Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!

[es] :: Linux :: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4307 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NEW_one
Dragoslav Todorovic
Beograd

Član broj: 63143
Poruke: 18
..AT.HighSpeedADSL.beotel.net.



Profil

icon Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!05.11.2006. u 11:07 - pre 212 meseci
Evo malo da vas davim
Imao sam na hardu 2 windowsa, i resio malo da ucim linux(znaci nov sam u svemu ovome kao sto mi i nick kaze). Posto oko linuxa veze nemam, hteo sam za sad da zadrzim jedan windows, ali se tu javio problem koji pokusavam da resim vec dva dana. Problem je sledeci: kada sam instalirao SUSE 10.1 vise ne mogu da podignem onaj jedan windows koji sam ostavio na disku, boot loader mi ne daje tu opciju. Boot loader je GRUB.
Sta treba dodati u boot loader da bi mogao da podignem windows? Stvarno mi je potreban, makar dok ovo ne naucim, zato sto imam problem i sa konektovanjem na internet preko adsl modema, ali to je vec sporedna stvar, barem za sad.
POMAGAJTE LJUDI PLZ!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!05.11.2006. u 11:40 - pre 212 meseci
Pogledaj šta ti se sve nalazi u /boot/grub/menu.lst!
Trebalo bi da bude nešto ovako:
Code:
default=0
timeout=4
splashimage=(hd0,3)/grub/splash.xpm.gz
title Linux (2.6.10)
    root (hd0,3)
    kernel /bzImage-2.6.10 ro root=/dev/hda9 mem=256M
    boot
title Windows
    rootnoverify (hd0,1)
    chainloader +1
    boot

Ukoliko nemaš ovaj drugi deo onda ga dodaj, ali samo izmeni ovo (hd0,1). Recimo ako ti je Windows na prvom disku i prvoj particiji onda stavi (hd0,0). Resetuj komp i sve bi trebalo da radi!
 
Odgovor na temu

NEW_one
Dragoslav Todorovic
Beograd

Član broj: 63143
Poruke: 18
195.252.89.*



Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!05.11.2006. u 21:35 - pre 212 meseci
To je bilo prvo sto sam probao :) ali nece.

Nisam malopre bas detaljno opisao problem, probacu sad.

Na disku sam imao 2 windowsa od kojih mi jedan, u poslednje vreme,nije bio potreban pa sam preko njega snimio linux. Problem je u tome (verovatno) sto sam ta dva windowsa snimio sledecim redosledom: win1, pa win 2, pa sam onda reinstalirao win1, pa sam posle svega toga preko win1 snimio linux. Malo je komplikovana situacija ali je poenta da sam linux snimio preko svezije kopije windowsa koja je sadrzala boot.ini(mozda to i nema nikakve veze, nemojte mi se smejati), pa verovatno zbog toga u linuxovom boot loaderu nema windowsa.

Mislim da je najlakse da ponovo uradim reinstall windowsa i linuxa i da onda nece biti problema.

I samo bih jos zamolio nekog ko ima adsl na linuxu (najbolje bi bilo da je SUSE 10.1) preko usb modema da prenese iskustva oko postupka pravljenja konekcije posto ce mi to biti potrebno kad sve osposobim, da ne bi sad otvarao novu temu.
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.BVCOM.NET.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!05.11.2006. u 21:43 - pre 212 meseci
A zar ne mozes da uradis fixmbr iz win-a pa da onda ponovo instaliras grub iz linux-a i da onda vidis da li ce ti pri instalaciji grub-a biti prikazano da imas i win na compu. Bolje tako nego da ponovo instaliras ceo windows.
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!05.11.2006. u 22:29 - pre 212 meseci
Čekaj malo! Kako ti bootloader ne daje opciju "Windows" kad u menu.lst fajlu imaš:
Code:
title Windows

U svakom slučaju nemoj ništa da reinstaliraš!
 
Odgovor na temu

NEW_one
Dragoslav Todorovic
Beograd

Član broj: 63143
Poruke: 18
195.252.89.*



Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!05.11.2006. u 23:05 - pre 212 meseci
Ma nismo se razumeli
Imam ja opciju windows kada to sve dodam, ali je problem sto ta opcija, kada se izabere, ne radi nista, prikaze mi samo crn ekran i jednim redom teksta koji sam zaboravio kako glasi, ali od windowsa ni traga ni glasa
Uradio sam fixmbr i idem ponovo na instalaciju linuxa pa javljam sta sam uradio
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.BVCOM.NET.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!05.11.2006. u 23:47 - pre 212 meseci
Pa ne moras ceo SuSE da instaliras ponovo, nego samo grub. Inace kod mene za Windows stoji ovako :

Code:
title Windows
    chainloader (hd0,0)+1
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 09:14 - pre 212 meseci
Ne moze to tako nagadjanjem. Daj nam ono sto ti ispise fdisk -l iz linuxa, pa cu ti reci kjako treba da ti izgleda menu.lst

Problem je sto moras da znas koje su ti particije gde, tj. na kojoj je sta. npr /dev/hda1 je (obicno) (hd0,1), tj gleda se koja je particija po redu. Mogao bi i sadrzaj device.map fajla iz istog direktorijuma da nam das (ako imas vise od 1 diska, ili imas SATA disk, ili...).

