Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Unicode string unutar address bar-a

[es] :: PHP :: Unicode string unutar address bar-a

[ Pregleda: 1924 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rourke

Član broj: 66772
Poruke: 28
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Unicode string unutar address bar-a20.01.2007. u 19:37 - pre 210 meseci
Pozdrav,

Danas sam otkrio sledeci problem;

Kada u address bar-u, unesem unicode string (nesto poput www.mojsajt.com/index.php?article=naša-slova-čćšđ) , i kada u kodu štampam $_GET["article"], nasa slova potpuno nestanu :(

Da li ja negde gresim, ili je ovo ogranicenje php-a (verzija 4)?

Napominjem da sam u zaglavlje stranice postavio da prikazuje unicode (utf-8) karaktere i sve ostalo sto se "vuce" iz baze se prikazuje bez problema.

Ukoliko nije moguce "primiti" unicode string, zanima me kako u php-u (4) i mysql-u (4) pretvoriti unicode string u ASCII? Da li postoji par funkcija koji daje isti rezultat i u php-u i mysql-u (zato sto cu i prilikom SELECT komande u mysql-u, morati isto da radim jer polje u bazi sadrzi unicode karaktere)?

Pozdrav i hvala na odgovorima.
 
Odgovor na temu

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
*.dynamic.sbb.co.yu.



+19 Profil

icon Re: Unicode string unutar address bar-a20.01.2007. u 21:15 - pre 210 meseci
Prenošenje stringa preko GET-a nije potpuno pozdano što se tiče raznih "egzotičnih" karaktera.
Zato postoji funkcija urlencode kojom obradiiš string pre ubacivanja u link,
a kasnije kad ga pročitaš sa $_GET opet obradiš sa urldecode.

Za obraćanje mysql-u nema potrebe za ovim, ideš direktno ali ipak razmisli o korišćenju addslashes/stripslashes.
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

rourke

Član broj: 66772
Poruke: 28
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: Unicode string unutar address bar-a20.01.2007. u 21:48 - pre 210 meseci
Hvala,

Uspeo sam nesto sada da izvucem :)

Ono sto je problem sada, jer da kada se stranica otvori, address bar se poremeti i dodaju se ovi specijalni znakovi, npr: %C4%87

Sta mislite, da li je pametnije da izbacim nasa slova iz url-ova, ponajvise zbog lakog pamcenja linkova i zbog pretrazivaca?

U ovom slucaju bi mi trebala funkcija (nisam je nasao nazalost) koja unicode polje pretvara u ASCII polje, zbog uporedjivanja, nesto slicno kao:

Code:
SELECT * FROM Articles WHERE TO_ASCII(name) = '$ArticleName'


Hvala jos jednom
 
Odgovor na temu

Miroslav Ćurčić
ex mVeliki
Novi Sad

Član broj: 19034
Poruke: 1118
*.dynamic.sbb.co.yu.



+19 Profil

icon Re: Unicode string unutar address bar-a20.01.2007. u 21:55 - pre 210 meseci
Takva slova u GET nastavku mislim da nisu problem za pretraživače, ali bila bi problem da su u imenu direktorijuma / datoteke.

Ne očekuj da će neko pamtiti link koji ima GET parametre, obično se takvi linkovi copy/paste-uju ili bookmark-uju.
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Blog | PowerCMS
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: Unicode string unutar address bar-a

[ Pregleda: 1924 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.