montirana. Inače možeš sebi napraviti mnogo više štete nego koristi - umesto razbijenog branika i malo ulubljenog gepeka možeš dobiti zeznut ceo zadnji deo šasije.
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
212.200.139.*



+122 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 22:20 - pre 211 meseci
ova fora za kuku je davno provaljen i isproban fazon i odradjuje posao u velikoj vecini slucajeva udara otpozadi!
ja licno nisam probao posto ni na jednom autu nisam imao kuku ali znam dosta ljudi koji su imali takvih situacija i kuka ih je spasila vece stete na zadnjem kraju auta.
a ne bi se slozio da ce udar u kuku da pomeri sasiju ili sta vec iz prostog razloga sto ako je udar vec toliko jak da to odradi preko kuke zamislite sta bi se tek desilo da nema kuke i da udari direktno u zadnji kraj kola...
naravno,podrazumeva se da je kuka propisno pricvrscena za sasiju na vise tacaka.

ps:imam jednog drugara koji ima kuku na autu a inace kad izadje u grad malo popije i kada krene kuci onako pod gasom vidi da su ga neki likovi zagradili na parkingu!e tu kuka dolazi do izrazaja...ide u rikverc dok ne cuje da nesto krcka i to je znak da se ne moze vise nazad,onda uglavnom vise nije problem izaci sa parkinga posto napred ima mesta.
mislim po meni malo riskantna metoda ali znate i sami kako se covek ponasa kada mu alkohol cirkulise venama!
 
Odgovor na temu

su27killeryu

Član broj: 50706
Poruke: 394
*.crnagora.net.



+334 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 22:27 - pre 211 meseci
Citat:
Bryan Fury: Sve zavisi od automobila i gde i kako je kuka montirana. Inače možeš sebi napraviti mnogo više štete nego koristi - umesto razbijenog branika i malo ulubljenog gepeka možeš dobiti zeznut ceo zadnji deo šasije.


Pa da moze zadnji most da iskrivi sto se mozda i ne bi desilo ovako ali bi ostao bez branika i gepeka
 
Odgovor na temu

Sasa_NS
Ha! Prčkam tu i tamo ponešto...
Novi Sad

Član broj: 61060
Poruke: 311
212.200.218.*



Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 22:32 - pre 211 meseci
Citat:
Bryan Fury: Sve zavisi od automobila i gde i kako je kuka montirana. Inače možeš sebi napraviti mnogo više štete nego koristi - umesto razbijenog branika i malo ulubljenog gepeka možeš dobiti zeznut ceo zadnji deo šasije. ;)


Tačno. Podrazumevao sam da je kuka originalna za taj automobil i da je pravilno motirana...

Ako je tako, nema tu šta da se zezne i pomeri. Ako i dođe do toga, onda je to verovatno toliko jak udarac da nema te zaštite koja će vas spasti od veće štete, ili, ne daj Bože, nečeg još goreg.
Govorimo dakle o onim neugodnim i dosadnim čukanjima (pogotovo zimi, kada malo zalede ulice) koja umeju da naprave dosta štete, i za koja niste nimalo krivi. Ovako ponekad možda ipak uspete da uštedite sebi bespotrebno maltretiranje...

@ Tox master

Naravno, nisam ja izmislio i patentirao taj štos. Samo sam to pomenuo jer sam primetio da o tome niko ni reči nije napisao, a vrlo je jednostavno, efikasno i dokazano u praksi...
 
Odgovor na temu

tox master
RS

Član broj: 57200
Poruke: 2706
212.200.139.*



+122 Profil

icon Re: Što stariji automobili — bezbednija vožnja06.11.2006. u 22:46 - pre 211 meseci
@Sasa_NS
nisam imao nameru da te prozivam a dobro si to spomenuo ovde samo mi je bilo krivo sto se ja nisam setio toga!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Što stariji automobili — bezbednija vožnja

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 26087 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.