Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )

[es] :: SOHO Networking :: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6183 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NNick
Nikola Kopilović
Novi Sad

Član broj: 86804
Poruke: 51
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )15.11.2006. u 10:14 - pre 213 meseci
tdjokic je u pravu meni je ADSL dugročni plan a prvo mi je cilj da se povežemo. Onda ću uzeti swich pa ćemo kasnije obratiti pažnju šta dobijamo od provajdera.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )15.11.2006. u 10:51 - pre 213 meseci
Citat:
tdjokic: Tu su mnogo stedljivi - jedna dinamicka, javna i gotovo. Valjda to uslovljava ADSL tehnologija, ne znam, ali se prakticno ne secam da je neko spominjao da ima vise adresa.
Ovi iz SBB su objasnili da je tako po propisu, nema razloga da ne verujem, ali onda svič može da svičuje do sutra ali internet će da ide samo na jedan PC. Neko rutiranje mora da postoji, ako neće da jedan PC bude stalno uključen, onda mora ruter. Zato sam i pitao, na SBB svič može da se stavi samo iza rutera, ako je direkt na modem nema nikakva vajda od njega.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )15.11.2006. u 12:08 - pre 213 meseci
Citat:
calexx: Ovi iz SBB su objasnili da je tako po propisu, nema razloga da ne verujem, ali onda svič može da svičuje do sutra ali internet će da ide samo na jedan PC. Neko rutiranje mora da postoji, ako neće da jedan PC bude stalno uključen, onda mora ruter. Zato sam i pitao, na SBB svič može da se stavi samo iza rutera, ako je direkt na modem nema nikakva vajda od njega.

Sad kapiram. Tu je nesporazum oko terminologije. Za ADSL ljudi cesto kazu Ethernet modem, a ustvari misle na ruter sa integrisanim modemom. Ili kazu takodje cesto: "Mani se USB modema, kupi ruter" gde se opet podrazumeva da taj ruter ima i integrisani modem.

Ja sam imao tu nesrecu da sam na pocetku nabavio bas Ethernet modem, najprostiji, NIJE pravi ruter, mada se sada, nakon fleshovanja povezuje slicno ruteru, direktno, ali je pitanje da li je u stanju da rutira, uz pomoc switcha. Mozda cu moci to da proverim nekog dana.

Ovde ima detalja o tom modemu, koji je relativno redak: http://www.adslguide.org.uk/ha...iews/2004/q4/dlink-dsl300t.asp

Na samom pocetku pise: "The D-Link DSL-300T is one of the few ADSL modems on the UK market that can present the ISP assigned IP address to a device connected to the modem via Ethernet. " a nesto nize ima i objasnjenje kako ga koristiti uz ruter:

Using the D-Link DSL-300T with a router

Configuring the DSL-300T to use with an Ethernet router such as the Linksys WRT-54G is very simple. Simply connect the Ethernet port of the modem to the Internet port of the router, and ensure that the router is configured to get its Internet IP address via DHCP.

Dakle, nije ruter, samo se povezuje drugacije od USB modema. Sad sam skoro siguran da mu switch nista nece pomoci da konekciju deli na 2 racunara.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )15.11.2006. u 12:15 - pre 213 meseci
Citat:
NNick: tdjokic je u pravu meni je ADSL dugročni plan a prvo mi je cilj da se povežemo. Onda ću uzeti swich pa ćemo kasnije obratiti pažnju šta dobijamo od provajdera.

Ako provajder ima ruter, sa integrisanim modemom i switchem (4 Ethernet izlaza), onda ne moras nista da kupujes. Pitaj tvog provajdera sta daje.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )15.11.2006. u 18:44 - pre 213 meseci
Stigao switch, obavljena proba.

- stariji Ethernet modem, DSL-300T - switch pusti na oba racunara istu, pravu Internet adresu tipa 212.200.240.78, rade oba racunara ali vise u stilu ili jedan ili drugi. Kad jedan radi, drugi prestane. Kao sto sam i ocekivao, taj modem nije i ruter.

- noviji Ethernet modem/ruter, Thomson - svaki racunar je dobio svoju lokalnu adresu, prvi 10.0.0.1, drugi 10.0.0.2, potpuno automatski, apsolutno nista nisam podesavao, menjao, bas nista. Racunari rade istovremeno, naravno, sa manjim protokom nego kad radi samo jedan. Namerno sam ih pustio da skidaju isti fajl, sa iste adrese i skidaju nezavisno, sa promenljivom brzinom.

