Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

canon a610 pitanje

[es] :: Digitalni fotoaparati :: canon a610 pitanje

[ Pregleda: 3385 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

alex@

Član broj: 27125
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon canon a610 pitanje15.01.2007. u 07:13 - pre 210 meseci
Molio bih da mi neko odgovori na sledece pitanje. Naime, prilikom fotografisanja sta oznacava crveni treptajuci znak fotoaparata u donjem desnom uglu, kada kada je okidac pritisnut do pola? Ovo pitam iz razloga sto mi ovaj znak trepce uvek kada fokusiram odredjeni objekat pri ukljucenom zoom-u. Negde sam procitao da to oznacava da se aparat "trese", ali meni se to stalno pojavljuje i kada aparat postavim na cvrstu podlogu pri ukljucenom zoom-u.
Hvala unapred i pozdrav.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: canon a610 pitanje15.01.2007. u 07:36 - pre 210 meseci
He he he...


To ne znaci da se aparat trese vec da je brzina zatvaraca niska i da fotografisanje iz ruke moze da dovede do zamucenja...
 
Odgovor na temu

alex@

Član broj: 27125
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: canon a610 pitanje15.01.2007. u 15:17 - pre 210 meseci
hvala na odgovoru, ali bih ipak molio da mi neko objasni koji je mod najbolji za sliku ukoliko zelim fotku zumirznog objekta, naravno bez zamucenja tj. kolika bi trebala biti brzina zatvaraca.
 
Odgovor na temu

grozda

Član broj: 738
Poruke: 510
*.cenis.org.yu.



+6 Profil

icon Re: canon a610 pitanje15.01.2007. u 15:32 - pre 210 meseci
Zavis od kolicine svetla ...

1/60, 1/30 ako imas mirnu ruku, neko moze i sa 1/10 uz visu ISO vrednost.

U svakom slucaju ako ispada mutno a zbog svetla ne mozes povecavati brzinu onda moras koristiti stalak.
(~ ~)( o o )(~ o)
-(_)---(_)---(_)-

 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: canon a610 pitanje15.01.2007. u 19:36 - pre 210 meseci
Citat:
neko moze i sa 1/10 uz visu ISO vrednost


Grozdo aj' molim te ne pokusavaj da ucis ljude onome sto ni sam ne znas. 1/10 je 1/10 bez obzira na ISO i u pitanju je brzina koja je daleko ispod "za iz ruke".

Alex, postoji pravilo da brzina zatvaraca uvek treba da bude 1/zizna daljina tj. kada nisi dirao zum mozes iz ruke da pucas sa 1/30 (pod uslovom da pre toga nisi trcao/plivao/j... :D) a pri punom zumu gledaj da ne bude krace od 1/100.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8374
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: canon a610 pitanje15.01.2007. u 20:29 - pre 210 meseci
Abdee, nemoj tako da razgovaraš sa korisnicima, nije lepo. To važi i kada pogreše u nečemu. Ako znaš, lepo objasni o čemu se radi, nemoj dežurati da neko nešto pogreši, pa da ga brže-bolje napucaš.

Što se tiče maksimalne brzine ekspozicije za snimanje iz ruke, ona je sasvim individualna i zavisi od mnogo faktora: iskustvo, tehnika snimanja, žižna daljina, vrsta aparata, način držanja, težina i balans aparata, stav prilikom snimanja, struktura motiva itd.

Uz malo eksporimentisanja, svako može sebi da odredi dokle može da ide sa ekspozicijom iz ruke.
 