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

NEW_one
Dragoslav Todorovic
Beograd

Član broj: 63143
Poruke: 18
195.252.89.*



Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 09:53 - pre 212 meseci
Vrlo rado bih vam sve procitao i ovde napisao samo kad bih mogao da iz Linuxa podesim adsl konekciju, ovako mogu da se javljam i citam vase odgovore samo kad obrisem linux i ponovo snimim windows.
Sto se tice diskova imam samo jedan sa 4 particije, i kad snimim linux on mi bude na samom pocetku diska, a posle njega dodje windows, verovatno ga zato i ne vidi.
Verujte mi da sam probao sve kombinacije editovanjem menu.lst-a ali nisam nista uspeo. Ne znam da li ima neke veze i sadrzaj fajla grub.conf iz etc foldera?
Ajde ako neko od vas ima suse 10.1 i win na jednom hardu da mi napise kompletan sadrzaj fajlova menu.lst i grub.conf, molim vas.
Ako nista ne uspem moracu da ih snimim redosledom prvo win pa linux, to bi trebalo da proradi. Uradio bih to odmah ali su mi na win-u koji je drugi na disku svi vazniji dokumenti i instalirani programi, pa mi je veliki posao sve to sacuvati.
@Smark
i meni je u menu lst upisano

Code:
title Windows
    chainloader (hd0,0)+1


samo sto nije (hd0,0) nego (hd0,3), zato sto mi se tu i nalazi win.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 10:23 - pre 212 meseci
Citat:
NEW_one: Vrlo rado bih vam sve procitao i ovde napisao samo kad bih mogao da iz Linuxa podesim adsl konekciju

USB ADSL modemi rade i pod Linuxom, ali je procedura najcesce relativno komplikovana, a za neke od njih (valjda) ni nema resenja. Buduci da si ozbiljno "zagrizao" u Linux, preporucujem ti da pokusas da kod tvog provajdera dobijes ruter, mozda za neku doplatu od oko 1000 dinara, mozda cak i besplatno (naravno, kao i USB modem - na koriscenje, ne u vlasnistvo).

Kad dobijes ruter, u njega JEDNOM upises svoj username, password i jos par stvari i onda se povezuje odmah, iz svakog Linuxa*, i kao Live i kad je instaliran na hdd, nezavisno od konkretnog Linuxa. Onda bi mogao za ovakve i slicne situacije da pokrenes Live CD Linux, da pomocu njega pristupis raznim particijama i kopiras fajlove i saljes na forum. Doduse, ako bi imao ruter, mogao bi i iz postojeceg SUSE da se javis, nije obavezan Live CD, ali moze da zatreba i bude koristan.

*) Ovih dana sam naisao na nekoliko distribucija gde ovo pravilo ne vazi, a ubedjen sam da je neka greska. Konekcija preko rutera se podesi da koristi DHCP, a u ovim problematicnim to ne radi, sto nikako nije razlog da se ruter, kao superiornije resenje odbaci. Za USB sam negde citao da su oni elementarni uredjaji i da masu stvari koje ruter ima ovi nemaju, tako da mislim da je u svakom slucaju preporucljivo da pokusas da predjes na ruter. Autor Kanotixa, distribucije bazirane na Knoppix-u i vrlo ugledne, je u najnovijoj verziji IZBACIO podrsku za neki USB modem, koji je inace mogao da radi odmah, sa integrisanim drajverom.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
212.200.155.*



+9 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 11:04 - pre 212 meseci
Ajde, da ne otvaram novu temu...
Kako da promenim lokaciju grub menija?
Instalirao sam Suse na eksterni usb disk i funkcionise. Medjutim sada, kad mi je taj disk otkacen, nece da ucita grub meni, pa ne mogu da podignem Windows.
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 11:24 - pre 212 meseci
Cekaj cekaj. Znaci imao si ovakvu situaciju:
imao si windoze na kojoj particiji?
instalirao si nove windoze na koju particiju?
presao si linuoxom preko tog novog windoze-a? Mozda je on obrisao (novi windows) boot.ini i slicno sa onog starog, pa sad onaj stari koji pokusavas da pokrenes nema te fajlove? koliko sam shvatio, ti sad imas opcije linux i windows u meniju, pa kad odaberes windows onda nece? crn ekran? Onda verovatno nije do linuxa vec do konfiguracionih fajlova windowsa... barem tako pretpostavljam. Tako da ti nijedno podesavanje linuxa nece pomoci dok se taj windows ne popravi... (fixmbr ali i fixboot, pa onda ako radi windoze, reinstalacija grub-a ili ako vise volis celog linuxa).



Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 11:27 - pre 212 meseci
Lokaciju grub menija mozes promeniti pomocu Yast - System - bootloader
Ili pomocu programa grub-install (ako se dobro secam)

Ali to ti nece resiti problem, ako hoces da koristis ovako preko eksernog diska, instaliraj grub na disketu, popravi windowsov boot i na tom disku imaj samo windowsov boot, a kad ti treba linux, zakacis disk i ubacis disketu....

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
212.200.155.*



+9 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 11:57 - pre 212 meseci
Da pojasnim situaciju.
Imao sam instaliran Win na lapu, na c: particiji. Hard u masini je izdeljen na dve particije (c: i d:).
Na lap sam zakacio eksterni disk i na njega instalirao Suse 10.1
Kada je taj eksterni disk zakacen, dobijem boot meni na kojem izaberem da li zelim da bootujem win ili linux. Kada eksterni disk nije zakacen, grub meni ne moze da se ucita. Ocito zato sto se meni nalazi na tom eksternom disku. To mi predstavlja problem jer znaci ne mogu da podignem win ako ne zakacim taj disk.
Mene zanima da li je moguce promeniti lokaciju grub menija na d: recimo ili na specificnu lokaciju na c: particiji. Uglavnom da se nalazi na internom disku tako da grub meni moze da se loaduje i kad nije zakacen eksterni disk. Disketa nije opcija posto nemam floppy na lapu.

anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.yu.



+257 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 12:55 - pre 212 meseci
Pa ne moze, mora da bude na nekoj linux particiji. Ili mozes da izvrsis alternativno podizanje pomocu windowsovog boot loadera. Resenja mozes videti na:
http://www.geocities.com/epark/linux/grub-w2k-HOWTO.html , deo Dual-Boot Setup
(ovde ti treba disketa, ili nekako da prebacis na fat32 particiju fajl koji pominju, pa posle da je prebacis na C:...)
Ili koristis grub za dos/windows:
http://marc.herbert.free.fr/linux/win2linstall.html deo GRUB for NT
manje vise - to su ti opcije sto se tice grub-a i ntloader-a. Osim toga imas jos neke bootloadere koje nisa probao.


Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
212.200.155.*



+9 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 13:30 - pre 212 meseci
Toga sam se i plasio :)
Probacu sa nekim drugim bootloader-om....
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 14:08 - pre 212 meseci
Citat:
Fuzz: Toga sam se i plasio :)
Probacu sa nekim drugim bootloader-om....

A da instaliras na hd neki mali Linux, pa da iz njegovog bootloadera podizes pojedine OS-eve? Recimo - http://www.damnsmalllinux.org/ - "Damn Small Linux is a business card size (50MB) Live CD Linux distribution" ali moze i da se instalira "Transform into a Debian OS with a traditional hard drive install" a evo ima jos i ovo: "If you really want to install lilo/grub to hda, there's 'grub-install' and 'lilo' included on the DSL livecd."
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
212.200.155.*



+9 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 14:13 - pre 212 meseci
Pokusavam da izbegnem kreiranje novih particija...ovih 16 je dovoljno :)
Plus virtuelni drajvovi...i flash...i...
Kad otvorim My Comp ima solidno da se skroluje brate :)
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-53.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 14:19 - pre 212 meseci
Citat:
NEW_one:
Ako nista ne uspem moracu da ih snimim redosledom prvo win pa linux, to bi trebalo da proradi. Uradio bih to odmah ali su mi na win-u koji je drugi na disku svi vazniji dokumenti i instalirani programi, pa mi je veliki posao sve to sacuvati.
@Smark
i meni je u menu lst upisano

Code:
title Windows
    chainloader (hd0,0)+1


samo sto nije (hd0,0) nego (hd0,3), zato sto mi se tu i nalazi win.

To u GRUB­-u ti je onaj prvi Windows koji si izbrisao, zato dobijaš crno . Iz GRUB-a biraš Linux ili ulaz u "biranje" Windows-a, ako ih ima više (ovo nije baš najstručnije objašnjenje, ali je najkraće). Snimi te podatke bez obzira šta ćeš dalje raditi i pogledaj http://www.elitesecurity.org/t174094 ako dođe do reinstalacije.
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
dial-37.041net.co.yu.



+35 Profil

icon Re: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!06.11.2006. u 14:29 - pre 212 meseci
Citat:
Fuzz: Pokusavam da izbegnem kreiranje novih particija...ovih 16 je dovoljno

Napiši koliko imaš particija i od koliko GB je svaka, koliko GB su ti diskovi, slobodan i zauzet prostor na svakoj particiji, ako ih stvarno imaš 16, a verovatno nemaš, jer sam si prvo rekao:
Citat:
Fuzz: Imao sam instaliran Win na lapu, na c: particiji. Hard u masini je izdeljen na dve particije (c: i d:)

Predlažem ti da to reorganizuješ i ponovo instaliraš Linux na lap top, pored Windows-a.


Citat:
Fuzz: ima solidno da se skroluje brate

Izbegavaj to "brate", jer ovo čitaju i "sestre".

[Ovu poruku je menjao zoran_dojkic dana 06.11.2006. u 15:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Problem po instalaciji SUSE 10.1 !!!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4307 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.