Switch ima 5 Ethernet prikljucaka, nisu obelezeni, ukljucio sam kako bilo i radi.



Ovo je slika sa drugog racunara.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )15.11.2006. u 21:38 - pre 213 meseci
Citat:
tdjokic: Sad kapiram. Tu je nesporazum oko terminologije. Za ADSL ljudi cesto kazu Ethernet modem, a ustvari misle na ruter sa integrisanim modemom. Ili kazu takodje cesto: "Mani se USB modema, kupi ruter" gde se opet podrazumeva da taj ruter ima i integrisani modem.
Nema ovde nesporazuma. Postoje modemi i modemi/ruteri. Prvi mogu da imaju samo USB ili i UTP ili oba. Drugi imaju UTP ili više UTP. Ako PC koristi konkretnu javnu adresu koju je dobio, to je modem, ako je PC na nekoj priv adresi, onda je ruter.

Kad imaš ruter, on može da ima jedan izlaz ili više njih, tu uključuješ PC-je ili svič pa onda dalje ... i kakva ti je to glupa slika na desktopu? ;)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )16.11.2006. u 01:05 - pre 213 meseci
Citat:
calexx: i kakva ti je to glupa slika na desktopu? ;)

Sliku sam stavio na desktop jos kad mi je dolazio monter iz SBB-a, da bi on video sta hocu da ga pitam a da ja ne zaboravim da ga pitam.

Ima nesporazuma, ima. Covek koji je autor distribucije Kanotix, kaze na jednom mestu na forumu: "Uzmi ruter [umesto USB modema], manje problema." a korisnik bi hladno mogao da uzme Ethernet modem, koji se lepo konektuje i za jedan racunar je sasvim dovoljan. A i mnogi drugi ne paze sta pricaju. "Kupi ruter" i covek ode i kupi univerzalni ruter, bez integrisanog modema i kako da se konektuje na ADSL? A onda mu kazu: "Pa, sto si kupio ruter bez modema?" itd. Ali dobro, svaka skola kosta.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )16.11.2006. u 03:36 - pre 213 meseci
Ma znate kako problem su ovi proizvodjaci sto prave takve uredjaje. Sto nisu ni jedno ni drugo ni trece. Mislim kakav je to "ruter" kome i dalje treba modem? Po defeniciji je OK, modem i ruter su dve odvojene stvari, ali brate u danasnje vreme je postalo mainstream da ruter ima u sebi i modem, dakle to je "default". A ne ovako uzmes ADSL ruter ali mu treba i dalje ADSL modem, i to ne moze USB varijanta nego samo Ethernet. Pa jbg onda, zasto ne uzeti switch koji je jeftiniji od rutera i zavrsiti posao. Pod uslovom naravno da taj modem ima bar osnovne osobine ADSL rutera u sebi, dakle da bude uvek na netu i da preko tog ethenrneta salje saobracaj switchu.

@tdjokic: Jel to imas Thomson, tj. Speedtouch od Telekoma? Cem te pitam nesto posto sam drugaru namestao upravo taj , al' na PM da ne gusimo temu
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )16.11.2006. u 10:38 - pre 213 meseci
Citat:
Mister Big Time: A ne ovako uzmes ADSL ruter ali mu treba i dalje ADSL modem

Pa vidi ovako - ruter bez integrisanog modema moze da se koristi i za ADSL, kabl i jos neke dve stvari (satelit i bezicni?), cini mi se da je bas u ovoj temi neko napisao. Recimo, imas kablovski Internet preko SBB, dobija se modem sa Ethernet i USB izlazom, kupis univerzalni ruter i povezes svoja 2, 3, ... racunara. Pa onda moj slucaj, kod prethodnog provajdera, koji nije davao opremu - prvo sam kupio ADSL modem, Ethernet, sa 1 Ethernet izlazom i recimo kasnije hocu da povezem na ADSL 2 racunara - kupim jos univerzalni ruter i resena stvar. U oba ova primera se podrazumeva da ruter ima integrisani switch.

Druga je sad stvar sto je meni zapao idiotski modem, koji je PRE FLESHOVANJA mogao da radi iskljucivo kao Bridge, sto je pod Linuxom zahtevalo i ucesce softvera iz racunara i tu ne bi pomogao nikakav ruter. Za Windows ne znam.