Odgovor na temu

alex@

Član broj: 27125
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: canon a610 pitanje15.01.2007. u 20:59 - pre 210 meseci
hvala na odgovorima, inace pocetnik sam tako da mi treba vremena da sve pokapiram...interesovalo me je samo na koji nacin tj. koji mod je najbolji kod canona a610 za slikanje kada je zum na maximumu posto u auto rezimu blinka crveni fotoaparat u uglu, koji kako sam shvatio, oznacava da se aparat trese.
za sada sam isprobao samo TV mod (shuter speed priority) i izmenom vrednosti sam dosao do toga da se pri zumiranju vise ne "trese" aparat.
dali postoji jos neki nacin da se uradi dobra slika pri punom zoom-u?
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.scnet.yu.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: canon a610 pitanje15.01.2007. u 21:07 - pre 210 meseci
ukoliko zoom koristiš umesto makro moda (za slikanje detalja na predmetima), možeš da probaš da uključiš blic. ako zoom ipak koristiš za jasne slike udaljenih stvari, onda su ti podeksponirane slike ili stativ jedino rešenje...
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

grozda

Član broj: 738
Poruke: 510
*.dynamic.sbb.co.yu.



+6 Profil

icon Re: canon a610 pitanje15.01.2007. u 23:53 - pre 210 meseci
Hvala na konstruktivnoj ispravci tipa "ne s...." :)

Hteo sam da kazem uz vecu ISO mozes povecati brzinu ...

e evo nekog mog prevoda ili malog uputstva za neupucene koje sam izvlacio da bih i ja bio pametan kao Abdee pa budite slobodni i ispravite ako nesto ne valja. Svaka sugestija je dobrodosla ali se uzdrzvajte od kritika pojma nemas ako nemate sta da dodate ili oduzmete :)


AUTO
****
Aparat sve parametre podesava automatski, ukljucite i fotografisite

P - Program AE (auto exposure)
******************************
Za razliku ad punog AUTO mod-a, kamera automatski odredjuje otvor blende i ekspoziciju a ostali parametri se mogu menjati - ISO, blic, balans belog, kompenzacija ekspozicije ... kada pozelite da menjate neke parametre koristite ovaj mod.

Primer.
- fotografisete uvece i aparat ce postaviti ISO vrednost na 400 a vi zelite da eksperimentisete i postavite vrednost na 800 ili da smanjite sum pa spustite na 200.
- fotografisete pri jakom svetlu pa zelite da smanjite - kompenzujete ekspoziciju da ne bi doslo do prosvetljenja nekih delova fotografije

AV - aperture (otvor blende)
****************************
Vi podesavate otvor blende - kolicinu svetla koja ce pasti na senzor a aparat podesava brzinu zatvaraca automatski. Podesavanjem otvora blende mozete podesiti dubinsku ostrinu fotografije kod portreta ili makro fotografija.

manja vrednost 2.8; 3.2 uz veci zoom = mutnija pozadina lepsi portret
veca vrednost 8.0; 5.6 = veca jasnoca fotografije u celom opsegu

Shutter-priority AE (Tv) (brzina zatvaraca)
*******************************************
Podesava se brzina zatvaraca a aparat automatski prema tome odredjuje otvor blende.
Ovim mozete zamrznuti brze pokrete ili zamrljati fotografiju po zelji.

veca brzina 1/2000 = hvatanje subjekta u pokretu, za brze pokrete,
trke automobila ili osoba koja trci
manja brzina 2" = za slikanje bez blica u mraku, efekat
razmazivanja ili da se dobije dovoljna kolicina
svetla prilikom slikanja u losim svetlosnim
uslovima

Ako je brizna oznacena CRVENO = nedovoljno (underexposed) ili previse (overexposed) svetla

Manual exposure (M) - manualna podesavanja
******************************************
Podesavate i otvor blende i vreme ekspozicije. Dok podesavate na ekranu mozete proveravati konacni izgled fotografije. Manuelnim podesavanjem sprecavate male promene do kojih dolazi kod kompozicije fotografije.

Kada fotografisete, a sunce vam udje u kadar, ekspozicija se automatski menja, ako subjekat menja polozaj ili izvor svetla promeni mesto... u ovim slucajevima koistite manualna podesavanja.

