Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM2

[es] :: Storage :: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM2

[ Pregleda: 1930 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM206.12.2006. u 22:15 - pre 211 meseci
Ortak je juce kupio novu masinu. Izmedju ostalog, kupio je i 160GB SATA2 hard i Pioneer DVD rezac. Ja sam otisao danas kod njega da mu instaliram sistem (naravno, kao i uvek). Primary Master je SATA2 hard, primary slave je DVD rezac. Pojavila su se dva problema:

1) Nakon sto smo prikacili ATA hard za ATA kabl (samo smo utakli kablove, ostalo je spremio serviser u firmi gde je konfa kupljena mada nema tu sta) BIOS ga je normalno detektovao, ali u Windows-u se hard ne vidi. My computer ga ne vidi, ni Total cmd. U Device manager on postoji kao i u DISK MANAGEMENT. Disk management ga prijavljuje kao DYNAMIC i kaze da je UNREADABLE. Disk je najnormalnije koriscen u prethodnom kompjuteru. Novi disk je BASIC (SATA2). Kada kliknem desnim na taj ATA disk, dobijem samo opciju CONVERT TO BASIC DISC. U HELP-u pise da disk moze sa Dynamic da se prebaci na BASIC samo kada je prazan, tako nesto.

Zabrinuo sam se i za svoj disk jer bih uskoro trebalo i ja da kupim AM2 platformu sa istom plocom (Gigabyte GA-M55S-S3) ali ne nameravam da kupim novi disk vec da svoj ATA koristim za sve. Plasim se da cu imati isti problem a imam podatke na tom disku koji mi trebaju i veliko mi je cimanje da radim back-up. Planirao sam samo da formatiram najmanju particiju koja mi inace sluzi samo za WinXP a ostalo da ostavim kako jeste.

Molim za pomoc i objasnjenje.

2) Novi SATA2 disk WindowsXP mu prijavljuje kao REMOVABLE DISC, znaci kao da sam ubacio recimo USB flash!?!? Ovo prvi put u zivotu vidim. U cemu je stvar?
Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM206.12.2006. u 22:29 - pre 211 meseci
Prvo pod 2) standardna pojava, ništa zbog čega bi trebalo brinuti.
Pod jedan: nije mi baš jasno kakav je to ata disk? Stari disk? Sa instaliranim OS-om ili bez (šta je na njemu)?
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM206.12.2006. u 22:36 - pre 211 meseci
To je relativno nov disk, star par meseci, 160GB WD, na njemu nije bio operativni sistem.

Ovo pod 2. Da li je to standardna pojava samo sa SATA diskovima jer ja za to nikada nisam cuo niti video? Moze li se to nekako neutralisati, da to ne prijavljuje. Moze se greskom kliknuti umesto na USB na hard, i sta se onda desava!? Onda ce da mi iskljuci hard? Kako onda da se vrati?
Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

djanderstanding
novi sad

Član broj: 119942
Poruke: 47
*.nasamreza.com.



Profil

icon Re: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM206.12.2006. u 23:05 - pre 211 meseci
Jesi dirao dzampere?
@@@@z*e*x™
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM206.12.2006. u 23:28 - pre 211 meseci
Disk je bio spremljen za prikljucivanje od strane servisera iz firme u kojoj je kupljen. Tada je imao neki dzamper. Posle smo mi skinuli dzamper ali nikakve promene nije bilo. Disk se vidi u BIOS-u tako da sam ja eliminisao problem dzamperisanja.

Jedino sto na toj ploci nema kao recimo na mojoj Primary Master i Slave i Secondary Master i Slave, nego su novi SATA2 disk i DVD rezac na prvom odnosno drugom mestu a ovaj stari ata disk je na 5 mestu ja mislim, ne znam da li to ima neke veze, i ne znam zasto je to tako.

Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

Ubleha
Bosna

Član broj: 89040
Poruke: 809
*.PPPoE-1975.sa.bih.net.ba.