Citat:
@tdjokic: Jel to imas Thomson, tj. Speedtouch od Telekoma? Cem te pitam nesto posto sam drugaru namestao upravo taj , al' na PM da ne gusimo temu ;)

Imam SpeedTouch 510, dao mi Telekom. Pitaj.

A mozda ti treba ovo: http://www.elitesecurity.org/p1355964
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )16.11.2006. u 17:39 - pre 213 meseci
Citat:
Mister Big Time: Po defeniciji je OK, modem i ruter su dve odvojene stvari, ali brate u danasnje vreme je postalo mainstream da ruter ima u sebi i modem, dakle to je "default". A ne ovako uzmes ADSL ruter ali mu treba i dalje ADSL modem, i to ne moze USB varijanta nego samo Ethernet. Pa jbg onda, zasto ne uzeti switch koji je jeftiniji od rutera i zavrsiti posao. Pod uslovom naravno da taj modem ima bar osnovne osobine ADSL rutera u sebi, dakle da bude uvek na netu i da preko tog ethenrneta salje saobracaj switchu.
Nisu svi na ADSL vezi, ima i nas koji koristimo kabl. Šta bih ja uradio ako kupim takav ruter koji na ulazu ima telefonski konektor? Ako uzmeš ADSL ruter, on ima i modem, ako uzmeš ruter, on nema ili bi tako trebalo da bude mada sam primetio šarene nazive. Za switch nisi pratio priču, on je beskoristan u situaciji kada imaš modem sa UTP konektorom i switch ali provajder daje samo jednu javnu adresu. Tu je rešenje pomenuti ADSL ruter/switch ali rešenje može da bude i ruter sa jednim portom pa iza njega switch. U svakom slučaju mora da postoji modem+ruter+switch a da li će da bude jedan, dva ili tri uređeja, skoro je svejedno, osim po pitanju cene. Naravno, kod kupovine mora da se povede računa kakvi su konektori pa da se ne kupi rasparno, kao što se kupuju i ostale komponente, nećeš da kupiš intel ploču i amd procesor i slično.
U krajnjem slučaju ruter se koristi i bez ADSL ili kabla, u običnim mrežama.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )17.11.2006. u 04:44 - pre 212 meseci
Citat:
calexx: Nisu svi na ADSL vezi, ima i nas koji koristimo kabl. Šta bih ja uradio ako kupim takav ruter koji na ulazu ima telefonski konektor? Ako uzmeš ADSL ruter, on ima i modem, ako uzmeš ruter, on nema ili bi tako trebalo da bude mada sam primetio šarene nazive. Za switch nisi pratio priču, on je beskoristan u situaciji kada imaš modem sa UTP konektorom i switch ali provajder daje samo jednu javnu adresu. Tu je rešenje pomenuti ADSL ruter/switch ali rešenje može da bude i ruter sa jednim portom pa iza njega switch. U svakom slučaju mora da postoji modem+ruter+switch a da li će da bude jedan, dva ili tri uređeja, skoro je svejedno, osim po pitanju cene. Naravno, kod kupovine mora da se povede računa kakvi su konektori pa da se ne kupi rasparno, kao što se kupuju i ostale komponente, nećeš da kupiš intel ploču i amd procesor i slično.
U krajnjem slučaju ruter se koristi i bez ADSL ili kabla, u običnim mrežama.




.....>
Citat:
Mister Big Time: Po defeniciji je OK, modem i ruter su dve odvojene stvari, ali brate u danasnje vreme je postalo mainstream da ruter ima u sebi i modem, dakle to je "default".


Trebao sam da dodam u danasnje ADSL vreme Ali razumemo se, naravno potpuno je opravdana situacija rutera kada imas kabl umesto adsl.


Citat:
tdjokic:

Druga je sad stvar sto je meni zapao idiotski modem, koji je PRE FLESHOVANJA mogao da radi iskljucivo kao Bridge, sto je pod Linuxom zahtevalo i ucesce softvera iz racunara i tu ne bi pomogao nikakav ruter. Za Windows ne znam.

Imam SpeedTouch 510, dao mi Telekom. Pitaj.

A mozda ti treba ovo: http://www.elitesecurity.org/p1355964


ee toga se i plasim, posto ne znam kako da namestim na linuxu taj modem jer mu treba dial in podrska... glupost. PP
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Koji swich ( d-link, zyxel ili allied telesyn )

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6183 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.