Fiksna ekspozicija je dobra kod ekstremnih slucajeva svetlosti - zalazak sunca, kod jakog pozadniskog svetla, vozila u pokretu, sport, nocno nebo ... zahteva iskustvo koje sticete sa vremenom.

Prilikom maksimalnog zuma i manje brzine zatvaraca slike ce verovatno biti mutnije pa je proporuka koriscenje stalka ako aparat nema mogucnost visoke ISO vrednosti kao sto imaju Fuji F6500/F30.

primer: nocne fotografije (obavezan stalak)
================================


ovo naravno nisam ja napravio :)

Pocnite sa M-mod/f5/ISO 80/2 sekunde i proverite izgled na LCD-u pre fotografisanja

- f5 je postavljen zbog velike dubinske ostrine (DOF)
- center point (flexizone), zato sto AiAF nije bas pouzdan i spor je
- sharpening, dodging and burning


Podesavanje ISO vrednosti
*************************
ISO 80/100 = za viskoki kvalitet fotografije
fotografije po suncanom vremenu ne zahtevaju viskoke ISO vrednosti

ISO 400 = omogucava vecu brzinu zatvaraca u tamnijim uslovima i jasnije fotografije

ISO 800 = kada ne mozet koristiti tronozac a mracni su uslovi, dobijate svetliju i ostriju fotografiju jer mozete povecati brzinu zatvaraca

Primer: fotografisanje predvece bez blica ili u nekoj zatvorenoj prostoriji pod sobnim svetlom:

ISO 100/f10 (dosta zamuceno zbog duge ekspozicije) = ISO 200/f15 (manje zamucenje zbog krace ekspozicije) = ISO 400/f25 (jos ostrija fotografija) = ISO 800/f40 (najostrija fotografija jer je najkrace vreme eksponiranja tj. najveca brzina zatvaraca ali pri ISO 800 fotografija ima najvise suma). Sa ovim treba eksperiimentisati dok se ne dobije najbolji rezultat.

NAPOMENA: pod istim uslovima exspozicije, fotografije sa vecim ISO bice svetlije ali sa povecavanjem ISO vrednosti dolazi do povecanja suma na fotografijama pa ne treba preterivati sa visokim ISO vrednostima.

AF Frame - fokusiranje
**********************
1. AiAF = automatsko u 9 tacaka
2. Center = koristi centralni deo za fokusiranje
3. Fleksi Zone = rucno podesavanje dela za fokusiranje

zuto -> problemi sa fokusiranjem !

Metering Methods - procena ekspozicije
**************************************
Evaluate = za standardne snimke, deli sliku u nekoliko zona i
procenjuje svetlosne uslove
Center Weighted Average = procenjuje celokupnu sliku ali daje
prednost centralnom delu
Spot: * Center = zakljucava merenje u centralnom delu LCD momitora
(ako smo podesili)
* AF Point = pomera merenje tamo gde je podesen deo za
fokusiranje


Ovo je neko uputstvo za Canon A700/710IS serije pa se moze iskoristiti i za slicne aparate.



[Ovu poruku je menjao grozda dana 16.01.2007. u 01:06 GMT+1]
(~ ~)( o o )(~ o)
-(_)---(_)---(_)-

 
Odgovor na temu

jerafoto
Aleksandar Jeremic
Beograd

Član broj: 53365
Poruke: 31
80.93.253.*



Profil

icon Re: canon a610 pitanje17.01.2007. u 02:23 - pre 210 meseci
Postoji jedna stara racunaljka (abakus) koja nije dokazana ali je lepo imati na pameti: ako zelis da radis sa objektivom npr 200mm (podrazumevam 35mm format) ekspozicija mora da bude 1/200 ili kraca. Sto godina mi se reprteri i sl kunu u ruku i to je sve dok ne napravimo povecanje npr 30x40. Pitanje je sta zelite od fotografije. Na 9x13 ili monitoru od 1500 din sve izgleda dobro. Naravno iskljucujem IS, VR i sl...
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: canon a610 pitanje

[ Pregleda: 3385 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.