+182 Profil

icon Re: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM206.12.2006. u 23:57 - pre 211 meseci
ako imas cd od maticne tamo imas i file s kojim instaliras sata disk koji se iskopira na flopi pa prilikom instalacije sistema odmah pritisnes f6 i slijedis upute tj. ubacis taj flopi i ostalo ide bez problema. ako nemas cd onda nadji na netu maticnu i skini taj file. normalno je da sata disk pokacuje kao removable disc jer postoji program koji instaliras pa mozes disk iskljuciti usred rada kompjutera na nacin kao i recimo USB memory stick, znaci neces iskljuciti disk na kojem je windows nego neki drugi.nije potrebno postavljati nikakve dzampere vec samo pravilno utaknuti kablove na primary ili slave vec kako se zeli
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM207.12.2006. u 01:38 - pre 211 meseci

Nemam pojma o kakvom fajlu za instaliranje SATA diska govoris. Naravno da ima CD koji je dobijen uz maticnu i sa njega je instalirano sve sto treba. A ne znam ni zasto mi to govoris jer SATA disk radi kako treba. Flopi, uzgred budi receno, taj racunar nema.

Ovo drugo te nista nisam razumeo. Da li SVAKI SATA disk Win prijavljuje kao removable? On mi tu nudi samo disk na kome se nalazi Win pa mi nije jasno sta to on drugo iskljucuje sto ti kazes osim tog diska. Da li postoji mogucnost da mi se to za removable ne pojavljuje!?? Ne znam sta bi se desilo kada bih iskljucio taj disk greskom niti kako bih ga posle vratio (kakva glupost, generalno, hard da prijavljuje kao removable!?)

Kablovi su normalno utaknuti ali opet ponavljam, u BIOS-u NE POSTOJE opcije PRIMARY MASTER, PRIMARY SLAVE, SECONDARY MASTER i SECONDARY SLAVE. Na ovoj ploci je drugacije. Obelezeno je kao nekim brojevima i ovaj ATA disk koji je u problemu je uredno prepoznat ali tek na rednom broju ja mislim 6, znaci kada se komp butuje pise da je master SATA, slave je DVD rezac pa onda ide ja mislim 4 puta NONE i tek onda ide ovaj ATA disk.


Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM207.12.2006. u 12:18 - pre 211 meseci
Zar niko ne zna odgovor?

Ortak je bio danas kod njih bez kompjutera i rekao im sta se desava a oni su bili u fazonu "To se nekada desava, nemamo objasnjenje, pokusajte da ga zakacite na drugi kompjuter, mozda je bio pod uticajem... bla, bla..." . Verujem da im je odneo da bi se ozbiljnije pozabavili time.

Meni je sad' frka zato sto cu istu tu varijantu imati vrlo uskoro samo sto cu ja ATA staviti na Primary Master.
Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

Ubleha
Bosna

Član broj: 89040
Poruke: 809
*.PPPoE-6582.sa.bih.net.ba.



+182 Profil

icon Re: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM207.12.2006. u 18:42 - pre 211 meseci
pa postoji file za instalaciju sata diska a pojma nemas jer dosad nisi radio s tim diskovima i da ti je komp dosao sa neinstaliranim diskom i windowsom onda bi i to morao nauciti. svaki sata disk se prijavljuje kao removable i to nije glupost vec prednost.znaci mozes iskljuciti drugi sata disk ako ga budes imao tj. mozes ako ti je windows na ata disku onda mozes iskljuciti svaki sata koji je instaliran ovo ti govorim samo radi informacije.to sto ti ne postoji primary master itd. je zato sto u biosu nisu enablirani bez obzira sto ih bios prepoznaje ali postoji opcija s kojom podesis da li ce ti primarni biti ata ili sata. ako su obilljezeni brojevima onda im mozes mijenjati redoslijed.uglavnom sve se moze podesiti u biosu a ako nemas iskustva bolje nemoj ni dirati.pozdrav
 
Odgovor na temu

Ka2
Beograd

Član broj: 68774
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM207.12.2006. u 19:26 - pre 211 meseci

Aha, lepo je to znati iako to nisam ni pitao. :) A kompjuter jeste dosao sa neinstaliranim Windows-om nakon cega sam ga ja instalirao i nikakav fajl za instalaciju SATA diska nisam koristio i sve radi normalno.

I dalje mi nije jasno zasto bi neko iskljucivao hard? STA SE DESI AKO SLUCAJNO ISKLJUCIM HARD NA KOM MI JE WIN? Mogu li nekako da "ukinem" da mi se ne pojavljuje to removable disc... pa da kazem drugaru jer ovo pitam za njega, mene zanima a njega isto nervira...

Hyundai i30 1.4
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Problem sa starim ATA diskom posle prelaska na AM2

[ Pregleda: 1930 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.